Rozporządzenie 2015/779 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1304/2013 w zakresie dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2015/779
z dnia 20 maja 2015 r.
zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1304/2013 w zakresie dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 164,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 1 ,

po konsultacji z Komitetem Regionów,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W związku z utrzymującą się wysokią stopą bezrobocia osób młodych w Unii, ustanowiono Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych w celu zapewnienia wsparcia dla młodych ludzi z regionów najbardziej dotkniętych bezrobociem, którzy nie pracują, nie kształcą się ani nie szkolą się. Mając na uwadze zapewnienie szybkiej reakcji w ramach walki z bezrobociem osób młodych, w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 3 oraz rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1304/2013 4 ustanowiono przepisy umożliwiające szybsze uruchomienie środków przydzielonych na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, w tym, między innymi, podjęcie zobowiązań dotyczących wszystkich środków w pierwszych dwóch latach okresu programowania, przyjęcie programów operacyjnych przeznaczonych naInicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych zanim umowa partnerstwa, o której mowa w rozporządzenu (UE) nr 1303/2013, zostanie przedstawiona Komisji oraz przepisy umożliwiające kwalifikowalność wydatków poniesionych na działania w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych począwszy od dnia 1 września 2013 r.

(2) Ograniczenia budżetowe, z jakimi zmagają się państwa członkowskie, a także brak dostępnych funduszy w początkowej fazie okresu programowania spowodowały znaczne opóźnienia we wdrożeniu Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. W rozporządzeniu (UE) nr 1303/2013 określono poziomy kwot początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych w celu zagwarantowania, by państwa członkowskie dysponowały środkami na wsparcie beneficjentów od początku realizacji programów operacyjnych. Jednakże, w przypadku Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych kwoty te zostały uznane za niewystarczające do zapewnienia niezbędnych płatności na rzecz beneficjentów w procesie wdrażania operacji.

(3) W celu zniwelowania ograniczeń budżetowych, z jakimi borykają się państwa członkowskie w początkowej fazie okresu programowania a także biorąc pod uwagę pilną potrzebę zajęcia się problemem bezrobocia wśród ludzi młodych oraz szczególne cechy Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, należy przyjąć przepisy uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 1303/2013 w celu zwiększenia kwoty początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach tej inicjatywy w 2015 roku. W celu zapewnienia, by państwa członkowskie dysponowały środkami wystarczającymi do zapewnienia płatności na rzecz beneficjentów odpowiedzialnych za realizację operacji mających na celu zwalczanie bezrobocia wśród młodzieży, dodatkowa kwota początkowych płatności zaliczkowych ze szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych powinna zostać wypłacona w roku 2015 na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach tej inicjatywy, w celu uzupełnienia kwoty płatności zaliczkowych wypłacanych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1303/2013.

(4) W celu zagwarantowania, by dodatkowa kwota początkowych płatności zaliczkowych została wykorzystana do natychmiastowego wdrożenia Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych kwota ta powinna zostać zwrócona Komisji, jeżeli wkład Unii w ramach tej inicjatywy nie osiągnie odpowiedniego poziomu we wnioskach o płatność okresową przedłożonych Komisji w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

(5) Aby umożliwić szybkie zastosowanie środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, powinno ono wejść w życie następnego dnia po jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 1304/2013,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) nr 1304/2013 dodaje się art. 22a w brzmieniu:

"Artykuł 22a

Wypłata dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

1. Oprócz kwoty początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych zgodnie z art. 134 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, dodatkowa kwota początkowych płatności zaliczkowych w ramach szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych jest wypłacana w 2015 r. na rzecz wszystkich programów operacyjnych wspieranych w ramach tej inicjatywy, bez względu na formę rozwiązań dotyczących programowania zgodnie z art. 18 niniejszego rozporządzenia, w celu zwiększenia kwoty początkowych płatności zaliczkowych w ramach szczególnej alokacji na tę inicjatywę do 30 % (zwana dalej »dodatkową kwotą początkowych płatności zaliczkowych«).

2. Do celów obliczenia dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych odlicza się kwoty wypłacone w ramach szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych na rzecz programu operacyjnego zgodnie z art. 134 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013.

3. Jeżeli do dnia 23 maja 2016 r. państwo członkowskie nie przedstawi wniosków o płatność okresową, w ramach których wkład Unii z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych wynosi co najmniej 50 % dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych, zwraca ono Komisji całą dodatkową kwotę początkowych płatności zaliczkowych wypłaconą zgodnie z ust. 1. Zwrot taki nie ma wpływu na wkład ze szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych na rzecz danego programu operacyjnego.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu dnia 20 maja 2015 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
M. SCHULZ Z. KALNIŅA-LUKAŠEVICA
Przewodniczący Przewodniczący
1 Opinia z dnia 18 marca 2015 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 29 kwietnia 2015 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 19 maja 2015 r.
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1304/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1081/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 470).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.126.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2015/779 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1304/2013 w zakresie dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych
Data aktu: 20/05/2015
Data ogłoszenia: 21/05/2015
Data wejścia w życie: 22/05/2015