(2013/86/UE)(Dz.U.UE L z dnia 19 lutego 2013 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 w związku z jego art. 218 ust. 6 lit. a),
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Art. 27 Protokołu kartageńskiego o bezpieczeństwie biologicznym do Konwencji o różnorodności biologicznej(2) ("protokół") zapewnia, że konferencja stron będąca spotkaniem stron protokołu (COP/MOP) została zobowiązana do przyjęcia, na swoim pierwszym spotkaniu, sposobu postępowania dotyczącego opracowania międzynarodowych zasad i procedur w zakresie odpowiedzialności i odszkodowania za szkody wynikające z transgranicznego przemieszczania żywych zmodyfikowanych organizmów.
(2) W czerwcu 2007 r. Rada przyjęła decyzję upoważniającą Komisję do udziału w negocjacjach dotyczących odpowiedzialności i odszkodowania w tym zakresie w imieniu Unii dotyczących zagadnień podlegających kompetencji Unii, zgodnie z pewnymi wytycznymi negocjacyjnymi. Upoważnienie zostało przedłużone w październiku 2008 r., tak by objąć ostatnie etapy negocjacji.
(3) Podczas piątej konferencji stron będącej spotkaniem stron protokołu w Nagoi w Japonii Unia udzieliła poparcia ostatecznemu kompromisowi osiągniętemu w sprawie uzupełniającego protokołu z Nagoi-Kuala Lumpur dotyczącego odpowiedzialności i odszkodowania do protokołu kartageńskiego o bezpieczeństwie biologicznym ("protokół uzupełniający"), po uznaniu, że jest on zgodny z ustalonym stanowiskiem Unii oraz z wytycznymi negocjacyjnymi otrzymanymi przez Komisję.
(4) W dniu 15 października 2010 r. na końcowym piątym posiedzeniu plenarnym COP/MOP przyjęto protokół uzupełniający.
(5) W dniu 20 grudnia 2010 r. Rada wyraziła zadowolenie z przyjęcia protokołu uzupełniającego.
(6) Zgodnie z decyzją Rady z dnia 6 maja 2011 r.(3)protokół uzupełniający został podpisany przez Unię w dniu 11 maja 2011 r., z zastrzeżeniem jego zawarcia w późniejszym terminie.
(7) Zgodnie z art. 34 Konwencji o różnorodności biologicznej(4) każdy protokół do tej konwencji podlega ratyfikacji, przyjęciu lub zatwierdzeniu przez państwa oraz przez organizacje regionalnej integracji gospodarczej.
(8) Unia i jej państwa członkowskie powinny starać się jak najszybciej złożyć dokumenty ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia protokołu uzupełniającego.
(9) Protokół uzupełniający przyczynia się do realizacji celów polityki ochrony środowiska Unii.
(10) Protokół uzupełniający należy zatem zatwierdzić w imieniu Unii,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
______(1) Dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym.
(2) Dz.U. L 201 z 31.7.2002, s. 50.
(3) Dotychczas niepublikowana w Dzienniku Urzędowym.
(4) Dz.U. L 309 z 13.12.1993, s. 3.
(5) Data wejścia w życie protokołu uzupełniającego zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Sekretariat Generalny Rady.