(notyfikowana jako dokument nr C(2015) 8755)(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 3 grudnia 2015 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 4,
uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 2 , w szczególności jej art. 10 ust. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Grypa ptaków jest wirusową chorobą zakaźną ptaków, w tym drobiu. Zakażenie drobiu wirusem grypy ptaków powoduje rozwój jednej z dwóch postaci tej choroby o różnej zjadliwości. Postać o niskiej zjadliwości wywołuje zwykle jedynie łagodne objawy, natomiast postać o wysokiej zjadliwości jest przyczyną bardzo wysokiej śmiertelności u większości gatunków drobiu. Choroba ta może mieć bardzo poważny wpływ na rentowność hodowli drobiu.
(2) Grypa ptaków jest najczęściej spotykana u ptactwa, jednak w niektórych warunkach zakażenie może także wystąpić u ludzi, chociaż ryzyko takiego zakażenia jest zwykle bardzo niskie.
(3) W przypadku wystąpienia ogniska grypy ptaków istnieje ryzyko, że czynnik chorobotwórczy rozprzestrzeni się na inne gospodarstwa, w których utrzymuje się drób lub inne ptaki żyjące w niewoli. W rezultacie, w wyniku handlu żywym ptactwem lub uzyskanymi z niego produktami, czynnik ten może rozprzestrzenić się z jednego państwa członkowskiego na inne państwa członkowskie lub na państwa trzecie.
(4) W dyrektywie Rady 2005/94/WE 3 określono niektóre środki zapobiegawcze odnoszące się do nadzorowania i wczesnego wykrywania grypy ptaków oraz minimalne środki zwalczania do stosowania w przypadku wystąpienia ogniska tej choroby u drobiu lub innych ptaków żyjących w niewoli. We wspomnianej dyrektywie przewiduje się ustanowienie obszarów zapowietrzonych i obszarów zagrożonych w przypadku wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków.
(5) Francja powiadomiła Komisję o wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5, mianowicie H5N1 i H5N2, w położonych na terytorium tego państwa gospodarstwach, w których utrzymuje się drób lub inne ptaki żyjące w niewoli.
(6) Trwające badania laboratoryjne obejmujące sekwencjonowanie, które mają dostarczyć szczegółowych danych na temat wirusa będącego przyczyną pierwszego ogniska choroby, wskazują na to, że szczep wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 ma inne cechy genetyczne niż wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1, który po raz pierwszy pojawił się w Europie w 2005 r. Wydaje się, że wykryty we Francji szczep wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 powstał niedawno w wyniku mutacji wcześniej wykrytej w Unii nisko zjadliwej postaci wirusa w postać o wysokiej zjadliwości. Wydaje się zatem zbędne stosowanie tych samych dodatkowych środków ochronnych jak te określone w decyzji Komisji 2006/415/WE 4 , które zostały przyjęte w odniesieniu do wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1, jaki pojawił się w Europie po raz pierwszy w 2005 r.
(7) Francja niezwłocznie wprowadziła środki zwalczania wymagane na podstawie dyrektywy 2005/94/WE, w tym ustanowiła obszary zapowietrzone i zagrożone.
(8) Komisja we współpracy z Francją zbadała te środki i stwierdziła, że granice obszarów zapowietrzonych i zagrożonych wyznaczonych przez właściwy organ w tym państwie członkowskim znajdują się w wystarczającej odległości od gospodarstw, w których wystąpiły potwierdzone ogniska choroby.
(9) W celu zapobieżenia niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii, a także aby uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, konieczne jest niezwłoczne określenie ustanowionych we Francji obszarów zapowietrzonych i zagrożonych na poziomie Unii we współpracy z tym państwem członkowskim.
(10) Zgodnie z powyższym w załączniku do niniejszej decyzji należy określić obszary zapowietrzone i zagrożone we Francji, na których zastosowanie mają środki ochronne w zakresie zdrowia zwierząt ustanowione w dyrektywie 2005/94/WE, a także ustalić czas trwania przedmiotowego podziału na obszary.
(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: