Decyzja wykonawcza 2017/177 w sprawie zgodności z art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 wspólnej propozycji utworzenia kolejowego korytarza towarowego zwanego "bursztynowym"

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2017/177
z dnia 31 stycznia 2017 r.
w sprawie zgodności z art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 wspólnej propozycji utworzenia kolejowego korytarza towarowego zwanego "bursztynowym"

(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 141)

(Jedynie teksty w języku polskim, słowackim, słoweńskim i węgierskim są autentyczne)

(Dz.U.UE L z dnia 2 lutego 2017 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy 1 , w szczególności jego art. 5 ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 5 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 913/2010 ministerstwa odpowiedzialne za transport kolejowy na Węgrzech, w Rzeczypospolitej Polskiej, Republice Słowenii i Republice Słowackiej przekazały Komisji list intencyjny, który otrzymała ona w dniu 7 kwietnia 2016 r. List zawierał propozycję utworzenia kolejowego korytarza towarowego zwanego "bursztynowym", przebiegającego przez terytoria tych państw członkowskich.

(2) Komisja rozpatrzyła ten wniosek zgodnie z art. 5 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 913/2010 i uznała go za zgodny z art. 5 tego rozporządzenia ze względów przedstawionych poniżej.

(3) We wniosku uwzględniono kryteria określone w art. 4 tego rozporządzenia. Proponowany kolejowy korytarz towarowy przebiega przez terytoria więcej niż trzech państw członkowskich oraz ułatwia połączenia między portami morskimi na Adriatyku w Republice Słowenii, portami żeglugi śródlądowej na Dunaju na Węgrzech i w Republice Słowackiej. Poprawia również połączenia z głównymi intermodalnymi terminalami transportu kolejowo-drogowego w zainteresowanych państwach członkowskich oraz zapewnia bezpośrednie trasy przewozów towarowych przez wschodnią część Alp. Może również sprzyjać rozwojowi komunikacji kolejowej z Serbią, a także przyczynić się do poprawy komunikacji kolejowej przez wschodnią granicę UE i na połączeniach lądowych Europa-Azja.

(4) Ponadto wyniki badań rynku przeprowadzonych pod kątem utworzenia kolejowego korytarza towarowego zwanego "bursztynowym" pokazują, że istnieje popyt na przewozy na zaproponowanej trasie, w tym na trasach łączących porty z lokalizacjami w głębi kraju w zachodnich Węgrzech na trasie z i do portu Koper oraz na trasach między wschodnimi regionami Polski, Słowacji i Węgier. Badania wskazują także na potencjał zmiany rodzaju transportu i zwiększenie ruchu w tym korytarzu.

(5) Zainteresowani zarządcy infrastruktury wyrazili pełne poparcie dla tego nowego kolejowego korytarza towarowego i, zgodnie z listem intencyjnym, potencjalni wnioskodawcy wyrazili swoje zainteresowanie korzystaniem z tego korytarza.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na podstawie art. 21 rozporządzenia (UE) nr 913/2010,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

List intencyjny otrzymany w dniu 7 kwietnia 2016 r. dotyczący utworzenia kolejowego korytarza towarowego zwanego bursztynowym przesłany Komisji przez ministerstwa odpowiedzialne za transport kolejowy na Węgrzech, w Rzeczypospolitej Polskiej, Republice Słowenii i Republice Słowackiej, w którym zaproponowano trasę: Koper - Ljubljana -/Zalaszentivan - Sopron/Csorna -/(granica węgiersko-serbska) - Kelebia - Budapeszt -/- Komárom - Leopoldov/Rajka - Bratysława - Žilina - Katowice/Kraków - Warszawa/Łuków - Terespol - (granica polsko-białoruska) - jako główną trasę kolejowego korytarza towarowego zwanego "bursztynowym", jest zgodny z art. 5 rozporządzenia (UE) nr 913/2010.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Węgier, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 31 stycznia 2017 r.

W imieniu Komisji

Violeta BULC

Członek Komisji

1 Dz.U. L 276 z 20.10.2010, s. 22.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.28.69

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2017/177 w sprawie zgodności z art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 913/2010 wspólnej propozycji utworzenia kolejowego korytarza towarowego zwanego "bursztynowym"
Data aktu: 31/01/2017
Data ogłoszenia: 02/02/2017
Data wejścia w życie: 02/02/2017