Rozporządzenie wykonawcze 2017/394 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w zakresie standardowych formularzy, szablonów i procedur na potrzeby udzielania zezwoleń, przeprowadzania przeglądu i oceny centralnych depozytów papierów wartościowych, współpracy między organami państwa członkowskiego pochodzenia a organami przyjmującego państwa członkowskiego, konsultacji między organami uczestniczącymi w procesie udzielania zezwoleń na świadczenie bankowych usług pomocniczych, udzielania dostępu do centralnych depozytów papierów wartościowych oraz w zakresie formatu dokumentacji, którą centralne depozyty papierów wartościowych są zobowiązane przechowywać zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2017/394
z dnia 11 listopada 2016 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w zakresie standardowych formularzy, szablonów i procedur na potrzeby udzielania zezwoleń, przeprowadzania przeglądu i oceny centralnych depozytów papierów wartościowych, współpracy między organami państwa członkowskiego pochodzenia a organami przyjmującego państwa członkowskiego, konsultacji między organami uczestniczącymi w procesie udzielania zezwoleń na świadczenie bankowych usług pomocniczych, udzielania dostępu do centralnych depozytów papierów wartościowych oraz w zakresie formatu dokumentacji, którą centralne depozyty papierów wartościowych są zobowiązane przechowywać zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych, zmieniające dyrektywy 98/26/WE i 2014/65/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 236/2012 1 , w szczególności jego art. 17 ust. 10, art. 22 ust. 11, art. 24 ust. 8, art. 29 ust. 4, art. 33 ust. 6, art. 49 ust. 6, art. 52 ust. 4, art. 53 ust. 5 i art. 55 ust. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przepisy niniejszego rozporządzenia są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ wszystkie dotyczą wymogów nadzorczych mających zastosowanie do centralnych depozytów papierów wartościowych (CDPW). Aby zapewnić spójność między tymi przepisami oraz aby ułatwić całościowy wgląd w ich treść i łatwy dostęp do nich osobom podlegającym obowiązkom przewidzianym w tych przepisach, należy w jednym rozporządzeniu uwzględnić wszystkie wykonawcze standardy techniczne wymagane zgodnie z art. 17 ust. 10, art. 22 ust. 11, art. 24 ust. 8, art. 29 ust. 4, art. 33 ust. 6, art. 49 ust. 6, art. 52 ust. 4, art. 53 ust. 5 i art. 55 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

(2) Wszelkie informacje przekazywane właściwemu organowi przez CDPW we wniosku o udzielenie zezwolenia, a także wszelkie informacje przekazywane do celów przeglądu i oceny, należy przedkładać na trwałym nośniku.

(3) Aby ułatwić szybką identyfikację informacji przedłożonych przez CDPW, wszystkie dokumenty przekazane właściwemu organowi - w tym dokumenty przekazane razem z wnioskiem o udzielenie zezwolenia - powinny zostać opatrzone niepowtarzalnym numerem referencyjnym. W informacjach przekazywanych w ramach procedury przeglądu i oceny działalności CDPW należy precyzyjnie wskazać zmiany, jakie wprowadzono w dokumentach przedłożonych w ramach tej procedury.

(4) Aby usprawnić współpracę między organami w przypadku, gdy CDPW prowadzą działalność transgraniczną lub tworzą oddziały, należy zapewnić zharmonizowane standardy, formularze i procedury regulujące taką współpracę.

(5) Aby móc skutecznie i systematycznie wywiązywać się ze swoich obowiązków, organy uprawnione do uzyskania dostępu do dokumentacji CDPW zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 909/2014 powinny otrzymywać dane porównywalne dla wszystkich CDPW. Ponadto korzystanie z tych samych formatów w ramach różnych infrastruktur rynku finansowego powinno sprzyjać zwiększeniu stopnia wykorzystania tych formatów wśród szerokiego spektrum uczestników rynku, przyczyniając się w ten sposób do ich normalizacji. Korzystanie ze znormalizowanych procedur i formatów danych przez CDPW powinno również obniżyć koszty ponoszone przez uczestników rynku i ułatwić organom nadzoru i organom regulacyjnym realizację przypisanych im zadań.

(6) Aby zapewnić spójność procedur w zakresie przechowywania dokumentacji, wszystkie podmioty prawne korzystające z usług CDPW powinny zostać opatrzone niepowtarzalnym kodem dzięki wykorzystaniu identyfikatorów podmiotu prawnego (LEI). Korzystanie z LEI jest już wymagane zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 1247/2012 2  i powinno być obowiązkowe do celów związanych z przechowywaniem dokumentacji przez CDPW. CDPW powinny korzystać z formatów zastrzeżonych wyłącznie w ramach procedur wewnętrznych, jednak w celach sprawozdawczych i przy przekazywaniu informacji właściwym organom wszystkie kody wewnętrzne powinny zostać odpowiednio przekształcone w uznawane na całym świecie standardy, takie jak LEI. Posiadacze rachunków niebędący uczestnikami systemów rozrachunku papierów wartościowych prowadzonych przez CDPW, na przykład w przypadku systemów bezpośrednich udziałów kapitałowych, a także klienci uczestników systemów rozrachunku papierów wartościowych prowadzonych przez CDPW powinni - w stosownych przypadkach - mieć możliwość dalszego korzystania z identyfikatorów krajowych.

(7) Aby zapewnić zharmonizowane podejście do kwestii przetwarzania skarg dotyczących dostępu uczestników do CDPW, dostępu emitentów do CDPW, dostępu pomiędzy CDPW oraz wzajemnego dostępu pomiędzy CDPW a inną infrastrukturą rynkową, należy korzystać ze standardowych formularzy i szablonów, wskazując zidentyfikowane czynniki ryzyka oraz przedstawiając wyniki oceny zidentyfikowanych czynników ryzyka uzasadniających decyzję o odmowie dostępu.

(8) Aby usprawnić proces konsultowania się przez organ właściwy dla CDPW z innymi uczestniczącymi organami, o których mowa w rozporządzeniu (UE) nr 909/2014, przed udzieleniem lub odmową udzielenia zezwolenia na świadczenie bankowych usług pomocniczych, należy ustanowić skuteczną i ustrukturyzowaną procedurę konsultacji. Aby ułatwić terminową współpracę wspomnianych organów i zapewnić im możliwość wyrażenia uzasadnionej opinii na temat wniosku, dokumenty i dane załączone do wniosku powinny zostać sporządzone zgodnie ze wspólnymi szablonami.

(9) Aby zapewnić pewność prawa i jednolite stosowanie obowiązujących przepisów, stosowanie niektórych przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu wymogów dotyczących środków dyscypliny rozrachunku powinno rozpocząć się w chwili wejścia tych środków w życie.

(10) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

(11) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 909/2014 przy opracowywaniu projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, ESMA ściśle współpracował z członkami Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC). Zgodnie z art. 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 3  ESMA przeprowadził otwarte konsultacje publiczne przed przedłożeniem projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych kosztów i korzyści z nimi związanych i zasięgnął opinii Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych powołanej zgodnie z art. 37 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

UDZIELANIE ZEZWOLEŃ CDPW

(art. 17 ust. 10 rozporządzenia (UE) nr 909/2014)

Artykuł  1

Standardowe formularze, szablony i procedury na potrzeby wniosków o udzielenie zezwolenia

1. 
Centralny depozyt papierów wartościowych składający wniosek o udzielenie zezwolenia zgodnie z art. 17 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 ("CDPW będący wnioskodawcą") składa wniosek na trwałym nośniku zdefiniowanym w art. 1 lit. g) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/392 4 , wypełniając standardowy formularz i szablony określone w załączniku I.
2. 
CDPW będący wnioskodawcą przekazuje właściwemu organowi wykaz wszystkich dokumentów złożonych wraz ze swoim wnioskiem o udzielenie zezwolenia zawierający następujące informacje:
a)
niepowtarzalny numer referencyjny każdego dokumentu;
b)
tytuł każdego dokumentu;
c)
rozdział, sekcję lub stronę każdego dokumentu, gdzie można znaleźć stosowne informacje.
3. 
Wszystkie informacje przekazuje się w języku wskazanym przez właściwy organ. Właściwy organ może zwrócić się do CDPW o przekazanie tych samych informacji w języku zwyczajowo używanym w sferze finansów międzynarodowych.
4. 
CDPW będący wnioskodawcą, który pozostaje w dowolnym ze stosunków zależności wymienionych w art. 17 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, przekazuje właściwemu organowi wykaz właściwych organów, z którymi należy przeprowadzić konsultacje, w tym dane osób wyznaczonych do kontaktów w tych organach.

ROZDZIAŁ  II

PRZEGLĄD I OCENA

(art. 22 ust. 11 rozporządzenia (UE) nr 909/2014)

Artykuł  2

Standardowe formularze i szablony dotyczące przekazywania informacji

1. 
CDPW przekazuje informacje, o których mowa w art. 40 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392, na trwałym nośniku.
2. 
Informacje przekazywane przez CDPW przedkłada się za pomocą standardowego formularza i szablonów określonych w załączniku II oraz - w stosownych przypadkach - w załączniku I tabela 2. W przypadku wykorzystania szablonu określonego w załączniku I tabela 2 szablon ten musi zawierać dodatkową kolumnę wskazującą rozdział, sekcję lub stronę dokumentu, w którym w okresie objętym przeglądem wprowadzono zmiany, oraz kolejną dodatkową kolumnę przeznaczoną na wszelkie wyjaśnienia dotyczące zmian wprowadzonych w okresie objętym przeglądem.
Artykuł  3

Procedura przekazywania informacji

1. 
Właściwy organ przekazuje CDPW następujące informacje:
a)
informacje dotyczące częstotliwości i stopnia szczegółowości przeglądu i oceny, o których mowa w art. 22 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 909/2014;
b)
informacje na temat dat rozpoczęcia i zakończenia okresu objętego przeglądem, o którym mowa w art. 40 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392;
c)
informacje o języku, w którym należy przekazać wszystkie informacje. Właściwy organ może zwrócić się do CDPW o przekazanie tych samych informacji w języku zwyczajowo używanym w sferze finansów międzynarodowych.

Właściwy organ bez zbędnej zwłoki informuje CDPW o wszelkich zmianach wprowadzonych w informacjach, o których mowa w akapicie pierwszym, w tym o wniosku o zwiększenie częstotliwości przekazywania określonych informacji.

2. 
CDPW przekazuje informacje, o których mowa w art. 40 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392, w terminie dwóch miesięcy od upływu okresu objętego przeglądem.
Artykuł  4

Przekazywanie informacji organom, o których mowa w art. 22 ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 909/2014

1. 
Po zakończeniu przeglądu i oceny właściwy organ w terminie trzech dni roboczych przekazuje organom, o których mowa w art. 22 ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, wyniki przeglądu i oceny zgodnie z art. 44 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392.
2. 
Jeżeli wyniki przeglądu i oceny dają podstawy do podjęcia działań naprawczych lub nałożenia sankcji, właściwy organ informuje organy, o których mowa w ust. 1, w terminie trzech dni roboczych po podjęciu takich środków.
3. 
Organy, o których mowa w ust. 1, uzgadniają język roboczy, w jakim ma odbywać się wymiana informacji, przy czym w przypadku braku porozumienia w tej kwestii za język roboczy uznaje się język zwyczajowo używany w sferze finansów międzynarodowych.
Artykuł  5

Wymiana informacji między właściwymi organami

1. 
Przed każdym przeglądem i oceną właściwy organ sprawujący nadzór nad CDPW pozostającym w stosunkach zależności, o których mowa w art. 17 ust. 6 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) nr 909/2014, aktualizuje wspomniany w art. 1 ust. 4 niniejszego rozporządzenia wykaz innych właściwych organów, które mają wziąć udział w przeglądzie i ocenie, podając w nim dane osób wyznaczonych do kontaktów w tych organach, i udostępnia ten wykaz wszystkim tym organom.
2. 
Właściwy organ przekazuje właściwym organom figurującym w wykazie, o którym mowa w ust. 1, informacje wskazane w art. 45 ust. 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392 w terminie 30 dni roboczych od dnia ich udostępnienia.
3. 
W ciągu 30 dni roboczych od upływu terminu wyznaczonego w ust. 2 właściwe organy figurujące w wykazie, o którym mowa w ust. 1, przesyłają właściwemu organowi, który przekazał stosowne informacje, wyniki przeprowadzonej przez siebie oceny tych informacji.
4. 
W ciągu trzech dni roboczych od dnia zakończenia przeglądu i oceny, o których mowa w art. 22 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, zgodnie z powiadomieniem przekazanym przez właściwy organ właściwym organom figurującym w wykazie, o którym mowa w ust. 1, właściwy organ przekazuje właściwym organom figurującym w wykazie, o którym mowa w ust. 1, wyniki przeglądu i oceny zgodnie z art. 45 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392.
5. 
Organy, o których mowa w ust. 1-4, uzgadniają język roboczy, w jakim ma odbywać się wymiana informacji, przy czym w przypadku braku porozumienia w tej kwestii za język roboczy uznaje się język zwyczajowo używany w sferze finansów międzynarodowych.

ROZDZIAŁ  III

UZGODNIENIA O WSPÓŁPRACY

(art. 24 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 909/2014)

Artykuł  6

Wymogi ogólne dotyczące uzgodnień o współpracy

1. 
Właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia i właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego uzgadniają język roboczy, w jakim ma być prowadzona ich współpraca, przy czym w przypadku braku porozumienia w tej kwestii za język roboczy uznaje się język zwyczajowo używany w sferze finansów międzynarodowych.
2. 
Każdy właściwy organ wyznacza jedną główną i jedną dodatkową osobę wyznaczoną do kontaktów, przekazuje pozostałym właściwym organom dane kontaktowe tych osób i informuje pozostałe właściwe organy o wszelkich zmianach wprowadzonych w tych danych kontaktowych.
Artykuł  7

Nadzór nad oddziałem

1. 
Jeżeli CDPW posiadający zezwolenie w jednym państwie członkowskim utworzy oddział w innym państwie członkowskim, właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia i właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego korzystają z formularza i szablonu określonych w załączniku III tabela 1 do celów wymiany informacji.
2. 
Jeżeli właściwy organ zwraca się do innego właściwego organu o przekazanie dodatkowych informacji, wskazuje on temu właściwemu organowi działania CDPW uzasadniające wystąpienie z takim wnioskiem.
Artykuł  8

Kontrole na miejscu przeprowadzane w oddziale

1. 
Przed przeprowadzeniem kontroli na miejscu, o których mowa w art. 24 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, właściwe organy państwa członkowskiego pochodzenia i przyjmującego państwa członkowskiego osiągają porozumienie w kwestii warunków i zakresu kontroli na miejscu, w tym m.in.:
(a)
w kwestii ról i zakresu odpowiedzialności poszczególnych organów;
(b)
w kwestii przesłanek przemawiających za przeprowadzeniem kontroli na miejscu.
2. 
Właściwe organy państwa członkowskiego pochodzenia i przyjmującego państwa członkowskiego informują się nawzajem o przeprowadzeniu kontroli na miejscu w oddziale CDPW w przyjmującym państwie członkowskim zgodnie z ust. 1, korzystając z szablonu określonego w załączniku III tabela 2.
Artykuł  9

Wymiana informacji dotyczących działalności CDPW prowadzonej w przyjmującym państwie członkowskim

1. 
Wniosek o przekazanie informacji, o którym mowa w art. 24 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, przedkłada się właściwemu organowi państwa członkowskiego pochodzenia listownie lub pocztą elektroniczną, przy czym w takim wniosku należy zawrzeć uzasadnienie wyjaśniające, dlaczego dane informacje są istotne w kontekście działalności CDPW prowadzonej w przyjmującym państwie członkowskim.
2. 
Właściwy organ w państwie członkowskim pochodzenia bez zbędnej zwłoki przekazuje informacje, o których mowa w art. 24 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, listownie lub pocztą elektroniczną, korzystając z szablonu określonego w załączniku III tabela 3.
Artykuł  10

Naruszenie obowiązków przez CDPW

1. 
Do celów art. 24 ust. 5 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 909/2014 właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego przekazuje swoje ustalenia dotyczące naruszenia obowiązków przez CDPW właściwemu organowi państwa członkowskiego pochodzenia i ESMA, korzystając z szablonu określonego w załączniku III tabela 4.
2. 
Właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia analizuje ustalenia przekazane przez właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego i informuje ten organ o środkach, jakie zamierza podjąć w związku z wykrytymi przypadkami naruszenia obowiązków.
3. 
W przypadku skierowania danej sprawy do ESMA zgodnie z art. 24 ust. 5 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 909/2014 właściwy organ kierujący sprawę do ESMA przekazuje ESMA wszelkie stosowne informacje.

ROZDZIAŁ  IV

PRZECHOWYWANIE DOKUMENTACJI

(art. 29 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 909/2014)

Artykuł  11

Format dokumentacji

1. 
CDPW przechowuje dokumentację dotyczącą wszystkich transakcji, instrukcji rozrachunku i przetwarzanych przez siebie zleceń dotyczących ograniczeń w zakresie rozrachunku, o której mowa w art. 54 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392, zachowując format określony w tabeli 1 w załączniku IV do niniejszego rozporządzenia.
2. 
CDPW przechowuje dokumentację dotyczącą pozycji odpowiadających wszystkim prowadzonym przez siebie rachunkom papierów wartościowych, o której mowa w art. 55 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392, zachowując format określony w załączniku IV tabela 2.
3. 
CDPW przechowuje dokumentację dotyczącą świadczonych przez siebie usług pomocniczych, o której mowa w art. 56 ust. 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392, zachowując format określony w załączniku IV tabela 3.
4. 
CDPW przechowuje dokumentację działań dotyczących prowadzonej przez siebie działalności oraz wewnętrznej struktury organizacyjnej, o której to dokumentacji mowa w art. 57 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392, zachowując format określony w załączniku IV tabela 4.
5. 
Do celów przekazywania informacji organom CDPW korzysta z identyfikatora podmiotu prawnego (LEI), aby zidentyfikować następujące podmioty w swojej dokumentacji:
a)
CDPW;
b)
uczestników CDPW;
c)
banki rozrachunkowe;
d)
emitentów, na rzecz których CDPW świadczy usługi podstawowe, o których mowa w pkt 1 lub 2 sekcji A załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014.
6. 
W celu zidentyfikowania klientów uczestników w swojej dokumentacji, o ile klienci ci są znani CDPW, CDPW korzysta z identyfikatora podmiotu prawnego (LEI) lub kodu identyfikacyjnego jednostki (BIC) lub innej dostępnej metody identyfikacji osób prawnych.
7. 
CDPW może korzystać z dowolnego identyfikatora zapewniającego możliwość jednoznacznego zidentyfikowania osób fizycznych na szczeblu krajowym do celów identyfikacji znanych mu klientów uczestnika w prowadzonej przez siebie dokumentacji.
8. 
W przechowywanej przez siebie dokumentacji CDPW korzysta z kodów ISO, o których mowa w załączniku IV.
9. 
CDPW może korzystać z formatu zastrzeżonego wyłącznie w przypadku, gdy format ten można bez zbędnej zwłoki przekonwertować na format otwarty oparty na międzynarodowych otwartych procedurach i standardach komunikacji dotyczących komunikatów i danych referencyjnych w celu udostępnienia dokumentacji CDPW organom zgodnie z art. 29 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 909/2014.
10. 
Na wniosek właściwego organu CDPW przekazuje temu organowi informacje, o których mowa w art. 54 i 55 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392, za pośrednictwem systemu bezpośredniego udostępniania danych. CDPW należy zapewnić dostateczną ilość czasu na wdrożenie środków niezbędnych do udzielenia odpowiedzi na taki wniosek.

ROZDZIAŁ  V

DOSTĘP

(art. 33 ust. 6, art. 49 ust. 6, art. 52 ust. 4 i art. 53 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014)

Artykuł  12

Standardowe formularze i szablony na potrzeby procedury udzielania dostępu

1. 
Przy składaniu wniosku o dostęp zgodnie z art. 52 ust. 1 lub zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 CDPW będący wnioskodawcą i każda inna strona będąca wnioskodawcą korzysta z szablonu określonego w tabeli 1 w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.
2. 
Udzielając dostępu po otrzymaniu wniosku o dostęp zgodnie z art. 52 ust. 1 lub zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, CDPW będący adresatem i każda inna strona będąca adresatem korzysta z szablonu określonego w tabeli 2 w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.
3. 
Odmawiając dostępu zgodnie z art. 33 ust. 3, art. 49 ust. 4, art. 52 ust. 2 lub art. 53 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, CDPW korzysta z szablonu określonego w tabeli 3 w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.
4. 
Odmawiając dostępu zgodnie z art. 53 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, kontrahent centralny lub system obrotu korzysta z szablonu określonego w tabeli 4 w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.
5. 
Przy wnoszeniu skargi do organu właściwego dla CDPW, który odmówił stronie będącej wnioskodawcą dostępu zgodnie z art. 33 ust. 3, art. 49 ust. 4, art. 52 ust. 2 lub art. 53 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, strona ta korzysta z szablonu określonego w tabeli 5 w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.
6. 
Przy wnoszeniu skargi do organu właściwego dla kontrahenta centralnego lub systemu obrotu, który odmówił CDPW dostępu zgodnie z art. 53 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, CDPW korzysta z szablonu określonego w tabeli 6 w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.
7. 
Właściwe organy, o których mowa w ust. 5 i 6, korzystają - w stosownych przypadkach - z szablonu określonego w tabeli 7 w załączniku V do niniejszego rozporządzenia przy konsultowaniu się z następującymi organami w kwestii oceny skargi:
a)
organem właściwym dla miejsca siedziby uczestnika będącego wnioskodawcą zgodnie z art. 33 ust. 3 akapit czwarty rozporządzenia (UE) nr 909/2014;
b)
organem właściwym dla miejsca siedziby emitenta będącego wnioskodawcą zgodnie z art. 49 ust. 4 akapit czwarty rozporządzenia (UE) nr 909/2014;
c)
organem właściwym dla CDPW będącego wnioskodawcą oraz organem odpowiednim dla CDPW będącego wnioskodawcą, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014, zgodnie z art. 52 ust. 2 akapit piąty tego rozporządzenia;
d)
organem właściwym dla kontrahenta centralnego będącego wnioskodawcą lub organem właściwym dla systemu obrotu będącego wnioskodawcą zgodnie z art. 53 ust. 3 akapit czwarty rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

Przy udzielaniu odpowiedzi na wniosek o konsultację, o którym mowa w niniejszym ustępie, organy wymienione w lit. a)-d) korzystają z szablonu określonego w tabeli 8 w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.

8. 
Organy, o których mowa w ust. 7 lit. a)-d), korzystają z szablonu określonego w tabeli 8 w załączniku V do niniejszego rozporządzenia, jeżeli którykolwiek z nich zdecyduje się skierować daną sprawę do ESMA zgodnie z art. 33 ust. 3 akapit czwarty, art. 49 ust. 4 akapit czwarty, art. 52 ust. 2 akapit piąty lub art. 53 ust. 3 akapit czwarty rozporządzenia (UE) nr 909/2014.
9. 
Właściwe organy, o których mowa w ust. 5 i 6, przekazują stronie będącej wnioskodawcą odpowiedź z uzasadnieniem w formacie określonym w załączniku V tabela 9.
10. 
Organy, o których mowa w ust. 7 i 8, oraz ESMA do celów ust. 9 uzgadniają język roboczy komunikacji, o której mowa w ust. 7, 8 i 9. W przypadku braku porozumienia w tej kwestii za język roboczy uznaje się język zwyczajowo używany w sferze finansów międzynarodowych.

ROZDZIAŁ  VI

PROCEDURA UDZIELANIA ZEZWOLEŃ NA ŚWIADCZENIE BANKOWYCH USŁUG POMOCNICZYCH I PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  13

Wykaz organów

Po otrzymaniu wniosku o udzielenie zezwolenia, o którym mowa w art. 54 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, właściwy organ identyfikuje organy, o których mowa w art. 55 ust. 4 tego rozporządzenia, i sporządza wykaz tych organów.

Artykuł  14

Przekazywanie informacji i wniosku o wydanie uzasadnionej opinii

1. 
Właściwy organ przekazuje wniosek o wydanie uzasadnionej opinii, o której mowa w art. 55 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, organom, o których mowa w art. 55 ust. 4 lit. a)-e) tego rozporządzenia, korzystając z szablonu określonego w sekcji 1 załącznika VI do niniejszego rozporządzenia.
2. 
W przypadku każdego przekazania informacji, o którym mowa w art. 55 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, oraz wniosku, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, każdy organ, o którym mowa w art. 55 ust. 4 lit. a)-e) rozporządzenia (UE) nr 909/2014, niezwłocznie po otrzymaniu takich informacji lub takiego wniosku potwierdza pocztą elektroniczną ich odbiór właściwemu organowi, który przekazał te informacje lub ten wniosek.
3. 
W przypadku nieotrzymania potwierdzenia odbioru zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu właściwy organ sam kontaktuje się z organami, o których mowa w art. 55 ust. 4 lit. a)-e) rozporządzenia (UE) nr 909/2014, aby upewnić się, że organy te otrzymały informacje, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu.
Artykuł  15

Uzasadniona opinia i uzasadniona decyzja

1. 
Organy, o których mowa w art. 55 ust. 4 lit. a)-e) rozporządzenia (UE) nr 909/2014, wydają uzasadnioną opinię i przekazują ją właściwemu organowi, korzystając z szablonu określonego w sekcji 2 załącznika VI do niniejszego rozporządzenia.
2. 
Jeżeli co najmniej jeden z organów, o których mowa w art. 55 ust. 4 lit. a)-e) rozporządzenia (UE) nr 909/2014, wyda negatywną uzasadnioną opinię i właściwy organ dążący do udzielenia zezwolenia przekazuje tym organom uzasadnioną decyzję, o której mowa w art. 55 ust. 5 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 909/2014, właściwy organ korzysta z szablonu określonego w sekcji 3 załącznika VI do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  16

Udzielanie zezwoleń pomimo wydania negatywnej uzasadnionej opinii

1. 
Jeżeli którykolwiek z organów, o których mowa w art. 55 ust. 4 lit. a)-e) rozporządzenia (UE) nr 909/2014, zdecyduje się skierować uzasadnioną decyzję właściwego organu dążącego do udzielenia zezwolenia do ESMA zgodnie z art. 55 ust. 5 akapit trzeci tego rozporządzenia, organ odpowiedzialny za skierowanie takiej decyzji do ESMA korzysta z szablonu określonego w sekcji 4 załącznika VI do niniejszego rozporządzenia.
2. 
Organ odpowiedzialny za skierowanie decyzji do ESMA przekazuje ESMA wszystkie informacje przekazane przez właściwy organ zgodnie z art. 55 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, uzasadnione opinie przekazane przez organy zgodnie z art. 55 ust. 5 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 909/2014 i uzasadnioną decyzję wydaną przez właściwy organ zgodnie z art. 55 ust. 5 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 909/2014.
3. 
Organ odpowiedzialny za skierowanie decyzji do ESMA przekazuje bez zbędnej zwłoki kopie wszystkich informacji, o których mowa w ust. 2 niniejszego artykułu, organom, o których mowa w art. 55 ust. 4 lit. a)-e) rozporządzenia (UE) nr 909/2014.
Artykuł  17

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 11 ust. 1 stosuje się od dnia wejścia w życie aktów delegowanych przyjętych przez Komisję zgodnie z art. 6 ust. 5 i art. 7 ust. 15 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 11 listopada 2016 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Formularze i szablony wniosku CDPW o udzielenie zezwolenia

(art. 17 ust. 10 rozporządzenia (UE) nr 909/2014)

Tabela 1

Informacje ogólne

Rodzaj informacji Format
Data złożenia wniosku Data w formacie RRRR-MM-DD, zgodna z normą ISO 8601
Nazwa handlowa CDPW będącego wnioskodawcą Pole na tekst dowolny
Dane identyfikacyjne CDPW będącego wnioskodawcą Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych
Adres siedziby CDPW będącego wnioskodawcą Pole na tekst dowolny
Systemy rozrachunku papierów wartościowych, które CDPW będący wnioskodawcą obsługuje lub zamierza obsługiwać Pole na tekst dowolny
Dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail) Pole na tekst dowolny
Dane kontaktowe osoby lub osób, którym powierzono funkcję zgodności z przepisami i kontroli wewnętrznej w CDPW będącym wnioskodawcą (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail) Pole na tekst dowolny
Wykaz dokumentów przedstawionych przez CDPW będący wnioskodawcą, opatrzonych niepowtarzalnymi numerami referencyjnymi Pole na tekst dowolny

Tabela 2

Odniesienia do dokumentów

Zakres informacji, które należy przedłożyć zgodnie ze szczególnym wymogiem określonym w akcie delegowanym w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających szczegółowo treść wniosku o udzielenie zezwolenia CDPW, przyjętych zgodnie z art. 17 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 Niepowtarzalny numer referencyjny dokumentu Tytuł dokumentu Rozdział, sekcja lub strona dokumentu, gdzie przedstawiona jest informacja lub powody nieprzedstawienia informacji
A. Informacje ogólne dotyczące CDPW będącego wnioskodawcą (art. 4-7 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
Dane identyfikacyjne i status prawny CDPW (art. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
We wniosku o udzielenie zezwolenia złożonym zgodnie z art. 17 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 należy wyraźnie wskazać podmiot ubiegający się o zezwolenie oraz działania i usługi, które zamierza on realizować.
Nazwa handlowa, kod LEI oraz adres siedziby prawnej w Unii CDPW będącego wnioskodawcą
Umowa i statut spółki oraz inne dokumenty założycielskie i statutowe
Wyciąg z odpowiedniego rejestru handlowego lub sądowego lub inne formy poświadczonego dowodu potwierdzającego adres siedziby prawnej i działalność CDPW będącego wnioskodawcą, ważne w dniu złożenia wniosku
Dane identyfikacyjne systemów rozrachunku papierów wartościowych, które CDPW będący wnioskodawcą obsługuje lub zamierza obsługiwać
Kopia decyzji organu zarządzającego dotyczącej wniosku oraz protokół posiedzenia, podczas którego organ zarządzający zatwierdził dokumentację dotyczącą wniosku oraz jej złożenie
Dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku
Wykres przedstawiający powiązania własnościowe między jednostką dominującą, jednostkami zależnymi i wszelkimi powiązanymi podmiotami lub oddziałami; identyfikacja podmiotów przedstawionych na wykresie obejmuje pełną nazwę przedsiębiorstwa, status prawny, adres siedziby prawnej oraz numery identyfikacji podatkowej lub numery rejestracyjne przedsiębiorstwa
Opis działalności jednostek zależnych CDPW będącego wnioskodawcą oraz innych osób prawnych, w których CDPW będący wnioskodawcą posiada udziały, w tym informacje na temat poziomu udziałów
Wykaz zawierający:

(i) imię i nazwisko/nazwę każdej osoby lub każdego podmiotu posiadających - bezpośrednio lub pośrednio - co najmniej 5 % kapitału lub praw głosu CDPW będącego wnioskodawcą;

(ii) imię i nazwisko/nazwę każdej osoby lub każdego podmiotu, które mogą wywierać istotny wpływ na zarządzanie CDPW będącym wnioskodawcą w wyniku posiadania kapitału CDPW będącego wnioskodawcą

Wykaz zawierający:

(i) nazwę każdego podmiotu, w którym CDPW będący wnioskodawcą posiada co najmniej 5 % kapitału lub praw głosu tego podmiotu;

(ii) nazwę każdego podmiotu, na którego zarządzanie CDPW będący wnioskodawcą wywiera istotny wpływ, biorąc pod uwagę posiadanie kapitału tego podmiotu przez CDPW będący wnioskodawcą

Wykaz usług podstawowych wymienionych w sekcji A załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014, które CDPW będący wnioskodawcą świadczy lub zamierza świadczyć
Wykaz usług pomocniczych wyraźnie wymienionych w sekcji B załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014, które CDPW będący wnioskodawcą świadczy lub zamierza świadczyć
Wykaz wszelkich innych usług pomocniczych, które są dozwolone, lecz które nie zostały wyraźnie wymienione w sekcji B załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014, które CDPW będący wnioskodawcą świadczy lub zamierza świadczyć
Wykaz usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej podlegających przepisom dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE (1), które nie zostały wyraźnie wymienione w sekcji B załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014, a które CDPW będący wnioskodawcą świadczy lub zamierza świadczyć
Wykaz usług, których wykonywanie CDPW będący wnioskodawcą zleca lub zamierza zlecić osobie trzeciej na zasadzie outsourcingu zgodnie z art. 30 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Waluta lub waluty, które CDPW będący wnioskodawcą stosuje lub zamierza stosować w związku z usługami świadczonymi przez CDPW będący wnioskodawcą, niezależnie od tego, czy środki pieniężne są rozliczane na rachunku banku centralnego, rachunku CDPW lub na rachunku w wyznaczonej instytucji kredytowej
Informacje na temat wszelkich toczących się lub zakończonych postępowań sądowych lub cywilnych, administracyjnych i arbitrażowych bądź jakichkolwiek innych postępowań prawnych, których CDPW będący wnioskodawcą jest stroną i które mogą wiązać się dla niego z kosztami finansowymi lub innymi kosztami
Jeżeli CDPW będący wnioskodawcą zamierza świadczyć usługi podstawowe lub utworzyć oddział zgodnie z art. 23 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, należy przedstawić następujące informacje:
Państwa członkowskie, w których CDPW będący wnioskodawcą zamierza prowadzić działalność
Program działalności, w którym określono w szczególności usługi, jakie CDPW będący wnioskodawcą świadczy lub zamierza świadczyć w przyjmujących państwach członkowskich
Waluta lub waluty, które CDPW będący wnioskodawcą stosuje lub zamierza stosować w tych przyjmujących państwach członkowskich
Jeżeli świadczenie usług będzie odbywało się za pośrednictwem oddziału - struktura organizacyjna oddziału oraz imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za zarządzanie tym oddziałem
W stosownych przypadkach ocena środków, które CDPW będący wnioskodawcą zamierza podjąć w celu umożliwienia swoim użytkownikom przestrzegania przepisów krajowych, o których mowa w art. 49 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
W stosownych przypadkach opis usług lub działań, których wykonywanie CDPW będący wnioskodawcą zleca osobie trzeciej na zasadzie outsourcingu zgodnie z art. 30 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Strategie i procedury zapewnienia zgodności regulacyjnej (art. 5 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Stanowiska osób odpowiedzialnych za zatwierdzenie i utrzymanie strategii i procedur
Opis środków wdrożenia strategii i procedur oraz monitorowania ich przestrzegania
Opis procedur wdrożonych przez CDPW będący wnioskodawcą zgodnie z jakimkolwiek mechanizmem ustanowionym zgodnie z art. 65 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Usługi i działania CDPW (art. 6 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Szczegółowe opisy usług i działań oraz procedur, które mają zostać zastosowane w ramach świadczenia usług i realizacji działań przez CDPW będący wnioskodawcą:
Usługi podstawowe określone w sekcji A załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Usługi pomocnicze wyraźnie wymienione w sekcji B załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Wszelkie inne usługi pomocnicze, które są dozwolone, lecz które nie zostały wyraźnie wymienione w sekcji B załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Usługi inwestycyjne i działalność inwestycyjna podlegające przepisom dyrektywy 2014/65/UE, o których mowa w punkcie powyżej
Informacje dotyczące grup (art. 7 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Strategie i procedury, o których mowa w art. 26 ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Informacje na temat składu kadry kierowniczej wyższego szczebla, organu zarządzającego i struktury akcjonariuszy jednostki dominującej lub innych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy
Usługi oraz kluczowe osoby inne niż należące do kadry kierowniczej wyższego szczebla, pełniące funkcje, które CDPW będący wnioskodawcą dzieli z innymi przedsiębiorstwami należącymi do grupy
Jeżeli CDPW posiada jednostkę dominującą, należy przedstawić następujące informacje:
Dane identyfikacyjne i adres siedziby prawnej jednostki dominującej
Wskazanie, czy jednostka dominująca jest podmiotem posiadającym zezwolenie lub zarejestrowanym i podlegającym nadzorowi na mocy prawa unijnego lub prawa państwa trzeciego
W stosownych przypadkach wszelki stosowny numer rejestracyjny oraz nazwa organu lub organów właściwych w sprawach nadzoru jednostki dominującej
Jeżeli CDPW będący wnioskodawcą zawarł umowę z przedsiębiorstwem należącym do grupy, które świadczy usługi związane z usługami świadczonymi przez CDPW - opis i kopia takiej umowy
B. Zasoby finansowe na potrzeby świadczenia usług przez CDPW będący wnioskodawcą (art. 8 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Sprawozdania finansowe, biznesplan i plan naprawy (art. 8 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Sprawozdania finansowe obejmujące kompletny zestaw sprawozdań finansowych z poprzednich trzech lat, sprawozdanie z badania ustawowego dotyczące rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych w rozumieniu dyrektywy 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (2), obejmujące poprzednie trzy lata
Nazwa lub imię i nazwisko oraz krajowy numer rejestracyjny audytora zewnętrznego
Biznesplan, w tym plan finansowy i szacowany budżet, w którym przewidziano różne scenariusze biznesowe dotyczące usług CDPW w okresie referencyjnym obejmującym co najmniej trzy lata
Plan dotyczący ustanowienia jednostek zależnych i oddziałów oraz ich lokalizacja
Opis działalności, którą CDPW będący wnioskodawcą zamierza prowadzić, w tym działalności jakichkolwiek jednostek zależnych lub oddziałów CDPW będącego wnioskodawcą
Jeżeli historyczne informacje finansowe, o których mowa powyżej, nie są dostępne, wniosek o udzielenie zezwolenia musi zawierać następujące informacje dotyczące CDPW będącego wnioskodawcą:
Dowody poświadczające posiadanie wystarczających zasobów finansowych przez sześć miesięcy od udzielenia zezwolenia
Śródroczny raport finansowy, w przypadku gdy w odniesieniu do wymaganego okresu nie są jeszcze dostępne sprawozdania finansowe
Poświadczenie dotyczące sytuacji finansowej CDPW będącego wnioskodawcą, takie jak bilans, rachunek zysków i strat, sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym i rachunek przepływów pieniężnych oraz streszczenie stosowanych zasad rachunkowości i inne istotne noty objaśniające
W stosownych przypadkach zbadane roczne sprawozdania finansowe ewentualnej jednostki dominującej z trzech ostatnich lat obrotowych poprzedzających datę złożenia wniosku
Opis odpowiedniego planu naprawy, w którego skład wchodzą:
Podsumowanie zawierające przegląd planu i jego wdrażania
Określenie najważniejszych operacji CDPW będącego wnioskodawcą, scenariuszy warunków skrajnych i wydarzeń uruchamiających naprawę oraz merytoryczny opis narzędzi naprawczych, z których zamierza skorzystać CDPW będący wnioskodawcą
Informacje na temat oceny wszelkiego wpływu planu naprawy na różne zainteresowane strony, które mogą odczuwać skutki związane z jego wdrażaniem
Przeprowadzona przez CDPW będący wnioskodawcą ocena egzekwowalności prawnej planu naprawy, z uwzględnieniem wszelkich ograniczeń prawnych nałożonych w prawie Unii, prawie krajowym lub prawie państwa trzeciego
C. Wymogi organizacyjne (art. 9-17 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Schemat organizacyjny (art. 9 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Tożsamość i zadania osób zajmujących następujące stanowiska:

(i) kadra kierownicza wyższego szczebla;

(ii) kierownictwo pełniące role operacyjne;

(iii) kierownictwo odpowiedzialne za działania wszelkich oddziałów CDPW będącego wnioskodawcą;

(iv) pełniących inne istotne role w operacjach CDPW będącego wnioskodawcą.

Liczba członków personelu w każdym dziale i w każdej jednostce operacyjnej
Strategie i procedury dotyczące personelu (art. 10 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Opis polityki wynagrodzeń obejmujący informacje na temat stałych i zmiennych elementów wynagrodzenia kadry kierowniczej wyższego szczebla, członków organu zarządzającego i personelu zatrudnionego na stanowiskach związanych z zarządzaniem ryzykiem, zgodnością z przepisami i kontrolą wewnętrzną, audytem wewnętrznym i technologią CDPW będącego wnioskodawcą
Wdrożone przez CDPW będący wnioskodawcą środki ograniczające ryzyko nadmiernego polegania na obowiązkach powierzonych konkretnej osobie
Narzędzia monitorowania ryzyka i zasady zarządzania (art. 11 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Opis składników zasad zarządzania CDPW będącego wnioskodawcą
Strategie, procedury i systemy służące do identyfikacji, pomiaru i monitorowania czynników ryzyka, na które narażony może być CDPW będący wnioskodawcą, a także zarządzania nimi i składania sprawozdań w związku z nimi, jak również czynników ryzyka, jakie CDPW będący wnioskodawcą stanowi dla innych podmiotów
Opis składu, ról i obowiązków członków organu zarządzającego i kadry kierowniczej wyższego szczebla, a także jakichkolwiek komisji ustanowionych zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2017/392
Opis procedur wyboru, mianowania, oceny wyników i odwoływania kadry kierowniczej wyższego szczebla i członków organu zarządzającego
Opis procedury stosowanej przez CDPW będący wnioskodawcą w celu podawania do wiadomości publicznej jego zasad zarządzania oraz zasad regulujących jego działalność
Jeżeli CDPW będący wnioskodawcą przestrzega uznanego kodeksu ładu korporacyjnego:
Określenie kodeksu postępowania (kopia kodeksu)
Wyjaśnienie wszelkich sytuacji, w których CDPW będący wnioskodawcą odstępuje od postanowień tego kodeksu
Funkcje zgodności z przepisami i kontroli wewnętrznej oraz audytu wewnętrznego (art. 12 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Opis procedur na potrzeby sprawozdawczości wewnętrznej w zakresie naruszeń, o których mowa w art. 26 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Informacje na temat strategii i procedur audytu wewnętrznego, w tym:
Opis narzędzi monitorowania i oceny dokładności i skuteczności systemów audytu wewnętrznego CDPW będącego wnioskodawcą
Opis narzędzi kontroli i ochrony na potrzeby systemów przetwarzania informacji CDPW będącego wnioskodawcą
Wyjaśnienie dotyczące opracowywania i stosowania metodyki audytu wewnętrznego CDPW będącego wnioskodawcą
Plan pracy na okres trzech lat od daty złożenia wniosku
Opis ról i kwalifikacji każdej osoby odpowiedzialnej za audyt wewnętrzny
Wniosek o udzielenie zezwolenia zawiera następujące informacje dotyczące funkcji zgodności z przepisami i kontroli wewnętrznej CDPW będącego wnioskodawcą:
Opis ról i kwalifikacji osób odpowiedzialnych za funkcję zgodności z przepisami i kontroli wewnętrznej oraz jakiegokolwiek innego personelu uczestniczącego w ocenach zgodności, w tym opis środków służących do zapewnienia niezależności funkcji zgodności z przepisami i kontroli wewnętrznej od pozostałych jednostek gospodarczych
Strategie i procedury funkcji zgodności z przepisami i kontroli wewnętrznej, w tym opis roli, jaką organ zarządzający i kadra kierownicza wyższego szczebla pełnią w zapewnianiu zgodności
W miarę dostępności najnowsze sprawozdanie wewnętrzne przygotowane przez osoby odpowiedzialne za funkcję zgodności z przepisami i kontroli wewnętrznej lub przez jakikolwiek inny personel zaangażowany w oceny zgodności w CDPW będącym wnioskodawcą
Kadra kierownicza wyższego szczebla, organ zarządzający i akcjonariusze (art. 13 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
W odniesieniu do każdego członka kadry kierowniczej wyższego szczebla i członka organu zarządzającego należy przedstawić informacje, w których skład wchodzą:
Kopia życiorysu, w której wskazano doświadczenie i wiedzę każdego członka
Szczegółowe informacje dotyczące jakichkolwiek sankcji karnych i administracyjnych nałożonych na członka w związku ze świadczeniem usług finansowych lub usług w zakresie danych, lub w związku z nadużyciami finansowymi lub sprzeniewierzeniem środków finansowych, w postaci odpowiedniego urzędowego świadectwa, jeżeli jest ono dostępne w danym państwie członkowskim
Oświadczenie własne na temat dobrej reputacji w związku ze świadczeniem usług finansowych lub usług w zakresie danych, w tym wszystkie oświadczenia wskazane w art. 13 ust. 1 lit. c) rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
Informacje dotyczące organu zarządzającego CDPW będącego wnioskodawcą
Dowód spełnienia wymogu określonego w art. 27 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Opis ról i obowiązków organu zarządzającego
Informacje dotyczące struktury własności i akcjonariuszy CDPW będącego wnioskodawcą
Opis struktury własności CDPW będącego wnioskodawcą, w tym opis tożsamości i wielkości udziałów jakichkolwiek podmiotów będących w stanie sprawować kontrolę nad funkcjonowaniem CDPW będącego wnioskodawcą
Wykaz akcjonariuszy i osób, które są w stanie sprawować, bezpośrednio lub pośrednio, kontrolę nad zarządzaniem CDPW będącym wnioskodawcą
Zarządzanie konfliktami interesów (art. 14 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Strategie i procedury wdrożone w celu identyfikacji przez CDPW będący wnioskodawcą potencjalnych konfliktów interesów i zarządzania nimi:
Opis strategii i procedur dotyczących identyfikacji potencjalnych konfliktów interesów, zarządzania nimi i ujawniania ich właściwemu organowi oraz opis procesu stosowanego do zapewnienia poinformowania personelu CDPW będącego wnioskodawcą o tych strategiach i procedurach
Opis kontroli i jakichkolwiek innych środków wdrożonych w celu zapewnienia zgodności z wymogami dotyczącymi zarządzania konfliktami interesów, o których mowa w art. 14 ust. 1 lit. a) rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
Opis obejmujący:

(i) role i obowiązki personelu kluczowego, w szczególności gdy jego członkowie posiadają również obowiązki względem innych podmiotów;

(ii) ustalenia zapewniające, by osoby fizyczne znajdujące się w stałym konflikcie interesów zostały wyłączone z procesu decyzyjnego oraz z otrzymywania jakichkolwiek istotnych informacji dotyczących spraw, na które ma wpływ stały konflikt interesów;

(iii) aktualny rejestr konfliktów interesów istniejących w chwili złożenia wniosku oraz opis sposobu zarządzania tymi konfliktami interesów.

Jeżeli CDPW będący wnioskodawcą należy do grupy, rejestr, o którym mowa w art. 14 ust. 1 lit. c) ppkt (iii) rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392, zawiera opis:

a) konfliktów interesów, których źródłem są inne przedsiębiorstwa należące do grupy, powstałych w odniesieniu do jakiejkolwiek usługi świadczonej przez CDPW będący wnioskodawcą; oraz

b) uzgodnień wdrożonych w celu zarządzania tymi konfliktami interesów.

Poufność (art. 15 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Strategie i procedury zapobiegające nieuprawnionemu wykorzystaniu lub ujawnieniu informacji poufnych zgodnie z art. 15 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
Informacje dotyczące dostępu pracowników do informacji będących w posiadaniu CDPW będącego wnioskodawcą
Procedury wewnętrzne dotyczące zezwoleń dla pracowników na dostęp do informacji zapewniające zabezpieczony dostęp do danych
Opis wszelkich ograniczeń wykorzystania danych z przyczyn poufności
Komitet użytkowników (art. 16 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Dokumenty lub informacje dotyczące każdego komitetu użytkowników:
Kompetencje komitetu użytkowników
Zasady zarządzania komitetu użytkowników
Procedury operacyjne komitetu użytkowników
Kryteria przyjmowania i mechanizm wyboru członków komitetu użytkowników
Wykaz zaproponowanych członków komitetu użytkowników i wskazanie reprezentowanych przez nich interesów
Przechowywanie dokumentacji (art. 17 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Opis systemów przechowywania dokumentacji CDPW będącego wnioskodawcą oraz strategii i procedur w tym obszarze
Informacje, o których mowa w art. 17 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392, przed datą zastosowania art. 54 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
Analiza zakresu, w jakim istniejące systemy przechowywania dokumentacji CDPW będącego wnioskodawcą oraz jego strategie i procedury w tym obszarze są zgodne z wymogami przewidzianymi w art. 54 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
Plan wdrażania wyjaśniający szczegółowo sposób, w jaki CDPW będący wnioskodawcą planuje osiągnąć zgodność z wymogami przewidzianymi w art. 54 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392 do wyznaczonego terminu
D. Zasady prowadzenia działalności (art. 18-22 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Cele (art. 18 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Opis celów CDPW będącego wnioskodawcą
Rozpatrywanie skarg (art. 19 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Procedury dotyczące rozpatrywania skarg określone przez CDPW będący wnioskodawcą
Wymogi dotyczące uczestnictwa (art. 20 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Informacje dotyczące uczestnictwa w systemie/systemach rozrachunku papierów wartościowych obsługiwanego/obsługiwanych przez CDPW będący wnioskodawcą
Kryteria dotyczące uczestnictwa, które umożliwiają sprawiedliwy i otwarty dostęp wszystkim osobom prawnym zamierzającym zostać uczestnikami systemu/systemów rozrachunku papierów wartościowych obsługiwanego/obsługiwanych przez CDPW będący wnioskodawcą
Procedury dotyczące stosowania środków dyscyplinarnych wobec istniejących uczestników, którzy nie zachowują zgodności z kryteriami dotyczącymi uczestnictwa
Przejrzystość (art. 21 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Informacje dotyczące polityki cenowej CDPW będącego wnioskodawcą, w tym w szczególności ceny i opłaty za każdą usługę podstawową świadczoną przez CDPW będący wnioskodawcą oraz wszelkie istniejące zniżki i rabaty, a także warunki tych obniżek
Opis metod stosowanych w celu ujawniania istotnych informacji klientom i potencjalnym klientom zgodnie z art. 34 ust. 1-5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Informacje umożliwiające właściwemu organowi ocenę sposobu, w jaki CDPW ma zamiar zachować zgodność z wymogami dotyczącymi osobnego wykazywania kosztów i przychodów zgodnie z art. 34 ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Procedury komunikacji z uczestnikami i innymi infrastrukturami rynkowymi (art. 22 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Istotne informacje dotyczące stosowania przez CDPW będący wnioskodawcą międzynarodowych otwartych procedur i standardów komunikacji dotyczących komunikatów i danych referencyjnych w ramach jego procedur komunikacji z uczestnikami i innymi infrastrukturami rynkowymi
E. Wymogi dotyczące usług świadczonych przez CDPW (art. 23-30 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Forma zapisu księgowego (art. 23 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Informacje dotyczące procesów zapewniających zgodność CDPW będącego wnioskodawcą z art. 3 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Zamierzone daty rozrachunku oraz środki podejmowane w celu zapobiegania przypadkom nieprzeprowadzenia rozrachunku oraz w odpowiedzi na takie przypadki (art. 24 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Zasady i procedury dotyczące środków podejmowanych w celu zapobiegania przypadkom nieprzeprowadzenia rozrachunku
Szczegółowe informacje na temat środków podejmowanych w odpowiedzi na przypadki nieprzeprowadzenia rozrachunku
Jeżeli wniosek złożono przed wejściem w życie aktów delegowanych przyjętych przez Komisję na podstawie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w art. 6 ust. 5 i art. 7 ust. 15 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Analiza zakresu, w jakim istniejące zasady, procedury, mechanizmy i środki CDPW będącego wnioskodawcą są zgodne z wymogami przewidzianymi w aktach delegowanych przyjętych przez Komisję na podstawie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w art. 6 ust. 5 i art. 7 ust. 15 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Plan wdrażania wyjaśniający szczegółowo sposób, w jaki CDPW planuje osiągnąć zgodność z wymogami przewidzianymi w aktach delegowanych przyjętych przez Komisję na podstawie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w art. 6 ust. 5 i art. 7 ust. 15 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, do daty wejścia tych aktów w życie
Integralność emisji (art. 25 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Informacje dotyczące zasad i procedur CDPW, których celem jest zapewnienie integralności emisji papierów wartościowych
Ochrona papierów wartościowych uczestników i ich klientów (art. 26 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Informacje dotyczące środków wdrożonych w celu zapewnienia ochrony papierów wartościowych uczestników CDPW będącego wnioskodawcą i ich klientów, w tym:
Zasady i procedury, których celem jest ograniczenie ryzyk związanych z przechowywaniem papierów wartościowych oraz zarządzanie tymi ryzykami
Szczegółowy opis poszczególnych poziomów segregacji, które oferuje CDPW będący wnioskodawcą, w tym opis kosztów związanych z każdym poziomem, warunki komercyjne, na których są oferowane, najważniejsze skutki prawne i właściwe prawo dotyczące niewypłacalności
Zasady i procedury dotyczące otrzymywania zgody, o której mowa w art. 38 ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Ostateczność rozrachunku (art. 27 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Informacje dotyczące zasad ostateczności rozrachunku
Rozrachunek pieniężny (art. 28 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Procedury rozrachunku płatności pieniężnych dla każdego systemu rozrachunku papierów wartościowych obsługiwanego przez CDPW będący wnioskodawcą
Informacje dotyczące tego, czy rozrachunku płatności pieniężnych dokonuje się zgodnie z art. 40 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
W stosownych przypadkach - wyjaśnienie, dlaczego dokonanie rozrachunku zgodnie z art. 40 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 nie jest wykonalne ani możliwe
Zasady i procedury dotyczące niewywiązania się z zobowiązania przez uczestnika (art. 29 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Zasady i procedury wdrożone w celu zarządzania przypadkami niewywiązania się z zobowiązania przez uczestnika
Transfer aktywów uczestników i klientów w przypadku cofnięcia zezwolenia (art. 30 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Informacje dotyczące procedur wdrożonych przez CDPW będący wnioskodawcą, które mają zapewnić terminowy i uporządkowany rozrachunek i transfer aktywów klientów i uczestników do innego CDPW w przypadku cofnięcia zezwolenia CDPW będącemu wnioskodawcą
F. Wymogi ostrożnościowe (art. 31-35 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Ryzyka prawne (art. 31 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Informacje umożliwiające właściwemu organowi ocenę tego, czy regulaminy, procedury i umowy CDPW będącego wnioskodawcą są jasne, zrozumiałe i możliwe do egzekwowania we wszystkich odnośnych jurysdykcjach zgodnie z art. 43 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Jeżeli CDPW będący wnioskodawcą ma zamiar prowadzić działalność w różnych jurysdykcjach - informacje dotyczące środków wdrożonych w celu identyfikowania i ograniczenia ryzyk wynikających z potencjalnych kolizji przepisów prawa różnych jurysdykcji zgodnie z art. 43 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, w tym wszelkich ocen prawnych, na których oparto te środki
Ogólne ryzyko prowadzenia działalności (art. 32 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Opis systemów zarządzania ryzykiem i kontroli ryzyka, a także narzędzi informatycznych wdrożonych przez CDPW w celu zarządzania ryzykami prowadzenia działalności
W stosownych przypadkach - ocena ryzyka uzyskana od osoby trzeciej, w tym wszelkie istotne informacje uzasadniające tę ocenę ryzyka
Ryzyka operacyjne (art. 33 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Dowody, które potwierdzają, że CDPW będący wnioskodawcą zachowuje zgodność z wymogiem zarządzania ryzykami operacyjnymi zgodnie z art. 45 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 i z rozdziałem X rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
Informacje dotyczące zlecania usług lub działalności osobom trzecim na zasadzie outsourcingu przez CDPW będący wnioskodawcą zgodnie z art. 30 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, w tym:

a) kopie umów regulujących ustalenia w zakresie outsourcingu CDPW będącego wnioskodawcą;

b) metody stosowane w celu monitorowania poziomu usług w odniesieniu do usług i działalności zleconych na zasadzie outsourcingu

Polityka inwestycyjna (art. 34 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Dowody, które potwierdzają, że:

a) CDPW będący wnioskodawcą przechowuje swoje aktywa finansowe zgodnie z art. 46 ust. 1, 2 i 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 i z rozdziałem X rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392;

b) inwestycje CDPW będącego wnioskodawcą są zgodne z art. 46 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 i z rozdziałem X rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392

Wymogi kapitałowe (art. 35 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Informacje potwierdzające, że kapitał CDPW będącego wnioskodawcą, obejmujący zyski zatrzymane i kapitał rezerwowy CDPW będącego wnioskodawcą, jest zgodny z wymogami przewidzianymi w art. 47 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 oraz w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2017/392
Plan, o którym mowa w art. 47 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, oraz wszelkie jego aktualizacje, a także dowody jego zatwierdzenia przez organ zarządzający lub stosowną komisję organu zarządzającego CDPW będącego wnioskodawcą
Połączenia operacyjne CDPW (art. 36 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Opis połączeń operacyjnych CDPW wraz z ocenami porozumień w sprawie połączeń operacyjnych, przeprowadzonymi przez CDPW będący wnioskodawcą
Przewidywane lub rzeczywiste wielkości i wartości rozrachunku w odniesieniu do rozrachunków dokonywanych w ramach połączeń operacyjnych CDPW
Procedury dotyczące identyfikacji, oceny, monitorowania i zarządzania w odniesieniu do wszelkich potencjalnych źródeł ryzyka dla CDPW będącego wnioskodawcą i dla jego uczestników wynikających z porozumienia w sprawie połączeń operacyjnych, a także właściwe środki wdrożone w celu ich ograniczenia
Ocena możliwości stosowania przepisów prawa dotyczącego niewypłacalności mających zastosowanie do obsługi połączenia operacyjnego CDPW oraz ich konsekwencje dla CDPW będącego wnioskodawcą
Inne istotne informacje niezbędne do oceny zgodności połączeń operacyjnych CDPW z wymogami, które przewidziano w art. 48 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 i w rozdziale XII rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
G. Dostęp do CDPW (art. 37 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Zasady dostępu (art. 37 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Opis procedur rozpatrywania wniosków o dostęp złożonych przez:
Osoby prawne, które zamierzają zostać uczestnikami zgodnie z art. 33 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 i z rozdziałem XIII rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
Emitentów zgodnie z art. 49 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 i z rozdziałem XIII rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
Inne CDPW zgodnie z art. 52 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 i z rozdziałem XIII rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
Inne infrastruktury rynkowe zgodnie z art. 53 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 i z rozdziałem XIII rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392
H. Informacje dodatkowe (art. 38rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Informacje dodatkowe (art. 38 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392)
Wszelkie dodatkowe informacje niezbędne do oceny tego, czy w momencie udzielania zezwolenia CDPW będący wnioskodawcą zachowuje zgodność z wymogami rozporządzenia (UE) nr 909/2014 oraz z odnośnymi aktami delegowanymi i wykonawczymi przyjętymi na mocy rozporządzenia (UE) nr 909/2014
(1)Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349).

(2)Dyrektywa 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, zmieniająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG oraz uchylająca dyrektywę Rady 84/253/EWG (Dz.U. L 157 z 9.6.2006, s. 87).

ZAŁĄCZNIK  II

Szablony na potrzeby przekazywania informacji do celów przeglądu i oceny

(art. 22 ust. 11 rozporządzenia (UE) nr 909/2014)

Tabela 1

Informacje ogólne, które ma przedstawić CDPW

Rodzaj informacji Format
Data przekazania informacji Data w formacie RRRR-MM-DD, zgodnie z normą ISO 8601
Data ostatniego przeglądu i oceny Data w formacie RRRR-MM-DD, zgodnie z normą ISO 8601
Nazwa handlowa CDPW Pole na tekst dowolny
Dane identyfikacyjne CDPW Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych
Adres siedziby prawnej CDPW Pole na tekst dowolny
System/systemy rozrachunku papierów wartościowych prowadzony/prowadzone przez CDPW Pole na tekst dowolny
Dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za proces przeglądu i oceny (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail) Pole na tekst dowolny
Dane kontaktowe osoby lub osób odpowiedzialnych za funkcję zgodności z przepisami i kontroli wewnętrznej CDPW (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail) Pole na tekst dowolny
Wykaz wszystkich dokumentów przedstawionych przez CDPW, opatrzonych niepowtarzalnymi numerami referencyjnymi Pole na tekst dowolny
Sprawozdanie z działalności CDPW oraz istotnych zmian dokonanych w okresie objętym przeglądem, w tym oświadczenie o ogólnej zgodności z przepisami rozporządzenia (UE) nr 909/2014 oraz odnośnymi regulacyjnymi standardami technicznymi przyjętymi na podstawie rozporządzenia (UE) nr 909/2014, z uwzględnieniem każdej istotnej zmiany Oddzielny dokument

Tabela 2

Informacje dotyczące zdarzeń okresowych

Nr Rodzaj informacji Niepowtarzalny numer referencyjny dokumentu, w którym zawarto informacje
1 Kompletny zestaw ostatnich zbadanych sprawozdań finansowych CDPW, w tym sprawozdań skonsolidowanych na szczeblu grupy
2 Streszczenie ostatnich śródrocznych sprawozdań finansowych CDPW
3 Wszelkie decyzje organu zarządzającego podjęte w związku z poradą udzieloną przez komitet użytkowników, a także wszelkie decyzje, w przypadku których organ zarządzający postanowił nie zastosować się do porady komitetu użytkowników
4 Informacje na temat wszelkich toczących się postępowań cywilnych, administracyjnych bądź innych postępowań sądowych lub pozasądowych, w których uczestniczy CDPW, w szczególności w odniesieniu do spraw dotyczących podatków i niewypłacalności lub spraw mogących spowodować koszty finansowe lub uszczerbek dla reputacji CDPW, a także wszelkie orzeczenia kończące te postępowania
5 Informacje na temat wszelkich toczących się postępowań cywilnych, administracyjnych bądź innych postępowań sądowych lub pozasądowych, w których uczestniczy członek organu zarządzającego lub członek kadry kierowniczej wyższego szczebla, które to postępowania mogą mieć negatywny wpływ na CDPW, a także wszelkie orzeczenia kończące te postępowania
6 Kopia wyników testów ciągłości działania w warunkach skrajnych lub podobnych działań przeprowadzonych w okresie objętym przeglądem
7 Sprawozdanie ze zdarzeń operacyjnych, które miały miejsce w okresie objętym przeglądem i które wpłynęły na sprawne świadczenie wszelkich świadczonych usług podstawowych, a także środki podjęte w celu zaradzenia tym zdarzeniom i ich wyniki
8 Sprawozdanie z wyników działania systemu, w tym ocena dostępności systemu w okresie objętym przeglądem; dostępność systemu należy mierzyć codziennie jako wartość procentową czasu, w którym system jest dostępny do dokonywania rozrachunków
9 Podsumowanie rodzajów ręcznej interwencji przeprowadzanej przez CDPW
10 Informacje dotyczące identyfikacji najważniejszych operacji CDPW, wszelkich istotnych zmian planu naprawy CDPW, wyników scenariuszy warunków skrajnych, zdarzeń powodujących wdrożenie działań naprawczych oraz narzędzi naprawczych CDPW
11 Informacje dotyczące wszelkich formalnych skarg otrzymanych przez CDPW w okresie objętym przeglądem, w tym informacje dotyczące:

(i) charakteru skargi;

(ii) przebiegu rozpatrzenia skargi, w tym jej rezultatów; oraz

(iii) daty zakończenia rozpatrywania skargi.

12 Informacje dotyczące przypadków, w których CDPW odmówił dostępu do swoich usług jakiemukolwiek rzeczywistemu lub potencjalnemu użytkownikowi, jakiemukolwiek emitentowi, innemu CDPW lub innej infrastrukturze rynkowej
13 Sprawozdanie dotyczące zmian wpływających na jakiekolwiek połączenie operacyjne ustanowione przez CDPW, w tym zmian mechanizmów i procedur stosowanych w celu dokonywania rozrachunku w ramach takich połączeń operacyjnych CDPW
14 Informacje dotyczące wszystkich przypadków zidentyfikowanych konfliktów interesów, które wystąpiły w okresie objętym przeglądem, w tym opis sposobu, w jaki zarządzano tymi przypadkami
15 Informacje dotyczące kontroli wewnętrznych i audytów przeprowadzonych przez CDPW w okresie objętym przeglądem
16 Informacje dotyczące wszelkich zidentyfikowanych naruszeń przepisów rozporządzenia (UE) nr 909/2014, w tym naruszeń zidentyfikowanych za pośrednictwem mechanizmu sprawozdawczości, o którym mowa w art. 26 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
17 Szczegółowe informacje na temat wszelkich działań dyscyplinarnych podjętych przez CDPW, w tym przypadki zawieszenia uczestników zgodnie z art. 7 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, wraz z określeniem okresu zawieszenia i przyczyny zawieszenia
18 Ogólna strategia prowadzenia działalności CDPW obejmująca okres co najmniej trzech lat od ostatniego przeglądu i oceny, a także szczegółowy biznesplan w zakresie usług świadczonych przez CDPW obejmujący okres co najmniej jednego roku od ostatniego przeglądu i oceny

Tabela 3

Dane statystyczne

Numer Rodzaj danych Format
1 Wykaz uczestników każdego systemu rozrachunku papierów wartościowych prowadzonego przez CDPW zawierający informacje dotyczące kraju założenia Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych (każdego uczestnika)

+ składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166

2 Wykaz emitentów oraz wykaz emisji papierów wartościowych przechowywanych przez CDPW zawierający informacje dotyczące kraju założenia emitentów oraz tożsamość emitentów, w którym zaznaczono podmioty, na rzecz których CDPW świadczy usługi określone w sekcji A pkt 1 lub 2 załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014 Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych (każdego emitenta)

składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166

Kod ISIN zgodny z normą ISO 6166, kod alfanumeryczny składający się z 12 znaków (każdego wyemitowanego papieru wartościowego)

+ notariusz: T/N

+ centralne prowadzenie rachunku: T/N

3 Całkowita wartość rynkowa i wartość nominalna papierów wartościowych zarejestrowanych na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych w sposób centralny i niecentralny w każdym systemie rozrachunku papierów wartościowych prowadzonym przez CDPW Wartość nominalna papierów wartościowych:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

Wartość rynkowa papierów wartościowych:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

4 Wartość nominalna i wartość rynkowa papierów wartościowych, o których mowa w pkt 3, podzielona w następujący sposób:

(i) według rodzaju instrumentów finansowych, w następujący sposób:

a) zbywalne papiery wartościowe, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 44 lit. a) dyrektywy 2014/65/UE;

b) dług państwowy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 61 dyrektywy 2014/65/UE;

c) zbywalne papiery wartościowe, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 44 lit. b) dyrektywy 2014/65/UE, inne niż zbywalne papiery wartościowe, o których mowa w lit. b);

d) zbywalne papiery wartościowe, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 44 lit. c) dyrektywy 2014/65/UE;

e) fundusze inwestycyjne typu ETF, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 46 dyrektywy 2014/65/UE;

f) jednostki uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania inne niż fundusze inwestycyjne typu ETF;

g) instrumenty rynku pieniężnego inne niż instrumenty rynku pieniężnego, o których mowa w lit. b);

h) uprawnienia do emisji;

i) inne instrumenty finansowe; (ii) według kraju założenia uczestnika; oraz (iii) według kraju założenia emitenta;

W odniesieniu do każdego rodzaju instrumentów finansowych:

a) SHRS (lub bardziej szczegółowe kody przewidziane przez CDPW) - zbywalne papiery wartościowe, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 44 lit. a) dyrektywy 2014/65/UE;

b) SOVR (lub bardziej szczegółowe kody przewidziane przez CDPW) - dług państwowy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 61 dyrektywy 2014/65/UE;

c) DEBT (lub bardziej szczegółowe kody przewidziane przez CDPW) - zbywalne papiery wartościowe, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 44 lit. b) dyrektywy 2014/65/UE, inne niż zbywalne papiery wartościowe, o których mowa w lit. b);

d) SECU (lub bardziej szczegółowe kody przewidziane przez CDPW) - zbywalne papiery wartościowe, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 44 lit. c) dyrektywy 2014/65/UE;

e) ETFS (lub bardziej szczegółowe kody przewidziane przez CDPW) - fundusze inwestycyjne typu ETF;

f) UCIT (lub bardziej szczegółowe kody przewidziane przez CDPW) - jednostki uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania inne niż fundusze inwestycyjne typu ETF;

g) MMKT (lub bardziej szczegółowe kody przewidziane przez CDPW) - instrumenty rynku pieniężnego inne niż instrumenty rynku pieniężnego, o których mowa w lit. b);

h) EMAL (lub bardziej szczegółowe kody przewidziane przez CDPW) - uprawnienia do emisji;

i) OTHR (lub bardziej szczegółowe kody przewidziane przez CDPW) - innewedług kraju założenia uczestnika (składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166)/kraju założenia emitenta (składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166):

Wartość nominalna papierów wartościowych:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

Wartość rynkowa papierów wartościowych:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

5 Wartość rynkowa i wartość nominalna papierów wartościowych początkowo zarejestrowanych w każdym systemie rozrachunku papierów wartościowych prowadzonym przez CDPW Wartość nominalna papierów wartościowych:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

Wartość rynkowa papierów wartościowych:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

6 Wartość nominalna i wartość rynkowa papierów wartościowych, o których mowa w pkt 5, podzielona w następujący sposób:

(i) według rodzaju instrumentów finansowych;

(ii) według kraju założenia uczestnika;

(iii) według kraju założenia emitenta.

W odniesieniu do każdego rodzaju instrumentów finansowych (o których mowa w pkt 4)/kraju założenia uczestnika (składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166)/kraju założenia emitenta (składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166):

Wartość nominalna papierów wartościowych:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

Wartość rynkowa papierów wartościowych:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

7 Całkowita liczba i wartość odpłatnych instrukcji rozrachunku oraz całkowita liczba i wartość rynkowa nieodpłatnych instrukcji rozrachunku lub - jeżeli nie są one dostępne - wartość nominalna nieodpłatnych instrukcji rozrachunku rozliczonych w każdym systemie rozrachunku papierów wartościowych prowadzonym przez CDPW Liczba instrukcji rozrachunku rozliczonych w każdym systemie rozrachunku papierów wartościowych prowadzonym przez CDPW:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych w postaci liczb całkowitych, bez części dziesiętnych.

Wartość instrukcji rozrachunku rozliczonych w każdym systemie rozrachunku papierów wartościowych prowadzonym przez CDPW:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

8 Całkowita liczba i wartość instrukcji rozrachunku, o których mowa w pkt 7, podzielona w następujący sposób:

(i) według rodzaju instrumentów finansowych, o których mowa w pkt 4;

(ii) według kraju założenia uczestnika;

(iii) według kraju założenia emitenta;

(iv) według waluty rozliczeniowej;

(v) według rodzaju instrukcji rozrachunku, w następujący sposób:

a) nieodpłatne instrukcje rozrachunku, które obejmują instrukcje rozrachunku dla dostawy bez płatności (DFP) i otrzymania bez płatności (RFP);

b) instrukcje rozrachunku dla dostawy za płatność (DVP) i otrzymania za płatność (RVP);

c) instrukcje rozrachunku dla dostawy i zapłaty (DWP) oraz otrzymania i zapłaty (RWP);

d) instrukcje rozrachunku dla zapłaty bez dostawy (PFOD);

(vi) w odniesieniu do instrukcji rozrachunku, które posiadają składnik pieniężny, według tego, czy rozliczenie w środkach pieniężnych przeprowadza się zgodnie z art. 40 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, czy też zgodnie z art. 40 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 909/2014

W odniesieniu do każdego rodzaju instrumentów finansowych (o których mowa w pkt 4)/kraju założenia uczestnika (składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166)/kraju założenia emitenta (składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166)/waluty rozliczeniowej (kod waluty zgodny z normą ISO 4217, składający się z trzech znaków alfabetycznych)/rodzaju instrukcji rozrachunku (DVP/RVP/DFP/RFP/DWP/RWP/PFOD)/rozrachunku w pieniądzu banku centralnego (CBM)/pieniądzu banku komercyjnego (COM):

Liczba instrukcji rozrachunku rozliczonych w każdym systemie rozrachunku papierów wartościowych prowadzonym przez CDPW:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych w postaci liczb całkowitych, bez części dziesiętnych.

Wartość instrukcji rozrachunku rozliczonych w każdym systemie rozrachunku papierów wartościowych prowadzonym przez CDPW:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

9 Liczba i wartość transakcji zakupu na otwartym rynku, o których mowa w art. 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 Liczba transakcji zakupu na otwartym rynku:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych w postaci liczb całkowitych, bez części dziesiętnych.

Wartość transakcji zakupu na otwartym rynku:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

10 Liczba i wysokość sankcji, o których mowa w art. 7 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, przypadająca na uczestnika CDPW: W odniesieniu do każdego uczestnika CDPW:

Liczba sankcji:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych w postaci liczb całkowitych, bez części dziesiętnych.

Wysokość sankcji:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

11 Całkowita wartość operacji zaciągania i udzielania pożyczek papierów wartościowych przetworzonych przez CDPW działający - w zależności od sytuacji - w charakterze agenta i głównego zobowiązanego, w podziale na rodzaj instrumentów finansowych, o których mowa w pkt 4 W odniesieniu do każdego rodzaju instrumentów finansowych (o których mowa w pkt 4) wartość operacji zaciągania i udzielania pożyczek papierów wartościowych przetworzonych przez:

a) CDPW działający w charakterze agenta:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

b) CDPW działający w charakterze głównego zobowiązanego:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

12 Całkowita wartość instrukcji rozrachunku rozliczonych za pośrednictwem każdego połączenia operacyjnego CDPW z perspektywy CDPW jako:

a) CDPW będącego wnioskodawcą;

b) CDPW będącego adresatem.

W odniesieniu do każdego wskazanego połączenia operacyjnego:

a) perspektywa CDPW będącego wnioskodawcą:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

b) perspektywa CDPW będącego adresatem:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

13 Wartość gwarancji i zobowiązań związanych z operacjami zaciągania i udzielania pożyczek papierów wartościowych Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.
14 Wartość operacji skarbcowych obejmujących wymianę walut i zbywalne papiery wartościowe związane z zarządzaniem saldami długich pozycji uczestników, w tym kategorie instytucji, których salda długich pozycji są zarządzane przez CDPW Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.
15 Liczba problemów związanych z uzgodnieniem, które napotkano z powodu niepotrzebnego utworzenia lub usunięcia papierów wartościowych w emisji prowadzonej przez CDPW, które spełniają warunki art. 65 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392 Maksymalnie 20 znaków numerycznych w postaci liczb całkowitych, bez części dziesiętnych.
16 Średnia, mediana i dominanta dotyczące czasu potrzebnego do naprawienia błędu zidentyfikowanego zgodnie z art. 65 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392 Średnia: maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne (wskazując, czy czas podano w minutach/godzinach/dniach).

Mediana: maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne (wskazując, czy czas podano w minutach/godzinach/ dniach).

Dominanta: maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne (wskazując, czy czas podano w minutach/godzinach/ dniach).

ZAŁĄCZNIK  III

Formularze i szablony na potrzeby współpracy między organami państwa członkowskiego pochodzenia i przyjmującego państwa członkowskiego

(art. 24 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 909/2014)

Tabela 1

Szablon na potrzeby wymiany informacji między właściwym organem państwa członkowskiego pochodzenia a właściwym organem przyjmującego państwa członkowskiego, w którym CDPW utworzył oddział

Pole Treść Częstotliwość
Szczegółowe informacje dotyczące przeglądu i oceny CDPW, o których mowa w art. 22 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Informacje przekazywane przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia
Nazwa handlowa CDPW nazwa gdy wystąpią zmiany
Adres siedziby prawnej CDPW adres gdy wystąpią zmiany
Wykaz usług świadczonych przez CDPW zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia (UE) nr 909/2014 wykaz gdy wystąpią zmiany
Struktura i właściciel grupy, do której należy CDPW schemat gdy wystąpią istotne zmiany
Poziom kapitału CDPW (w stosownych przypadkach kapitał Tier I i kapitał całkowity) tabela gdy wystąpią istotne zmiany
Organizacja, organ zarządzający i kadra kierownicza wyższego szczebla CDPW (wraz z życiorysami) opis gdy wystąpią zmiany
Procesy i ustalenia dotyczące zarządzania opis gdy zmiany mają istotny wpływ na zarządzanie CDPW
Szczegółowe informacje dotyczące organów zaangażowanych w nadzór/dozór nad CDPW nazwa/funkcja uprzednie powiadomienie, jeżeli jest to możliwe, lub najszybciej, jak to możliwe
Informacje o wszelkich istotnych zagrożeniach mogących mieć wpływ na zdolność CDPW do przestrzegania rozporządzenia (UE) nr 909/2014 i odpowiednich rozporządzeń delegowanych i wykonawczych opis uprzednie powiadomienie, jeżeli jest to możliwe, lub bez zbędnej zwłoki
Sankcje i nadzwyczajne środki nadzorcze, które mogą mieć wpływ na działalność oddziału CDPW opis uprzednie powiadomienie, jeżeli jest to możliwe, lub bez zbędnej zwłoki
Sprawozdanie dotyczące ważnych problemów dotyczących działalności lub zaistniałych incydentów i podjętych działań naprawczych, które mogą wywrzeć wpływ na działalność oddziału opis w przypadku wystąpienia
Trudności związane z działalnością CDPW, które potencjalnie mogą wywierać istotne efekty uboczne na oddział opis najszybciej, jak to możliwe
Czynniki wskazujące na potencjalnie wysokie ryzyko efektu domina obejmującego oddział, którego źródłem jest działalność CDPW opis najszybciej, jak to możliwe
Rozszerzenie usług lub cofnięcie zezwolenia opis uprzednie powiadomienie, jeżeli jest to możliwe, lub najszybciej, jak to możliwe
Statystyki dotyczące liczby osób tabela corocznie
Dane finansowe, takie jak bilans, rachunki zysków i strat tabela corocznie
Wielkość operacji (przechowywane aktywa, przychody) tabela corocznie
Polityka zarządzania ryzykiem opis gdy zmiany mają istotny wpływ na zarządzanie CDPW lub zarządzanie ryzykiem w CDPW
Gdy ma to znaczenie dla oddziału, umowy outsourcingu dotyczące usług świadczonych przez oddział schemat gdy zmiany mają istotny wpływ na zarządzanie CDPW lub zarządzanie ryzykiem w CDPW
Inne informacje na potrzeby wypełniania swoich zadań na wniosek właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego
Informacje przekazywane przez właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego
Nazwa handlowa oddziału nazwa gdy wystąpią zmiany
Adres siedziby prawnej oddziału adres gdy wystąpią zmiany
Wykaz usług świadczonych za pośrednictwem oddziału zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia (UE) nr 909/2014 wykaz gdy wystąpią zmiany
Organizacja, kadra kierownicza wyższego szczebla oddziału opis gdy wystąpią zmiany
Procesy i ustalenia specyficzne dla zarządzania oddziałem opis gdy zmiany mają istotny wpływ na zarządzanie CDPW lub zarządzanie ryzykiem w CDPW
Szczegółowe informacje dotyczące organów zaangażowanych w nadzór/dozór nad oddziałem nazwa/funkcja uprzednie powiadomienie, jeżeli jest to możliwe, lub najszybciej, jak to możliwe
Informacje o wszelkich istotnych zagrożeniach mogących mieć wpływ na zdolność oddziału CDPW do przestrzegania rozporządzenia (UE) nr 909/2014 i odpowiednich rozporządzeń delegowanych i wykonawczych opis uprzednie powiadomienie, jeżeli jest to możliwe, lub najszybciej, jak to możliwe
Sankcje i nadzwyczajne środki nadzorcze zastosowane wobec oddziału opis uprzednie powiadomienie, jeżeli jest to możliwe, lub najszybciej, jak to możliwe
Sprawozdanie dotyczące ważnych problemów dotyczących działalności lub zaistniałych incydentów i podjętych działań naprawczych opis w przypadku wystąpienia
Trudności związane z działalnością oddziału, które potencjalnie mogą wywierać istotne efekty uboczne na CDPW opis najszybciej, jak to możliwe
Czynniki wskazujące na potencjalnie wysokie ryzyko efektu domina obejmującego działalność CDPW, którego źródłem jest działalność oddziału opis najszybciej, jak to możliwe
Statystyki dotyczące liczby osób pracujących w oddziale tabela corocznie
Dane finansowe, takie jak bilans, rachunki zysków i strat, dotyczące oddziału tabela corocznie
Inne informacje na potrzeby wypełniania swoich zadań na wniosek właściwego organu państwa członkowskiego pochodzenia

Tabela 2

Szablon wypełniany przez właściwy organ przeprowadzający kontrole na miejscu w oddziale CDPW

Pole Treść
Nazwa właściwego organu wnioskującego o przeprowadzenie kontroli na miejscu nazwa
Główna i dodatkowa osoba wyznaczona do kontaktów we właściwym organie wnioskującym o przeprowadzenie kontroli na miejscu imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, rola
Nazwa oddziału CDPW, w którym przeprowadzona zostanie kontrola na miejscu nazwa i adres
Nazwa CDPW, który utworzył oddział nazwa
W miarę dostępności osoba wyznaczona do kontaktów w CDPW lub w oddziale, która odpowiada za kontrolę na miejscu imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, rola
Nazwa innego właściwego organu nazwa
Główna i dodatkowa osoba wyznaczona do kontaktów w innym właściwym organie imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, rola
Zaplanowana data kontroli na miejscu RRRR/MM/DD - RRRR/MM/DD
Uzasadnienie kontroli na miejscu tekst
Dokumenty bazowe, z których planuje się korzystać w kontekście kontroli na miejscu wykaz dokumentów

Tabela 3

Szablon wypełniany przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia w następstwie wystosowania wniosku o informacje przez właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego

Pole Treść
Nazwa handlowa CDPW nazwa
Adres siedziby prawnej CDPW adres
Wykaz usług świadczonych przez CDPW zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia (UE) nr 909/2014 wykaz
Nazwa handlowa uczestników CDPW jako podmiotów prawnych wykaz
Kraj pochodzenia uczestników CDPW (2-cyfrowy kod ISO kraju) wykaz
LEI emitentów, których emisje papierów wartościowych zarejestrowano na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych w sposób centralny lub niecentralny przez CDPW wykaz
Kraj pochodzenia emitentów (2-cyfrowy kod ISO kraju) wykaz
Kod ISIN wyemitowanych papierów wartościowych ustanowionych na mocy przepisów przyjmującego państwa członkowskiego, pierwotnie zarejestrowanych w CDPW państwa członkowskiego pochodzenia wykaz
Wartość rynkowa lub - jeżeli nie jest dostępna - wartość nominalna papierów wartościowych wyemitowanych przez emitentów z przyjmującego państwa członkowskiego, w odniesieniu do których CDPW państwa członkowskiego pochodzenia świadczy usługi podstawowe, o których mowa w sekcji A pkt 1 lub 2 załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014 liczba
Wartość rynkowa lub - jeżeli nie jest dostępna - wartość nominalna papierów wartościowych zarejestrowanych na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych niecentralnie przez CDPW państwa członkowskiego pochodzenia na rzecz uczestników i innych posiadaczy rachunków papierów wartościowych przyjmującego państwa członkowskiego liczba
Wartość odpłatnych instrukcji rozrachunku oraz wartość rynkowa nieodpłatnych instrukcji rozrachunku lub - jeżeli nie są one dostępne - wartość nominalna nieodpłatnych instrukcji rozrachunku rozliczonych przez CDPW państwa członkowskiego pochodzenia w odniesieniu do transakcji na papierach wartościowych wyemitowanych przez emitentów z przyjmującego państwa członkowskiego liczba
Wartość odpłatnych instrukcji rozrachunku oraz wartość rynkowa nieodpłatnych instrukcji rozrachunku lub - jeżeli nie są one dostępne - wartość nominalna nieodpłatnych instrukcji rozrachunku rozliczonych przez CDPW państwa członkowskiego pochodzenia, otrzymanych od uczestników oraz na rzecz innych posiadaczy rachunków papierów wartościowych przyjmującego państwa członkowskiego liczba
Inne informacje na potrzeby wypełniania swoich zadań

Tabela 4

Szablon wypełniany przez właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego, który ma jasne i weryfikowalne podstawy, by sądzić, że CDPW świadczący usługi na jego terytorium zgodnie z art. 23 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 narusza obowiązki wynikające z przepisów rozporządzenia (UE) nr 909/2014

Pole Treść
Nazwa właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego nazwa
Główna i dodatkowa osoba wyznaczona do kontaktów we właściwym organie przyjmującego państwa członkowskiego imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, rola
Nazwa CDPW świadczącego usługi w przyjmującym państwie członkowskim, wobec którego uważa się, że naruszył swoje obowiązki nazwa i adres
Nazwa osoby wyznaczonej do kontaktów w CDPW świadczącym usługi w przyjmującym państwie członkowskim, w przypadku którego uważa się, że naruszył swoje obowiązki imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, rola
Nazwa właściwego organu państwa członkowskiego pochodzenia nazwa
Główna i dodatkowa osoba wyznaczona do kontaktów we właściwym organie państwa członkowskiego pochodzenia imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, rola
W stosownych przypadkach główna i dodatkowa osoba wyznaczona do kontaktów w ESMA imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, rola
Opis podstaw, by sądzić, że CDPW posiadający siedzibę w państwie członkowskim pochodzenia, który świadczy usługi na terytorium przyjmującego państwa członkowskiego zgodnie z art. 23 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, narusza obowiązki wynikające z przepisów rozporządzenia (UE) nr 909/2014 tekst

ZAŁĄCZNIK  IV

Format dokumentacji CDPW

(art. 29 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 909/2014)

Tabela 1

Dokumentacja dotycząca transakcji/instrukcji rozrachunku (przepływów)

Nr Pole Format
1 Rodzaj instrukcji rozrachunku a) DFP - instrukcje rozrachunku dla dostawy bez płatności;

b) RFP - instrukcje rozrachunku dla otrzymania bez płatności;

c) DVP - instrukcje rozrachunku dla dostawy za płatność; oraz

d) RVP - instrukcje rozrachunku dla otrzymania za płatność;

e) DWP - instrukcje rozrachunku dla dostawy i zapłaty;

f) RWP - instrukcje rozrachunku dla otrzymania i zapłaty;

g) PFOD - instrukcje rozrachunku dla opłaty bez dostawy.

2 Rodzaj transakcji a) TRAD - nabycie lub sprzedaż papierów wartościowych;

b) COLI/COLO/CNCB - operacje z zakresu zarządzania zabezpieczeniami;

c) SECL/SECB - operacje udzielania i zaciągania pożyczek papierów wartościowych;

d) REPU/RVPO/TRPO/TRVO/BSBK/SBBK - transakcje repo;

e) OTHR (lub bardziej szczegółowe kody przewidziane przez CDPW) - inne.

3 Niepowtarzalny numer referencyjny instrukcji uczestnika Niepowtarzalny numer referencyjny instrukcji uczestnika zgodnie z zasadami CDPW
4 Data zawarcia transakcji Data w formacie RRRR-MM-DD, zgodna z normą ISO 8601
5 Zamierzona data rozrachunku Data w formacie RRRR-MM-DD, zgodna z normą ISO 8601
6 Znacznik czasu rozrachunku Data w formacie czasu UTC RRRR-MM-DDThh:mm:ssZ, zgodna z normą ISO 8601
7 Znacznik czasu oznaczający czas wprowadzenia instrukcji rozrachunku do systemu rozrachunku papierów wartościowych Data w formacie czasu UTC RRRR-MM-DDThh:mm:ssZ, zgodna z normą ISO 8601
8 Znacznik czasu oznaczający czas, w którym instrukcja rozrachunku stała się nieodwracalna Data w formacie czasu UTC RRRR-MM-DDThh:mm:ssZ, zgodna z normą ISO 8601
9 W stosownych przypadkach - znacznik czasu zestawienia Data w formacie czasu UTC RRRR-MM-DDThh:mm:ssZ, zgodna z normą ISO 8601
10 Identyfikator rachunku papierów wartościowych Niepowtarzalny identyfikator rachunku papierów wartościowych przedstawiony przez CDPW
11 Identyfikator rachunku pieniężnego Niepowtarzalny identyfikator rachunku pieniężnego przedstawiony przez bank centralny lub CDPW posiadający zezwolenie zgodnie z art. 54 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014 lub przez wyznaczoną instytucję kredytową, o której mowa w art. 54 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 909/2014
12 Identyfikator banku rozrachunkowego Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych, lub kod identyfikacyjny jednostki (BIC), przy czym istnieje obowiązek przekształcenia w LEI na potrzeby sprawozdawczości wobec organów
13 Identyfikator uczestnika wydającego instrukcje Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych, lub kod identyfikacyjny jednostki (BIC), przy czym istnieje obowiązek przekształcenia w LEI na potrzeby sprawozdawczości wobec organów
14 Identyfikator kontrahenta uczestnika wydającego instrukcje Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych, lub kod identyfikacyjny jednostki (BIC) (przy czym istnieje obowiązek przekształcenia w LEI na potrzeby sprawozdawczości wobec organów)
15 Identyfikator klienta uczestnika wydającego instrukcje, jeżeli jest znany CDPW Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych, lub kod identyfikacyjny jednostki (BIC) lub inna dostępna forma identyfikacji osób prawnych

W stosownych przypadkach krajowy identyfikator osób fizycznych (50 znaków alfanumerycznych), umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby fizycznej na poziomie krajowym

16 Identyfikator klienta kontrahenta uczestnika wydającego instrukcje, jeżeli jest znany CDPW Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych, lub kod identyfikacyjny jednostki (BIC) lub inna dostępna forma identyfikacji osób prawnych

W stosownych przypadkach krajowy identyfikator osób fizycznych (50 znaków alfanumerycznych), umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby fizycznej na poziomie krajowym

17 Identyfikatory papierów wartościowych Kod ISIN zgodny z normą ISO 6166, kod alfanumeryczny składający się z 12 znaków
18 Waluta rozliczeniowa Kod waluty zgodny z normą ISO 4217, składający się z 3 znaków alfabetycznych
19 Kwota pieniężna rozrachunku Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.
20 Liczba lub kwota nominalna papierów wartościowych Maksymalnie 20 znaków numerycznych w postaci liczb całkowitych, bez części dziesiętnych.
21 Status instrukcji rozrachunku PEND - instrukcja przyjęta (dokonanie rozrachunku w terminie zamierzonej daty rozrachunku nadal jest możliwe)

PENF - instrukcja niezrealizowana (dokonanie rozrachunku w terminie zamierzonej daty rozrachunku nie jest już możliwe)

SETT - pełny rozrachunek

PAIN - częściowy rozrachunek

CANS - instrukcja odrzucona przez system

CANI - instrukcja odrzucona przez uczestnika

Pozostała część papierów wartościowych wymagająca rozrachunku (jeżeli status instrukcji określono jako PAIN)

Informacja na temat pozostałej kwoty papierów wartościowych, wynoszącej XXX, w stosunku do środków pieniężnych w wysokości YYY, które mają zostać dostarczone

Status zestawienia

MACH, w przypadku instrukcji zestawionej NMAT, w przypadku instrukcji niezestawionej

Instrukcja o statusie "wstrzymaj"

Możliwe wartości:

PREA [Your InstructionOnHold] (instrukcja wstrzymana)

CSDH [CSD Hold] (instrukcja wstrzymana przez CDPW)

CVAL [CSDValidation] (instrukcja wstrzymana w celu autoryzacji przez CDPW)

CDLR [ConditionalDeliveryAwaitingRelease] (warunkowa dostawa oczekująca na realizację)

BLANK, jeżeli nie instrukcja nie została wstrzymana

Wyłączenie z częściowego rozrachunku

Możliwe wartości:

NPAR, jeżeli aktywowano wyłączenie z częściowego rozrachunku

BLANK, jeżeli częściowy rozrachunek jest dozwolony

Kody powodów niepoddania instrukcji rozrachunkowi (jeżeli status instrukcji został określony jako PEND lub PENF)

BLOC AccountBlocked (rachunek zablokowany)

CDLR ConditionalDeliveryAwaitingRelease (dostawa warunkowa oczekująca na realizację)

CLAC CounterpartyInsufficientSecurities (niewystarczająca liczba papierów wartościowych kontrahenta)

CMON CounterpartyInsufficientMoney (niewystarczająca ilość środków pieniężnych kontrahenta)

CSDH CSDHold (instrukcja wstrzymana przez CDPW)

CVAL CSDValidation (instrukcja wstrzymana w celu autoryzacji przez CDPW)

FUTU AwaitingSettlementDate (oczekiwanie na datę rozrachunku)

INBC IncompleteNumberCount (niekompletna liczba instrukcji)

LACK LackOfSecurities (brak papierów wartościowych)

LATE MarketDeadlineMissed (termin rynkowy minął)

LINK PendingLinkedInstruction (powiązana instrukcja przyjęta)

MONY InsufficientMoney (niewystarczająca ilość środków pieniężnych)

OTHR Other (inne)

PART TradeSettlesInPartials (rozrachunek transakcji w częściach)

PRCY CounterpartyInstructionOnHold (instrukcja kontrahenta wstrzymana)

PREA YourInstructionOnHold (instrukcja wstrzymana)

SBLO SecuritiesBlocked (papiery wartościowe zablokowane)

CONF AwaitingConfirmation (oczekiwanie na potwierdzenie)

CDAC ConditionalDeliveryAwaitingCancellation (warunkowa dostawa oczekująca na anulowanie)

22 Miejsce transakcji Należy podać MIC (kod identyfikacyjny rynku ISO) (ISO 10383) jeżeli instrukcja jest wynikiem transakcji zawartej w systemie obrotu, lub pozostawić pole niewypełnione w przypadku transakcji poza rynkiem regulowanym
23 W stosownych przypadkach miejsce rozliczenia Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442 - składający się z 20 znaków alfanumerycznych kod kontrahenta centralnego dokonującego rozliczenia lub kod identyfikacyjny jednostki (BIC) kontrahenta centralnego, przy czym istnieje obowiązek przekształcenia w LEI na potrzeby sprawozdawczości wobec organów
24 Jeżeli w odniesieniu do transakcji wszczęto proces zakupu na otwartym rynku, następujące szczegółowe informacje:

a) ostateczne wyniki procesu zakupu na otwartym rynku (wraz z liczbą i wartością instrumentów finansowych, których zakupu dokonano na otwartym rynku, jeżeli zakup na otwartym rynku zakończono z powodzeniem);

b) w stosownych przypadkach - wypłata rekompensaty pieniężnej (wraz z wysokością rekompensaty pieniężnej);

c) w stosownych przypadkach - odrzucenie pierwotnej instrukcji rozrachunku.

Zakup na otwartym rynku został rozpoczęty: T/N

Zakup na otwartym rynku zakończono z powodzeniem: T/N/Cz

Liczba instrumentów finansowych będących przedmiotem zakupu na otwartym rynku:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych w postaci liczb całkowitych, bez części dziesiętnych.

Wartość instrumentów finansowych będących przedmiotem zakupu na otwartym rynku:

Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

Wypłata rekompensaty pieniężnej: T/N

Wysokość rekompensaty pieniężnej: Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

Odrzucenie początkowej instrukcji rozrachunku: T/N

25 W odniesieniu do każdej instrukcji rozrachunku, której rozrachunek nie zostanie dokonany w terminie zamierzonej daty rozrachunku - wysokość sankcji, o których mowa w art. 7 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 Wysokość sankcji: Maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

Tabela 2

Dokumentacja dotycząca pozycji (papiery wartościowe)

Nr Pole Format
1 Identyfikatory emitentów, na rzecz których CDPW świadczy usługę podstawową, o której mowa w sekcji A pkt 1 lub 2 załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014 Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych, lub kod identyfikacyjny jednostki (BIC) dla osób prawnych, przy czym istnieje obowiązek przekształcenia w LEI na potrzeby sprawozdawczości wobec organów
2 Identyfikator każdej emisji papierów wartościowych, w odniesieniu do której CDPW świadczy usługę podstawową, o której mowa w sekcji A pkt 1 lub 2 załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014 Kod ISIN zgodny z normą ISO 6166, kod alfanumeryczny składający się z 12 znaków
3 Identyfikator każdej emisji papierów wartościowych zarejestrowanej na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych w sposób niecentralny przez CDPW Kod ISIN zgodny z normą ISO 6166, kod alfanumeryczny składający się z 12 znaków
4 Identyfikator CDPW pełniącego rolę depozytu macierzystego emitenta lub właściwego podmiotu z państwa trzeciego pełniącego podobne funkcje jak CDPW pełniący rolę depozytu macierzystego emitenta w odniesieniu do każdej emisji papierów wartościowych, o której mowa w pkt 3 Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych, lub kod identyfikacyjny jednostki (BIC), przy czym istnieje obowiązek przekształcenia w LEI na potrzeby sprawozdawczości wobec organów
5 W odniesieniu do każdej emisji papierów wartościowych, o której mowa w pkt 2 i 3, prawo, na mocy którego ustanowiono papiery wartościowe zarejestrowane przez CDPW składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166
6 Kraj założenia emitentów każdej emisji papierów wartościowych, o której mowa w pkt 2 i 3 składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166
7 Identyfikatory rachunków papierów wartościowych emitentów w przypadku CDPW pełniących rolę depozytu macierzystego emitenta Niepowtarzalny identyfikator rachunku papierów wartościowych przekazany przez CDPW pełniący rolę depozytu macierzystego emitenta
8 Identyfikatory rachunków pieniężnych emitentów w przypadku CDPW pełniących rolę depozytu macierzystego emitenta Międzynarodowy numer rachunku bankowego (IBAN)
9 Identyfikatory banków rozrachunkowych, z których korzystał każdy emitent, w przypadku CDPW pełniących rolę depozytu macierzystego emitenta Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych, lub kod identyfikacyjny jednostki (BIC), przy czym istnieje obowiązek przekształcenia w LEI na potrzeby sprawozdawczości wobec organów
10 Identyfikatory uczestników Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych, lub kod identyfikacyjny jednostki (BIC), przy czym istnieje obowiązek przekształcenia w LEI na potrzeby sprawozdawczości wobec organów
11 Kraj założenia uczestników Składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166
12 Identyfikatory rachunków papierów wartościowych uczestników Niepowtarzalny identyfikator rachunku papierów wartościowych przedstawiony przez CDPW
13 Identyfikatory rachunków pieniężnych uczestników Niepowtarzalny identyfikator rachunku pieniężnego przekazany przez bank centralny
14 Identyfikatory banków rozrachunkowych, z których korzystał każdy uczestnik Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodny z normą ISO 17442, kod składający się z 20 znaków alfanumerycznych, lub kod identyfikacyjny jednostki (BIC), przy czym istnieje obowiązek przekształcenia w LEI na potrzeby sprawozdawczości wobec organów
15 Kraj założenia banków rozrachunkowych, z których korzystał każdy uczestnik Składający się z 2 znaków kod kraju zgodny z normą ISO 3166
16 Rodzaj rachunku papierów wartościowych:

(i) własny rachunek uczestnika CDPW;

(ii) rachunek indywidualny klienta uczestnika CDPW;

(iii) rachunek zbiorczy klientów uczestnika CDPW

OW = rachunek własny

IS = rachunek wydzielony indywidualnie

OM = rachunek zbiorczy

17 Salda rachunków papierów wartościowych na koniec dnia w odniesieniu do każdego kodu ISIN Akta, dokumenty
18 W odniesieniu do każdego rachunku papierów wartościowych i kodu ISIN - liczba papierów wartościowych na koniec dnia podlegających ograniczeniom w zakresie rozrachunku, rodzaj ograniczeń oraz - w stosownych przypadkach - tożsamość beneficjenta ograniczeń Akta, dokumenty
19 Dokumentacja dotycząca przypadków nieprzeprowadzenia rozrachunku oraz środków przyjętych przez CDPW i jego uczestników w celu zwiększenia efektywności rozrachunku zgodnie z aktami delegowanymi przyjętymi przez Komisję na podstawie regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa w art. 6 ust. 5 i art. 7 ust. 15 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 Akta, dokumenty

Tabela 3

Dokumentacja usług pomocniczych

Nr Usługi pomocnicze świadczone zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 909/2014 Rodzaje dokumentacji Format
1 Organizowanie systemu udzielania pożyczek papierów wartościowych, w charakterze agenta pośredniczącego pomiędzy uczestnikami systemu rozrachunku papierów wartościowych a) dane identyfikacyjne stron dostarczających/stron będących adresatem;

b) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji udzielania/zaciągania pożyczek papierów wartościowych, w tym wolumenu i wartości papierów wartościowych będących przedmiotem udzielonej lub zaciągniętej pożyczki, kod ISIN;

c) cel każdej operacji udzielania i zaciągania pożyczek papierów wartościowych;

d) rodzaje zabezpieczenia;

e) wycena zabezpieczenia.

Akta, dokumenty
2 Świadczenie usług zarządzania zabezpieczeniami, w charakterze agenta na rzecz uczestników systemu rozrachunku papierów wartościowych a) dane identyfikacyjne stron dostarczających/stron będących adresatem;

b) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji, w tym wolumenu i wartości papierów wartościowych, kod ISIN;

c) stosowane rodzaje zabezpieczenia;

d) cel stosowania zabezpieczenia;

e) wycena zabezpieczenia.

Akta, dokumenty
3 Zestawianie zleceń rozrachunku, kierowanie zleceń, potwierdzanie warunków transakcji, weryfikacja warunków transakcji a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) rodzaje operacji;

c) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji, w tym wolumenu i wartości papierów wartościowych będących przedmiotem usługi, kod ISIN.

Akta, dokumenty
4 Usługi związane z rejestrami akcjonariuszy a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) rodzaje usług;

c) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji, w tym wolumenu i wartości papierów wartościowych będących przedmiotem usługi, kod ISIN.

Akta, dokumenty
5 Wspieranie przetwarzania zdarzeń korporacyjnych, w tym obsługi podatkowej, usług związanych z walnymi zgromadzeniami oraz usług informacyjnych a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) rodzaje usług;

c) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji, w tym wolumenu i wartości papierów wartościowych/środków pieniężnych będących przedmiotem usługi, beneficjentów operacji, kod ISIN.

Akta, dokumenty
6 Usługi związane z nowymi emisjami, w tym nadawanie kodów ISIN i podobnych kodów oraz zarządzanie tymi kodami a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) rodzaje usług;

c) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji, w tym kod ISIN.

Akta, dokumenty
7 Kierowanie i przetwarzanie zleceń, pobieranie i przetwarzanie opłat oraz związana z tym sprawozdawczość a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) rodzaje usług;

c) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji, w tym wolumenu i wartości papierów wartościowych/środków pieniężnych będących przedmiotem usługi, beneficjentów operacji, kod ISIN, cel operacji.

Akta, dokumenty
8 Ustanawianie połączeń operacyjnych CDPW, zapewnianie, prowadzenie lub obsługa rachunków papierów wartościowych w związku z usługą rozrachunku, zarządzaniem zabezpieczeniami, innymi usługami pomocniczymi a) szczegółowe informacje dotyczące połączeń operacyjnych CDPW, w tym dane identyfikacyjne CDPW;

b) rodzaje usług.

Akta, dokumenty
9 Świadczenie ogólnych usług zarządzania zabezpieczeniami w charakterze agenta a) dane identyfikacyjne stron dostarczających/stron będących adresatem;

b) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji, w tym wolumenu i wartości papierów wartościowych będących przedmiotem usługi, kod ISIN;

c) rodzaje zabezpieczenia;

d) cel stosowania zabezpieczenia;

e) wycena zabezpieczenia.

Akta, dokumenty
10 Sprawozdawczość wobec organów regulacyjnych a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi z zakresu sprawozdawczości;

b) rodzaje usług;

c) szczegółowe informacje dotyczące przedstawionych danych, w tym podstawy prawnej i celu.

Akta, dokumenty
11 Dostarczanie informacji, danych i statystyk do podmiotów badających rynek i prowadzących spisy powszechne lub do innych podmiotów rządowych lub międzyrządowych a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) rodzaje usług;

c) szczegółowe informacje dotyczące przedstawionych danych, w tym podstawy prawnej i celu.

Akta, dokumenty
12 Świadczenie usług informatycznych a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) rodzaje usług;

c) szczegółowe informacje dotyczące usług informatycznych.

Akta, dokumenty
13 Udostępnianie rachunków pieniężnych na rzecz, i przyjmowanie depozytów od uczestników systemu rozrachunku papierów wartościowych oraz posiadaczy rachunków papierów wartościowych, w rozumieniu pkt 1 załącznika I do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE (1) a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) szczegółowe informacje dotyczące rachunków pieniężnych;

c) waluta;

d) kwoty depozytów;

e) salda na koniec dnia rachunków pieniężnych udostępnianych przez CDPW lub wyznaczoną instytucję kredytową (w odniesieniu do każdej waluty).

Akta, dokumenty
14 Udzielanie kredytów gotówkowych na spłatę nie później niż następnego dnia roboczego, pożyczek gotówkowych na wstępne finansowanie zdarzeń korporacyjnych oraz udzielanie pożyczek papierów wartościowych posiadaczom rachunków papierów wartościowych, w rozumieniu pkt 2 załącznika I do dyrektywy 2013/36/UE a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) rodzaje usług;

c) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji, w tym wolumenu i wartości papierów wartościowych/środków pieniężnych będących przedmiotem usługi, kod ISIN;

d) stosowane rodzaje zabezpieczenia;

e) wycena zabezpieczenia;

f) cel operacji;

g) informacje dotyczące wszelkich zdarzeń związanych z takimi usługami i działaniami naprawczymi, w tym dotyczące działań następczych.

Akta, dokumenty
15 Usługi płatnicze obejmujące przetwarzanie transakcji gotówkowych i transakcji walutowych, w rozumieniu pkt 4 załącznika I do dyrektywy 2013/36/UE a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) rodzaje usług;

c) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji, w tym wolumenu środków pieniężnych, oraz cel operacji.

Akta, dokumenty
16 Gwarancje i zobowiązania związane z udzielaniem i zaciąganiem pożyczek papierów wartościowych, w rozumieniu pkt 6 załącznika I do dyrektywy 2013/36/UE a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) rodzaje usług;

c) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji, w tym wolumenu i wartości papierów wartościowych/środków pieniężnych, oraz cel operacji.

Akta, dokumenty
17 Operacje skarbcowe obejmujące wymianę walut i zbywalne papiery wartościowe związane z zarządzaniem saldami długich pozycji uczestników, w rozumieniu pkt 7 lit. b) i e) załącznika I do dyrektywy 2013/36/UE a) dane identyfikacyjne podmiotów, na rzecz których CDPW świadczy usługi;

b) rodzaje usług;

c) szczegółowe informacje dotyczące każdej operacji, w tym wolumenu i wartości papierów wartościowych/środków pieniężnych, oraz cel operacji.

Akta, dokumenty
(1)Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338).

Tabela 4

Dokumentacja dotycząca działalności

Nr Pozycja Format Opis
1 Schematy organizacyjne Schematy Organ zarządzający, kadra kierownicza wyższego szczebla, odpowiednie komisje, jednostki operacyjne i wszystkie inne jednostki lub działy CDPW
2 Tożsamość akcjonariuszy lub osób (osób fizycznych lub prawnych) sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad zarządzaniem CDPW lub posiadających udziały w kapitale CDPW, oraz wysokość tych udziałów A = akcjonariusz/Cz = członek

B = kontrola bezpośrednia/P = kontrola pośrednia

F = osoba fizyczna/Pr = osoba prawna

Wysokość udziałów = maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

Akcjonariusze lub osoby, które sprawują bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad zarządzaniem CDPW lub które posiadają udziały w kapitale CDPW (należy dodać pola w odniesieniu do każdego z odpowiednich akcjonariuszy/każdej odpowiedniej osoby)
3 Udziały CDPW w kapitale innych podmiotów prawnych Pole na tekst dowolny

Wysokość udziałów = maksymalnie 20 znaków numerycznych, w tym liczby dziesiętne. Należy podać co najmniej jedną cyfrę przed przecinkiem i jedną cyfrę po przecinku. Przecinek nie jest liczony jako znak numeryczny. Jeżeli wpisano znak ujemny, nie jest on liczony jako znak numeryczny.

Dane identyfikacyjne każdego podmiotu prawnego (należy dodać pola w odniesieniu do każdego podmiotu prawnego)
4 Dokumenty potwierdzające polityki, procedury i procesy wymagane na podstawie wymogów organizacyjnych CDPW oraz w związku z usługami świadczonymi przez CDPW Akta, dokumenty
5 Protokoły posiedzeń organu zarządzającego oraz posiedzeń komisji kadry kierowniczej wyższego szczebla i innych komisji CDPW Akta, dokumenty
6 Protokoły posiedzeń komitetu(-ów) użytkowników Akta, dokumenty
7 Protokoły posiedzeń z udziałem grup konsultacyjnych składających się z uczestników i klientów, jeżeli takowe istnieją Akta, dokumenty
8 Sprawozdania z audytu wewnętrznego i zewnętrznego, sprawozdania dotyczące zarządzania ryzykiem, sprawozdania dotyczące kontroli zgodności z przepisami i kontroli wewnętrznej, w tym odpowiedzi kadry kierowniczej wyższego szczebla na takie sprawozdania Akta, dokumenty
9 Wszystkie umowy na outsourcing Akta, dokumenty
10 Strategia ciągłości działania oraz plan przywrócenia gotowości do pracy po wystąpieniu sytuacji nadzwyczajnej Akta, dokumenty
11 Dokumentacja odzwierciedlająca wszystkie aktywa i zobowiązania oraz rachunki kapitałowe CDPW Akta, dokumenty
12 Dokumentacja odzwierciedlająca wszystkie koszty i przychody, w tym koszty i przychody, które wykazuje się osobno zgodnie z art. 34 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 Akta, dokumenty
13 Otrzymane formalne skargi Pole na tekst dowolny W odniesieniu do każdej formalnej skargi: informacje obejmujące imię i nazwisko oraz adres skarżącego; datę otrzymania skargi; imiona i nazwiska wszystkich osób wskazanych w skardze; opis charakteru skargi; treść i wynik rozpatrzenia skargi; datę rozpatrzenia skargi.
14 Informacje dotyczące jakichkolwiek przerw lub zakłóceń w świadczeniu usług Pole na tekst dowolny Dokumentacja dotycząca wszelkich przerw lub zakłóceń w świadczeniu usług, w tym szczegółowe sprawozdanie na temat czasu wystąpienia takiej przerwy lub takiego zakłócenia, ich skutków oraz podjętych działań naprawczych
15 Dokumentacja dotycząca wyników weryfikacji historycznej i testu warunków skrajnych przeprowadzonych przez CDPW świadczący bankowe usługi pomocnicze Akta, dokumenty
16 Pisemna komunikacja z właściwym organem, ESMA i odpowiednimi organami Akta, dokumenty
17 Opinie prawne otrzymane zgodnie z odpowiednimi przepisami dotyczącymi wymogów organizacyjnych zawartymi w rozdziale VII rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392 Akta, dokumenty
18 Dokumentacja prawna dotycząca ustaleń w zakresie połączenia operacyjnego CDPW zgodnie z rozdziałem XII rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/392 Akta, dokumenty
19 Taryfy i opłaty stosowane w odniesieniu do poszczególnych usług, w tym wszelkie zniżki lub rabaty Pole na tekst dowolny

ZAŁĄCZNIK  V

Formularze i szablony na potrzeby procedur dotyczących udzielania dostępu

(art. 33 ust. 6, art. 49 ust. 6, art. 52 ust. 4 i art. 53 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014)

Tabela 1

Szablon wniosku o ustanowienie połączenia operacyjnego CDPW lub wniosku o dostęp pomiędzy CDPW a kontrahentem centralnym lub systemem obrotu

I. Informacje ogólne
Nadawca: strona będąca wnioskodawcą
Adresat: strona będąca adresatem
Data złożenia wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą wnioskodawcą
II. Dane identyfikacyjne strony będącej wnioskodawcą
Nazwa handlowa strony będącej wnioskodawcą
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail) Imię

i nazwisko

Funkcja Telefon Adres e-mail
III. Usługi będące przedmiotem wniosku
Rodzaje usług
Opis usług
IV. Dane identyfikacyjne organów
Nazwa i dane kontaktowe właściwego organu strony będącej wnioskodawcą Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
Nazwa i dane kontaktowe odpowiedniego organu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014 Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
V. Wszelkie inne istotne informacje lub dokumenty

Tabela 2

Szablon odpowiedzi, w której przyznaje się dostęp, udzielanej w następstwie złożenia wniosku o ustanowienie połączenia operacyjnego CDPW lub wniosku o dostęp pomiędzy CDPW a kontrahentem centralnym lub systemem obrotu

I. Informacje ogólne
Nadawca: strona będąca adresatem
Adresat: strona będąca wnioskodawcą
Data złożenia wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą wnioskodawcą
Data otrzymania wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą adresatem
II. Dane identyfikacyjne CDPW będącego adresatem
Nazwa handlowa strony będącej adresatem
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za ocenę wniosku (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail) Imię

i nazwisko

Funkcja Telefon Adres e-mail
III. Dane identyfikacyjne strony będącej wnioskodawcą
Nazwa handlowa strony będącej wnioskodawcą
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail) Imię

i nazwisko

Funkcja Telefon Adres e-mail
Dostęp przyznano TAK
IV. Dane identyfikacyjne organów
Nazwa i dane kontaktowe właściwego organu strony będącej adresatem (główny organ pośredniczący, nazwa, funkcja, numer telefonu, adres e-mail) Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
Nazwa i dane kontaktowe odpowiedniego organu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014 (główny organ pośredniczący, nazwa, funkcja, numer telefonu, adres e-mail) Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
V. Wszelkie inne istotne informacje lub dokumenty

Tabela 3

Szablon odmowy dostępu do CDPW

I. Informacje ogólne
Nadawca: CDPW będący adresatem
Adresat: strona będąca wnioskodawcą
Data złożenia wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą wnioskodawcą
Data otrzymania wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez CDPW będący adresatem
II. Dane identyfikacyjne CDPW będącego adresatem
Nazwa handlowa CDPW będącego adresatem
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za ocenę wniosku o dostęp Imię

i nazwisko

Funkcja Telefon Adres e-mail
III. Dane identyfikacyjne strony będącej wnioskodawcą
Nazwa handlowa strony będącej wnioskodawcą
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku o dostęp Imię

i nazwisko

Funkcja Telefon Adres e-mail
IV. Analiza ryzyka związanego z wnioskiem o dostęp
Ryzyka prawne będące wynikiem świadczenia usług
Ryzyka finansowe będące wynikiem świadczenia usług
Ryzyka operacyjne będące wynikiem świadczenia usług
V. Wynik analizy ryzyka
Dostęp miałby wpływ na profil ryzyka CDPW TAK NIE
Dostęp naruszałby sprawne i uporządkowane funkcjonowanie rynków finansowych TAK NIE
Dostęp stwarzałby ryzyko systemowe TAK NIE
W przypadku odmowy dostępu - podsumowanie uzasadnienia takiej odmowy
Termin, w jakim strona będąca wnioskodawcą może złożyć skargę do właściwego organu CDPW będącego adresatem
Dostęp przyznano NIE
VI. Dane identyfikacyjne organów
Nazwa i dane kontaktowe właściwego organu CDPW będącego adresatem Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
Nazwa i dane kontaktowe odpowiedniego organu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014 Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
VII. Wszelkie inne istotne informacje lub dokumenty

Tabela 4

Szablon odmowy dostępu do danych transakcyjnych kontrahenta centralnego lub systemu obrotu

I. Informacje ogólne
Nadawca: strona będąca adresatem
Adresat: CDPW będący wnioskodawcą
Data złożenia wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez CDPW będący wnioskodawcą
Data otrzymania wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą adresatem
II. Dane identyfikacyjne strony będącej adresatem
Nazwa handlowa strony będącej adresatem
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za ocenę wniosku o dostęp (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail)
III. Dane identyfikacyjne CDPW będącego wnioskodawcą
Nazwa handlowa CDPW będącego wnioskodawcą
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku o dostęp (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail)
IV. Analiza ryzyka związanego z wnioskiem o dostęp
Ryzyka będące wynikiem świadczenia usług
V. Wynik analizy ryzyka
Dostęp naruszałby sprawne i uporządkowane funkcjonowanie rynków finansowych TAK NIE
Dostęp stwarzałby ryzyko systemowe TAK NIE
Podsumowanie uzasadnienia takiej odmowy
Termin, w jakim CDPW będący wnioskodawcą może złożyć skargę do właściwego organu strony będącej adresatem
Dostęp przyznano NIE
VI. Dane identyfikacyjne organów
Nazwa i dane kontaktowe właściwego organu strony będącej adresatem (główny organ pośredniczący, nazwa, funkcja, numer telefonu, adres e-mail) Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
Nazwa i dane kontaktowe odpowiedniego organu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014 (główny organ pośredniczący, nazwa, funkcja, numer telefonu, adres e-mail) Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
VII. Wszelkie inne istotne informacje lub dokumenty

Tabela 5

Szablon skargi dotyczącej odmowy dostępu do CDPW

I. Informacje ogólne
Nadawca: strona będąca wnioskodawcą
Adresat: właściwy organ CDPW będącego adresatem
Data złożenia wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą wnioskodawcą
Data otrzymania wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez CDPW będący adresatem
II. Dane identyfikacyjne strony będącej wnioskodawcą
Nazwa handlowa strony będącej wnioskodawcą
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku o dostęp (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail)
III. Dane identyfikacyjne CDPW będącego adresatem
Nazwa handlowa CDPW będącego adresatem
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za ocenę wniosku o dostęp Imię

i nazwisko

Funkcja Telefon Adres e-mail
IV. Uwagi strony będącej wnioskodawcą dotyczące oceny ryzyka związanego z wnioskiem o dostęp, przeprowadzonej przez CDPW będący adresatem, oraz dotyczące uzasadnienia odmowy dostępu
Uwagi strony będącej wnioskodawcą dotyczące ryzyk prawnych będących wynikiem świadczenia usług
Uwagi strony będącej wnioskodawcą dotyczące ryzyk finansowych będących wynikiem świadczenia usług
Uwagi strony będącej wnioskodawcą dotyczące ryzyk operacyjnych będących wynikiem świadczenia usług
Uwagi strony będącej wnioskodawcą dotyczące odmowy świadczenia usług, o których mowa w sekcji A pkt 1 załącznika do rozporządzenia (UE) nr 909/2014, mające zastosowanie do określonej emisji papierów wartościowych
Uwagi strony będącej wnioskodawcą dotyczące uzasadnienia odmowy dostępu przez stronę będącą adresatem
Wszelkie istotne informacje dodatkowe
V. Załączniki
Kopia pierwotnego wniosku o dostęp, który strona będąca wnioskodawcą złożyła do CDPW będącego adresatem
Kopia odpowiedzi, którą CDPW będący adresatem udzielił na pierwotny wniosek o dostęp
VI. Wszelkie inne istotne informacje lub dokumenty

Tabela 6

Szablon skargi dotyczącej odmowy dostępu do danych transakcyjnych kontrahenta centralnego lub systemu obrotu

I. Informacje ogólne
Nadawca: CDPW będący wnioskodawcą
Adresat: właściwy organ strony będącej adresatem
Data złożenia wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez CDPW będący wnioskodawcą
Data otrzymania wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą adresatem
II. Dane identyfikacyjne CDPW będącego wnioskodawcą
Nazwa handlowa CDPW będącego wnioskodawcą
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku o dostęp (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail)
III. Dane identyfikacyjne strony będącej adresatem
Nazwa handlowa strony będącej adresatem
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za ocenę wniosku o dostęp Imię

i nazwisko

Funkcja Telefon Adres e-mail
IV. Uwagi CDPW będącego wnioskodawcą dotyczące oceny ryzyka związanego z wnioskiem o dostęp, przeprowadzonej przez stronę będącą adresatem, oraz dotyczące uzasadnienia odmowy dostępu
Uwagi CDPW będącego wnioskodawcą dotyczące ryzyk będących wynikiem świadczenia usług
Uwagi CDPW będącego wnioskodawcą dotyczące uzasadnienia odmowy dostępu przez stronę będącą adresatem
Wszelkie istotne informacje dodatkowe
V. Załączniki
Kopia pierwotnego wniosku o dostęp, który CDPW będący wnioskodawcą złożył do strony będącej adresatem
Kopia odpowiedzi, którą strona będąca adresatem udzieliła na pierwotny wniosek o dostęp
VI. Wszelkie inne istotne informacje lub dokumenty

Tabela 7

Szablon na potrzeby konsultacji z innymi organami w odniesieniu do oceny odmowy dostępu lub skierowania do ESMA

I. Informacje ogólne
Nadawca: organ właściwy dla strony będącej adresatem
Adresat:

a) organ właściwy dla miejsca siedziby uczestnika będącego wnioskodawcą; lub

b) organ właściwy dla miejsca siedziby emitenta będącego wnioskodawcą; lub

c) organ właściwy dla CDPW będącego wnioskodawcą i organ odpowiedni dla CDPW będącego wnioskodawcą, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014; lub

d) organ właściwy dla kontrahenta centralnego lub systemu obrotu będących wnioskodawcami i odpowiedni organ, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014; lub

e) ESMA (w przypadku skierowania do ESMA)

Data złożenia wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą wnioskodawcą
Data otrzymania wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą adresatem
Data otrzymania skargi dotyczącej odmowy dostępu
Numer referencyjny nadany przez organ właściwy dla strony będącej adresatem
II. Dane identyfikacyjne organów
Nazwa i dane kontaktowe organu właściwego dla strony będącej adresatem Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
W stosownych przypadkach nazwa i dane kontaktowe organu odpowiedniego dla strony będącej adresatem, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014 Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
III. Dane identyfikacyjne strony będącej wnioskodawcą
Nazwa handlowa strony będącej wnioskodawcą
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby przejmującej odpowiedzialność za złożenie wniosku o dostęp (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail)
IV. Dane identyfikacyjne strony będącej adresatem
Nazwa handlowa strony będącej adresatem
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za ocenę wniosku o dostęp Imię

i nazwisko

Funkcja Telefon Adres e-mail
V. Ocena przeprowadzana przez organ właściwy dla strony będącej adresatem
Uwagi właściwego organu dotyczące:

a) uzasadnienia odmowy dostępu przez stronę będącą adresatem; oraz

b) argumentów strony będącej wnioskodawcą

W stosownych przypadkach uwagi organu odpowiedniego dla strony będącej adresatem, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Odmowa udzielenia dostępu uznana za nieuzasadnioną TAK NIE
Uzasadnienie swojej oceny przedstawione przez organ właściwy dla strony będącej adresatem
VI. Załączniki
Kopia pierwotnego wniosku o dostęp, który strona będąca wnioskodawcą złożyła do strony będącej adresatem
Kopia odpowiedzi, którą strona będąca adresatem udzieliła na pierwotny wniosek o dostęp
Kopia złożonej przez stronę będącą wnioskodawcą skargi dotyczącej odmowy dostępu
VII. Wszelkie inne istotne informacje lub dokumenty

Tabela 8

Szablon na potrzeby udzielenia odpowiedzi na konsultacje przez właściwy organ lub inne organy w odniesieniu do oceny odmowy dostępu oraz na potrzeby skierowania sprawy do ESMA

I. Informacje ogólne
Nadawca:

a) organ właściwy dla miejsca siedziby uczestnika będącego wnioskodawcą; lub

b) organ właściwy dla miejsca siedziby emitenta będącego wnioskodawcą; lub

c) organ właściwy dla CDPW będącego wnioskodawcą i odpowiedni organ, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014; lub

d) organ właściwy dla kontrahenta centralnego lub systemu obrotu będących wnioskodawcami i odpowiedni organ, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

Adresat:

a) organ właściwy dla strony będącej adresatem; lub

b) ESMA.

Data złożenia wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą wnioskodawcą
Data otrzymania wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą adresatem
Data otrzymania skargi dotyczącej odmowy dostępu
Numer referencyjny nadany przez organ właściwy dla strony będącej adresatem
Data otrzymania przez stronę będącą adresatem oceny przekazanej przez właściwy organ
Numer referencyjny nadany przez organ właściwy dla strony będącej wnioskodawcą
II. Dane identyfikacyjne organu, który przedkłada odpowiedź na ocenę przeprowadzaną przez organ właściwy dla strony będącej adresatem
Nazwa i dane kontaktowe:

a) organu właściwego dla miejsca siedziby uczestnika będącego wnioskodawcą; lub

b) organu właściwego dla miejsca siedziby emitenta będącego wnioskodawcą; lub

c) organu właściwego dla CDPW będącego wnioskodawcą i organu odpowiedniego dla CDPW będącego wnioskodawcą, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014; lub

d) organu właściwego dla kontrahenta centralnego lub systemu obrotu będących wnioskodawcami i odpowiedniego organu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
III. Dane identyfikacyjne strony będącej wnioskodawcą
Nazwa handlowa strony będącej wnioskodawcą
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku o dostęp (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail)
IV. Dane identyfikacyjne strony będącej adresatem
Nazwa handlowa strony będącej adresatem
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za ocenę wniosku o dostęp Imię

i nazwisko

Funkcja Telefon Adres e-mail
V. Ocena przeprowadzana przez organ właściwy dla strony będącej adresatem
Uwagi dotyczące:

a) uzasadnienia odmowy dostępu przez stronę będącą adresatem;

b) argumentów przedstawionych przez stronę będącą wnioskodawcą;

c) uzasadnienia swojej oceny przedstawionego przez organ właściwy dla strony będącej adresatem.

Odmowa udzielenia dostępu uznana za nieuzasadnioną TAK NIE
Uzasadnienie swojej oceny przedstawione przez organ
VI. W stosownych przypadkach ocena przeprowadzana przez organ odpowiedni dla strony będącej wnioskodawcą, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Uwagi dotyczące:

a) uzasadnienia odmowy dostępu przez stronę będącą adresatem;

b) argumentów przedstawionych przez stronę będącą wnioskodawcą;

c) uzasadnienia swojej oceny przedstawionego przez organ właściwy dla strony będącej adresatem.

Odmowa udzielenia dostępu uznana za nieuzasadnioną TAK NIE
Uzasadnienie swojej oceny przedstawione przez organ
VII. Załączniki
Kopia złożonej przez stronę będącą wnioskodawcą skargi dotyczącej odmowy dostępu, wraz z kopią informacji przekazanych w załączniku I
Kopia oceny przeprowadzonej przez organ właściwy dla strony będącej adresatem w odniesieniu do złożonej przez stronę będącą wnioskodawcą skargi dotyczącej odmowy dostępu, wraz z kopią informacji przedstawionych w załączniku II
VIII. Wszelkie inne istotne informacje lub dokumenty

Tabela 9

Szablon odpowiedzi na skargę dotyczącą odmowy dostępu

I. Informacje ogólne
Nadawca: organ właściwy dla strony będącej adresatem
Adresaci:

a) strona będąca wnioskodawcą;

b) strona będąca adresatem;

c) organ właściwy dla miejsca siedziby uczestnika będącego wnioskodawcą; lub

d) organ właściwy dla miejsca siedziby emitenta będącego wnioskodawcą; lub

e) w przypadku połączeń operacyjnych CDPW - organ właściwy dla CDPW będącego wnioskodawcą i odpowiedni organ, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014; lub

f) w przypadku dostępu przez system obrotu lub kontrahenta centralnego - organ właściwy dla kontrahenta centralnego lub systemu obrotu będących wnioskodawcami i odpowiedni organ, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

Data złożenia wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą wnioskodawcą
Data otrzymania wniosku o dostęp
Numer referencyjny nadany przez stronę będącą adresatem
Data otrzymania skargi dotyczącej odmowy dostępu
Numer referencyjny nadany przez organ właściwy dla strony będącej adresatem
Data otrzymania oceny przeprowadzonej przez organ właściwy dla strony będącej wnioskodawcą oraz - w stosownych przypadkach - organ odpowiedni dla strony będącej wnioskodawcą, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014
Numer referencyjny nadany przez organ właściwy dla strony będącej wnioskodawcą lub - w stosownych przypadkach - organ odpowiedni dla strony będącej wnioskodawcą, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014
II. Dane identyfikacyjne organu przedkładającego odpowiedź na skargę dotyczącą odmowy dostępu
Nazwa i dane kontaktowe organu właściwego dla strony będącej adresatem Nazwa Funkcja Telefon Adres e-mail
III. Dane identyfikacyjne strony będącej wnioskodawcą
Nazwa handlowa strony będącej wnioskodawcą
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku o dostęp (imię i nazwisko, funkcja, numer telefonu, adres e-mail)
IV. Dane identyfikacyjne strony będącej adresatem
Nazwa handlowa strony będącej adresatem
Państwo pochodzenia
Adres siedziby prawnej
LEI
Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za ocenę wniosku o dostęp Imię

i nazwisko

Funkcja Telefon Adres e-mail
V. Ocena przeprowadzana przez organ właściwy dla strony będącej adresatem
Uwagi dotyczące:

a) uzasadnienia odmowy dostępu przez stronę będącą adresatem;

b) argumentów przedstawionych przez stronę będącą wnioskodawcą;

c) uzasadnienia swojej oceny przedstawionego przez organ właściwy dla strony będącej wnioskodawcą.

W stosownych przypadkach uwagi organu odpowiedniego dla strony będącej adresatem, o którym mowa w art. 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 909/2014, dotyczące:

a) uzasadnienia odmowy dostępu przez stronę będącą adresatem;

b) argumentów przedstawionych przez stronę będącą wnioskodawcą;

c) uzasadnienia swojej oceny przedstawionego przez organ właściwy dla strony będącej wnioskodawcą.

Odmowa udzielenia dostępu uznana za nieuzasadnioną TAK NIE
Uzasadnienie swojej oceny przedstawione przez organ właściwy dla strony będącej adresatem
VI. Nakaz udzielenia przez stronę będącą adresatem dostępu stronie będącej wnioskodawcą
Jeżeli odmowa udzielenia dostępu zostanie uznana za nieuzasadnioną - kopia nakazu udzielenia przez stronę będącą adresatem dostępu stronie będącej wnioskodawcą, wraz z obowiązującym terminem zastosowania się do tego nakazu.
VII. Wszelkie inne istotne informacje lub dokumenty

ZAŁĄCZNIK  VI

Formularze i szablony na potrzeby konsultacji z organami przed udzieleniem zezwolenia na świadczenie bankowych usług pomocniczych

(art. 55 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 909/2014)

SEKCJA 1

Szablon na potrzeby przekazania istotnych informacji i zwrócenia się o wydanie uzasadnionej opinii

[Nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia]

Dane kontaktowe właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia

Imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za dalsze kontakty:

Funkcja:

Numer telefonu:

Adres e-mail:

1) W dniu [data złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia] [nazwa CDPW będącego wnioskodawcą] złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na [wyznaczenie instytucji kredytowej w celu świadczenia przez nią/świadczenie] 5  bankowych usług pomocniczych do [nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia] zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

2) [Nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia] zbadał kompletność wniosku i uznał, że jest on kompletny.

3) [Nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia] niniejszym przekazuje wszystkie informacje zawarte we wniosku, dołączone jako załącznik [właściwy organ powinien zapewnić, by informacje te zostały przesłane jako załącznik do niniejszego pisma], wszystkim organom, o których mowa w art. 55 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, oraz wnosi o wydanie uzasadnionej opinii przez organy, o których mowa w art. 55 ust. 4 lit. a)-e) rozporządzenia (UE) nr 909/2014, w terminie 30 dni od daty otrzymania niniejszego pisma. Od każdego z organów wymaga się potwierdzenia otrzymania niniejszego wniosku i załączonych powiązanych informacji w dniu ich otrzymania. W przypadku gdy organ nie wyda opinii w terminie 30 dni, uznaje się, że opinia ta jest pozytywna.

Sporządzono w ................................ dnia [wpisać datę] ................................

W imieniu [nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia],

[podpis]

Wykaz adresatów, w tym organów upoważnionych do wydania uzasadnionej opinii:

1. [Organ właściwy do sporządzenia wykazu organów, o których mowa w art. 55 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 909/2014]

SEKCJA 2

Szablon uzasadnionej opinii

[Nazwa organu wydającego uzasadnioną opinię]

Dane kontaktowe organu wydającego uzasadnioną opinię

Imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za dalsze kontakty:

Funkcja:

Numer telefonu:

Adres e-mail:

1) W dniu [data złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia] [nazwa CDPW będącego wnioskodawcą] złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na [wyznaczenie instytucji kredytowej w celu świadczenia przez nią/świadczenie] 6  bankowych usług pomocniczych do [nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia] zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

2) [Nazwa właściwego organu] zbadał kompletność wniosku, przekazał informacje zawarte we wniosku do [należy przedstawić wykaz organów, w tym EUNB i ESMA] oraz zwrócił się o wydanie uzasadnionej opinii do [dany organ wydający uzasadnioną opinię] zgodnie z art. 55 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014. Wniosek otrzymano w dniu [data ...].

3) Uwzględniając art. 55 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014, [nazwa danego organu wydającego uzasadnioną opinię] niniejszym wydaje przedmiotową uzasadnioną opinię dotyczącą wniosku.

Uzasadniona opinia: [należy wybrać wariant: pozytywna lub negatywna]

[Pełne i szczegółowe uzasadnienie w przypadku wydania negatywnej uzasadnionej opinii ...]

Sporządzono w ................................ dnia [wpisać datę] ................................

W imieniu [nazwa organu wydającego opinię],

[podpis]

SEKCJA 3

Szablon uzasadnionej decyzji dotyczącej negatywnej uzasadnionej opinii

[Nazwa właściwego organu państwa członkowskiego pochodzenia, odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia]

Dane kontaktowe właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia

Imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za dalsze kontakty:

Funkcja:

Numer telefonu:

Adres e-mail:

1) W dniu [data złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia] [nazwa CDPW będącego wnioskodawcą] złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na [wyznaczenie instytucji kredytowej w celu świadczenia przez nią/świadczenie] 7  bankowych usług pomocniczych do [nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia] zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

2) [Nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia] zbadał kompletność wniosku, przekazał informacje zawarte we wniosku do [wszystkie organy, o których mowa w art. 55 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 909/2014] oraz zwrócił się o wydanie uzasadnionej opinii do [wszystkie upoważnione organy wskazane przez właściwy organ zgodnie z art. 55 ust. 4 lit. a)-e) rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

3) Uwzględniając negatywną uzasadnioną opinię (negatywne uzasadnione opinie) dotyczącą (dotyczące) wniosku, wydaną (wydane) zgodnie z art. 55 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 przez:

- [Nazwa organu, który wydał opinię] w dniu [data wydania uzasadnionej opinii];

- [Nazwa organu, który wydał opinię] w dniu [data wydania uzasadnionej opinii];

- ...

4) [Nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia] dokładnie zbadał uzasadnioną opinię (uzasadnione opinie) i niniejszym wydaje uzasadnioną decyzję odnoszącą się do negatywnej (negatywnych) opinii zgodnie z art. 55 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

Uzasadniona decyzja dotycząca negatywnej (negatywnych) opinii:

[Należy wybrać jeden wariant] należy przystąpić/nie należy przystępować do udzielenia zezwolenia

[Uzasadnienie i wyjaśnienie dotyczące podjęcia uzasadnionej decyzji ...]

Sporządzono w ................................ dnia [wpisać datę] ................................

W imieniu [nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia]

[podpis]

[załącznik: kopia decyzji]

SEKCJA 4

Szablon wniosku o pomoc ESMA

[Nazwa organu kierującego sprawę do ESMA]

Dane kontaktowe organu kierującego sprawę do ESMA

Imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za dalsze kontakty:

Funkcja:

Numer telefonu:

Adres e-mail:

1) W dniu [data złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia] [nazwa CDPW będącego wnioskodawcą] złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na [wyznaczenie instytucji kredytowej w celu świadczenia przez nią/świadczenie] 8  bankowych usług pomocniczych do [nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia] zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

2) [Nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia] zbadał kompletność wniosku, przekazał informacje zawarte we wniosku do [wszystkie organy wymienione w art. 55 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 909/2014] oraz zwrócił się o wydanie uzasadnionej opinii do [organy wymienione w art. 55 ust. 4 lit. a)-e) rozporządzenia (UE) nr 909/2014] zgodnie z art. 55 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 909/2014.

3) Uwzględniając negatywną uzasadnioną opinię (negatywne uzasadnione opinie) dotyczącą (dotyczące) wniosku, wydaną (wydane) zgodnie z art. 55 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 przez:

- [nazwa organu, który wydał negatywną uzasadnioną opinię] w dniu [data wydania uzasadnionej opinii];

- [nazwa organu, który wydał negatywną uzasadnioną opinię] w dniu [data wydania uzasadnionej opinii];

- ...

4) Uwzględniając uzasadnioną decyzję o przystąpieniu do udzielania zezwolenia wydaną przez [nazwa właściwego organu odpowiedzialnego za ocenę wniosku o udzielenie zezwolenia] dnia [data wydania uzasadnionej decyzji dotyczącej negatywnej (negatywnych) opinii] i odnosząc się do wspomnianej wcześniej negatywnej uzasadnionej opinii (wspomnianych wcześniej negatywnych uzasadnionych opinii) zgodnie z art. 55 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014;

5) Uwzględniając brak porozumienia co do oceny wniosku o udzielenie zezwolenia przez właściwy organ i organy, o których mowa w art. 55 ust. 4 lit. a)-e) rozporządzenia (UE) nr 909/2014, pomimo dalszych prób osiągnięcia takiego porozumienia;

6) Zgodnie z art. 55 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 909/2014 [nazwa organu składającego wniosek o pomoc ESMA] niniejszym kieruje sprawę do ESMA w celu uzyskania pomocy, przekazuje ESMA kopię wspomnianego wcześniej wniosku o udzielenie zezwolenia, uzasadnioną opinię (uzasadnione opinie) oraz decyzję, a także zwraca się do ESMA, by - w terminie 30 dni od otrzymania niniejszego wniosku - podjął działania zgodnie z art. 31 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010.

Uzasadnienie wniosku:

[uzasadnienie skierowania sprawy do ESMA]

Sporządzono w ................................ dnia [wpisać datę] ................................

W imieniu [nazwa organu kierującego sprawę do ESMA]

[podpis]

Sporządzono w ................................ dnia [wpisać datę] ................................

W imieniu [nazwa organu kierującego sprawę do ESMA]

[podpis]

1 Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1247/2012 z dnia 19 grudnia 2012 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do formatu i częstotliwości dokonywania zgłoszeń dotyczących transakcji do repozytoriów transakcji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (Dz.U. L 352 z 21.12.2012, s. 20).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/392 z dnia 11 listopada 2016 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wymogów w zakresie udzielania zezwoleń oraz wymogów nadzorczych i operacyjnych dla centralnych depozytów papierów wartościowych (zob. s. 48 niniejszego Dziennika Urzędowego)
5 W zależności od przypadku należy skorzystać z odpowiednich odniesień oraz wskazać konkretny podmiot.
6 Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 1.
7 Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 1.
8 Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.65.145

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2017/394 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w zakresie standardowych formularzy, szablonów i procedur na potrzeby udzielania zezwoleń, przeprowadzania przeglądu i oceny centralnych depozytów papierów wartościowych, współpracy między organami państwa członkowskiego pochodzenia a organami przyjmującego państwa członkowskiego, konsultacji między organami uczestniczącymi w procesie udzielania zezwoleń na świadczenie bankowych usług pomocniczych, udzielania dostępu do centralnych depozytów papierów wartościowych oraz w zakresie formatu dokumentacji, którą centralne depozyty papierów wartościowych są zobowiązane przechowywać zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014
Data aktu: 11/11/2016
Data ogłoszenia: 10/03/2017
Data wejścia w życie: 30/03/2017