KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi(1), w szczególności jego art. 19 ust. 1,
po konsultacji z Grupą ds. Przeglądu Naukowego,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Artykuł 4 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 338/97 stanowi, że Komisja może wprowadzić ograniczenia odnoszące się do wprowadzania do Unii niektórych gatunków zgodnie z warunkami określonymi w lit. a)-d) tego artykułu. Ponadto środki wykonawcze dotyczące takich ograniczeń ustanawia rozporządzenie Komisji (WE) nr 865/2006 z dnia 4 maja 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi(2).
(2) Wykaz gatunków, w odniesieniu do których zawieszono wprowadzanie do Unii, został ustalony w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 997/2010 z dnia 5 listopada 2010 r. zawieszającym wprowadzanie do Unii okazów niektórych gatunków dzikiej fauny i flory(3).
(3) Na podstawie otrzymanych ostatnio informacji Grupa ds. Przeglądu Naukowego stwierdziła, że stan ochrony gatunku Sagittarius serpentarius wymienionego w załączniku B do rozporządzenia (WE) nr 338/97 zostanie poważnie zagrożony, jeżeli jego wprowadzanie do Unii z Tanzanii nie zostanie zawieszone. Należy zatem zawiesić wprowadzanie Sagittarius serpentarius z Tanzanii.
(4) Grupa ds. Przeglądu Naukowego stwierdziła również, że z najnowszych dostępnych informacji wynika, iż nie jest już konieczne zawieszenie wprowadzania do Unii następujących gatunków:
- Lynx lynx (trofea myśliwskie) z Azerbejdżanu;
- Hexaprotodon liberiensis z Gwinei;
- Moschus anhuiensis, Moschus berezovskii, Moschus chrysogaster, Moschus fuscus i Moschus moschiferus z Chin;
- Uromastyx aegyptia z Egiptu;
- Chamaeleo ellioti z Burundi;
- Chamaeleo pfefferi z Kamerunu;
- Varanus exanthematicus (okazy pochodzące z działalności ranczerskiej nie większe niż 35 cm długości całkowitej), Varanus niloticus (okazy pochodzące z działalności ranczerskiej nie większe niż 35 cm długości całkowitej) oraz Kinixys belliana (okazy pochodzące z działalności ranczerskiej nie większe niż o długości karapaksu 5 cm mierzonej w linii prostej) z Beninu;
- Varanus niloticus z Burundi i Mozambiku;
- Varanus salvator z Chin, Indii i Singapuru;
- Python reticulatus z Indii i Singapuru;
- Aldabrachelys gigantea z Seszeli;
- Geochelone elegans z Pakistanu;
- Geochelone platynota z Birmy;
- Indotestudo elongata z Bangladeszu, Chin i Indii.
(5) Przeprowadzono konsultacje ze wszystkimi krajami pochodzenia gatunków, które podlegają nowym ograniczeniom dotyczącym wprowadzania do Unii zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
(6) Nazwy gatunkowe w przypadku Pachypodium sofiense i Euphorbia suzannae-marnierae zostały dostosowane do najnowszych oficjalnych odesłań do nomenklatury CITES. Usunięto również techniczne błędy, które pojawiły się przy opisie typu MOLLUSCA.
(7) Wykaz gatunków, których wprowadzanie do Unii zostaje zawieszone, powinien zatem zostać zmieniony, a rozporządzenie (UE) nr 997/2010 powinno zostać zastąpione dla zapewnienia jasności.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dzikimi Gatunkami Fauny i Flory,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 17 sierpnia 2011 r.
|
W imieniu Komisji |
|
José Manuel BARROSO |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 61 z 3.3.1997, s. 1.
(2) Dz.U. L 166 z 19.6.2006, s. 1.
(3) Dz.U. L 290 z 6.11.2010, s. 4.