KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 1 , a w szczególności jego art. 8 ust. 3, art. 12 i 41 oraz art. 66 ust. 5,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W art. 4 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 808/2014 2 określono maksymalną liczbę zmian programów rozwoju obszarów wiejskich, które państwa członkowskie mogą przedłożyć Komisji. W przypadku gdy wsparcie udzielane jest w formie instrumentu finansowego, powinny mieć zastosowanie szczególne zasady w celu zapewnienia państwom członkowskim elastyczności koniecznej przy wdrażaniu instrumentu finansowego. W związku z tym maksymalna liczba zmian programu nie powinna mieć zastosowania w odniesieniu do zmian związanych z programowaniem instrumentów finansowych.
(2) W art. 9 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 808/2014 ustanowiono zasady przeliczania jednostek, łącznie z przepisami dotyczącymi współczynników przeliczeniowych różnych kategorii zwierząt na duże jednostki przeliczeniowe. Należy uściślić, że takie współczynniki przeliczeniowe mają zastosowanie nie tylko w odniesieniu do chowu lokalnych ras zagrożonych wyginięciem, lecz także do wszelkich zobowiązań dotyczących zwierząt gospodarskich wynikających z art. 28, 29 i 34 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013.
(3) W części 1 pkt 8 ppkt 2 i w części 2 pkt 5 ppkt 2 w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 808/2014 ustanowiono niektóre zasady opisu działań w programach rozwoju obszarów wiejskich i w ramach krajowych. W przypadku gdy wsparcie udzielane jest w formie instrumentu finansowego, powinny mieć zastosowanie szczególne zasady w celu zapewnienia państwom członkowskim elastyczności koniecznej przy wdrażaniu instrumentu finansowego.
(4) W załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 808/2014 określono współczynniki przeliczeniowe zwierząt na duże jednostki przeliczeniowe inwentarza, o których mowa w art. 9, i przewidziano, że współczynniki te mogą być wyższe dla wszystkich kategorii ujętych w tabeli oraz niższe dla pozostałego drobiu, biorąc pod uwagę dowody naukowe, które należy objaśnić i właściwie uzasadnić w programach rozwoju obszarów wiejskich. Państwa członkowskie powinny mieć możliwość zmniejszenia tych współczynników przeliczeniowych nie tylko dla kategorii "pozostały drób", ale dla wszystkich kategorii ujętych w tabeli, jeżeli jest to uzasadnione i oparte na dowodach naukowych.
(5) W części 1 pkt 2.2. w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 808/2014 ustanowiono minimalne wymogi dotyczące działań informacyjnych i reklamowych podejmowanych przez beneficjentów w okresie realizacji operacji. W pkt 2.2 lit. b) przewidziano różne wymogi w zależności od całkowitego wsparcia publicznego. Z myślą o zapewnieniu proporcjonalnych i zharmonizowanych wymogów należy ustalić jednolity próg na poziomie 50 000 EUR. Ponadto, zważywszy na szczególny charakter działań związanych z obszarem lub zwierzętami i innych działań, które nie dotyczą inwestycji, państwa członkowskie powinny mieć możliwość podjęcia decyzji, czy działania te powinny zostać objęte obowiązkami informacyjnymi.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 808/2014.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 28 kwietnia 2016 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |