KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie 1 , w szczególności jej art. 14 akapit drugi lit. c) i d),
po konsultacji z zainteresowanymi państwami członkowskimi,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Niektóre części terytorium Portugalii zostały uznane za strefę chronioną w odniesieniu do Bemisia tabaci Genn. (populacje europejskie). Portugalia przekazała informacje, z których wynika, że organizm Bemisia tabaci zadomowił się obecnie na Maderze. Środki przedsięwzięte w 2013 r. w celu zwalczenia tego organizmu szkodliwego okazały się nieskuteczne. Nie należy już zatem uznawać Madery za część strefy chronionej Portugalii w odniesieniu do Bemisia tabaci. Należy odpowiednio zmienić części B załączników I i IV do dyrektywy 2000/29/WE.
(2) Niektóre części terytorium Hiszpanii zostały uznane za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Hiszpania przekazała informacje, z których wynika, że organizm Erwinia amylovora zadomowił się obecnie we Wspólnocie Autonomicznej Aragonii, w powiatach Alt Vinalopó i Vinalopó Mitjà w prowincji Alicante oraz w gminach Alborache i Turís w prowincji Walencja (Wspólnota Autonomiczna Walencji). Środki przedsięwzięte w 2013 r. w celu zwalczenia tego organizmu szkodliwego okazały się nieskuteczne. Nie należy już zatem uznawać Wspólnoty Autonomicznej Aragonii, powiatów Alt Vinalopó i Vinalopó Mitjà w prowincji Alicante oraz gmin Alborache i Turís w prowincji Walencja (Wspólnota Autonomiczna Walencji) za część strefy chronionej Hiszpanii w odniesieniu do Erwinia amylovora. Należy odpowiednio zmienić części B załączników II, III i IV do dyrektywy 2000/29/WE.
(3) Terytorium Irlandii zostało w całości uznane za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Irlandia przekazała informacje, z których wynika, że organizm Erwinia amylovora zadomowił się obecnie w mieście Galway. W latach 2005-2013 przedsięwzięto środki w celu zwalczenia tego organizmu szkodliwego, które jednak okazały się nieskuteczne. Nie należy już zatem uznawać miasta Galway za część strefy chronionej Irlandii w odniesieniu do Erwinia amylovora. Należy odpowiednio zmienić części B załączników II, III i IV do dyrektywy 2000/29/WE.
(4) Terytorium Litwy zostało w całości uznane za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Litwa przekazała informacje, z których wynika, że organizm Erwinia amylovora zadomowił się obecnie w gminach Kėdainiai i Babtai (okręg kowieński). Środki wprowadzone na okres dwóch kolejnych lat (2012 i 2013) w celu zwalczenia tego szkodliwego organizmu okazały się nieskuteczne. Nie należy już zatem uznawać gmin Kėdainiai i Babtai (okręg kowieński) za część strefy chronionej Litwy w odniesieniu do Erwinia amylovora. Należy odpowiednio zmienić części B załączników II, III i IV do dyrektywy 2000/29/WE.
(5) Niektóre części terytorium Słowenii zostały uznane za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Słowenia przekazała informacje, z których wynika, że organizm Erwinia amylovora zadomowił się obecnie w gminach Renče-Vogrsko (na południe od drogi H4) i Lendava. Środki wprowadzone na okres dwóch kolejnych lat (2012 i 2013) w celu zwalczenia tego szkodliwego organizmu okazały się nieskuteczne. Nie należy już zatem uznawać gmin Renče-Vogrsko (na południe od drogi H4) i Lendava za część strefy chronionej Słowenii w odniesieniu do Erwinia amylovora. Należy odpowiednio zmienić części B załączników II, III i IV do dyrektywy 2000/29/WE.
(6) Niektóre części terytorium Słowacji zostały uznane za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Słowacja przekazała informacje, z których wynika, że organizm Erwinia amylovora zadomowił się obecnie w gminie Čenkovce (powiat Dunajská Streda). Środki wprowadzone na okres dwóch kolejnych lat (2012 i 2013) w celu zwalczenia tego szkodliwego organizmu okazały się nieskuteczne. Nie należy już zatem uznawać gminy Čenkovce (powiat Dunajská Streda) za część strefy chronionej Słowacji w odniesieniu do Erwinia amylovora. Należy odpowiednio zmienić części B załączników II, III i IV do dyrektywy 2000/29/WE.
(7) Należy zmienić nazwę systematyczną organizmu szkodliwego Ceratocystis fimbriata f. spp. platani Walter zgodnie ze zmienioną nazwą systematyczną tego organizmu: Ceratocystis platani (J. M. Walter) Engelbr. & T. C. Harr. Należy dostosować załączniki II i IV do dyrektywy 2000/29/WE.
(8) Występowanie Ceratocystis platani (J. M. Walter) Engelbr. & T. C. Harr. stwierdzono obecnie w Szwajcarii. Należy odpowiednio zmienić część A sekcja I w załączniku IV oraz część B pkt I w załączniku V do dyrektywy 2000/29/WE.
(9) W świetle rozwoju wiedzy naukowej należy uwzględnić fakt, że w przypadku drewna Platanus L. okorowanie nie eliminuje zagrożenia organizmem szkodliwym związanego z Ceratocystis platani (J. M. Walter) Engelbr. & T. C. Harr. Należy odpowiednio zmienić część A sekcja I w załączniku IV do dyrektywy 2000/29/WE.
(10) Ze względu na ryzyko stwarzane przez Ceratocystis platani (J. M. Walter) Engelbr. & T. C. Harr. technicznie uzasadnione jest włączenie tego organizmu szkodliwego do części B załącznika II do dyrektywy 2000/29/WE w celu ochrony produkcji roślin i produktów roślinnych oraz handlu nimi na niektórych zagrożonych obszarach.
(11) Zjednoczone Królestwo zwróciło się z wnioskiem o uznanie jego terytorium za strefę chronioną w odniesieniu do Ceratocystis platani (J. M. Walter) Engelbr. & T. C. Harr. Na podstawie badań przeprowadzonych w latach 2010-2013 Zjednoczone Królestwo przedstawiło dowody na to, że przedmiotowy organizm szkodliwy nie występuje na jego terytorium pomimo istnienia tam korzystnych warunków do jego zadomowienia się. Należy jednak przeprowadzić dalsze badania. Powinny one być monitorowane przez ekspertów z upoważnienia Komisji. Zjednoczone Królestwo należy zatem uznać za strefę chronioną w odniesieniu do Ceratocystis platani jedynie do dnia 30 kwietnia 2016 r. Należy zatem odpowiednio zmienić części B załączników II i IV do dyrektywy 2000/29/WE. Należy także zmienić część B załącznika IV i część A pkt II w załączniku V do dyrektywy 2000/29/WE, aby wprowadzić wymogi dotyczące przemieszczania niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów do stref chronionych.
(12) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki I, II, III, IV i V do dyrektywy 2000/29/WE.
(13) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ: