Decyzja EBC/2015/8 (2015/716) zmieniająca decyzję EBC/2004/2 przyjmującą Regulamin Europejskiego Banku Centralnego

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2015/716
z dnia 12 lutego 2015 r.
zmieniająca decyzję EBC/2004/2 przyjmującą Regulamin Europejskiego Banku Centralnego

(EBC/2015/8)

(Dz.U.UE L z dnia 5 maja 2015 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwany dalej "Statutem ESBC"), w szczególności art. 12 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy dostosować zasady regulujące proces decyzyjny Rady Prezesów działającej w ramach procedury pisemnej, o których mowa w art. 13g, 13h oraz 13i Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego, aby sprostać wymogom procedury braku sprzeciwu, zawartych w art. 26 ust. 8 rozporządzenia Rady (UE) nr 1024/2013 1 .

(2) W odniesieniu do procedury pisemnej w ramach art. 13g do 13i Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego i z uwzględnieniem wskazanych tam terminów, należy wprowadzić maksymalny termin pięciu dniu roboczych na rozpatrzenie propozycji przez każdego z członków Rady Prezesów, aby umożliwić członom Rady Prezesów -stosownie do art. 26 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1024/2013 - osiągnięcie porozumienia w sprawie możliwych sprzeciwów, w tym w zakresie pisemnego uzasadnienia, wobec projektu decyzji w terminie nieprzekraczającym dziesięciu dni roboczych.

(3) Art. 10 ust. 2 Statutu ESBC wymaga od członków Rady Prezesów, aby wykonywali prawo do głosowania osobiście. Stanowi to ważny element niezależności członków Rady Prezesów, ponieważ są oni członkami Rady Prezesów ex officio i nie mogą być zastępowani w wykonywaniu prawa do głosowania przez inne osoby, z wyjątkiem sytuacji, gdy członek Rady Prezesów nie może uczestniczyć w jej posiedzeniach przez dłuższy okres w rozumieniu art. 10 ust. 2 Statutu ESBC. Głosy lub uwagi o charakterze merytorycznym zgłaszane przez członka Rady Prezesów, które przekazywane są następnie w formie elektronicznej w ramach podejmowania decyzji przez Radę Prezesów w procedurze pisemnej, nie muszą być opatrzone fizycznym podpisem danego członka Rady Prezesów. Jest to zgodne z wymogami art. 10 ust. 2 Statutu ESBC.

(4) Jeżeli przekazanie głosu lub uwag członka Rady Prezesów nie jest możliwie w formie elektronicznej, taki członek Rady Prezesów może wyraźnie upoważnić inną osobę do podpisania głosu lub uwag o charakterze merytorycznym. Taki podpis upoważnionej osoby potwierdza, że dany głos lub uwagi są wyrażone przez odpowiedniego członka Rady Prezesów osobiście.

(5) Decyzja EBC/2004/2 2 powinna zatem zostać zmieniona w sposób uwzględniający powyższe okoliczności,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zmiana Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego

W decyzji EBC/2004/2 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 4 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"Z wyjątkami, o których mowa wprost w art. 4 ust. 8, decyzje mogą być podejmowane również zgodnie z procedurą pisemną, chyba że co najmniej trzech członków Rady Prezesów wyraża sprzeciw. Procedura pisemna wymaga:

(i) w normalnych przypadkach nie mniej niż pięciu dni roboczych na rozpatrzenie propozycji przez każdego z członków Rady Prezesów;

(ii) wyraźnej lub dorozumianej zgody wyrażonej osobiście przez każdego z członków Rady Prezesów (lub jego zastępcę stosownie do art. 4 ust. 4); oraz

(iii) zaprotokołowania każdej takiej decyzji w trakcie kolejnego posiedzenia Rady Prezesów. Decyzje podejmowane w procedurze pisemnej podlegają zatwierdzeniu przez członków Rady Prezesów posiadających prawo głosu w terminie dokonania zatwierdzenia.";

2)
w art. 4 dodaje się następujące ustępy:

"4.8. W zakresie art. 13g do 13i decyzje mogą być podejmowane również zgodnie z procedurą pisemną, chyba że co najmniej pięciu członków Rady Prezesów wyraża sprzeciw. W ramach procedury pisemnej wymaga się maksymalnie pięciu, lub - w przypadku art. 13h - dwóch dni roboczych na rozpatrzenie propozycji przez każdego z członków Rady Prezesów.

4.9. Na potrzeby procedury pisemnej członek Rady Prezesów (lub jego zastępca stosownie do art. 4 ust. 4) może wyraźnie upoważnić inną osobę do podpisu jego głosu lub uwag o charakterze merytorycznym jako zatwierdzonych przez niego osobiście.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 12 lutego 2015 r.

Mario DRAGHI

Prezes EBC

1 Rozporządzenie Rady (UE) nr 1024/2013 z dnia 15 października 2013 r. powierzające Europejskiemu Bankowi Centralnemu szczególne zadania w odniesieniu do polityki związanej z nadzorem ostrożnościowym nad instytucjami kredytowymi (Dz.U. L 287 z 29.10.2013, s. 63).
2 Decyzja EBC/2004/2 z dnia 19 lutego 2004 r. przyjmująca Regulamin Europejskiego Banku Centralnego (Dz.U. L 80 z 18.3.2004, s. 33).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.114.11

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja EBC/2015/8 (2015/716) zmieniająca decyzję EBC/2004/2 przyjmującą Regulamin Europejskiego Banku Centralnego
Data aktu: 12/02/2015
Data ogłoszenia: 05/05/2015
Data wejścia w życie: 12/02/2015