(notyfikowana jako dokument nr C(2010) 4227)(2010/361/UE)
(Dz.U.UE L z dnia 29 czerwca 2010 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/106/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie minimalnego poziomu wyszkolenia marynarzy(1), w szczególności jej art. 19 ust. 3,
uwzględniając pismo władz cypryjskich z dnia 13 maja 2005 r. wnioskujące o uznanie Izraela w celu uznawania świadectw kompetencji wydawanych przez ten kraj,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o zatwierdzeniu świadectw kompetencji marynarzy, wydawanych przez państwa trzecie, pod warunkiem, że odpowiednie państwo trzecie jest uznane przez Komisję za spełniające wymagania Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht z 1978 r., z późniejszymi zmianami (Konwencja STCW)(2).
(2) Na wniosek władz cypryjskich Komisja oceniła systemy kształcenia i szkolenia marynarzy oraz wydawania im świadectw w Izraelu w celu sprawdzenia, czy kraj ten spełnia wymagania Konwencji STCW i czy podjęto odpowiednie działania w celu zapobieżenia oszustwom związanym z wydawaniem świadectw. Wspomnianą ocenę oparto na wynikach kontroli wyjaśniającej przeprowadzonej przez ekspertów z Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa na Morzu w marcu 2007 r.
(3) W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości podczas oceny zgodności z Konwencją STCW, władze izraelskie przedstawiły Komisji żądane właściwe informacje i dowody dotyczące zastosowania odpowiednich i wystarczających działań naprawczych w celu rozwiązania większości tych problemów.
(4) Pozostałe niedociągnięcia w zakresie szkolenia marynarzy i procedur wydawania im świadectw dotyczą głównie braku przepisów prawnych w odniesieniu do mniej istotnych aspektów szkolenia oferowanego przez instytucje zajmujące się kształceniem i szkoleniem marynarzy, określenia odpowiednich celów stosowania systemu norm jakości i wymagań szkoleniowych dotyczących technik przetrwania i korzystania z łodzi ratowniczych. Poproszono zatem władze izraelskie o zastosowanie dalszych działań naprawczych w tym zakresie. Wspomniane niedociągnięcia nie dają jednak powodów do zakwestionowania ogólnego poziomu zgodności izraelskich systemów w zakresie kształcenia i szkolenia marynarzy oraz wydawania im świadectw z Konwencją STCW.
(5) Wyniki oceny zgodności i oceny informacji przedstawionych przez władze izraelskie pokazują, że Izrael przestrzega odpowiednich wymagań Konwencji STCW, a kraj ten podjął odpowiednie środki w celu zapobieżenia oszustwom związanym z wydawaniem świadectw i dlatego powinien być uznawany przez Unię.
(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Bezpiecznych Mórz i Zapobiegania Zanieczyszczaniu Morza przez Statki,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 28 czerwca 2010 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Siim KALLAS |
|
Wiceprzewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 323 z 3.12.2008, s. 33.
(2) Przyjęta przez Międzynarodową Organizację Morską.