Rozporządzenie wykonawcze 2019/1920 obejmujące nazwę Ambt Delden (ChNP) ochroną na podstawie art. 99 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2019/1920
z dnia 18 listopada 2019 r.
obejmujące nazwę "Ambt Delden" (ChNP) ochroną na podstawie art. 99 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 99,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 97 ust. 2 i 3 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 wniosek Niderlandów z dnia 12 lutego 2016 r. o rejestrację nazwy "Ambt Delden" jako chronionej nazwy pochodzenia (ChNP) został sprawdzony przez Komisję, a następnie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2 .

(2) W dniu 8 maja 2018 r. otrzymano sprzeciw od włoskiego Ministerstwa Rolnictwa zgodnie z art. 98 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 i art. 14 rozporządzenia Komisji (WE) nr 607/2009 3 . Komisja uznała zgłoszenie sprzeciwu za dopuszczalne zgodnie z art. 15 rozporządzenia (WE) nr 607/2009.

(3) Pismem z dnia 5 lipca 2018 r. Komisja przekazała to zgłoszenie organom niderlandzkim i wezwała je do przedstawienia uwag w terminie dwóch miesięcy zgodnie z art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 607/2009. Niderlandy przesłały swoje uwagi w wymaganym terminie w dniu 4 września 2018 r.

(4) Zgodnie z art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 607/2009, pismami z dnia 2 października 2018 r. Komisja przekazała uwagi otrzymane od organów niderlandzkich podmiotowi zgłaszającemu sprzeciw - włoskiemu ministerstwu rolnictwa - któremu wyznaczono termin dwóch miesięcy na przekazanie ewentualnych uwag. Komisja nie otrzymała żadnej dalszej odpowiedzi od włoskiego ministerstwa rolnictwa.

(5) Zgodnie z art. 16 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 607/2009 Komisja powinna podjąć decyzję na podstawie dostępnych jej dowodów.

(6) Podmiot zgłaszający sprzeciw twierdzi, że niektóre odmiany winorośli stosowane do produkcji "Ambt Delden", a mianowicie "Souvignier Gris B", "Pinotin N", "Solaris B", "Regent N" i "Johanniter B", pochodzą z krzyżowania gatunku Vitis vinifera z innymi gatunkami rodzaju Vitis. Podmiot zgłaszający sprzeciw jest zdania, że jest to wyraźnie sprzeczne z art. 93 ust. 1 lit. a) ppkt (iv) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, który stanowi, że wina o chronionej nazwie pochodzenia muszą być produkowane z odmian winorośli należących do Vitis vinifera. Twierdzi on również, że wszystkie państwa członkowskie, podobnie jak Włochy, mogą klasyfikować swoje odmiany winorośli (zarówno należące do gatunku Vitis vinifera, jak i odmiany krzyżowe) na podstawie precyzyjnych dowodów naukowych i danych, oraz że w żadnym przypadku odmiana uzyskana w drodze krzyżowania międzygatunkowego nie może zostać uznana za należącą do gatunku Vitis vinifera.

(7) Komisja oceniła argumenty przedstawione przez podmiot zgłaszający sprzeciw i przez wnioskodawcę i stwierdziła, że nazwę "Ambt Delden" należy zarejestrować jako chronioną nazwę pochodzenia z powodów przedstawionych poniżej.

(8) Jeżeli chodzi o zarzuty, iż produkt nie jest uzyskiwany z odmian winorośli gatunku Vitis vinifera, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Po pierwsze, na szczeblu UE nie istnieje zharmonizowana klasyfikacja odmian winorośli należących do gatunku Vitis vinifera. Ponadto żaden właściwy organ, taki jak Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV), nie posiada obecnie żadnego wykazu referencyjnego ani naukowego opracowania, który pozwoliłby wyraźnie sklasyfikować gatunek Vitis vinifera lub krzyżówkę gatunku Vitis vinifera z innym gatunkiem rodzaju Vitis bądź dokonać między nimi wyraźnego rozróżnienia. W tym kontekście kwestię definicji naukowej należy przede wszystkim rozwiązać w drodze wstępnej oceny krajowej przeprowadzonej przez państwa członkowskie zgodnie z art. 96 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013. W tym celu Niderlandy powołują się na klasyfikację zawartą w międzynarodowym katalogu odmian VIVC (Vitis International Variety Catalogue) 4 , zgodnie z którą wszystkie pięć rozpatrywanych odmian winorośli klasyfikuje się jako należące do Vitis vinifera. Po drugie, zgodnie z art. 16 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 607/2009 dotyczącym weryfikacji sprzeciwu Komisja podejmuje decyzję o odrzuceniu lub zarejestrowaniu danej nazwy pochodzenia na podstawie dowodów, którymi dysponuje. W omawianym przypadku podmiot zgłaszający sprzeciw powołuje się na niemiecki krajowy rejestr odmian winorośli prowadzony przez Bundessortenamt (niemiecki federalny urząd ds. odmian roślin) oraz na informacje zawarte w VIVC, które wskazują, że wszystkie pięć odmian wykorzystywanych do produkcji wina "Ambt Delden" zostało wyprodukowanych w drodze krzyżowania (do pewnego stopnia) różnych gatunków rodzaju Vitis. Niemniej jednak nie stoi to na przeszkodzie temu, aby na stronie internetowej VIVC sklasyfikowano te pięć odmian jako Vitis vinifera. Wreszcie podejmując swoje decyzje, Komisja musi uwzględnić zasadę niedyskryminacji. W tym względzie Komisja zauważa, że obecnie przedmiotowe odmiany winorośli są wykorzystywane do produkcji win o chronionej nazwie pochodzenia w kilku państwach członkowskich.

(9) W związku z powyższym nie można stwierdzić, że produkt występujący pod nazwą "Ambt Delden" jest otrzymywany z odmian winorośli nienależących do Vitis vinifera. Sprzeciw zgłoszony na tej podstawie należy zatem odrzucić.

(10) W związku z powyższym i zgodnie z art. 99 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 Komisja uważa, że nazwę "Ambt Delden" należy objąć ochroną i wpisać do rejestru, o którym mowa w art. 104 tego rozporządzenia.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejszym obejmuje się ochroną nazwę "Ambt Delden" (ChNP).

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 18 listopada 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.
2 Dz.U. C 100 z 16.3.2018, s. 14.
3 Dz.U. L 193 z 24.7.2009, s. 60.
4 Międzynarodowy katalog odmian gatunków Vitis (VIVC) jest bazą danych różnych gatunków i odmian winorośli rodzaju Vitis. VIVC jest zarządzany przez instytut hodowli winorośli Geilweilerhof (niem. Institut für Rebenzüchtung Geilweillerhof) w Siebeldingen (Niemcy) i zawiera informacje pochodzące ze zbiorów winorośli w różnych instytutach uprawy winorośli na całym świecie. Według stanu na kwiecień 2009 r. w tej bazie danych zgromadzono informacje z 130 instytucji znajdujących się w 45 krajach i zawierała ona około 18 000 pozycji.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.298.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2019/1920 obejmujące nazwę Ambt Delden (ChNP) ochroną na podstawie art. 99 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013
Data aktu: 18/11/2019
Data ogłoszenia: 19/11/2019
Data wejścia w życie: 09/12/2019