(notyfikowana jako dokument nr C(2019) 6826)(Dz.U.UE L z dnia 30 września 2019 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie 1 , w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie trzecie,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora ("określony organizm") jest organizmem szkodliwym obecnie niewymienionym w załączniku I ani w załączniku II do dyrektywy 2000/29/WE.
(2) Pod koniec 2018 r. Niemcy i Włochy zgłosiły jednak pojawy określonego organizmu na uprawach pomidorów na swoich terytoriach i poinformowały o środkach wprowadzonych w celu jego zwalczania. Przeprowadzona przez Włochy analiza zagrożenia organizmem szkodliwym wykazała, że określony organizm i jego szkodliwe skutki mogą stanowić poważny problem dla zdrowia roślin w Unii, w szczególności dla produkcji Solanum lycopersicum L. i Capsicum annuum.
(3) Państwa członkowskie powinny zatem dopilnować, aby każda osoba mająca pod kontrolą rośliny, które mogą być zakażone określonym organizmem, została poinformowana o jego potencjalnej obecności i o środkach, które należy wprowadzić.
(4) Państwa członkowskie powinny ponadto przeprowadzać coroczne badania pod kątem obecności określonego organizmu na swoich terytoriach, aby zapewnić bardziej proaktywne podejście w stosunku do zadomowienia się i rozprzestrzeniania się tego organizmu.
(5) W świetle dowodów przedstawionych przez Niemcy i Włochy oraz wobec rozprzestrzeniania się określonego organizmu w coraz większej liczbie państw trzecich określone rośliny do sadzenia podatne na zakażenie określonym organizmem, w tym nasiona, powinny podlegać szczególnym środkom przy wprowadzaniu ich do Unii i powinno im towarzyszyć świadectwo fitosanitarne.
(6) Te szczególne środki powinny obejmować zapewnienie szybkiego wykrywania określonego organizmu na terytorium Unii, wymogi dotyczące wprowadzania do Unii określonych roślin do sadzenia, w tym nasion, jak również przeprowadzanie kontroli urzędowych przy wprowadzaniu określonych roślin do sadzenia, w tym nasion, do Unii.
(7) Takie środki są konieczne do zapewnienia zwiększonej ochrony na terytorium Unii przed wprowadzeniem, zadomowieniem się i rozprzestrzenieniem określonego organizmu.
(8) Aby właściwe organy urzędowe i podmioty zawodowe mogły dostosować się do wspomnianych wymogów, niniejsza decyzja powinna mieć zastosowanie od dnia 1 listopada 2019 r.
(9) Niniejsza decyzja powinna mieć charakter tymczasowy i obowiązywać do dnia 31 marca 2022 r., aby można było dokonać jej przeglądu przed tym terminem.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 26 września 2019 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Vytenis ANDRIUKAITIS |
|
Członek Komisji |