RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 127 ust. 2 tiret pierwsze,
uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności drugi akapit art. 12 ust. 1 w związku z pierwszym tiret art. 3 ust. 1, a także art. 18 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/774 (EBC/2015/10) 1 ustanowiła program zakupu aktywów sektora publicznego na rynkach wtórnych, który rozszerza istniejące programy zakupu aktywów o aktywa sektora publicznego. Łącznie z trzecim programem zakupu zabezpieczonych obligacji, programem zakupu papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami oraz planowanym programem zakupu w sektorze przedsiębiorstw program zakupu aktywów sektora publicznego na rynkach wtórnych stanowi część rozszerzonego programu zakupu aktywów. Program zakupu aktywów ma na celu dalsze wzmocnienie transmisji polityki pieniężnej, ułatwienie udzielania kredytu gospodarce strefy euro, łagodzenie warunków zaciągania kredytów przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa oraz przyczynienie się do powrotu stopy inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2 % w średnim okresie, zgodnie z podstawowym celem EBC, jakim jest utrzymanie stabilności cen.
(2) W ramach wykonywania zadania Rady Prezesów polegającego na utrzymywaniu stabilności cen należy zmodyfikować niektóre założenia programu zakupu aktywów sektora publicznego na rynkach wtórnych, tak by zapewnić stałe dostosowanie ścieżki inflacji do poziomu minimalnie poniżej 2 % w średnim okresie. Zmiany te są zgodne z ciążącym na Radzie Prezesów zadaniem utrzymywania stabilności cen i w należyty sposób uwzględniają kwestie zarządzania ryzykiem.
(3) W szczególności osiągnięcie celów programu zakupu aktywów sektora publicznego na rynkach wtórnych wymaga podwyższenia kwoty płynności dostarczanej na rynek za pośrednictwem łącznych miesięcznych zakupów w ramach programu zakupu aktywów do kwoty 80 miliardów EUR.
(4) Ponadto podwyższone powinny także zostać limity dotyczące emitenta i udziału emisji dla rynkowych papierów wartościowych wyemitowanych przez kwalifikowane organizacje międzynarodowe i wielostronne banki rozwoju. Nowy próg został ustalony na poziomie gwarantującym proporcjonalność przewidywanych zakupów do celów programu zakupu aktywów sektora publicznego na rynkach wtórnych, biorąc również pod uwagę, że ryzyko zakłócenia uporządkowanej restrukturyzacji długów jest niewielkie.
(5) Poczynając od kwietnia 2016 r. należy wprowadzić modyfikacje proporcji pomiędzy zakupami kwalifikowanych rynkowych dłużnych papierów wartościowych wyemitowanych przez organizacje międzynarodowe i wielostronne banki rozwoju a zakupami innych kwalifikowanych rynkowych dłużnych papierów wartościowych w ramach programu zakupu aktywów sektora publicznego na rynkach wtórnych, tak aby możliwe było osiągnięcie celów tego programu oraz zapewnienie jego niezakłóconej realizacji przez cały okres jego trwania i przy zwiększonych wielkościach zakupów.
(6) Ponadto - w przypadkach, w których ani emitent, ani gwarant nie posiadają ratingu przyznanego przez zewnętrzne instytucje oceny wiarygodności kredytowej (instytucje ECAI) - na potrzeby wykonywanej przez instytucje ECAI oceny kredytowej rynkowych dłużnych papierów wartościowych należy brać pod uwagę przyznane przez instytucje ECAI ratingi dotyczące emisji. Niemniej jednak, aby spełniać kryteria kwalifikacji aktywów rynkowych na potrzeby operacji kredytowych Eurosystemu, rynkowe papiery wartościowe powinny posiadać wymagany rating emisji. Decyzja (UE) 2015/774 (EBC/2015/10) powinna uwzględniać fakt, że wspomniane kryteria kwalifikacji są obecnie zawarte w części czwartej wytycznych Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/510 (EBC/2014/60) 2 .
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (UE) 2015/774 (EBC/2015/10),
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: