KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 1 , a w szczególności jego art. 27 ust. 3 akapit trzeci,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Do celów skutecznego monitorowania rynku przez właściwe organy dane referencyjne dotyczące instrumentów finansowych powinny być zgłaszane w jednolitym formacie i zgodnie z uniwersalnymi normami.
(2) Sprawozdawczość i publikowanie danych referencyjnych w formie elektronicznej, nadającej się do przetwarzania automatycznego oraz pobrania ułatwia efektywne wykorzystanie i wymianę tych danych.
(3) Szybkie otrzymywanie danych referencyjnych w odniesieniu do wszystkich instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu lub będących przedmiotem obrotu w systemie obrotu lub za pośrednictwem podmiotu systematycznie internalizującego transakcje umożliwia właściwym organom oraz Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) zapewnienie jakości danych oraz skuteczne monitorowanie rynku, co przyczynia się do integralności rynku.
(4) W celu zapewnienia, aby systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje przedkładały kompletne i dokładne dane referencyjne oraz aby właściwe organy miały możliwość skutecznego odbioru i wykorzystania tych danych w sposób terminowy, należy ustanowić odpowiedni harmonogram przedkładania danych. Należy zapewnić odpowiednią ilość czasu na stwierdzenie nieścisłości lub niekompletności tych danych przed ich publikacją. W celu zapewnienia, aby dane referencyjne były spójne z odpowiednimi informacjami zgłaszanymi zgodnie z art. 26 rozporządzenia (UE) nr 600/2014, właściwe organy powinny stosować dane referencyjne dotyczące danego dnia do zatwierdzania i wymiany sprawozdań dotyczących transakcji realizowanych w tym samym dniu.
(5) Zgodnie z art. 27 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 600/2014 nadawcy i odbiorcy danych referencyjnych muszą zapewnić skuteczny odbiór, efektywną wymianę i jakość danych oraz ich spójność z odpowiednimi sprawozdaniami z transakcji określonymi w art. 26 tego rozporządzenia. Systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje powinny zatem dostarczać kompletne i dokładne dane referencyjne i bezzwłocznie informować właściwe organy o stwierdzonej niekompletności lub nieścisłości dostarczonych już danych. Powinny również utrzymywać adekwatne systemy i mechanizmy kontroli w celu dokładnego, kompletnego i terminowego dostarczania danych referencyjnych.
(6) Do celów efektywnego wykorzystania i wymiany danych referencyjnych oraz w celu zapewnienia, aby dane referencyjne były spójne z odpowiednimi danymi dostarczonymi w sprawozdaniach z transakcji, systemy obrotu oraz podmioty systematycznie internalizujące transakcje muszą oprzeć identyfikację instrumentów finansowych i podmiotów prawnych, które mają zostać zawarte w danych referencyjnych, na uniwersalnie przyjętych normach. W szczególności, a także w celu zapewnienia, aby dane referencyjne były dopasowane do odpowiednich sprawozdań z transakcji, systemy obrotu i podmioty systematycznie internalizujące transakcje powinny zadbać o uzyskanie i ujęcie w zgłaszanych danych międzynarodowych kodów identyfikujących papiery wartościowe zgodnie z normą ISO 6166 dotyczącą zgłaszanych instrumentów finansowych.
(7) Ze względów spójności oraz w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynków finansowych konieczne jest, aby przepisy ustanowione niniejszym rozporządzeniem oraz przepisy ustanowione rozporządzeniem (UE) nr 600/2014 były stosowane od tej samej daty.
(8) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji Europejskiej przez ESMA.
(9) ESMA przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o opinię do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych powołanej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 2 ,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: