Rozporządzenie delegowane 178/2014 uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 229/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 178/2014
z dnia 6 listopada 2013 r.
uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 229/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (UE) nr 229/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 marca 2013 r. ustanawiające szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1405/2006 1 , a w szczególności jego art. 11 ust. 2 akapit drugi, art. 15 ust. 4 akapit trzeci i art. 18 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) nr 229/2013 uchyliło i zastąpiło rozporządzenie Rady (WE) nr 1405/2006 2 . Rozporządzenie (UE) nr 229/2013 uprawnia Komisję do przyjmowania aktów delegowanych i wykonawczych. W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania systemu w nowych ramach prawnych odpowiednie przepisy muszą być przyjmowane w drodze takich aktów. Nowe przepisy zastępują przepisy wykonawcze do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1914/2006 3 .

(2) W celu umożliwienia podmiotom gospodarczym wykorzystywania ich uprawnień do korzystania ze szczególnych uzgodnień w sprawie dostaw w pełnym zakresie, należy określić warunki wpisywania ich do rejestru operatorów. Zarejestrowane podmioty gospodarcze powinny mieć prawo do korzystania z uzgodnień, pod warunkiem, że spełniają wymagania określone w przepisach unijnych i krajowych. Prawo wnioskujących do wpisania do rejestru uwarunkowane jest pewną liczbą obiektywnych wymogów związanych z uproszczeniem zarządzania programem.

(3) W celu wspierania wprowadzania produktów do obrotu poza regionem, w którym zostały wyprodukowane, należy określić warunki ustalania kwoty pomocy przyznawanej w odniesieniu do tych produktów oraz, w stosownych przypadkach, warunki ustalania ilości produktów kwalifikujących się do pomocy. W związku z tym, należy ustanowić dodatkowe przepisy dotyczące pomocy we wprowadzaniu do obrotu niektórych produktów lokalnych, określające warunki ustalania maksymalnej kwoty pomocy, która ma zostać przyznana, oraz maksymalnej ilości produktów, które mogą zostać objęte tą pomocą.

(4) W celu zapewnienia uzasadnionego i proporcjonalnego przydziału finansowania w odniesieniu do badań, projektów demonstracyjnych, szkoleń i środków pomocy technicznej należy określić warunki ustalania maksymalnej kwoty rocznej, którą można przydzielić na te środki.

(5) W celu zapewnienia jasności i pewności prawa rozporządzenie (WE) nr 1914/2006 powinno zostać uchylone.

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Rejestr podmiotów gospodarczych

1.
Świadectwa pomocy są wydawane wyłącznie podmiotom gospodarczym wpisanym do prowadzonego przez właściwe organy rejestru podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w ramach szczegółowych uzgodnień w sprawie dostaw (zwanego dalej "rejestrem").
2.
Każdy podmiot gospodarczy mający swoją siedzibę w Unii może złożyć wniosek o wpisanie go do rejestru.

Wpis do rejestru jest uzależniony od spełnienia następujących warunków:

a)
podmiot gospodarczy posiada środki, struktury i pozwolenia konieczne do prowadzenia określonej działalności oraz, w szczególności, wypełnia obowiązki związane z prowadzeniem księgowości i przepisami podatkowymi;
b)
podmiot gospodarczy jest w stanie udowodnić, że jego działalność prowadzona jest na mniejszych wyspach Morza Egejskiego;
c)
podmiot gospodarczy jest odpowiedzialny za przestrzeganie wszystkich wymagań, do których spełnienia się zobowiązał, podczas realizacji dostaw w ramach uzgodnień, aż do momentu sprzedaży użytkownikowi końcowemu.
Artykuł  2

Kwota pomocy na wprowadzanie do obrotu poza regionem produkcji

1.
Kwota pomocy przyznanej na mocy rozdziału IV rozporządzenia (UE) nr 229/2013 w odniesieniu do wsparcia na wprowadzanie do obrotu i transport nieprzetworzonych i przetworzonych produktów spoza regionu, w którym zostały wyprodukowane, nie może przekraczać 10 % wartości produkcji wprowadzonej do obrotu, dostarczonej do strefy przeznaczenia, obliczonej zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu.

Jeżeli stroną zawierającą umowę w imieniu producentów jest związek, stowarzyszenie lub organizacja producentów limit określony w akapicie pierwszym nie przekracza jednak 13 % wartości produkcji wprowadzonej do obrotu.

2.
Do celów obliczania wysokości pomocy wartość produkcji stanowiącej przedmiot obrotu dostarczonej do strefy przeznaczenia ocenia się na podstawie umowy rocznej (w stosownych przypadkach), dokumentów przewozowych oraz wszelkich innych dokumentów uzupełniających przedłożonych w celu poparcia wniosku o przyznanie pomocy.

Wartość dostawy do pierwszego portu morskiego lub portu lotniczego wyładunku jest brana pod uwagę, jako wartość produkcji wprowadzonej do obrotu.

Właściwe organy mogą zażądać wszelkich informacji lub dodatkowych dokumentów uzupełniających przydatnych przy obliczaniu pomocy.

3.
Warunki przyznawania pomocy, rodzaje produkcji rolnej i odpowiednie kwoty wyszczególnione są w programie wsparcia, o którym mowa w rozdziale II rozporządzenia (UE) nr 229/2013.
Artykuł  3

Finansowanie badań, projektów demonstracyjnych, szkoleń i środków pomocy technicznej

Kwota przeznaczona na finansowanie badań, projektów demonstracyjnych, szkoleń i środków pomocy technicznej przewidzianych w ramach programu wsparcia, o których mowa w rozdziale II rozporządzenia (UE) nr 229/2013, na potrzeby jego realizacji, nie może przekraczać 1 % całkowitej sumy finansowania przewidzianej w art. 18 ust. 2 tego rozporządzenia.

Artykuł  4

Uchylenie

Rozporządzenie (WE) nr 1914/2006 traci moc.

Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 listopada 2013 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
1 Dz.U. L 78 z 20.3.2013, s. 41.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1405/2006 z dnia 18 września 2006 r. ustanawiające szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego (Dz.U. L 265 z 26.9.2006, s. 1).
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1914/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1405/2006 ustanawiającego szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego (Dz.U. L 365 z 21.12.2006, s. 64).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.63.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 178/2014 uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 229/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające szczególne środki dotyczące rolnictwa dla mniejszych wysp Morza Egejskiego
Data aktu: 06/11/2013
Data ogłoszenia: 04/03/2014
Data wejścia w życie: 07/03/2014