RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 31,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Aby zapewnić wystarczające i nieprzerwane dostawy niektórych produktów rolnych i przemysłowych, które są niedostępne w Unii, oraz aby w ten sposób zapobiec ewentualnym zakłóceniom na rynku tych produktów, rozporządzeniem Rady (UE) nr 1387/2013 2 zawieszono cła wspólnej taryfy celnej (zwanej dalej "WTC") na te produkty. Produkty te mogą być przywożone do Unii z zastosowaniem obniżonych lub zerowych stawek celnych.
(2) W przypadku niektórych produktów, które nie są wymienione w załączniku do rozporządzenia (UE) nr 1387/2013, unijna produkcja jest obecnie niewystarczająca lub nieistniejąca. W interesie Unii leży zatem całkowite zawieszenie ceł WTC na te produkty.
(3) Z myślą o promowaniu produkcji zintegrowanych baterii w Unii oraz zgodnie z komunikatem Komisji z dnia 17 maja 2018 r. zatytułowanym »Europa w ruchu - zrównoważona mobilność dla Europy: bezpieczna, połączona i ekologiczna« należy przyznać częściowe zawieszenie ceł WTC na niektóre produkty niewymienione w załączniku do rozporządzenia (UE) nr 1387/2013. Ponadto w odniesieniu do niektórych produktów, objętych obecnie całkowitym zawieszeniem ceł, należy przyznać jedynie częściowe zawieszenie ceł WTC. Datą ustaloną dla obowiązkowego przeglądu tych zawieszeń powinien być dzień 31 grudnia 2020 r., aby umożliwić ich szybki przegląd z uwzględnieniem zmian zachodzących w sektorze baterii w Unii.
(4) Niezbędna jest zmiana opisu produktów w przypadku niektórych zawieszeń ceł WTC wymienionych w załączniku do rozporządzenia (UE) nr 1387/2013, aby uwzględnić zmiany techniczne wprowadzone w tych produktach oraz tendencje gospodarcze na rynku.
(5) Dokonano przeglądu w odniesieniu do 334 zawieszeń ceł WTC wymienionych w załączniku do rozporządzenia (UE) nr 1387/2013. Należy zatem ustalić nowe daty ich następnego obowiązkowego przeglądu.
(6) W odniesieniu do niektórych zawieszeń ceł WTC wymienionych w załączniku do rozporządzenia (UE) nr 1387/2013 klasyfikacja produktów w Nomenklaturze scalonej (CN) uległa zmianie. Przy zawieszeniach dla tych produktów należy zatem zmienić wskazanie mających zastosowanie kodów CN i podpozycji TARIC.
(7) Utrzymanie niektórych zawieszeń ceł WTC dla niektórych produktów wymienionych w załączniku do rozporządzenia (UE) nr 1387/2013 nie leży już w interesie Unii. Zawieszenia dla tych produktów należy w związku z tym uchylić. Ponadto zgodnie z komunikatem Komisji z dnia 13 grudnia 2011 r. dotyczącym autonomicznych zawieszeń i kontyngentów taryfowych ze względów praktycznych nie można uwzględniać wniosków o zawieszenia lub kontyngenty taryfowe, w przypadku gdy szacowana kwota niepobranych należności celnych wynosi mniej niż 15 000 EUR rocznie. Obowiązkowy przegląd istniejących zawieszeń wykazał, że progu tego nie osiąga przywóz w odniesieniu do 70 produktów wymienionych w załączniku do rozporządzenia (UE) nr 1387/2013. Zawieszenia te należy w związku z tym wycofać. Ponadto należy wycofać kolejne trzy zawieszenia w wyniku wykonania umowy w formie deklaracji dotyczącej rozwoju handlu produktami technologii informacyjnej 3 , która obniżyła stawkę cła na odnośne produkty do zera.
(8) Należy utworzyć unikalny numer porządkowy dla każdego zawieszenia ceł WTC wymienionego w załączniku do rozporządzenia (UE) nr 1387/2013, aby umożliwić lepszą identyfikację tych zawieszeń.
(9) Mając na uwadze jasność oraz biorąc pod uwagę liczbę zmian, które mają zostać wprowadzone, należy zastąpić załącznik do rozporządzenia (UE) nr 1387/2013.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 1387/2013.
(11) Aby uniknąć jakichkolwiek przerw w stosowaniu systemu autonomicznych zawieszeń oraz aby zapewnić zgodność z wytycznymi zawartymi w komunikacie Komisji z dnia 13 grudnia 2011 r. dotyczącym autonomicznych zawieszeń i kontyngentów taryfowych, zmiany przewidziane w niniejszym rozporządzeniu w odniesieniu do zawieszeń taryfowych dla odnośnych produktów powinny być stosowane od dnia 1 stycznia 2020 r. Niniejsze rozporządzenie powinno zatem wejść w życie w trybie pilnym,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: