Rozporządzenie wykonawcze 2016/1253 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 92/2010 w odniesieniu do wymiany danych między organami celnymi a krajowymi urzędami statystycznymi oraz sporządzania statystyk

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/1253
z dnia 29 lipca 2016 r.
zmieniające rozporządzenie (UE) nr 92/2010 w odniesieniu do wymiany danych między organami celnymi a krajowymi urzędami statystycznymi oraz sporządzania statystyk
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 471/2009 z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie statystyk Wspólnoty dotyczących handlu zagranicznego z państwami trzecimi, uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 471/2009 ustanawia wspólne ramy prawne dla systematycznego sporządzania europejskich statystyk dotyczących handlu towarami z państwami trzecimi. Głównym źródłem danych dla tych statystyk są dane uzyskiwane ze zgłoszeń celnych. Rozporządzenie to zostało ustanowione w celu uwzględnienia specyficznych nowych uproszczeń odprawy celnej, które miały być wdrożone zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 450/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 (dalej "zmodernizowany kodeks celny"). Dotyczy to w szczególności "samooceny", która miała obejmować zwolnienie z obowiązku dostarczania deklaracji celnej, i systemu scentralizowanej odprawy celnej, w którym formalności celne przy przywozie lub wywozie mogłyby zostać załatwione w więcej niż jednym państwie członkowskim.

(2) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 3 (zwanym dalej "unijnym kodeksem celnym") uchylono zmodernizowany kodeks celny i zastąpiono z dniem 1 maja 2016 r. przepisy celne zawarte w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2913/92 4 .

(3) W decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/578 5 ustanowiono program prac, o których mowa w art. 280 unijnego kodeksu celnego i powiązano go z teleinformatycznymi systemami celnymi, które mają zostać utworzone na jego podstawie.

(4) Do czasu gdy te systemy teleinformatyczne staną się dostępne, rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2016/341 6 (dalej "przejściowy akt delegowany") ustanawia się środki przejściowe do celów wymiany i przechowywania informacji pomiędzy organami celnymi oraz pomiędzy organami celnymi a podmiotami gospodarczymi.

(5) Rozporządzenie (WE) nr 471/2009 wdrożone zostało rozporządzeniem Komisji (UE) nr 92/2010 7 .

(6) Należy dostosować rozporządzenie (UE) nr 92/2010 do przepisów unijnego kodeksu celnego w odniesieniu do konkretnych procedur wymiany danych między organami celnymi a krajowymi urzędami statystycznymi, zwłaszcza w odniesieniu do uproszczeń celnych zwanych odprawą scentralizowaną, o których mowa w art. 179 unijnego kodeksu celnego.

(7) Porozumienie władz celnych w sprawie uproszczenia sporządzania zgłoszeń celnych dotyczących towarów objętych różnymi podpozycjami taryfowymi powinno znaleźć odzwierciedlenie w gromadzonych danych statystycznych.

(8) W celu uzyskania informacji na temat istotnych z ekonomicznego punktu widzenia przemieszczeń między państwami członkowskimi, po odprawie celnej dla przywozu lub przed odprawą dla wywozu, należy podjąć działania mające na celu identyfikację danych państw członkowskich dla celów statystyki handlu.

(9) Zmiany wymagające dostosowania sposobu przekazywania danych z państw członkowskich do Komisji (Eurostatu) powinny mieć zastosowanie wyłącznie do miesięcznych okresów rozliczeniowych, począwszy od referencyjnego miesiąca stycznia 2017 r.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 92/2010.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Statystyk Odnoszących się do Handlu Towarami z Państwami Trzecimi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) nr 92/2010 wprowadza się następujące zmiany:

1)
artykuł 1 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Zasady wymiany danych między organami celnymi a krajowymi urzędami statystycznymi

1. Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

a) »odprawa scentralizowana w okresie przejściowym« oznacza odprawę scentralizowaną, o której mowa w art. 179 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny(* ("unijny kodeks celny"), w której uczestniczą organy celne więcej niż jednego państwa członkowskiego i w której środek wymiany informacji pomiędzy organami celnymi objęty jest art. 18 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/341(* ;

b) »zautomatyzowana odprawa scentralizowana« oznacza odprawę scentralizowaną, w której uczestniczą organy celne więcej niż jednego państwa członkowskiego i w której środek wymiany informacji pomiędzy organami celnymi objęty jest odpowiednim międzynarodowym elektronicznym systemem odprawy scentralizowanej w przypadku przywozu lub wywozu, jak to określono w programie prac, o którym mowa w art. 280 unijnego kodeksu celnego(* .

2. Krajowe urzędy statystyczne otrzymują od krajowych organów celnych bezzwłocznie, a najpóźniej w miesiącu następującym po miesiącu przyjęcia zgłoszeń celnych lub podjęcia decyzji celnych w ich sprawie, rejestry przywozów i wywozów oparte na zgłoszeniach celnych

a) złożonych tym organom; lub

b) dla których zgłoszenie uzupełniające dostępne jest, zgodnie z art. 225 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447(* , poprzez bezpośredni dostęp elektroniczny do systemu posiadacza pozwolenia.

Jeżeli przekazane dane statystyczne zostaną poprawione lub zmienione, organy celne przekazują krajowym urzędom statystycznym skorygowane rejestry przywozów i wywozów.

Obowiązek dostarczania dokumentacji ze zgłoszeń celnych do krajowego urzędu statystycznego nie ma zastosowania do zgłoszeń celnych objętych zautomatyzowaną odprawą scentralizowaną, które mają być przekazane do innego państwa członkowskiego zgodnie z ust. 3.

Przepisy akapitu pierwszego nie naruszają praw krajowych organów statystycznych dotyczących dostępu do i wykorzystania przez nie rejestrów administracyjnych, o których mowa w art. 17a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009(* .

3. Ze skutkiem od dnia wdrożenia mechanizmu wzajemnej wymiany danych drogą elektroniczną na mocy art. 7 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 471/2009, co oznacza, od momentu stosowania przez dane państwo członkowskie zautomatyzowanej odprawy scentralizowanej, stosuje się następujące zasady:

Jeżeli zgłoszenie celne objęte jest zautomatyzowaną odprawą scentralizowaną, organ celny, w którym zgłoszenie celne jest składane, zapewnia, że dane tego zgłoszenia celnego przekazywane są w tych samych terminach, jak te określone w ust. 2 akapit pierwszy, organom celnym państwa członkowskiego, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej. Obowiązek przekazywania danych dotyczy również deklaracji celnej w przypadku gdy zgłoszenie uzupełniające dostępne jest, zgodnie z art. 225 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447, poprzez bezpośredni dostęp elektroniczny do systemu posiadacza pozwolenia.

Przekazanie danych uważa się za dokonane i termin za dotrzymany, jeśli transmisja danych między państwami członkowskimi odbywa się na warunkach przewidzianych w art. 231 i 232 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/2447.

Organ celny, który otrzymuje informacje, bezzwłocznie przekazuje dane do krajowych organów statystycznych. Przepisy te nie naruszają jednak praw krajowych organów statystycznych dotyczących dostępu do i wykorzystania przez nie rejestrów administracyjnych, o których mowa w art. 17a rozporządzenia (WE) nr 223/2009.

4. Na wniosek krajowych urzędów statystycznych organy celne sprawdzają poprawność i kompletność przekazanych przez nie rejestrów przywozów i wywozów.

2)
w art. 2 ust. 1 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) dane dotyczące przywozu i wywozu dostarczane przez organy celne zgodnie ze zobowiązaniami, o których mowa w art. 1;";

3)
w art. 2 ust. 2 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
lit. g) otrzymuje brzmienie:

"g) kod towarów;

w przypadku gdy dane statystyczne opracowywane są z wykorzystaniem źródła danych, o którym mowa w art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 471/2009, a źródło to według ustaleń krajowych urzędów statystycznych objęte jest porozumieniem władz celnych, o którym mowa w art. 177 unijnego kodeksu celnego, krajowe urzędy statystyczne zapewniają możliwość zidentyfikowania w gromadzonych przez nie statystykach tych danych, na których znaczenie lub jakość porozumienie to ma wpływ;";

(ii)
lit. h) otrzymuje brzmienie:

"h) państwo członkowskie, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej. Jednakże krajowe organy statystyczne mają jedynie obowiązek gromadzenia takich informacji, jeżeli przywóz lub wywóz dotyczą zgłoszeń celnych objętych odprawą scentralizowaną w okresie przejściowym;

państwo członkowskie, w którym zostało złożone zgłoszenie celne. Jednakże krajowe organy statystyczne mają jedynie obowiązek gromadzenia takich informacji, jeżeli przywóz lub wywóz dotyczą zgłoszeń celnych objętych zautomatyzowaną odprawą scentralizowaną;";

(iii)
lit. i) otrzymuje brzmienie:

"i) państwo członkowskie przeznaczenia - w przypadku przywozu;

W przypadku zarejestrowanych przywozów, dla których brak jest informacji celnych dotyczących państwa członkowskiego przeznaczenia, państwa członkowskie wykorzystują wszelkie inne informacje ze zgłoszenia celnego, które uznają za istotne dla zestawiania przez państwo członkowskie przeznaczenia statystyk handlu zagranicznego.

Jeśli krajowe urzędy statystyczne nie mogą uzyskać jakichkolwiek bezpośrednich lub pośrednich informacji umożliwiających takie opracowanie, podają kod geonomenklatury »QV«, jeżeli uznają one, że państwo członkowskie przeznaczenia nie jest państwem, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej;";

(iv)
lit. j) otrzymuje brzmienie:

"j) państwo członkowskie rzeczywistego wywozu - w przypadku wywozu.

W przypadku zarejestrowanych wywozów, dla których brak jest informacji celnych dotyczących państwa członkowskiego wywozu, krajowe urzędy statystyczne wykorzystują wszelkie inne informacje ze zgłoszenia celnego, które uznają za istotne dla zestawiania przez państwo członkowskie rzeczywistego wywozu statystyk handlu zagranicznego.

Jeśli krajowe urzędy statystyczne nie mogą uzyskać jakichkolwiek bezpośrednich lub pośrednich informacji umożliwiających takie opracowanie, podają kod geonomenklatury »QV«, jeżeli uznają one, że państwo członkowskie rzeczywistego wywozu nie jest państwem, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej;";

(v)
lit. l) otrzymuje brzmienie:

"l) państwo wysyłki/wywozu - w przypadku przywozu;";

4)
w art. 2 ust. 3 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Dane statystyczne zawierają korekty wynikające z braku danych, przekazania danych z opóźnieniem lub danych niekompletnych.";

5)
w art. 2 ust. 4 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

W przypadku transakcji indywidualnych poniżej progu wartości statystycznej państwa członkowskie mogą opracowywać dane w stopniu mniej szczegółowym niż określony w art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 471/2009.".

Artykuł  2

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Art. 1 ust. 3 i art. 1 ust. 4 mają zastosowanie do okresów odniesienia, począwszy od stycznia 2017 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 lipca 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 152 z 16.6.2009, s. 23.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. ustanawiające wspólnotowy kodeks celny (zmodernizowany kodeks celny) (Dz.U. L 145 z 4.6.2008, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1).
4 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1).
5 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/578 z dnia 11 kwietnia 2016 r. ustanawiająca program prac dotyczący rozwoju i wykorzystywania systemów teleinformatycznych przewidziany w unijnym kodeksie celnym (Dz.U. L 99 z 15.4.2016, s. 6).
6 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/341 z dnia 17 grudnia 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 (Dz.U. L 69 z 15.3.2016, s. 1).
7 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 92/2010 z dnia 2 lutego 2010 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 471/2009 w sprawie statystyk Wspólnoty dotyczących handlu zagranicznego z państwami trzecimi, w odniesieniu do wymiany danych między organami celnymi a krajowymi urzędami statystycznymi, sporządzania statystyk i oceny jakości (Dz.U. L 31 z 3.2.2010, s. 4).
*)Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1).
**)Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/341 z dnia 17 grudnia 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 (Dz.U. L 69 z 15.3.2016, s. 1).
***) Najnowszym z nich jest decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/578 z dnia 11 kwietnia 2016 r. ustanawiająca program prac dotyczący rozwoju i wykorzystywania systemów teleinformatycznych przewidziany w unijnym kodeksie celnym (Dz.U. L 99 z 15.4.2016, s. 6).
****)Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz.U. L 343 z 29.12.2015, s. 558).
*****)Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE, Euratom) nr 1101/2008 w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności, rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyk Wspólnoty oraz decyzję Rady 89/382/EWG, Euratom w sprawie ustanowienia Komitetu ds. Programów Statystycznych Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164).";

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.205.12

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/1253 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 92/2010 w odniesieniu do wymiany danych między organami celnymi a krajowymi urzędami statystycznymi oraz sporządzania statystyk
Data aktu: 29/07/2016
Data ogłoszenia: 30/07/2016
Data wejścia w życie: 19/08/2016