KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 443/2009 z dnia 23 kwietnia 2009 r. określające normy emisji dla nowych samochodów osobowych w ramach zintegrowanego podejścia Wspólnoty na rzecz zmniejszenia emisji CO2 z lekkich pojazdów dostawczych 1 , w szczególności jego art. 8 ust. 9 akapit drugi oraz art. 13 ust. 7 akapit drugi,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Nowa regulacyjna procedura badań na potrzeby pomiarów emisji CO2 z lekkich pojazdów dostawczych oraz ich zużycia paliwa, światowa zharmonizowana procedura badania pojazdów lekkich (WLTP), określona w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151 2 , zastąpi z dniem 1 września 2017 r. nowy europejski cykl jezdny (NEDC), stosowany obecnie na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 692/2008 3 . WLTP ma zapewnić bardziej odpowiadające rzeczywistym warunkom jazdy wartości emisji CO2 i zużycia paliwa.
(2) W celu uwzględnienia rozbieżności w zakresie poziomu emisji CO2 mierzonych zgodnie z obecną procedurą NEDC i nową procedurą WLTP, na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/1153 4 ustanowiono metodę na potrzeby korelacji tych wartości.
(3) Metodę korelacji należy stosować w okresie stopniowego wprowadzania WLTP do końca 2020 r. w celu zapewnienia możliwości zweryfikowania osiągania przez producentów docelowych poziomów emisji CO2 w tym okresie na podstawie wartości emisji ustalonych zgodnie z NEDC. Wskutek powyższego indywidualne docelowe poziomy emisji CO2 ustalone zgodnie z WLTP powinny być stosowane ze skutkiem od roku kalendarzowego 2021.
(4) W roku 2020 emisje CO2 ze wszystkich zarejestrowanych nowych pojazdów mają być określane na podstawie zarówno NEDC, jak i WLTP zgodnie z metodologią korelacji. Dzięki monitorowaniu obu tych wartości emisji CO2 powinny być dostępne solidne zbiory danych na potrzeby porównywania poziomu emisji uzyskanego na podstawie tych dwóch procedur badań. Przedmiotowe zbiory danych powinny umożliwiać ustalenie docelowych indywidualnych poziomów emisji na podstawie WLTP o rygorystyczności porównywalnej z poziomami określonymi na podstawie pomiarów w ramach NEDC zgodnie z wymogiem określonym w art. 13 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 443/2009.
(5) W celu ustanowienia docelowego indywidualnego poziomu emisji dla danego producenta w 2021 r. jako wartość referencyjną należy stosować średnią emisji CO2 na podstawie WLTP dla nowych samochodów zarejestrowanych w 2020 r. Docelowy indywidulany poziom emisji należy ustalać, zwiększając lub zmniejszając powyższą wartość referencyjną proporcjonalnie do wyników producenta w zakresie osiągania docelowego poziomu na podstawie NEDC w 2020 r.
(6) W celu zagwarantowania trwałej porównywalności docelowych indywidualnych poziomów emisji na podstawie WLTP z upływem czasu, należy uwzględnić coroczne zmiany średniej masy floty pojazdów danego producenta.
(7) Do szczegółowych danych, które mają być monitorowane po wprowadzeniu WLTP, należy dodać nowe parametry. W ramach WLTP emisje CO2 mają być obliczane z uwzględnieniem szczególnej konfiguracji każdego pojazdu. W celu zagwarantowania możliwości identyfikacji pojazdów i skutecznej weryfikacji danych przez producentów i przez Komisję, należy oprzeć monitorowanie na numerach identyfikacyjnych pojazdów.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki I i II do rozporządzenia (WE) nr 443/2009,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: