Rozporządzenie delegowane 178/2014 uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 229/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 178/2014
z dnia 6 listopada 2013 r.
uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 229/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (UE) nr 229/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 marca 2013 r. ustanawiające szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1405/2006 1 , a w szczególności jego art. 11 ust. 2 akapit drugi, art. 15 ust. 4 akapit trzeci i art. 18 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) nr 229/2013 uchyliło i zastąpiło rozporządzenie Rady (WE) nr 1405/2006 2 . Rozporządzenie (UE) nr 229/2013 uprawnia Komisję do przyjmowania aktów delegowanych i wykonawczych. W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania systemu w nowych ramach prawnych odpowiednie przepisy muszą być przyjmowane w drodze takich aktów. Nowe przepisy zastępują przepisy wykonawcze do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1914/2006 3 .

(2) W celu umożliwienia podmiotom gospodarczym wykorzystywania ich uprawnień do korzystania ze szczególnych uzgodnień w sprawie dostaw w pełnym zakresie, należy określić warunki wpisywania ich do rejestru operatorów. Zarejestrowane podmioty gospodarcze powinny mieć prawo do korzystania z uzgodnień, pod warunkiem, że spełniają wymagania określone w przepisach unijnych i krajowych. Prawo wnioskujących do wpisania do rejestru uwarunkowane jest pewną liczbą obiektywnych wymogów związanych z uproszczeniem zarządzania programem.

(3) W celu wspierania wprowadzania produktów do obrotu poza regionem, w którym zostały wyprodukowane, należy określić warunki ustalania kwoty pomocy przyznawanej w odniesieniu do tych produktów oraz, w stosownych przypadkach, warunki ustalania ilości produktów kwalifikujących się do pomocy. W związku z tym, należy ustanowić dodatkowe przepisy dotyczące pomocy we wprowadzaniu do obrotu niektórych produktów lokalnych, określające warunki ustalania maksymalnej kwoty pomocy, która ma zostać przyznana, oraz maksymalnej ilości produktów, które mogą zostać objęte tą pomocą.

(4) W celu zapewnienia uzasadnionego i proporcjonalnego przydziału finansowania w odniesieniu do badań, projektów demonstracyjnych, szkoleń i środków pomocy technicznej należy określić warunki ustalania maksymalnej kwoty rocznej, którą można przydzielić na te środki.

(5) W celu zapewnienia jasności i pewności prawa rozporządzenie (WE) nr 1914/2006 powinno zostać uchylone.

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Rejestr podmiotów gospodarczych

1.
Świadectwa pomocy są wydawane wyłącznie podmiotom gospodarczym wpisanym do prowadzonego przez właściwe organy rejestru podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w ramach szczegółowych uzgodnień w sprawie dostaw (zwanego dalej "rejestrem").
2.
Każdy podmiot gospodarczy mający swoją siedzibę w Unii może złożyć wniosek o wpisanie go do rejestru.

Wpis do rejestru jest uzależniony od spełnienia następujących warunków:

a)
podmiot gospodarczy posiada środki, struktury i pozwolenia konieczne do prowadzenia określonej działalności oraz, w szczególności, wypełnia obowiązki związane z prowadzeniem księgowości i przepisami podatkowymi;
b)
podmiot gospodarczy jest w stanie udowodnić, że jego działalność prowadzona jest na mniejszych wyspach Morza Egejskiego;
c)
podmiot gospodarczy jest odpowiedzialny za przestrzeganie wszystkich wymagań, do których spełnienia się zobowiązał, podczas realizacji dostaw w ramach uzgodnień, aż do momentu sprzedaży użytkownikowi końcowemu.
Artykuł  2

Kwota pomocy na wprowadzanie do obrotu poza regionem produkcji

1.
Kwota pomocy przyznanej na mocy rozdziału IV rozporządzenia (UE) nr 229/2013 w odniesieniu do wsparcia na wprowadzanie do obrotu i transport nieprzetworzonych i przetworzonych produktów spoza regionu, w którym zostały wyprodukowane, nie może przekraczać 10 % wartości produkcji wprowadzonej do obrotu, dostarczonej do strefy przeznaczenia, obliczonej zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu.

Jeżeli stroną zawierającą umowę w imieniu producentów jest związek, stowarzyszenie lub organizacja producentów limit określony w akapicie pierwszym nie przekracza jednak 13 % wartości produkcji wprowadzonej do obrotu.

2.
Do celów obliczania wysokości pomocy wartość produkcji stanowiącej przedmiot obrotu dostarczonej do strefy przeznaczenia ocenia się na podstawie umowy rocznej (w stosownych przypadkach), dokumentów przewozowych oraz wszelkich innych dokumentów uzupełniających przedłożonych w celu poparcia wniosku o przyznanie pomocy.

Wartość dostawy do pierwszego portu morskiego lub portu lotniczego wyładunku jest brana pod uwagę, jako wartość produkcji wprowadzonej do obrotu.

Właściwe organy mogą zażądać wszelkich informacji lub dodatkowych dokumentów uzupełniających przydatnych przy obliczaniu pomocy.

3.
Warunki przyznawania pomocy, rodzaje produkcji rolnej i odpowiednie kwoty wyszczególnione są w programie wsparcia, o którym mowa w rozdziale II rozporządzenia (UE) nr 229/2013.
Artykuł  3

Finansowanie badań, projektów demonstracyjnych, szkoleń i środków pomocy technicznej

Kwota przeznaczona na finansowanie badań, projektów demonstracyjnych, szkoleń i środków pomocy technicznej przewidzianych w ramach programu wsparcia, o których mowa w rozdziale II rozporządzenia (UE) nr 229/2013, na potrzeby jego realizacji, nie może przekraczać 1 % całkowitej sumy finansowania przewidzianej w art. 18 ust. 2 tego rozporządzenia.

Artykuł  4

Uchylenie

Rozporządzenie (WE) nr 1914/2006 traci moc.

Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 listopada 2013 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
1 Dz.U. L 78 z 20.3.2013, s. 41.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1405/2006 z dnia 18 września 2006 r. ustanawiające szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego (Dz.U. L 265 z 26.9.2006, s. 1).
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1914/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1405/2006 ustanawiającego szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego (Dz.U. L 365 z 21.12.2006, s. 64).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.63.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 178/2014 uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 229/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego
Data aktu: 06/11/2013
Data ogłoszenia: 04/03/2014
Data wejścia w życie: 07/03/2014