Decyzja 2015/2035 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju oraz Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, utworzonych na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, sporządzenia przez Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju oraz sporządzenia przez Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu listy arbitrów

DECYZJA RADY (UE) 2015/2035
z dnia 26 października 2015 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju oraz Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, utworzonych na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, sporządzenia przez Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju oraz sporządzenia przez Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu listy arbitrów

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 431 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony 1 (zwanym dalej "Układem"), przewidziano tymczasowe stosowanie niektórych części Układu.

(2) W art. 3 decyzji Rady 2014/494/UE 2 wskazano, które części Układu mają być stosowane tymczasowo, w tym obejmujące postanowienia dotyczące utworzenia i funkcjonowania Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju oraz Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, o którym mowa w art. 408 ust. 4 Układu ("Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu"), postanowienia dotyczące handlu i zrównoważonego rozwoju oraz te dotyczące rozstrzygania sporów.

(3) Zgodnie z art. 240 ust. 3 Układu Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

(4) Zgodnie z art. 243 ust. 3 Układu Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju sporządza na swoim pierwszym posiedzeniu listę co najmniej 15 osób, które wyrażają chęć i są zdolne pełnić funkcję ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju w zespole ekspertów.

(5) Zgodnie z art. 268 ust. 1 Układu Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu sporządza, w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia tymczasowego stosowania Układu, listę co najmniej 15 osób, które wyrażają chęć i są zdolne pełnić funkcję arbitrów w procedurze rozstrzygania sporów.

(6) Należy zatem ustalić stanowisko Unii w odniesieniu do regulaminu wewnętrznego, który ma zostać przyjęty przez Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju oraz listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju, która ma zostać sporządzona przez ten Podkomitet, oraz w odniesieniu do listy arbitrów, która ma zostać sporządzona przez Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, utworzonego na mocy art. 240 Układu, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego tego Podkomitetu oraz w odniesieniu do sporządzenia listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju oparte jest na projektach decyzji tego Podkomitetu dołączonych do niniejszej decyzji.
2.
Przedstawiciele Unii w Podkomitecie ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju mogą, bez konieczności przyjmowania przez Radę kolejnej decyzji, uzgodnić niewielkie techniczne zmiany w projektach decyzji.
Artykuł  2
1.
Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu w odniesieniu do sporządzenia listy arbitrów oparte jest na projekcie decyzji tego Komitetu dołączonym do niniejszej decyzji.
2.
Przedstawiciele Unii w Komitecie Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu mogą, bez konieczności przyjmowania przez Radę kolejnej decyzji, uzgodnić niewielkie techniczne zmiany w projekcie decyzji.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 października 2015 r.

W imieniu Rady

F. MOGHERINI

Przewodniczący

PROJEKT

DECYZJA NR 1/2015 PODKOMITETU DS. HANDLU I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU UE-GRUZJA

z dnia ...

w sprawie przyjęcia regulaminu wewnętrznego

PODKOMITET DS. HANDLU I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU UE-GRUZJA,

uwzględniając Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony 3 ("Układ"), a w szczególności jego art. 240,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 431 Układu niektóre jego części stosuje się tymczasowo od dnia 1 września 2014 r.

(2) Art. 240 Układu stanowi, że Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju nadzoruje wykonywanie tytułu IV (Handel i zagadnienia związane z handlem) rozdział 13 (Handel i zrównoważony rozwój) Układu.

(3) Zgodnie z art. 240 ust. 3 Układu Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się regulamin wewnętrzny Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju w brzmieniu określonym w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ...

W imieniu Podkomitetu ds. Handlu i

Zrównoważonego Rozwoju

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Regulamin wewnętrzny Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju UE-Gruzja

Artykuł  1

Przepisy ogólne

1.
Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, utworzony na podstawie art. 240 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony (zwanego dalej "Układem"), wspiera Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, określonym w art. 408 ust. 4 Układu, w wykonywaniu jego zadań.
2.
Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju wykonuje swoje zadania określone w tytule IV (Handel i zagadnienia związane z handlem) rozdział 13 (Handel i zrównoważony rozwój) Układu.
3.
Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju składa się z przedstawicieli Komisji Europejskiej i Gruzji, odpowiedzialnych za kwestie związane z handlem i zrównoważonym rozwojem.
4.
Funkcję przewodniczącego Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, zgodnie z art. 2, pełni przedstawiciel Komisji Europejskiej lub Gruzji, odpowiedzialny za kwestie związane z handlem i zrównoważonym rozwojem.
5.
Pojęcie "Stron" w niniejszym regulaminie wewnętrznym jest rozumiane zgodnie z definicją zawartą w art. 428 Układu.
Artykuł  2

Przepisy szczegółowe

1.
Zastosowanie mają art. 2-14 regulaminu Komitetu Stowarzyszenia UE-Gruzja, o ile przepisy niniejszego regulaminu wewnętrznego nie stanowią inaczej.
2.
Odesłania do Rady Stowarzyszenia rozumie się jako odesłania do Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu. Odesłania do Komitetu Stowarzyszenia lub Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu rozumie się jako odesłania do Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju.
Artykuł  3

Posiedzenia

Posiedzenia Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju są zwoływane w miarę potrzeb. Strony dążą do zwołania posiedzenia Podkomitetu raz w roku.

Artykuł  4

Zmiany w regulaminie wewnętrznym

Niniejszy regulamin wewnętrzny może zostać zmieniony decyzją Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju zgodnie z art. 240 Układu.

PROJEKT

DECYZJA NR 2/2015 PODKOMITETU DS. HANDLU I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU UE-GRUZJA

z dnia ...

w sprawie sporządzenia listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju

PODKOMITET DS. HANDLU I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU UE-GRUZJA,

uwzględniając Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony 4 ("Układ"), a w szczególności jego art. 243,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 431 Układu niektóre jego części stosuje się tymczasowo od dnia 1 września 2014 r.

(2) Zgodnie z art. 243 ust. 3 Układu Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju sporządza listę co najmniej 15 osób, które wyrażają chęć i są zdolne pełnić funkcję ekspertów w zespole ekspertów,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Lista ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju na potrzeby art. 243 Układu jest sporządzona w brzmieniu zawartym w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ....

W imieniu Podkomitetu ds. Handlu i

Zrównoważonego Rozwoju

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

LISTA EKSPERTÓW DS. HANDLU I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

I. Eksperci zaproponowani przez Gruzję

1. Nata Sturua

2. David Kikodze

3. Marina Shvangiradze

4. Ilia Osepashvili

5. Roin Migriauli

II. Eksperci zaproponowani przez UE

1. Eddy Laurijssen

2. Jorge Cardona

3. Karin Lukas

4. Hélène Ruiz Fabri

5. Laurence Boisson De Chazournes

6. Geert Van Calster

III. Przewodniczący

1. Jill Murray (Australia)

2. Janice Bellace (Stany Zjednoczone)

3. Ross Wilson (Nowa Zelandia)

4. Arthur Appleton (Stany Zjednoczone)

5. Nathalie Bernasconi (Szwajcaria)

PROJEKT

DECYZJA NR 3/2015 KOMITETU STOWARZYSZENIA UE-GRUZJA W SKŁADZIE ROZSTRZYGAJĄCYM KWESTIE DOTYCZĄCE HANDLU

z dnia ...

w sprawie sporządzenia listy arbitrów, o której mowa w art. 268 ust. 1 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony

KOMITET STOWARZYSZENIA W SKŁADZIE ROZSTRZYGAJĄCYM KWESTIE DOTYCZĄCE HANDLU,

uwzględniając Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony 5 ("Układ"), w szczególności jego art. 268 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 431 Układu niektóre jego części stosuje się tymczasowo od dnia 1 września 2014 r.

(2) Art. 408 ust. 3 Układu stanowi, że Komitet Stowarzyszenia jest uprawniony do przyjmowania decyzji w przypadkach określonych w Układzie.

(3) Zgodnie z art. 268 ust. 1 Układu Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, określonym w art. 408 ust. 4 Układu, sporządza, w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia tymczasowego stosowania Układu, listę co najmniej 15 osób, które wyrażają chęć i są zdolne pełnić funkcję arbitrów w procedurze rozstrzygania sporów,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Lista arbitrów na potrzeby art. 268 ust. 1 Układu jest sporządzona w brzmieniu zawartym w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ....

W imieniu Komitetu Stowarzyszenia w składzie

rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

LISTA ARBITRÓW

I. Arbitrzy zaproponowani przez Gruzję

1. Christian Häberli (Szwajcaria)

2. Donald McRae (Kanada)

3. John Adank (Nowa Zelandia)

4. Ronald Saborio (Kostaryka)

5. Thomas Cottier (Szwajcaria)

II. Arbitrzy zaproponowani przez UE

1. Claus-Dieter Ehlermann

2. Giorgio Saccerdoti

3. Jacques Bourgeois

4. Pieter Jan Kuijper

5. Ramon Torrent

III. Przewodniczący

1. David Unterhalter (Republika Południowej Afryki)

2. Merit Janow (Stany Zjednoczone)

3. Helge Seland (Norwegia)

4. Leora Blumberg (Republika Południowej Afryki)

5. William Davey (Stany Zjednoczone)

1 Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 4.
2 Decyzja Rady 2014/494/UE z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, i tymczasowego stosowania Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony (Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 1).
3 Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 4.
4 Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 4.
5 Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 4.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.298.14

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2015/2035 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju oraz Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, utworzonych na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, sporządzenia przez Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju oraz sporządzenia przez Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu listy arbitrów
Data aktu: 26/10/2015
Data ogłoszenia: 14/11/2015