KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności art. 8 zdanie wprowadzające, art. 8 ust. 1 akapit pierwszy i art. 8 ust. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dyrektywie 2002/99/WE ustanowiono między innymi wymogi dotyczące zdrowia zwierząt na potrzeby wprowadzania do Unii produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Zgodnie z tymi wymogami wprowadzanie wspomnianych produktów do Unii jest dozwolone wyłącznie z krajów trzecich, które figurują w wykazie sporządzonym przez Komisję.
(2) W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 206/2010 2 ustanawia się między innymi warunki wprowadzania do Unii przesyłek świeżego mięsa niektórych zwierząt kopytnych. W części 1 załącznika II do tego rozporządzenia ustanowiono wykaz krajów trzecich, ich terytoriów i części, upoważnionych do wprowadzania do Unii takich przesyłek oraz określono wzory świadectw weterynaryjnych, które powinny towarzyszyć tym przesyłkom, biorąc pod uwagę wszelkie warunki szczegółowe lub dodatkowe gwarancje, jakie są wymagane.
(3) Botswana podlega regionalizacji do celów wpisu do tego wykazu. W części 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 206/2010 określono terytoria regionalizowane Botswany jako części tego państwa, upoważnione do wprowadzania do Unii przesyłek świeżego mięsa niektórych domowych i dzikich zwierząt kopytnych. Części te składają się z szeregu stref weterynaryjnego zwalczania chorób lub części takich stref.
(4) W marcu 2013 r. Komisja przeprowadziła audyt w Botswanie w celu oceny funkcjonującego tam systemu kontroli w zakresie zdrowia zwierząt, w szczególności w odniesieniu do kontroli w zakresie pryszczycy 3 . Komisja stwierdziła, że nie można uznać za nieznaczne ryzyka wprowadzenia wirusa pryszczycy do części strefy 6 weterynaryjnego zwalczania chorób, upoważnionej do wprowadzania do Unii świeżego mięsa niektórych gatunków domowych i dzikich zwierząt kopytnych. Z uwagi na ryzyko wprowadzenia wirusa pryszczycy poprzez przywóz świeżego mięsa pochodzącego od zwierząt kopytnych z gatunków podatnych na tę chorobę zawieszono zezwolenie na wywóz takiego świeżego mięsa ze strefy 6 weterynaryjnego zwalczania chorób do Unii rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 482/2013 4 .
(5) W październiku 2015 r. Komisja przeprowadziła audyt, aby ocenić skuteczność środków nadzoru i regionalizacji wprowadzonych w odniesieniu do pryszczycy 5 . Komisja stwierdziła, że wprowadzono zmiany w strefie 6 weterynaryjnego zwalczania chorób oraz podzielono ją na strefy 6a i 6b, przy czym dawny obszar podlegający ścisłemu nadzorowi położony wzdłuż granicy państwowej z Zimbabwe włączono do strefy 6b. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt uznała obie te strefy za obszary wolne od pryszczycy, na których nie stosuje się szczepień 6 .
(6) Komisja doszła do wniosku, że właściwy organ Botswany całkowicie wyeliminował uchybienia, które doprowadziły do zawieszenia zezwolenia na przywóz ze strefy 6 weterynaryjnego zwalczania chorób, a Botswana zapewnia teraz wystarczające gwarancje w odniesieniu do pryszczycy w strefach 6a i 6b weterynaryjnego zwalczania chorób, zgodne z wymaganiami unijnymi dotyczącymi wprowadzania świeżego mięsa z domowych i dzikich zwierząt kopytnych z gatunków podatnych na pryszczycę lub równoważne w stosunku do tych wymagań.
(7) Botswana wystąpiła o zezwolenie na wprowadzanie do Unii ze stref 6a i 6b weterynaryjnego zwalczania chorób świeżego, pozbawionego kości i dojrzałego mięsa niektórych domowych i dzikich zwierząt kopytnych objętego dodatkowymi gwarancjami.
(8) W związku z powyższym należy zatem zezwolić na wprowadzanie do Unii świeżego mięsa niektórych domowych i dzikich zwierząt kopytnych ze stref 6a i 6b weterynaryjnego zwalczania chorób w Botswanie.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić część 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 206/2010.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 28 lipca 2016 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |