Rozporządzenie wykonawcze 166/2014 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wymogów dotyczących świadectw wystawianych w związku z przywozem do Unii mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczonego do spożycia przez ludzi oraz wpisów dotyczących Izraela i Republiki Południowej Afryki w wykazie państw trzecich lub terytoriów

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 166/2014
z dnia 17 lutego 2014 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wymogów dotyczących świadectw wystawianych w związku z przywozem do Unii mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczonego do spożycia przez ludzi oraz wpisów dotyczących Izraela i Republiki Południowej Afryki w wykazie państw trzecich lub terytoriów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jej art. 8 zdanie wprowadzające, art. 8 pkt 1 akapit pierwszy, art. 8 pkt 3 i 4 oraz art. 9 ust. 2 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 798/2008 2  stanowi, że przywóz do Unii i tranzyt przez jej terytorium niektórych towarów jest dozwolony jedynie z państw trzecich, terytoriów, stref lub grup znajdujących się w wykazie w tabeli w części 1 załącznika I do tego rozporządzenia. Rozporządzenie to określa również wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych obowiązujące w odniesieniu do tych towarów. W wymogach tych uwzględniono, czy mają zastosowanie szczególne warunki i czy wymagane są dodatkowe gwarancje w związku ze statusem tych państw trzecich, terytoriów, stref lub grup w odniesieniu do chorób. Szczególne warunki i dodatkowe gwarancje obowiązujące w odniesieniu do tych towarów zostały określone w części 2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008.

(2) W rozdziale III rozporządzenia (WE) nr 798/2008 określono warunki uznania państwa trzeciego, terytorium, strefy lub grupy za wolne od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) i wymagania dotyczące świadectw weterynaryjnych w tym zakresie dla towarów przeznaczonych do przywozu do Unii.

(3) W Republice Południowej Afryki ogniska HPAI podtypu H5N2 występowały w gospodarstwach prowadzących chów ptaków bezgrzebieniowych i na obszarze o dużej liczbie takich gospodarstw w latach 2004 i 2006 oraz występują tam od kwietnia 2011 r. W związku z powyższym przywóz niektórych towarów z ptaków bezgrzebieniowych, w tym mięsa takich ptaków, jest obecnie ograniczony rozporządzeniem (WE) nr 798/2008 zmienionym rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 536/2011 3 . Republika Południowej Afryki nie może obecnie twierdzić, że posiada status państwa wolnego od HPAI.

(4) Chów ptaków bezgrzebieniowych na wolnym wybiegu jest szczególnym wyzwaniem, jeśli chodzi o zapobieżenie ewentualnemu przedostaniu się wirusów grypy ptaków do stad takich ptaków, w szczególności z populacji ptactwa dzikiego. Właściwy organ Republiki Południowej Afryki opracował we współpracy z sektorem chowu ptaków bezgrzebieniowych specjalny system produkcji mięsa uzyskanego z ptaków bezgrzebieniowych chowanych w zarejestrowanych zamkniętych gospodarstwach zatwierdzonych przez wspomniany właściwy organ.

(5) Gospodarstwa te podlegają urzędowej kontroli i stosowane są wobec nich rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa biologicznego, kontrole przemieszczania oraz badania laboratoryjne. Ponadto w odniesieniu do grypy ptaków prowadzony jest nadzór nad gospodarstwami prowadzącymi chów ptaków bezgrzebieniowych i drobiu położonymi w określonym promieniu wokół zarejestrowanych zamkniętych gospodarstw prowadzących chów ptaków bezgrzebieniowych i na całym terytorium Republiki Południowej Afryki. Przy określaniu wspomnianych wymogów uwzględniono zalecenia Interwencyjnego Zespołu Weterynaryjnego Wspólnoty (CVET), który w 2011 r. przeprowadził w Republice Południowej Afryki wizytę kontrolną.

(6) W dniu 5 maja 2013 r. Republika Południowej Afryki, w oczekiwaniu na ogłoszenie statusu państwa wolnego od HPAI oraz w celu zapewnienia lepszych gwarancji bezpieczeństwa mięsa ptaków bezgrzebieniowych przeznaczonego na przywóz do Unii, przedłożyła zmieniony wniosek dotyczący systemu zarejestrowanych zamkniętych gospodarstw prowadzących chów ptaków bezgrzebieniowych, wnosząc o pozwolenie na przywóz do Unii mięsa z ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w takich gospodarstwach.

(7) Eksperci Komisji i państw członkowskich ocenili wspomniany wniosek i uznali, że system ustanowiony przez Republikę Południowej Afryki powinien przewidywać zadowalające gwarancje dla przywozu do Unii mięsa uzyskanego z ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w takich gospodarstwach w odniesieniu do ewentualnego ryzyka stwarzanego przez wirus HPAI.

(8) W części 2 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 należy ustanowić nowy szczególny warunek "H" przewidujący szczególne gwarancje bezpieczeństwa mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi uzyskanego z ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych pochodzących z zarejestrowanych zamkniętych gospodarstw prowadzących chów ptaków bezgrzebieniowych, w tym gwarancje dotyczące ewentualnych przyszłych ognisk HPAI; warunek ten powinien mieć zastosowanie do całego terytorium Republiki Południowej Afryki. Wspomniany szczególny warunek należy również włączyć do wzoru świadectwa weterynaryjnego dla mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczonego do spożycia przez ludzi.

(9) Wpis dotyczący Izraela w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 zawiera obecnie pięć różnych kodów: od IL-0 do IL-4, które odpowiadają częściom terytorium podzielonego na regiony w wyniku wcześniejszego wystąpienia ognisk HPAI w tym państwie. W związku z wnioskiem Izraela oraz biorąc pod uwagę, że mięso drobiu, ptaków bezgrzebieniowych i dzikiego ptactwa łownego (POU, RAT i WGM) wyprodukowane w okresach obowiązywania ograniczeń nie znajduje się już na rynku, należy połączyć te strefy i odpowiednio zmienić wpis dotyczący Izraela. W celu zapewnienia przejrzystości rynku i zgodnie z międzynarodowym prawem publicznym należy wyjaśnić, że zakres terytorialny tych świadectw ograniczony jest do terytorium Państwa Izrael, z wyłączeniem terytoriów znajdujących się pod administracją izraelską od czerwca 1967 r., a mianowicie Wzgórz Golan, Strefy Gazy, Wschodniej Jerozolimy i pozostałego obszaru Zachodniego Brzegu.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 798/2008.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 17 lutego 2014 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w części 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
pozycja "IL - Izrael" otrzymuje brzmienie:
"IL - Izrael(6) IL - 0 Cały kraj SPF
BPR, BBP, DOR,

DOC,

HER,

HEP, SRP

N A S5, ST1
POU,

RAT

WGM VIII
EP, E S4"
b)
pozycja "ZA - Republika Południowej Afryki" otrzymuje brzmienie:
"ZA - Republika Południowej Afryki ZA - 0 Cały kraj SPF
EP, E S4"
BPR I P2 9.4.2011 A
DOR II
HER III
RAT VII P2

H

9.4.2011 A
c)
dodaje się przypis w brzmieniu:

"(6) Rozumiany dalej jako Państwo Izrael, z wyłączeniem terytoriów znajdujących się pod administracją izraelską od czerwca 1967 r., tj. Wzgórz Golan, Strefy Gazy, Wschodniej Jerozolimy i pozostałego obszaru Zachodniego Brzegu.";

2)
w części 2 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w sekcji "Szczególne warunki" po szczególnym warunku "L" dodaje się, co następuje:

"»H«: Przedstawiono gwarancje, że mięso ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczone do spożycia przez ludzi (RAT) uzyskano z ptaków bezgrzebieniowych pochodzących z zarejestrowanego zamkniętego gospodarstwa prowadzącego chów ptaków bezgrzebieniowych zatwierdzonego przez właściwy organ danego państwa trzeciego. W przypadku wystąpienia ogniska HPAI na przywóz takiego mięsa można zezwolić, jeżeli uzyskano je z ptaków bezgrzebieniowych pochodzących z zarejestrowanego zamkniętego gospodarstwa prowadzącego chów ptaków bezgrzebieniowych wolnego od HPAI i jeżeli w promieniu 100 km wokół tego gospodarstwa, w tym w odpowiednich przypadkach na terytorium sąsiedniego państwa, od co najmniej 30 dni nie wystąpiło ognisko HPAI oraz jeżeli nie istnieje powiązanie epidemiologiczne z gospodarstwem prowadzącym chów ptaków bezgrzebieniowych lub drobiu, w którym w ciągu minionych 30 dni wykryto obecność HPAI.";

b)
wzór świadectwa weterynaryjnego dla mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczonego do spożycia przez ludzi otrzymuje brzmienie:

grafika

1 Dz.U. L 18 z 23.1.2003, s. 11.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 798/2008 z dnia 8 sierpnia 2008 r. ustanawiające wykaz państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz do i tranzyt przez terytorium Wspólnoty drobiu i produktów drobiowych oraz wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych (Dz.U. L 226 z 23.8.2008, s. 1).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 536/2011 z dnia 1 czerwca 2011 r. zmieniające załącznik II do decyzji 2007/777/WE i załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 odnośnie do wpisów dotyczących Republiki Południowej Afryki w wykazie państw trzecich i ich części (Dz.U. L 147 z 2.6.2011, s. 1).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.54.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 166/2014 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 798/2008 w odniesieniu do wymogów dotyczących świadectw wystawianych w związku z przywozem do Unii mięsa ptaków bezgrzebieniowych utrzymywanych w warunkach fermowych przeznaczonego do spożycia przez ludzi oraz wpisów dotyczących Izraela i Republiki Południowej Afryki w wykazie państw trzecich lub terytoriów
Data aktu: 17/02/2014
Data ogłoszenia: 22/02/2014
Data wejścia w życie: 14/03/2014