KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 471/2009 z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie statystyk Wspólnoty dotyczących handlu zagranicznego z państwami trzecimi, uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (WE) nr 471/2009 ustanawia wspólne ramy prawne dla systematycznego sporządzania europejskich statystyk dotyczących handlu towarami z państwami trzecimi. Głównym źródłem danych dla tych statystyk są dane uzyskiwane ze zgłoszeń celnych. Rozporządzenie to zostało ustanowione w celu uwzględnienia specyficznych nowych uproszczeń odprawy celnej, które miały być wdrożone zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 450/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 (dalej "zmodernizowany kodeks celny"). Dotyczy to w szczególności "samooceny", która miała obejmować zwolnienie z obowiązku dostarczania deklaracji celnej, i systemu scentralizowanej odprawy celnej, w którym formalności celne przy przywozie lub wywozie mogłyby zostać załatwione w więcej niż jednym państwie członkowskim.
(2) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 3 (zwanym dalej "unijnym kodeksem celnym") uchylono zmodernizowany kodeks celny i zastąpiono z dniem 1 maja 2016 r. przepisy celne zawarte w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2913/92 4 .
(3) W decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/578 5 ustanowiono program prac, o których mowa w art. 280 unijnego kodeksu celnego i powiązano go z teleinformatycznymi systemami celnymi, które mają zostać utworzone na jego podstawie.
(4) Do czasu gdy te systemy teleinformatyczne staną się dostępne, rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2016/341 6 (dalej "przejściowy akt delegowany") ustanawia się środki przejściowe do celów wymiany i przechowywania informacji pomiędzy organami celnymi oraz pomiędzy organami celnymi a podmiotami gospodarczymi.
(5) Rozporządzenie (WE) nr 471/2009 wdrożone zostało rozporządzeniem Komisji (UE) nr 92/2010 7 .
(6) Należy dostosować rozporządzenie (UE) nr 92/2010 do przepisów unijnego kodeksu celnego w odniesieniu do konkretnych procedur wymiany danych między organami celnymi a krajowymi urzędami statystycznymi, zwłaszcza w odniesieniu do uproszczeń celnych zwanych odprawą scentralizowaną, o których mowa w art. 179 unijnego kodeksu celnego.
(7) Porozumienie władz celnych w sprawie uproszczenia sporządzania zgłoszeń celnych dotyczących towarów objętych różnymi podpozycjami taryfowymi powinno znaleźć odzwierciedlenie w gromadzonych danych statystycznych.
(8) W celu uzyskania informacji na temat istotnych z ekonomicznego punktu widzenia przemieszczeń między państwami członkowskimi, po odprawie celnej dla przywozu lub przed odprawą dla wywozu, należy podjąć działania mające na celu identyfikację danych państw członkowskich dla celów statystyki handlu.
(9) Zmiany wymagające dostosowania sposobu przekazywania danych z państw członkowskich do Komisji (Eurostatu) powinny mieć zastosowanie wyłącznie do miesięcznych okresów rozliczeniowych, począwszy od referencyjnego miesiąca stycznia 2017 r.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 92/2010.
(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Statystyk Odnoszących się do Handlu Towarami z Państwami Trzecimi,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 29 lipca 2016 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |