(notyfikowana jako dokument nr C(2012) 7803)(2012/697/UE)
(Dz.U.UE L z dnia 10 listopada 2012 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie trzecie,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Hiszpania poinformowała Komisję, że w jednym z regionów tego państwa członkowskiego występuje Pomacea insularum.
(2) Z oceny przeprowadzonej przez Komisję w oparciu o analizę zagrożenia organizmem szkodliwym sporządzoną przez Hiszpanię oraz opinię naukową(2) i oświadczenie(3) Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności wynika, że rodzaj Pomacea (Perry) powoduje szkodliwe skutki dla roślin wodnych. Trudności w identyfikacji taksonomicznej poszczególnych gatunków oraz fakt, że nie można wykluczyć, iż wszystkie gatunki są szkodliwe, powodują konieczność przyjęcia przepisów dotyczących rodzaju Pomacea (Perry). Rodzaj ten nie jest wymieniony ani w załączniku I, ani w załączniku II do dyrektywy 2000/29/WE.
(3) Z uwagi na ryzyko rozprzestrzeniania się określonego organizmu na pola i cieki wodne oraz brak mniej ograniczających środków skutecznego zwalczania zagrożenia, jakie stanowi ten organizm, należy zakazać wprowadzania do Unii i rozprzestrzeniania się w niej tego rodzaju.
(4) Należy również przewidzieć środki dotyczące wprowadzania do Unii i przemieszczania w jej obrębie roślin do sadzenia (z wyłączeniem nasion), które mogą rosnąć tylko w wodzie lub glebie stale nasiąkniętej wodą.
(5) Na obszarach, na których prawdopodobne jest wykrycie rodzaju Pomacea (Perry), należy przeprowadzić badania dotyczące występowania tego organizmu i zgłosić ich wyniki.
(6) W przypadku stwierdzenia występowania rodzaju Pomacea (Perry) na polach i w ciekach wodnych państwa członkowskie powinny ustanowić wyznaczone obszary, aby zwalczyć te organizmy oraz zapewnić intensywne monitorowanie pod kątem ich występowania.
(7) Państwa członkowskie powinny w razie potrzeby dostosować swoje prawodawstwo w celu spełnienia wymogów określonych w niniejszej decyzji.
(8) Niniejsza decyzja powinna zostać poddana przeglądowi najpóźniej do dnia 28 lutego 2015 r.
(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
______(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.
(2)Dziennik EFSA 2012; 10(1):2552.
(3)Dziennik EFSA 2012; 10(4):2645.