Rozporządzenie delegowane 1031/2014 ustanawiające dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 1031/2014
z dnia 29 września 2014 r.
ustanawiające dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 219 ust. 1 w związku z art. 228,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 7 sierpnia rząd rosyjski wprowadził zakaz przywozu niektórych produktów z Unii do Rosji, w tym owoców i warzyw. Zakaz ten spowodował poważne zagrożenie wystąpieniem zakłóceń na rynku spowodowanych znacznym spadkiem cen ze względu na fakt, że ważny rynek eksportowy z dnia na dzień stał się niedostępny.

(2) To zagrożenie wystąpieniem zakłóceń na rynku ma szczególne znaczenie w odniesieniu do sektora owoców i warzyw, w przypadku których w bieżącym okresie roku zbierane są duże ilości łatwo psujących się produktów.

(3) W związku z tym na rynku wystąpiła sytuacja, której - jak się wydaje - zwykłe środki dostępne na podstawie rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 nie mogą zaradzić.

(4) Aby obecna sytuacja na rynku nie przerodziła się w jego poważniejsze lub przedłużające się zakłócenie, przyjęto rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 932/2014 2 . Przewidywało ono maksymalne kwoty pomocy na operacje wycofania z rynku, niezbierania plonów i zielonych zbiorów. Konieczne są jednak dalsze środki wsparcia. Mechanizm wprowadzony w tym rozporządzeniu należy zatem uzupełnić środkami w formie dodatkowego, ukierunkowanego wsparcia dla określonych ilości produktów, obliczonych na podstawie dotychczasowego wywozu do Rosji.

(5) Należy przyjąć dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla pomidorów, marchwi, kapusty, słodkiej papryki, kalafiorów i brokułów głowiastych, ogórków i korniszonów, grzybów, jabłek, gruszek, śliwek, owoców miękkich, winogron stołowych świeżych, owoców kiwi, pomarańcz słodkich, klementynek i mandarynek.

(6) Biorąc pod uwagę szacowane, objęte zakazem ilości, pomoc finansowa Unii powinna zostać przyznana zgodnie z ilościami przedmiotowych produktów. Obliczanie tych ilości powinno być wykonane dla każdego państwa członkowskiego w zależności od poziomu jego wywozu do Rosji przedmiotowych produktów w ostatnich trzech latach minus ilości, które zostały już zgłoszone na podstawie rozporządzenia delegowanego (UE) nr 932/2014.

(7) Oczekuje się, że produkty objęte niniejszym rozporządzeniem, które byłyby wywiezione do Rosji, zostaną prze-kierowane na rynki innych państw członkowskich. Producenci tych samych produktów w tych państwach członkowskich, którzy nie wywozili dotychczas swoich produktów do Rosji, mogą zatem spotkać się ze znacznym zakłóceniem na rynku i spadkiem cen.

(8) Z tego względu, a także w celu stabilizacji rynku, pomoc finansowa Unii powinna być dostępna dla producentów we wszystkich państwach członkowskich w odniesieniu do jednego lub więcej produktów objętych niniejszym rozporządzeniem, ale przedmiotowe ilości nie mogą przekraczać 3 000 ton na państwo członkowskie.

(9) Państwa członkowskie powinny mieć swobodę w podjęciu decyzji dotyczącej wykorzystania lub niewykorzystania przedmiotowej ilości 3 000 ton. W tym ostatnim przypadku powinny one powiadomić Komisję w terminie pozwalającym jej zdecydować o ponownym przydziale niewykorzystanych ilości.

(10) Wycofanie z rynku, niezbieranie plonów i zielone zbiory stanowią skuteczne środki zarządzania kryzysowego w przypadku nadwyżki owoców i warzyw wynikającej z przejściowych i niemożliwych do przewidzenia okoliczności. Państwa członkowskie powinny mieć możliwość przydzielenia udostępnionych im ilości do jednego lub kilku z tych środków w celu zapewnienia najbardziej efektywnego wykorzystania dostępnych kwot.

(11) Ograniczenie polegające na tym, że wsparcie może być udzielone na wycofanie z rynku 5 % produkcji wprowadzonej do obrotu, określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) nr 932/2014, należy tymczasowo uchylić. Pomoc finansowa Unii powinna zatem zostać przyznana nawet w przypadku, gdy wycofanie z rynku przekracza pułap 5 %.

(12) Pomoc finansowa na wycofanie z rynku powinna opierać się na odpowiednich kwotach określonych w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011 3 w odniesieniu do wycofania z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji i w odniesieniu do wycofania z rynku do innych przeznaczeń. W odniesieniu do produktów, dla których w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 nie ustalono żadnej kwoty, maksymalne kwoty powinny zostać ustalone w niniejszym rozporządzeniu.

(13) Biorąc pod uwagę fakt, że kwoty dotyczące pomidorów, określone w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, odnoszą się do roku gospodarczego dla pomidorów przeznaczonych do przetworzenia i pomidorów do spożycia jako produkty świeże, należy sprecyzować, że maksymalna kwota mająca zastosowanie do pomidorów do spożycia jako produkty świeże do celów niniejszego rozporządzenia dotyczy okresu od dnia 1 listopada do dnia 31 maja.

(14) W świetle wyjątkowych zakłóceń na rynku i w celu zagwarantowania, że wszyscy producenci owoców i warzyw otrzymają unijne wsparcie, pomoc finansowa Unii na wycofanie z rynku powinna zostać również przyznana producentom owoców i warzyw, którzy nie są członkami uznanych organizacji producentów.

(15) W celu wspierania bezpłatnej dystrybucji wycofanych owoców i warzyw w niektórych organizacjach, takich jak organizacje charytatywne i szkoły, oraz wszelkich innych równoznacznych przeznaczeń zatwierdzonych przez państwa członkowskie, zastosowanie powinno mieć również 100 % maksymalnych kwot ustalonych w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 w odniesieniu do producentów, którzy nie są członkami uznanych organizacji producentów. W przypadku operacji wycofania z rynku do przeznaczeń innych niż bezpłatna dystrybucja powinni oni otrzymać 50 % maksymalnych ustalonych kwot. W tym kontekście producenci, którzy nie są członkami uznanej organizacji producentów, powinni spełniać takie same lub podobne warunki jak organizacje producentów. Powinni oni zatem podlegać, podobnie jak uznane organizacje producentów, odpowiednim przepisom ustanowionym w rozporządzeniu (UE) nr 1308/2013 i rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 543/2011.

(16) Organizacje producentów są głównymi podmiotami w sektorze owoców i warzyw, są więc najodpowiedniejszymi podmiotami, by zagwarantować, że pomoc finansowa Unii na wycofanie z rynku zostanie wypłacona producentom, którzy nie są członkami uznanych organizacji producentów. Powinny one zapewniać wypłatę tej pomocy producentom, którzy nie są członkami uznanych organizacji producentów, na podstawie zawartych z nimi umów. Jako że nie we wszystkich państwach członkowskich poziom zorganizowania rynku owoców i warzyw po stronie podaży jest jednakowy, w uzasadnionych przypadkach należy umożliwić właściwym organom państw członkowskich bezpośrednią wypłatę wsparcia dla producentów.

(17) Państwa członkowskie powinny ustalić kwoty wsparcia z tytułu niezbierania plonów lub zielonych zbiorów, w odniesieniu do hektara, na poziomie nieprzekraczającym 90 % maksymalnych kwot wsparcia z tytułu wycofania z rynku, które mają zastosowanie do wycofania z rynku do przeznaczeń innych niż bezpłatna dystrybucja i zostały określone w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, lub w odniesieniu do produktów, dla których nie ustalono żadnej kwoty w wymienionym załączniku - maksymalnych kwot określonych w niniejszym rozporządzeniu. W przypadku pomidorów przeznaczonych do spożycia jako produkty świeże kwotą braną pod uwagę przez państwa członkowskie powinna być kwota określona w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 na okres od dnia 1 listopada do dnia 31 maja. Niezbieranie plonów powinno uzyskać wsparcie nawet w przypadku, gdy z danego obszaru produkcji pozyskiwano produkcję w celach handlowych w trakcie normalnego cyklu produkcyjnego.

(18) Organizacje producentów mają wspólne zdolności w zakresie podaży i są w stanie działać szybciej niż producenci, którzy nie są członkami takich organizacji, w przypadku gdy mają do czynienia z większymi ilościami mającymi bezpośredni wpływ na rynek. W związku z tym w celu zapewnienia bardziej efektywnego wdrożenia nadzwyczajnych środków wsparcia przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu oraz celem przyspieszenia stabilizacji rynku, w odniesieniu do producentów będących członkami uznanych organizacji producentów należy zwiększyć pomoc finansową Unii na wycofania z rynku do przeznaczeń innych niż bezpłatna dystrybucja do 75 % odnośnych kwot maksymalnych ustalonych dla wsparcia na wycofanie z rynku do innych przeznaczeń.

(19) W odniesieniu do wycofania z rynku pomoc finansowa Unii na operacje niezbierania plonów i zielonych zbiorów powinna również zostać przyznana producentom, którzy nie są członkami uznanych organizacji producentów. Pomoc finansowa powinna wynieść 50 % maksymalnych kwot wsparcia ustalonych dla organizacji producentów.

(20) Biorąc pod uwagę dużą liczbę producentów, którzy nie są członkami organizacji producentów, i potrzebę przeprowadzania kontroli, które będą wiarygodne i wykonalne, pomocy finansowej Unii nie należy przyznawać producentom, którzy nie są członkami organizacji producentów, w odniesieniu do zielonych zbiorów owoców i warzyw, których normalne zbiory już się rozpoczęły, oraz w odniesieniu do niezbierania plonów, w przypadku gdy z danego obszaru produkcji pozyskiwano produkcję w celach handlowych w trakcie normalnego cyklu produkcyjnego. W związku z tym producenci, którzy nie są członkami uznanych organizacji producentów, powinni podlegać, podobnie jak uznane organizacje producentów, odpowiednim przepisom ustanowionym w rozporządzeniu (UE) nr 1308/2013 i rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 543/2011.

(21) W odniesieniu do producentów, którzy nie są członkami organizacji producentów, wypłaty pomocy finansowej Unii na operacje niezbierania plonów i zielonych zbiorów powinien dokonywać bezpośrednio właściwy organ państwa członkowskiego. Ten właściwy organ powinien wypłacać odpowiednie kwoty producentom zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) nr 543/2011 oraz z odpowiednimi przepisami i procedurami krajowymi.

(22) W celu zagwarantowania, że pomoc finansowa Unii dla producentów niektórych owoców i warzyw jest wykorzystywana na zamierzone cele oraz w celu zapewnienia skutecznego wykorzystania budżetu Unii, państwa członkowskie powinny wprowadzić rozsądny poziom kontroli. W szczególności należy przeprowadzać kontrole dokumentacji, kontrole identyfikacyjne, kontrole bezpośrednie oraz kontrole na miejscu, obejmujące rozsądną ilość produktów, obszarów, organizacji producentów i producentów, którzy nie są członkami uznanych organizacji producentów. Państwa członkowskie powinny zagwarantować, że operacje wycofania z rynku, zielonych zbiorów i niezbierania plonów w odniesieniu do pomidorów dotyczą jedynie odmian przeznaczonych do spożycia jako produkty świeże.

(23) Państwa członkowskie powinny w regularnych odstępach czasu powiadamiać Komisję o operacjach realizowanych przez organizacje producentów oraz przez producentów, którzy nie są członkami organizacji.

(24) W celu wywarcia natychmiastowego wpływu na rynek oraz aby przyczynić się do stabilizacji cen, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w dniu jego opublikowania,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres stosowania

1.
W niniejszym rozporządzeniu ustanowiono przepisy dotyczące tymczasowych nadzwyczajnych unijnych środków wsparcia, które mają być przyznane organizacjom producentów w sektorze owoców i warzyw, uznanym zgodnie z art. 154 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, oraz producentom, którzy nie są członkami takich organizacji.

Te tymczasowe nadzwyczajne unijne środki wsparcia obejmują operacje wycofania z rynku, niezbierania plonów i zielonych zbiorów.

2.
Wsparcie, o którym mowa w ust. 1, przyznawane jest w odniesieniu do następujących produktów sektora owoców i warzyw, przeznaczonych do spożycia jako produkty świeże:
a)
pomidory objęte kodem CN 0702 00 00;
b)
marchew objęta kodem CN 0706 10 00;
c)
kapusta objęta kodem CN 0704 90 10;
d)
słodka papryka objęta kodem CN 0709 60 10;
e)
kalafiory i brokuły głowiaste objęte kodem CN 0704 10 00;
f)
ogórki objęte kodem CN 0707 00 05;
g)
korniszony objęte kodem CN 0707 00 90;
h)
grzyby z rodzaju Agaricus objęte kodem CN 0709 51 00;
i)
jabłka objęte kodem CN 0808 10;
j)
gruszki objęte kodem CN 0808 30;
k)
śliwki objęte kodem CN 0809 40 05;
l)
owoce miękkie objęte kodami CN 0810 20, 0810 30 i 0810 40;
m)
winogrona stołowe, świeże objęte kodem CN 0806 10 10;
n)
owoce kiwi objęte kodem CN 0810 50 00.
o)
pomarańcze słodkie objęte kodem CN 0805 10 20;
p)
klementynki objęte kodem CN 0805 20 10;
q)
mandarynki (włącznie z tangerinami i mandarynkami satsuma); wilkingi i podobne mieszańce cytrusowe objęte kodami CN 0805 20 30, 0805 20 50, 0805 20 70 oraz 0805 20 90;
r) 4
cytryny objęte kodem CN 0805 50 10;
s) 5
brzoskwinie i nektaryny objęte kodem CN 0809 30.
3. 6
Wsparcie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje działania prowadzone w okresie podzielonym w sposób przedstawiony poniżej:
a)
okres od dnia 30 września 2014 r. do dnia, w którym ilości określone w art. 2 ust. 1 zostaną wyczerpane w każdym zainteresowanym państwie członkowskim, lub do dnia 31 grudnia 2014 r., w zależności od tego, co nastąpi wcześniej;
b)
okres od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia, w którym ilości określone w art. 2 ust. 1 zostaną wyczerpane w każdym zainteresowanym państwie członkowskim, lub do dnia 30 czerwca 2015 r., w zależności od tego, co nastąpi wcześniej;
c) 7
okres od dnia 8 sierpnia 2015 r. do dnia, w którym ilości określone w art. 2 ust. 1 zostaną wyczerpane w każdym zainteresowanym państwie członkowskim, lub do dnia 30 czerwca 2016 r., w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
Artykuł  2

Przydzielenie maksymalnych ilości państwom członkowskim

1. 8
Wsparcie, o którym mowa w art. 1 ust. 1, jest udostępnione państwom członkowskim w odniesieniu do poniższych ilości produktów:
a)
w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit.
a)
- ilości określonych w załączniku I;
b)
w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. b) - ilości określonych w załączniku Ia;
c)
w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. c) - ilości określonych w załączniku Ib.

W każdym z okresów, o których mowa w art. 1 ust. 3 lit. a) i c), wsparcie to jest również dostępne we wszystkich państwach członkowskich na operacje wycofania, zielonych zbiorów lub niezbierania plonów, w odniesieniu do jednego lub większej liczby produktów wymienionych w art. 1 ust. 2 i określonych przez państwo członkowskie, pod warunkiem że przedmiotowa dodatkowa ilość nie przekracza 3 000 ton na państwo członkowskie w każdym z tych okresów.

2.
W odniesieniu do ilości na państwo członkowskie, o których mowa w ust. 1, państwa członkowskie mogą określić dla każdego produktu bądź grupy produktów ilości, które mają zostać wycofane z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji i do przeznaczeń innych niż bezpłatna dystrybucja, jak również obszar równoważny, na którym stosuje się zielone zbiory i niezbieranie plonów.
3. 9
Jeżeli ilości faktycznie wycofane w danym państwie członkowskim między dniem 30 września 2014 r. a dniem 30 czerwca 2015 r. dla danej kategorii produktów określonych w załączniku I lub załączniku Ia stanowiły mniej niż 5 % całkowitych ilości przyznanych temu państwu członkowskiemu w odniesieniu do danej kategorii produktów, to takie państwo członkowskie może zdecydować o niewykorzystywaniu ilości przydzielonych mu w załączniku Ib. W takim przypadku dane państwo członkowskie powiadamia Komisję o swojej decyzji do dnia 31 października 2015 r. Z chwilą powiadomienia operacje prowadzone w danym państwie członkowskim nie kwalifikują się do wsparcia w ramach niniejszego rozporządzenia.

Państwa członkowskie mogą zdecydować o niewykorzystywaniu ilości 3 000 ton, o których mowa w ust. 1 akapit drugi, lub ich części w następujących terminach:

-
do dnia 31 października 2014 r. w odniesieniu do okresu, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. a);
-
do dnia 31 października 2015 r. w odniesieniu do okresu, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. c).

W tym samym terminie państwa członkowskie powiadamiają Komisję o wszelkich niewykorzystanych ilościach. Z chwilą powiadomienia operacje prowadzone w danym państwie członkowskim nie kwalifikują się do wsparcia w ramach niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Przydzielenie ilości producentom

Państwa członkowskie przydzielają ilości, o których mowa w art. 2, pomiędzy organizacje producentów i producentów, którzy nie są członkami organizacji producentów, zgodnie z zasadą "kto pierwszy, ten lepszy".

Państwa członkowskie mogą jednak podjąć decyzję o ustanowieniu innego systemu przydzielania ilości, pod warunkiem że system ten opiera się na obiektywnych i niedyskryminacyjnych kryteriach. W tym celu państwa członkowskie mogą wziąć pod uwagę zasięg skutków rosyjskiego zakazu przywozu dla przedmiotowych producentów.

Artykuł  4

Pomoc finansowa na wycofania dla organizacji producentów

1.
Pomoc finansową Unii przyznaje się w odniesieniu do operacji wycofania z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji, o której mowa w art. 34 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, i do przeznaczeń innych niż bezpłatna dystrybucja, przeprowadzanych w odniesieniu do produktów, o których mowa w art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, oraz w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 niniejszego rozporządzenia.
2.
Jeżeli produkty, o których mowa w art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, są wycofane w okresie, o którym mowa w art 1 ust. 3 niniejszego rozporządzenia, nie stosuje się do nich pułapu 5 %, o którym mowa w art. 34 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 oraz w art. 79 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011.
3.
W przypadku produktów, o których mowa w art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, ale niewymienionych w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, maksymalne kwoty wsparcia są określone w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
4.
W przypadku pomidorów maksymalna kwota jest kwotą określoną w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 maja.
5.
Na zasadzie odstępstwa od art. 34 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 pomoc finansowa Unii na operacje wycofania z rynku do przeznaczeń innych niż bezpłatna dystrybucja jest równa 75 % maksymalnych kwot wsparcia dla innych przeznaczeń, o których mowa w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 oraz w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
6.
Pomoc finansowa Unii, o której mowa w ust. 1, jest dostępna dla organizacji producentów, nawet jeżeli nie przewidują one w swoich programach operacyjnych i krajowych strategiach państw członkowskich takich operacji wycofania z rynku. Artykuł 32 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 oraz art. 55 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 nie mają zastosowania do pomocy finansowej Unii na podstawie niniejszego artykułu.
7.
Pomoc finansowa Unii, o której mowa w ust. 1, nie jest uwzględniana do celów obliczenia pułapów, o których mowa w art. 34 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013.
8.
Pułap jednej trzeciej wydatków, o którym mowa w art. 33 ust. 3 akapit czwarty rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, oraz pułap przewidujący zwiększenie kwoty funduszu operacyjnego o maksymalnie 25 %, o którym mowa w art. 66 ust. 3 lit. c) rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, nie mają zastosowania w odniesieniu do wydatków poniesionych na operacje wycofania produktów, o których mowa w art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, jeżeli produkty te są wycofane w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 niniejszego rozporządzenia.
9.
Wydatki poniesione na podstawie niniejszego artykułu stanowią część funduszu operacyjnego organizacji producentów.
Artykuł  5

Pomoc finansowa na wycofania dla producentów, którzy nie są członkami organizacji producentów

1.
Pomoc finansową Unii przyznaje się producentom owoców i warzyw, którzy nie są członkami uznanej organizacji producentów, zgodnie z niniejszym artykułem na:
a)
operacje wycofania z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji, o których mowa w art. 34 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013;
b)
operacje wycofania do przeznaczeń innych niż bezpłatna dystrybucja.

W odniesieniu do operacji wycofania z rynku, o których mowa w akapicie pierwszym lit. a), maksymalne kwoty pomocy finansowej to kwoty określone w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 oraz w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

W przypadku pomidorów maksymalna kwota jest kwotą określoną w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 maja.

W odniesieniu do operacji wycofania z rynku, o których mowa w akapicie pierwszym lit. b), maksymalne kwoty pomocy finansowej są równe 50 % kwot określonych w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 oraz w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

W przypadku pomidorów ta maksymalna kwota jest równa 50 % kwoty określonej w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 maja.

2.
Pomoc finansowa, o której mowa w ust. 1, jest dostępna na wycofanie produktów, o których mowa w art. 1 ust. 2, jeżeli produkty te są wycofane w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3.
3.
Producenci zawierają umowę z uznaną organizacją producentów w odniesieniu do całkowitej ilości produktów, które mają zostać dostarczone na mocy niniejszego artykułu. Organizacje producentów przyjmują wszystkie uzasadnione wnioski producentów, którzy nie są członkami uznanej organizacji producentów. Ilości dostarczone przez producentów, którzy nie są członkami organizacji, są zgodne z wielkością regionalnych plonów i odnośną powierzchnią.
4.
Pomoc finansowa jest wypłacana producentom, którzy nie są członkami uznanej organizacji producentów, przez organizację producentów, z którą podpisali oni umowę.

Kwoty, które odpowiadają kosztom faktycznie poniesionym przez organizację producentów na wycofanie odnośnych produktów, zatrzymuje organizacja producentów. Przedmiotowe koszty należy udokumentować, przedstawiając odpowiednie faktury.

5.
W należycie uzasadnionych przypadkach, na przykład przy niskim stopniu zorganizowania producentów w danym państwie członkowskim, oraz w niedyskryminacyjny sposób, państwa członkowskie mogą umożliwić producentom, którzy nie są członkami uznanej organizacji producentów, zastąpienie zawarcia umowy, o której mowa w ust. 3, powiadomieniem właściwego organu danego państwa członkowskiego. Na potrzeby takiego powiadomienia stosuje się odpowiednio art. 78 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011. Ilości dostarczone przez producentów, którzy nie są członkami organizacji, są zgodne z wielkością regionalnych plonów i odnośną powierzchnią.

W takich przypadkach właściwy organ państwa członkowskiego wypłaca pomoc finansową Unii bezpośrednio producentom. W tym celu państwa członkowskie przyjmują nowe lub stosują obowiązujące przepisy lub procedury krajowe.

6.
W przypadku gdy uznanie organizacji producentów zostało zawieszone na podstawie art. 114 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, jej członków uznaje się za producentów niebędących członkami uznanej organizacji producentów do celów niniejszego artykułu.
7.
Rozporządzenie (UE) nr 1308/2013 i rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011, jak również art. 4 ust. 6-9 niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio w odniesieniu do niniejszego artykułu.
Artykuł  6

Pomoc finansowa na niezbieranie plonów i zielone zbiory dla organizacji producentów

1.
Pomoc finansową Unii przyznaje się na operacje niezbierania plonów i zielonych zbiorów, przeprowadzane w odniesieniu do produktów, o których mowa w art. 1 ust. 2, i w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 niniejszego rozporządzenia.
2.
Wsparcie dla zielonych zbiorów obejmuje tylko produkty, które fizycznie znajdują się na polach i faktycznie zostają zebrane w ramach zielonych zbiorów. Na zasadzie odstępstwa od art. 85 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 państwa członkowskie określają kwoty wsparcia, obejmujące zarówno pomoc finansową Unii, jak i wkład organizacji producentów w odniesieniu do niezbierania plonów i zielonych zbiorów, na hektar na poziomie nieprzekraczającym 90 % kwot ustalonych w odniesieniu do wycofania z rynku do przeznaczeń innych niż bezpłatna dystrybucja w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 oraz w załączniku II do niniejszego rozporządzenia. W przypadku pomidorów ta kwota jest równa 90 % kwoty określonej w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 maja w odniesieniu do operacji wycofania z rynku do przeznaczeń innych niż bezpłatna dystrybucja.

Na zasadzie odstępstwa od art. 34 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 pomoc finansowa Unii na niezbieranie plonów i zielone zbiory jest równa 75 % kwot ustalonych przez państwa członkowskie zgodnie z akapitem pierwszym.

3.
Na zasadzie odstępstwa od art. 85 ust. 3 akapit pierwszy rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 środki w zakresie niezbierania plonów, o których mowa w art. 84 ust. 1 lit. b) wspomnianego rozporządzenia, mogą być podejmowane, w odniesieniu do produktów, o których mowa w art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, i w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 niniejszego rozporządzenia, nawet w przypadku, gdy z danego obszaru produkcji pozyskiwano produkcję w celach handlowych w trakcie normalnego cyklu produkcyjnego. W takich przypadkach kwoty wsparcia, o których mowa w ust. 2 niniejszego artykułu, zostają proporcjonalnie obniżone z uwzględnieniem produkcji już zebranej ustalonej na podstawie ewidencji zapasów i ksiąg finansowych danej organizacji producentów.
4.
Pomoc finansową Unii przyznaje się, nawet jeśli organizacje producentów nie uwzględniły tych operacji w swych programach operacyjnych lub krajowych strategiach państw członkowskich. Artykuł 32 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 oraz art. 55 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 nie mają zastosowania do pomocy finansowej Unii na podstawie niniejszego artykułu.
5.
Pułap jednej trzeciej wydatków, o którym mowa w art. 33 ust. 3 akapit czwarty rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, oraz pułap przewidujący zwiększenie kwoty funduszu operacyjnego o maksymalnie 25 %, o którym mowa w art. 66 ust. 3 lit. c) rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, nie mają zastosowania w odniesieniu do wydatków poniesionych na środki, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu i związane z produktami, o których mowa w art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, i w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 niniejszego rozporządzenia.
6.
Pomoc finansowa Unii nie jest uwzględniana do celów obliczenia pułapów, o których mowa w art. 34 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013.
7.
Wydatki poniesione na podstawie niniejszego artykułu stanowią część funduszu operacyjnego organizacji producentów.
Artykuł  7

Pomoc finansowa na niezbieranie plonów i zielone zbiory dla producentów, którzy nie są członkami organizacji producentów

1.
Pomoc finansową Unii przyznaje się producentom, którzy nie są członkami uznanych organizacji producentów, na przeprowadzenie operacji niezbierania plonów i zielonych zbiorów, w odniesieniu do produktów, o których mowa w art. 1 ust. 2, i w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3.

Na zasadzie odstępstwa od art. 85 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 zastosowanie mają następujące zasady:

a)
wsparcie dla zielonych zbiorów obejmuje tylko produkty, które fizycznie znajdują się na polach i faktycznie zostają zebrane w ramach zielonych zbiorów i dla których normalne zbiory jeszcze się nie zaczęły;
b)
środki w zakresie niezbierania plonów nie są podejmowane w przypadku, gdy z danego obszaru produkcji pozyskiwano produkcję w celach handlowych w trakcie normalnego cyklu produkcyjnego;
c)
zielone zbiory i niezbieranie plonów w żadnym wypadku nie są stosowane jednocześnie w odniesieniu do tego samego produktu i tego samego obszaru.
2.
Kwoty pomocy finansowej Unii na operacje niezbierania plonów i zielonych zbiorów są równe 50 % kwot określonych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 6 ust. 2.
3.
Producenci, którzy nie są członkami uznanej organizacji producentów, dokonują odpowiedniego powiadomienia właściwego organu danego państwa członkowskiego zgodnie z przepisami szczegółowymi, przyjętymi przez dane państwo członkowskie na podstawie art. 85 ust. 1 lit. a) rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011.

W takich przypadkach właściwy organ państwa członkowskiego wypłaca pomoc finansową Unii bezpośrednio producentom. W tym celu państwa członkowskie przyjmują nowe lub stosują obowiązujące przepisy lub procedury krajowe.

4.
W przypadku gdy uznanie organizacji producentów zostało zawieszone na podstawie art. 114 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, jej członków uznaje się za producentów niebędących członkami uznanej organizacji producentów do celów niniejszego artykułu.
5.
Rozporządzenie (UE) nr 1308/2013 i rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do niniejszego artykułu.
Artykuł  8

Kontrole operacji wycofania, niezbierania plonów i zielonych zbiorów

1.
Operacje wycofania, o których mowa w art. 4 i 5, podlegają kontrolom pierwszego szczebla zgodnie z art. 108 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011. Takie kontrole obejmują jednak co najmniej 10 % ilości produktów wycofanych z rynku i co najmniej 10 % organizacji producentów korzystających z pomocy finansowej Unii, o której mowa w art. 4 niniejszego rozporządzenia.

W odniesieniu do operacji wycofania z rynku, o których mowa w art. 5 ust. 5, kontrole pierwszego szczebla obejmują jednak 100 % ilości produktów wycofanych z rynku.

2.
Operacje niezbierania plonów i zielonych zbiorów, o których mowa w art. 6 i 7, podlegają kontrolom i warunkom określonym w art. 110 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, z wyjątkiem wymogu nieprzeprowadzania częściowych zbiorów w przypadku stosowania odstępstwa przewidzianego w art. 6 ust. 3 niniejszego rozporządzenia. Kontrole obejmują co najmniej 25 % danych obszarów produkcji.

W odniesieniu do operacji niezbierania plonów i zielonych zbiorów, o których mowa w art. 7, kontrole obejmują 100 % danych obszarów produkcji.

3.
Operacje wycofania, o których mowa w art. 4 i 5, podlegają kontrolom drugiego szczebla zgodnie z art. 109 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011. Kontrole na miejscu obejmują jednak co najmniej 40 % podmiotów podlegających kontrolom pierwszego szczebla oraz co najmniej 5 % ilości produktów wycofanych z rynku.
4.
Państwa członkowskie podejmują odpowiednie środki kontroli, aby zapewnić, by operacje wycofania z rynku, niezbierania plonów i zielonych zbiorów w odniesieniu do pomidorów obejmowały jedynie odmiany przeznaczone do spożycia jako produkty świeże.
Artykuł  9

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej Unii i jej wypłata

1. 10
Organizacje producentów składają wnioski o wypłatę pomocy finansowej Unii, o której mowa w art. 4, 5 i 6, do dnia 31 stycznia 2015 r. w odniesieniu do działań przeprowadzonych w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. a), do dnia 31 lipca 2015 r. w odniesieniu do działań przeprowadzonych w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. b) oraz do dnia 31 lipca 2016 r. w odniesieniu do działań przeprowadzonych w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. c).
2. 11
Organizacje producentów wnioskują o płatność całości pomocy finansowej Unii, o której mowa w art. 4 i 6 niniejszego rozporządzenia, zgodnie z procedurą określoną w art. 72 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 do dnia 31 stycznia 2015 r. w odniesieniu do działań przeprowadzonych w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. a) niniejszego rozporządzenia, do dnia 31 lipca 2015 r. w odniesieniu do działań przeprowadzonych w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. b) niniejszego rozporządzenia oraz do dnia 31 lipca 2016 r. w odniesieniu do działań przeprowadzonych w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. c) niniejszego rozporządzenia.
3. 12
Producenci, którzy nie są członkami uznanej organizacji producentów i nie podpisali umowy z uznaną organizacją producentów, przed upływem terminów, o których mowa w ust. 1, o którym mowa w ust. 1, zwracają się do właściwych organów wyznaczonych przez państwa członkowskie w celu otrzymania pomocy finansowej Unii dla celów art. 5 i 7.
4.
Do wniosków, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, dołącza się dokumentację dodatkową uzasadniającą kwotę pomocy finansowej Unii, której dotyczy wniosek, i pisemne oświadczenie, że w odniesieniu do operacji kwalifikujących się do otrzymania pomocy finansowej Unii na mocy niniejszego rozporządzenia wnioskodawca nie otrzymał i nie otrzyma żadnego podwójnego finansowania unijnego lub krajowego ani odszkodowania w ramach polisy ubezpieczeniowej.
Artykuł  10

Powiadomienia

1. 13
Do dnia 30 września 2014 r., 15 października 2014 r., 31 października 2014 r., 15 listopada 2014 r., 30 listopada 2014 r., 15 grudnia 2014 r., 31 grudnia 2014 r., 15 stycznia 2015 r., 31 stycznia 2015 r. i 15 lutego 2015 r. w odniesieniu do okresu o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. a); do 15 i ostatniego dnia każdego miesiąca, do dnia 30 września 2015 r., w odniesieniu do okresu o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. b); oraz do 15 i ostatniego dnia każdego miesiąca, do dnia 30 września 2016 r., w odniesieniu do okresu o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. c), państwa członkowskie przekazują Komisji następujące informacje dotyczące każdego produktu:
a)
ilości wycofane w celu bezpłatnej dystrybucji;
b)
ilości wycofane do przeznaczeń innych niż bezpłatna dystrybucja;
c)
obszar równoważny, na którym stosuje się zielone zbiory i niezbieranie plonów;
d)
całość wydatków poniesionych w odniesieniu do ilości i obszarów, o których mowa w lit. a), b) i c). Tylko operacje zrealizowane są umieszczane w powiadomieniach.

W odniesieniu do tych powiadomień państwa członkowskie korzystają z modelu zawartego w załączniku III.

2.
W 14 chwili składania pierwszego powiadomienia państwa członkowskie informują Komisję o kwotach wsparcia ustalonych przez nie zgodnie z art. 79 ust. 1 lub art. 85 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 i art. 4, 5 lub 6 niniejszego rozporządzenia, wykorzystując w tym celu modele zawarte w załączniku IV.
Artykuł  11 15

Wypłata pomocy finansowej Unii

Wydatki państw członkowskich w odniesieniu do płatności w ramach niniejszego rozporządzenia kwalifikują się do pomocy finansowej Unii jedynie w przypadku, gdy zostały dokonane przed upływem następujących terminów:

a)
30 czerwca 2015 r. w odniesieniu do działań przeprowadzonych w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. a);
b)
30 września 2015 r. w odniesieniu do działań przeprowadzonych w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. b);
c) 16
30 września 2016 r. w odniesieniu do działań przeprowadzonych w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 lit. c).
Artykuł  12

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 września 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

  17 Maksymalne ilości produktów, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. a), dla poszczególnych państw członkowskich

(w tonach) Jabłka i gruszki Śliwki, winogrona stołowe i owoce kiwi Pomidory, marchew, słodka papryka, ogórki i korniszony Pomarańcze, klementynki i mandarynki
Belgia 43 300 1 380 14 750 0
Niemcy 13 100 0 0 0
Grecja 5 100 28 475 750 10 750
Hiszpania 8 700 6 900 20 400 58 600
Francja 28 950 500 1 600 0
Chorwacja 1 050 0 0 7 900
Włochy 35 805 38 845 0 2 620
Cypr 0 0 0 16 220
Litwa 0 0 4 000 0
Węgry 725 570 0 0
Niderlandy 22 200 0 6 800 0
Polska 18 750 0 0 0
Portugalia 4 120 225 0 0

ZAŁĄCZNIK  I 18

Maksymalne ilości produktów, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. b), dla poszczególnych państw członkowskich

(w tonach) Jabłka i gruszki Śliwki, winogrona stołowe i owoce kiwi Pomidory, marchew, słodka papryka, ogórki i korniszony Pomarańcze, klementynki, mandarynki i cytryny
Belgia 21 200 0 13 200 0
Niemcy 3 450 0 0 0
Grecja 200 3 100 2 000 0
Hiszpania 300 0 26 650 15 775
Francja 3 800 0 1 450 0
Włochy 8 400 3 800 0 0
Cypr 0 0 0 1 750
Litwa 0 0 6 000 0
Niderlandy 9 700 0 24 650 0
Austria 500 0 0 0
Polska 155 700 0 18 650 0
Portugalia 350 0 0 0

ZAŁĄCZNIK  Ib

  19 Maksymalne ilości produktów przydzielonych na państwo członkowskie, o których mowa w art. 2 ust. 1. lit. c)

(w tonach)
Jabłka i gruszki Śliwki, winogrona stołowe i owoce kiwi Pomidory, marchew, słodka papryka, ogórki i korniszony Pomarańcze, klementynki, mandarynki i cytryny Brzoskwinie i nektaryny
Bułgaria 0 0 0 0 950
Belgia 85 650 0 16 750 0 0
Niemcy 6 200 0 0 0 0
Grecja 2 500 16 300 1 350 7 950 20 900
Hiszpania 7 600 5 000 22 900 55 450 38 400
Francja 12 150 0 3 250 0 450
Chorwacja 2 150 0 0 3 200 0
Włochy 17 550 15 300 650 3 300 9 250
Cypr 0 0 0 11 850 0
Łotwa 500 0 1 250 0 0
Litwa 0 0 3 000 0 0
Węgry 0 300 0 0 0
Niderlandy 22 950 0 22 800 0 0
Austria 2 050 0 0 0 0
Polska 296 200 1 750 31 500 0 1 900
Portugalia 3 600 0 0 0 0

ZAŁĄCZNIK  II

 Maksymalne kwoty wsparcia na operacje wycofania z rynku produktów niewymienionych w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, o których mowa w art. 4, 5 i 6 niniejszego rozporządzenia

Produkt Maksymalne wsparcie (EUR/100 kg)
Bezpłatna dystrybucja Pozostałe przeznaczenia
Marchew 12,81 8,54
Kapusta 5,81 3,88
Słodka papryka 44,4 30
Brokuły głowiaste 15,69 10,52
Ogórki i korniszony 24 16
Grzyby 43,99 29,33
Śliwki 34 20,4
Owoce miękkie 12,76 8,5
Winogrona stołowe, świeże 39,16 26,11
Owoce kiwi 29,69 19,79

ZAŁĄCZNIK  III

  20 Modele do powiadamiania, o których mowa w art. 10

Państwo członkowskie:____________ Okres, którego dotyczy powiadomienie:_________________ Data:______________________________
Produkt Organizacje producentów Producenci, którzy nie są członkami organizacji Ilości łącznie (t) Całkowita pomoc finansowa Unii

(w EUR)

Ilości (t) Pomoc finansowa Unii (w EUR) Ilości (t) Pomoc finansowa Unii (w EUR)
wycofanie transport sortowanie i pakowanie OGÓŁEM wycofanie transport sortowanie i pakowanie OGÓŁEM
(a) (b) (c) (d) (e) = (b) + (c) + (d) (f) (g) (h) (i) (j) = (g) + (h) + (i) (k) = (a) + (f) (l) = (e) + (j)
Jabłka
Gruszki
Łącznie jabłka i gruszki
Pomidory
Marchew
Słodka papryka
Ogórki i korniszony
Łącznie warzywa
Śliwki
Winogrona stołowe, świeże
Owoce kiwi
Łącznie pozostałe owoce
Pomarańcze
Klementynki
Mandarynki
Cytryny
Łącznie owoce cytrusowe
Brzoskwinie
Nektaryny
Łącznie brzoskwinie i nektaryny
Kapusta
Kalafiory i brokuły głowiaste
Grzyby
Owoce miękkie
Łącznie pozostałe
OGÓŁEM
* W odniesieniu do każdej grupy producentów należy wypełnić jeden arkusz Excel.
POWIADOMIENIE O OPERACJACH WYCOFANIA Z RYNKU DO PRZEZNACZEŃ INNYCH NIŻ BEZPŁATNA DYSTRYBUCJA
Państwo członkowskie:____________ Okres, którego dotyczy powiadomienie:_________________ Data:______________________________
Produkt Organizacje producentów Producenci, którzy nie są członkami organizacji Ilości łącznie (t) Całkowita pomoc finansowa Unii (w EUR)
Ilości (t) Pomoc finansowa Unii (w EUR) Ilości (t) Pomoc finansowa Unii (w EUR)
(a) (b) (c) (d) (e) = (a) + (c) (f) = (b) + (d)
Jabłka
Gruszki
Łącznie jabłka i gruszki
Pomidory
Marchew
Słodka papryka
Ogórki i korniszony
Łącznie warzywa
Śliwki
Winogrona stołowe, świeże
Owoce kiwi
Łącznie pozostałe owoce
Pomarańcze
Klementynki
Mandarynki
Cytryny
Łącznie owoce cytrusowe
Brzoskwinie
Nektaryny
Łącznie brzoskwinie i nektaryny
Kapusta
Kalafiory i brokuły głowiaste
Grzyby
Owoce miękkie
Łącznie pozostałe
OGÓŁEM
* W odniesieniu do każdej grupy producentów należy wypełnić jeden arkusz Excel.

POWIADOMIENIE DOTYCZĄCE NIEZBIERANIA PLONÓW I ZIELONYCH ZBIORÓW

Państwo członkowskie:____________ Okres, którego dotyczy powiadomienie:_________________ Data:______________________________
Produkt Organizacje producentów Producenci, którzy nie są członkami organizacji Ilości łącznie (t) Całkowita pomoc finansowa Unii

(w EUR)

Obszar (ha) Ilości (t) Pomoc finansowa Unii (w EUR) Obszar (ha) Ilości (t) Pomoc finansowa Unii (w EUR)
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) = (b) + (e) (h) = (c) + (f)
Jabłka
Gruszki
Łącznie jabłka i gruszki
Pomidory
Marchew
Słodka papryka
Ogórki i korniszony
Łącznie warzywa
Śliwki
Winogrona stołowe, świeże
Owoce kiwi
Łącznie pozostałe owoce
Pomarańcze
Klementynki
Mandarynki
Cytryny
Łącznie owoce cytrusowe
Brzoskwinie
Nektaryny
Łącznie brzoskwinie i nektaryny
Kapusta
Kalafiory i brokuły głowiaste
Grzyby
Owoce miękkie
Łącznie pozostałe
OGÓŁEM
* W odniesieniu do każdej grupy producentów należy wypełnić jeden arkusz Excel.

ZAŁĄCZNIK  IV

  21 TABELE, KTÓRE NALEŻY PRZESŁAĆ ZGODNIE Z ART. 10 UST. 2 WRAZ Z PIERWSZYM POWIADOMIENIEM, O KTÓRYM MOWA W ART. 10 UST. 1

OPERACJE WYCOFANIA Z RYNKU DO PRZEZNACZEŃ INNYCH NIŻ BEZPŁATNA DYSTRYBUCJA

Maksymalne kwoty wsparcia ustalone przez państwo członkowskie zgodnie z art. 79 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 oraz art. 4 i 5 niniejszego rozporządzenia

Państwo członkowskie: _______________________ Data: ____________________
Produkt Wkład organizacji producentów (w EUR/100 kg) Pomoc finansowa Unii (w EUR/100 kg)
Jabłka
Gruszki
Pomidory
Marchew
Kapusta
Słodka papryka
Kalafiory i brokuły głowiaste
Ogórki i korniszony
Grzyby
Śliwki
Owoce miękkie
Winogrona stołowe, świeże
Owoce kiwi
Pomarańcze
Klementynki
Mandarynki
Cytryny
Brzoskwinie
Nektaryny

NIEZBIERANIE PLONÓW I ZIELONE ZBIORY

Maksymalne kwoty wsparcia ustalone przez państwo członkowskie zgodnie z art. 85 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011 oraz art. 6 niniejszego rozporządzenia

Państwo członkowskie: _______________________ Data: ____________________
Produkt Uprawiane na wolnym powietrzu Uprawiane w szklarni
Wkład organizacji producentów (w EUR/ha) Pomoc finansowa Unii (w EUR/ha) Wkład organizacji producentów (w EUR/ha) Pomoc finansowa Unii (w EUR/ha)
Jabłka
Gruszki
Pomidory
Marchew
Kapusta
Słodka papryka
Kalafiory i brokuły głowiaste
Ogórki i korniszony
Grzyby
Śliwki
Owoce miękkie
Winogrona stołowe, świeże
Owoce kiwi
Pomarańcze
Klementynki
Mandarynki
Cytryny
Brzoskwinie
Nektaryny
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 932/2014 z dnia 29 sierpnia 2014 r. ustanawiające tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw oraz zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 913/2014 (Dz.U. L 259 z 30.8.2014, s. 2).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw (Dz.U. L 157 z 15.6.2011, s. 1).
4 Art. 1 ust. 2 lit. r) dodana przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.
5 Art. 1 ust. 2 lit. s) dodana przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.
6 Art. 1 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.
7 Art. 1 ust. 3 lit. c) dodana przez art. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.
8 Art. 2 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.

9 Art. 2 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.
10 Art. 9 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.

11 Art. 9 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.

12 Art. 9 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.
13 Art. 10 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.

14 Art. 10 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.
15 Art. 11 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.
16 Art. 11 lit. c) dodana przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.
17 Załącznik I zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.
18 Załącznik Ia dodany przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.
19 Załącznik 1b dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.
20 Załącznik III:

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.

21 Załącznik IV:

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.366.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.211.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2015 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.284.22

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 1031/2014 ustanawiające dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw
Data aktu: 29/09/2014
Data ogłoszenia: 30/09/2014
Data wejścia w życie: 30/09/2014