(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 299)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 27 stycznia 2018 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 92/119/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. wprowadzającą ogólne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób zwierząt i szczególne środki odnoszące się do choroby pęcherzykowej świń 1 , w szczególności jej art. 24 ust. 2,
uwzględniając dyrektywę Rady 2003/85/WE z dnia 29 września 2003 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania pryszczycy, uchylającą dyrektywę 85/511/EWG i decyzje 89/531/EWG i 91/665/EWG oraz zmieniającą dyrektywę 92/46/EWG 2 , w szczególności jej art. 69 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dyrektywie 92/119/EWG określono ogólne unijne środki kontroli, które należy stosować w przypadku wystąpienia ogniska, między innymi, choroby pęcherzykowej świń. W pkt 6 załącznika II do dyrektywy 92/119/EWG wskazano unijne laboratorium referencyjne ds. choroby pęcherzykowej świń, wyznaczone w celu pełnienia funkcji i obowiązków określonych w załączniku III do tej dyrektywy.
(2) W dyrektywie 2003/85/WE określono minimalne środki kontroli, które należy stosować w przypadku wystąpienia ogniska pryszczycy. Dyrektywa 2003/85/WE stanowi między innymi, że należy wyznaczyć laboratorium referencyjne Unii Europejskiej ds. pryszczycy, które będzie pełniło funkcje i obowiązki określone w załączniku XVI do tej dyrektywy. Laboratorium referencyjne Unii Europejskiej ds. pryszczycy zostało wyznaczone w późniejszej decyzji wykonawczej Komisji 2012/767/UE 3 .
(3) W następstwie złożenia przez Zjednoczone Królestwo notyfikacji zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej laboratorium wskazane w załączniku II do dyrektywy 92/119/EWG jako laboratorium referencyjne Unii Europejskiej ds. choroby pęcherzykowej świń, a następnie decyzją wykonawczą 2012/767/UE wyznaczone jako laboratorium referencyjne Unii Europejskiej ds. pryszczycy będzie musiało zakończyć pełnienie swojej funkcji laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej właściwego dla tych dwóch chorób.
(4) Komisja, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi, przeprowadziła procedurę selekcji i wyznaczenia laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. pryszczycy, biorąc pod uwagę kryteria kompetencji technicznych i naukowych laboratoriów i ich pracowników.
(5) Laboratorium, które pomyślnie przeszło procedurę selekcji, jest konsorcjum ANSES & CODA-CERVA, w którego skład wchodzi Laboratorium ds. Zdrowia Zwierząt utworzone przez Agencję ds. Bezpieczeństwa Sanitarnego Żywności, Środowiska i Pracy (ANSES) z siedzibą w Maisons-Alfort we Francji oraz Ośrodek Badań Weterynaryjnych i Agrochemicznych (CODA-CERVA) z siedzibą w Uccle w Belgii.
(6) Aby uniknąć zakłóceń w działaniu laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. pryszczycy oraz aby zapewnić nowo wyznaczonemu laboratorium referencyjnemu Unii Europejskiej odpowiednią ilość czasu na osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej, środki przewidziane w niniejszej decyzji powinny mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2019 r.
(7) W swojej opinii naukowej dotyczącej choroby pęcherzykowej świń i pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej 4 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że choroba pęcherzykowa świń utraciła status choroby mogącej przerodzić się w epidemię i może zostać szybko zdiagnozowana na drodze badań laboratoryjnych. Ponadto sytuacja epidemiologiczna w odniesieniu do choroby pęcherzykowej świń w Unii Europejskiej uległa znacznej poprawie, a ostatnie przypadki wykryto dopiero na drodze badań laboratoryjnych próbek pochodzących z niewielkiego regionu w jednym państwie członkowskim. Od 2014 r. choroba pęcherzykowa świń nie figuruje już w wykazie chorób podlegających obowiązkowi zgłoszenia publikowanym przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) 5 .
(8) Mimo że zgodnie z art. 270 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 6 dyrektywy 92/119/EWG i 2003/85/WE tracą moc z dniem 21 kwietnia 2021 r., pryszczyca jest wymieniona w art. 5 ust. 1 tego rozporządzenia, podczas gdy choroba pęcherzykowa świń jest wymieniona w załączniku II do tego rozporządzenia. Zgodnie z art. 275 tego rozporządzenia wykaz chorób zamieszczony w załączniku II zostanie poddany przeglądowi najpóźniej do dnia 20 kwietnia 2019 r. Z wyżej wymienionych przyczyn natury naukowo-technicznej choroba pęcherzykowa świń nie spełnia kryteriów umieszczenia w wykazie, które określono w art. 5 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429.
(9) Ponadto choroba pęcherzykowa świń oraz inne choroby pęcherzowe wymienione są w powiązaniu z niektórymi funkcjami i zadaniami przewidzianymi dla laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. pryszczycy, które określono w załączniku XVI do dyrektywy 2003/85/WE, w szczególności w odniesieniu do zdolności krajowych laboratoriów referencyjnych oraz laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej do przeprowadzania diagnostyki różnicowej z pryszczycą. Wspólnie wszystkie te elementy sprawiają, że możliwe jest zaprzestanie wyznaczania laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej ds. choroby pęcherzykowej świń.
(10) Odniesienie do laboratorium wskazanego w załączniku II do dyrektywy 92/119/EWG powinno zostać skreślone. W związku z tym należy odpowiednio zmienić załącznik II do dyrektywy 92/119/EWG.
(11) W celu zachowania przejrzystości decyzja wykonawcza 2012/767/UE powinna zostać uchylona ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r., czyli od dnia, w którym nowo wyznaczone laboratorium referencyjne Unii Europejskiej ds. pryszczycy ma zacząć pełnić swoją funkcję i wykonywać swoje obowiązki.
(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 25 stycznia 2018 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Vytenis ANDRIUKAITIS |
|
Członek Komisji |