(2013/500/UE)(Dz.U.UE L z dnia 15 października 2013 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Art. IX Porozumienia z Marrakeszu ustanawiającego Światową Organizację Handlu (zwanego dalej "porozumieniem WTO") określa procedury stosowane przy przyznawaniu zwolnień dotyczących wielostronnych porozumień handlowych w załączniku 1A, 1B lub 1C porozumienia WTO i w załącznikach do nich.
(2) Rozporządzenie Rady (WE) nr 55/2008 1 zostało zmienione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 581/2011 2 , aby przedłużyć do dnia 31 grudnia 2015 r. obowiązywanie autonomicznych preferencji handlowych przyznanych Republice Mołdawii (zwanej dalej "Mołdawią") i dostosować kontyngenty taryfowe w przypadku pewnych produktów rolnych. Na mocy rozporządzenia (WE) nr 55/2008 wprowadzono wolny dostęp do rynku unijnego dla wszystkich produktów pochodzących z Mołdawii, z wyjątkiem niektórych produktów rolnych wymienionych w załączniku I do tego rozporządzenia. W odniesieniu do produktów wymienionych w tym załączniku wprowadzono ograniczone ulgi w postaci zwolnienia z ceł w granicach kontyngentów taryfowych albo w postaci obniżonych ceł. Możliwe jest dalsze rozszerzenie zakresu preferencji określonych w rozporządzeniu (WE) nr 55/2008, by zliberalizować import wina z Mołdawii.
(3) Wobec braku zwolnienia Unii w niezbędnym zakresie z obowiązków zawartych w art. I ust. 1 i w art. XIII Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994 traktowanie wynikające z tych autonomicznych preferencji handlowych należałoby rozszerzyć na wszystkie pozostałe państwa członkowskie WTO.
(4) W interesie Unii leży złożenie wniosku o przedłużenie zwolnienia WTO dotyczącego autonomicznych preferencji handlowych przyznanych przez Unię Mołdawii zgodnie z art. IX ust. 3 porozumienia WTO, tak aby umożliwić Unii zastosowanie bezcłowego lub preferencyjnego traktowania produktów pochodzących z Mołdawii, w tym niektórych produktów rolnych, w odniesieniu do których wprowadzono ograniczone ulgi określone w załączniku do niniejszej decyzji, bez jednoczesnej konieczności objęcia - do dnia 31 grudnia 2015 r. - takim samym bezcłowym lub preferencyjnym traktowaniem produktów podobnych, pochodzących z pozostałych państw członkowskich WTO.
(5) Unia złoży taki wniosek WTO.
(6) W związku z powyższym należy ustalić stanowisko, jakie Unia ma zająć w ramach Rady Generalnej WTO w odniesieniu do wniosku,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: