Decyzja 2010/335/UE w sprawie wytycznych dotyczących obliczania zasobów węgla w ziemi do celów załącznika V do dyrektywy 2009/28/WE

DECYZJA KOMISJI
z dnia 10 czerwca 2010 r.
w sprawie wytycznych dotyczących obliczania zasobów węgla w ziemi do celów załącznika V do dyrektywy 2009/28/WE

(notyfikowana jako dokument nr C(2010) 3751)

(2010/335/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 17 czerwca 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającą i w następstwie uchylającą dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE(1), w szczególności jej załącznik V część C pkt 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywą 2009/28/WE ustalono reguły obliczania całkowitego wpływu biopaliw i biopłynów oraz ich odpowiedników kopalnych na emisję gazów cieplarnianych, przy uwzględnieniu emisji związanej ze zmianami w zasobach węgla wywołanych zmianami w użytkowaniu gruntów. Dyrektywa 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 1998 r. odnosząca się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniająca dyrektywę Rady 93/12/EWG(2) zawiera odpowiednie przepisy mające zastosowanie do biopaliw.

(2) Komisja powinna oprzeć swoje wytyczne w zakresie obliczania zasobów węgla w ziemi na Wytycznych dla inwentaryzacji krajowych emisji gazów cieplarnianych wydanych w 2006 r. przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Wytyczne te, kierowane do krajowych wykazów gazów cieplarnianych, nie mają formy nadającej się do bezpośredniego zastosowania przez podmioty gospodarcze. Z tego względu właściwe byłoby wykorzystanie innych naukowych źródeł w punktach, co do których w wytycznych IPCC dla inwentaryzacji krajowych emisji gazów cieplarnianych nie zamieszczono odpowiednich informacji lub też w ogóle brak dotychczas dostępnych danych dotyczących produkcji biopaliw i biopłynów.

(3) Do celów obliczania zasobów węgla w substancji organicznej gleby powinno się uwzględniać klimat, typ gleby, pokrycie terenu, formę gospodarki rolnej oraz wkład. Odpowiednią metodą do wykorzystania w tych celach w odniesieniu do gleb mineralnych jest metoda IPCC poziomu 1 (węgiel organiczny w glebie), jako obejmująca poziom globalny. W przypadku gleb organicznych metoda IPCC odnosi się w szczególności do utraty węgla w następstwie odwadniania gleb, uwzględniając ją wyłącznie za pośrednictwem rocznej sumy strat. Zważywszy, że odwadnianie gleb wiąże się zwykle ze znacznymi stratami zasobów węgla w ziemi, których nie sposób skompensować, ograniczając emisję gazów cieplarnianych za pomocą biopaliw czy też biopłynów, i z uwagi na zakaz odwadniania torfowisk zawarty w kryteriach zrównoważonego rozwoju określonych dyrektywą 2009/28/WE, za wystarczające należy uznać ustanowienie ogólnych zasad ustalania masy węgla organicznego w glebie lub strat zasobów węgla w glebach organicznych.

(4) Za właściwą metodę obliczania zasobów węgla w żywej biomasie oraz w martwej materii organicznej należy uznać podejście uproszczone odpowiadające metodzie IPCC poziomu 1 w odniesieniu do wegetacji. W zgodzie z sugerowaną metodą uzasadnione byłoby założenie, że przekształcenie terenu wiąże się z całkowitą utratą zawartości węgla w żywej biomasie oraz w martwej materii organicznej. Martwa materia organiczna nie ma zwykle większego znaczenia w procesie przekształcania terenu pod uprawy służące do produkcji biopaliw i biopłynów, powinna jednak zostać uwzględniana przynajmniej w przypadku lasów zwartych.

(5) Obliczając wpływ przekształcania terenów na emisję gazów cieplarnianych, podmioty gospodarcze powinny mieć możliwość korzystania z rzeczywistych wartości zasobów węgla związanych z referencyjnym użytkowaniem terenu i użytkowaniem terenu po jego przekształceniu. Powinny one nadto mieć możliwość skorzystania z wartości standardowych, które należałoby przedstawić w niniejszych wytycznych. Nie jest natomiast konieczne określanie wartości standardowych dla nieprawdopodobnych połączeń warunków klimatycznych i typów gleby.

(6) W załączniku V do dyrektywy 2009/28/WE określono metodę obliczania wpływu emisji gazów cieplarnianych, a także zawarto zasady obliczania emitowanych w skali rocznej zmian zawartości węgla i w związku ze zmianami w użytkowaniu gruntów. Załączone do niniejszej decyzji wytyczne określają reguły obliczania zasobów węgla w ziemi, uzupełniające zasady zawarte w załączniku V,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wytyczne dotyczące obliczania zasobów węgla w ziemi do celów załącznika V do dyrektywy 2009/28/WE ustanawia się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 czerwca 2010 r.

W imieniu Komisji
Günther OETTINGER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 140 z 5.6.2009, s. 16.

(2) Dz.U. L 350 z 28.12.1998, s. 58.

ZAŁĄCZNIK

Wytyczne dotyczące obliczania zasobów węgla w ziemi do celów załącznika V do dyrektywy 2009/28/WE

1. WPROWADZENIE

Niniejsze wytyczne mają na celu określenie sposobu obliczania zasobów węgla w ziemi, zarówno w związku z użytkowaniem gruntów odniesienia (zdefiniowanym jako CSR w pkt 7 załącznika V do dyrektywy 2009/28/WE), jak i z rzeczywistą formą użytkowania gruntów (zdefiniowaną jako CSA w pkt 7 załącznika V do dyrektywy 2009/28/WE).

W pkt 2 zawarto reguły obowiązujące w celu możliwie spójnego określania wielkości zasobów węgla w ziemi. Z kolei pkt 3 określa ogólne zasady obliczania zasobów węgla, na które składają się dwa elementy: węgiel organiczny zawarty w glebie oraz zawartość węgla w roślinności na powierzchni i pod powierzchnią gruntu. W pkt 4 określono reguły szacowania zasobów węgla organicznego w glebie. W przypadku gleb mineralnych uwzględniono wariant stosowania metody, zgodnie z którą możliwe jest przyjęcie wartości podanych w samych wytycznych, przy czym pozostawiono możliwość zastosowania innych, alternatywnych metod obliczeń. Opisano odpowiednie metody w odniesieniu do gleb organicznych, w wytycznych nie podaje się natomiast wartości służących określaniu zasobów węgla organicznego w glebach organicznych.

W pkt 5 znajdują się szczegółowe reguły stosowane do obliczeń zasobów węgla w masie roślinności; stosuje się go jednak wyłącznie w przypadku, gdy postanowiono nie korzystać z gotowych wartości liczbowych zasobów węgla w roślinności na powierzchni i pod powierzchnią gruntu, określonych w pkt 8 wytycznych (zastosowanie wartości podanych w pkt 8 nie jest obowiązkowe, a w niektórych przypadkach może nie zawierać odpowiednich danych). W pkt 6 określono zasady wyboru odpowiednich wartości w przypadku korzystania z wartości standardowych zawartości węgla organicznego w glebach mineralnych podanych w wytycznych (wartości podane w pkt 6 i 7). W myśl tych zasad obowiązuje odniesienie do warstw danych odnoszących się do stref klimatycznych oraz typów gleb, udostępnianych za pomocą platformy na rzecz przejrzystości ustanowionej dyrektywą 2009/28/WE. Wspomniane warstwy danych są warstwami szczegółowymi przedstawionymi poniżej, w opisach wykresów 1 i 2. Punkt 8 zawiera wartości zasobów węgla w roślinności na powierzchni i pod powierzchnią gruntu oraz powiązanych parametrów. W pkt 7 i 8 przedstawiono wartości dla poszczególnych form użytkowania gruntów: pól uprawnych, upraw wieloletnich, pastwisk oraz obszarów leśnych.

Wykres 1

Strefy klimatyczne

grafika

Legenda: 1 = strefa tropikalna, górska; 2 = strefa tropikalna, bardzo wilgotna; 3 = strefa tropikalna, wilgotna; 4 = strefa tropikalna, sucha; 5 = strefa umiarkowana ciepła, wilgotna; 6 = strefa umiarkowana ciepła, sucha; 7 = strefa umiarkowana zimna, wilgotna; 8 = strefa umiarkowana zimna, sucha; 9 = strefa borealna, wilgotna; 10 = strefa borealna, sucha; 11 = strefa polarna, wilgotna; 12 = strefa polarna, sucha.

Wykres 2

Rozkład geograficzny typów gleby

grafika

Legenda: 1 = gleby organiczne; 2 = gleby piaskowe słabogliniaste; 3 = gleby użytków zielonych; 4 = gleby wulkaniczne; 5 = gleby bielicowe; 6 = gleby ilaste żyzne; 6 = gleby ilaste o niskiej żyzności; 8 = obszary o innych glebach.

2. SPÓJNA FORMA WYRAŻANIA ZASOBÓW WĘGLA W ZIEMI

Do celów określania zasobów węgla w przeliczeniu na jednostkę obszaru z przypisanymi wartościami CSR oraz CSA stosuje się następujące reguły:

(1) Dla całego obszaru, na którym oblicza się zasoby węgla w ziemi, przyjmuje się analogiczne:

a) warunki biofizyczne w odniesieniu do strefy klimatycznej i typów gleb;

b) historię zagospodarowania gruntu - konkretne formy upraw;

c) historię wkładu, to jest nasycania gleby węglem.

(2) Za zasoby węgla przy obecnym użytkowaniu gruntów: CSA, przyjmuje się:

- w przypadku straty zasobów węgla - szacunkowy poziom równowagi zasobów węgla, jaki dany grunt ma uzyskać po wprowadzeniu nowej formy użytkowania;

- w przypadku akumulacji zasobów węgla - szacunkowy poziom zasobów węgla po upływie 20 lat lub z chwilą osiągnięcia dojrzałości upraw (decyduje kryterium, które zostanie spełnione wcześniej).

3. OBLICZANIE ZASOBÓW WĘGLA

Do obliczania wielkościCSR oraz CSA stosuje się następujący wzór:

CSi = (SOC + CVEG) × A

gdzie:

CSI = to zasób węgla na jednostkę powierzchni związany z użytkowaniem gruntów i (mierzony jako masa węgla na jednostkę powierzchni, wliczając zarówno glebę jak i roślinność);

SOC = to węgiel organiczny w glebie (mierzony jako masa węgla na hektar), wartość wyliczana zgodnie z pkt 4;

CVEG = to zasoby węgla w roślinności na powierzchni i pod powierzchnią gruntu (mierzone jako masa węgla na hektar), wartość obliczona zgodnie z pkt 5 lub wybrana spośród odpowiednich wartości podanych w pkt 8;

A = to współczynnik skali odpowiedni do danego gruntu (mierzony w hektarach na jednostkę gruntu).

4. ZASOBY WĘGLA ORGANICZNEGO W GLEBIE

4.1. Oleje mineralne

Do celów obliczania SOC należy używać następującego wzoru:

SOC = SOCST × FLU × FMG × FI

gdzie:

SOC = to węgiel organiczny w glebie (mierzony jako masa węgla na hektar);

SOCST = to węgiel organiczny w wierzchniej warstwie gleby od 0 do 30 cm głębokości (mierzony jako masa węgla na hektar);

FLU = to współczynnik użytkowania gruntu, odzwierciedlający różnicę w ilości organicznego węgla w glebie w związku z formami użytkowania gruntu w stosunku do standardowej zawartości węgla organicznego w glebie;

FMG = to współczynnik gospodarowania gruntami, odzwierciedlający różnicę w ilości organicznego węgla w glebie w związku z podstawową formą gospodarowania gruntami, w stosunku do standardowej zawartości węgla organicznego w glebie;

FI = to współczynnik wsadu, odzwierciedlający różnicę w ilości organicznego węgla w glebie w związku z różną intensywnością nasycania gruntów węglem w stosunku do standardowej zawartości węgla organicznego w glebie.

W odniesieniu do SOCST stosuje się odpowiednie wartości podane w pkt 6.

W odniesieniu do FLU, FMG i FI stosuje się odpowiednie wartości podane w pkt 7.

Alternatywą do stosowania powyższego sposobu mogą być inne stosowne metody ustalania SOC, w tym również drogą pomiaru. Wszystkie metody niepolegające na pomiarach powinny uwzględniać klimat, typ gleby, pokrycie terenu, gospodarkę rolną oraz wsad.

4.2. Gleby organiczne (histosole)

Należy stosować odpowiednie metody w celu określenia SOC. Tego typu metody uwzględniają całkowitą głębokość warstwy gleby organicznej, jak również wpływy klimatu, pokrycie terenu, formy gospodarki rolnej oraz wsad węglowy. Tego rodzaju metoda może uwzględniać pomiary.

W przypadkach zasobów węgla, na które ma wpływ odwodnienie gruntu, stosując odpowiednią metodę należy uwzględnić straty węgla związane z odwodnieniem. Metody te mogą być oparte na założeniu całorocznej straty węgla wywołanej przez odwodnienie.

5. ZASOBY WĘGLA W ROŚLINNOŚCI NA POWIERZCHNI I POD POWIERZCHNIĄ GRUNTU

Z wyjątkiem zastosowania wartości CVEG podanej w pkt 8 w celu obliczania wartości CVEG zastosowanie ma następujący wzór:

gdzie:

CVEG = to zasoby węgla zawarte w roślinności na powierzchni i pod powierzchnią gruntu (mierzone jako masa węgla na hektar);

CBM = zasoby węgla zawarte w biomasie żywej na powierzchni i pod powierzchnią gruntu (mierzone jako masa węgla na hektar), obliczone zgodnie z pkt 5.1;

CDOM = to zasoby węgla zawarte w biomasie martwej na powierzchni i pod powierzchnią gruntu (mierzone jako masa węgla na hektar), obliczone zgodnie z pkt 5.2.

W przypadku Cdom można zastosować wartość 0, z wyjątkiem obszarów leśnych - oprócz upraw leśnych -o powierzchni koron drzew powyżej 30 %.

5.1. Żywa biomasa

W celu obliczania wartości CBM zastosowanie ma następujący wzór:

CBM = CAGB CBGB

gdzie:

CBM = jest równe sumie zasobów węgla w żywej biomasie na powierzchni i pod powierzchnią gruntu (mierzone jako masa węgla na hektar);

CAGB = jest równe sumie zasobów węgla w żywej biomasie na powierzchni gruntu (mierzone jako masa węgla na hektar), obliczonej zgodnie z pkt 5.1.1;

CBGB = jest równe sumie zasobów węgla w żywej biomasie pod powierzchnią gruntu (mierzone jako masa węgla na hektar), obliczonej zgodnie z pkt 5.1.2.

5.1.1. Żywa biomasa na powierzchni gruntu

W celu obliczania wartościCAGB zastosowanie ma następujący wzór:

CAGB = BAGB × CFB

gdzie:

CAGB = jest równe sumie zasobów węgla w żywej biomasie na powierzchni gruntu (mierzone jako masa węgla na hektar);

BAGB = jest równe masie żywej biomasy na powierzchni gruntu (mierzone jako masa suchej materii na hektar);

CFB = jest równe proporcji zawartości węgla w masie suchej żywej biomasy (mierzone jako masa węgla w proporcji do masy suchej materii).

Dla pól uprawnych, upraw wieloletnich oraz upraw leśnych za wartość BAGB uznaje się przeciętną wagę żywej biomasy na powierzchni gruntu w ciągu całego cyklu wegetacji.

Za CFB można przyjąć wartość wynoszącą 0,47.

5.1.2. Żywa biomasa pod powierzchnią gruntu

Do celów obliczenia CBGB zastosowanie mają dwa następujące wzory:

(1) CBGB = BBGB × CFB

gdzie:

CBGB = jest równe sumie zasobów węgla w żywej biomasie pod powierzchnią gruntu (mierzone jako masa węgla na hektar);

BBGB = jest równe masie żywej biomasy pod powierzchnią gruntu (mierzone jako masa suchej materii na hektar);

CFB = jest równe proporcji zawartości węgla w masie suchej żywej biomasy (mierzone jako masa węgla w proporcji do masy suchej materii).

Dla pól uprawnych, upraw wieloletnich oraz upraw leśnych za wartość BBGB uznaje się przeciętną wagę żywej biomasy pod powierzchnią gruntu w ciągu całego cyklu wegetacji.

Za CFB można przyjąć wartość wynoszącą 0,47.

(2) CBGB = CAGB × R

gdzie:

CBGB = jest równe sumie zasobów węgla w żywej biomasie pod powierzchnią gruntu (mierzone jako masa węgla na hektar);

CAGB = jest równe sumie zasobów węgla w żywej biomasie na powierzchni gruntu (mierzone jako węgla na hektar);

R = jest proporcją zasobów węgla w żywej biomasie pod powierzchnią gruntu do zasobów węgla w żywej biomasie na powierzchni gruntu.

Można stosować odpowiednie wartości proporcji R podane w pkt 8.

5.2. Martwa materia organiczna

W celu obliczania wartości CDOM zastosowanie ma następujący wzór:

CDOM = CDW + CLI

gdzie:

CDOM = jest równe sumie zasobów węgla w martwej biomasie na powierzchni i pod powierzchnią gruntu (mierzone jako masa węgla na hektar);

CDW = jest równe sumie zasobów węgla w zasobach leżaniny (mierzone jako masa węgla na hektar), wyliczone zgodnie z pkt 5.2.1;

CLI = jest równe sumie zasobów węgla w ściółce (mierzone jako masa węgla na hektar), wyliczone zgodnie z pkt 5.2.2.

5.2.1. Węgiel w zasobach leżaniny

W celu obliczania wartości CDW zastosowanie ma następujący wzór:

CDW = DOMDW × CFDW

gdzie:

CDW = równe jest zawartości węgla w zasobach leżaniny (mierzone jako masa węgla na hektar);

DOMDW = równe jest masie zasobów leżaniny (mierzone jako masa suchej materii na hektar);

CFDW = równe jest proporcjonalnej zawartości masy suchej w zasobach leżaniny (mierzone jako masa węgla na masę materii suchej).

Za CFDW można przyjąć wartość wynoszącą 0,5.

5.2.2. Zasoby węgla w ściółce

W celu obliczania wartości CLI zastosowanie ma następujący wzór:

CLI = DOMLI × CFLI

gdzie:

CLI= jest równe sumie zasobów węgla w ściółce (mierzone jako masa węgla na hektar);

DOMLI= jest równe masie ściółki (mierzone jako masa suchej materii na hektar);

CFLI= jest równe proporcji zawartości węgla w masie suchej materii w ściółce (mierzone jako masa węgla w proporcji do masy suchej materii).

Za CFLI można przyjąć wartość wynoszącą 0,4.

6. STANDARDOWA ZAWARTOŚĆ ZASOBÓW WĘGLA W GLEBACH MINERALNYCH

Wartość SOCST wybiera się z tabeli 1, w oparciu o właściwą strefę klimatyczną oraz typ gleby dominujący na danym obszarze, zgodnie z pkt 6.1 i 6.2.

Tabela 1

SOCST, standardowa zawartość węgla w wierzchniej warstwie gleby (0-30 cm)

(w tonach węgla na hektar)
Strefa klimatyczna Typ gleby
Gleby ilaste żyzne Gleby ilaste o niskiej żyzności Gleby

piaskowe

słabogliniaste

Gleby bielicowe Gleby wulkaniczne Gleby użytków zielonych
Borealny 68 - 10 117 20 146
Umiarkowana zimna, sucha 50 33 34 - 20 87
Umiarkowana zimna, wilgotna 95 85 71 115 130 87
Umiarkowana ciepła, sucha 38 24 19 - 70 88
Umiarkowana ciepła, wilgotna 88 63 34 - 80 88
Tropikalna, sucha 38 35 31 - 50 86
Tropikalna, wilgotna 65 47 39 - 70 86
Tropikalna, bardzo wilgotna 44 60 66 - 130 86
Tropikalna, monsunowa 88 63 34 - 80 86

6.1. Strefa klimatyczna

Stosowną strefę klimatyczną do celów wyboru odpowiedniej wartości SOCST ustala się na podstawie warstw danych dotyczących stref klimatycznych, udostępnianych na platformie na rzecz przejrzystości ustanowionej na mocy art. 24 dyrektywy 2009/28/WE.

6.2. Typ gleby

Odpowiedni typ gleby określa się zgodnie z wykresem 3. Warstwy danych dotyczące typów gleb udostępniane na platformie na rzecz przejrzystości ustanowionej na mocy art. 24 dyrektywy 2009/28/WE mogą mieć zastosowanie do celów ustalenia stosownego typu gleby.

Wykres 3

Klasyfikacja typów gleby

grafika

7. CZYNNIKI ODZWIERCIEDLAJĄCE RÓŻNICE W ZAWARTOŚCI WĘGLA ORGANICZNEGO W ZIEMI W STOSUNKU DO ILOŚCI STANDARDOWEJ WĘGLA ORGANICZNEGO

Stosowne wartości do celów FLU, FMG i FI należy wybrać z tabel zamieszczonych w niniejszym punkcie. Do celów obliczenia CSR za odpowiednią gospodarkę rolną oraz współczynnik wsadu uznaje się wartości przyjęte w styczniu 2008 r. Do celów obliczenia CSA za odpowiednią gospodarkę rolną oraz współczynnik wsadu uznaje się wartości stosowane jako zapewniające powrót do równowagi w zasobach węgla.

7.1. Pola uprawne

Tabela 2

Współczynniki stosowne dla pól uprawnych

Strefa klimatyczna Gospodarka rolna (FLU) Gospodarka (FMG) Wsad (FI) FLU FMG FI
Umiarkowana/ borealna, sucha Uprawne Uprawa pełna Niski 0,8 1 0,95
Średni wsad 0,8 1 1
Wysoki (z nawozem) 0,8 1 1,37
Wysoki (bez nawozu) 0,8 1 1,04
Uprawa ograniczona Niski 0,8 1,02 0,95
Średni wsad 0,8 1,02 1
Wysoki (z nawozem) 0,8 1,02 1,37
Wysoki (bez nawozu) 0,8 1,02 1,04
Nieuprawiana Niski 0,8 1,1 0,95
Średni wsad 0,8 1,1 1
Wysoki (z nawozem) 0,8 1,1 1,37
Wysoki (bez nawozu) 0,8 1,1 1,04
Umiarkowana/ borealna Tropikalna, wilgotna/bardzo wilgotna Uprawne Uprawa pełna Niski 0,69 1 0,92
Średni wsad 0,69 1 1
Wysoki (z nawozem) 0,69 1 1,44
Wysoki (bez nawozu) 0,69 1 1,11
Uprawa ograniczona Niski 0,69 1,08 0,92
Średni wsad 0,69 1,08 1
Wysoki (z nawozem) 0,69 1,08 1,44
Wysoki (bez nawozu) 0,69 1,08 1,11
Nieuprawiana Niski 0,69 1,15 0,92
Średni wsad 0,69 1,15 1
Wysoki (z nawozem) 0,69 1,15 1,44
Wysoki (bez nawozu) 0,69 1,15 1,11
Tropikalna, sucha Uprawne Uprawa pełna Niski 0,58 1 0,95
Średni wsad 0,58 1 1
Wysoki (z nawozem) 0,58 1 1,37
Wysoki (bez nawozu) 0,58 1 1,04
Uprawa ograniczona Niski 0,58 1,09 0,95
Średni wsad 0,58 1,09 1
Wysoki (z nawozem) 0,58 1,09 1,37
Wysoki (bez nawozu 0,58 1,09 1,04
Nieuprawiana Niski 0,58 1,17 0,95
Średni wsad 0,58 1,17 1
Wysoki (z nawozem) 0,58 1,17 1,37
Wysoki (bez nawozu) 0,58 1,17 1,04
Tropikalna, wilgotna/ bardzo wilgotna Uprawne Uprawa pełna Nisk 0,48 1 0,92
Średni wsad 0,48 1 1
Wysoki (z nawozem) 0,48 1 1,44
Wysoki (bez nawozu) 0,48 1 1,11
Uprawa ograniczona Niski 0,48 1,15 0,92
Średni wsad 0,48 1,15 1
Wysoki (z nawozem) 0,48 1,15 1,44
Wysoki (bez nawozu) 0,48 1,15 1,11
Nieuprawiana Niski 0,48 1,22 0,92
Średni wsad 0,48 1,22 1
Wysoki (z nawozem) 0,48 1,22 1,44
Wysoki (bez nawozu) 0,48 1,22 1,11
Tropikalna, monsunowa Uprawne Uprawa pełna Niski 0,64 1 0,94
Średni wsad 0,64 1 1
Wysoki (z nawozem) 0,64 1 1,41
Wysoki (bez nawozu) 0,64 1 1,08
Uprawa ograniczona Niski 0,64 1,09 0,94
Średni wsad 0,64 1,09 1
Wysoki (z nawozem) 0,64 1,09 1,41
Wysoki (bez nawozu) 0,64 1,09 1,08
Nieuprawiana Niski 0,64 1,16 0,94
Średni wsad 0,64 1,16 1
Wysoki (z nawozem) 0,64 1,16 1,41
Wysoki (bez nawozu) 0,64 1,16 1,08

W tabeli 3 podano wskazówki pozwalające dokonać wyboru odpowiednich wartości z tabel 2 i 4.

Tabela 3

Wskazówki dotyczące gospodarowania i wsadu w przypadku pól uprawnych i upraw wieloletnich

Gospodarka rolna/wsad Wytyczne
Uprawa pełna Poważne wzruszenie gleby z pełnym odwróceniem skiby oraz/lub częste operacje uprawne w ciągu roku. W czasie sadzenia - nieznaczną część (poniżej 30 %) uprawianej powierzchni pokrywają pozostałości.
Uprawa ograniczona Orka wstępna i/lub powtórna, polegająca na płytkim wzruszeniu gleby (zwykle na niewielką głębokość i bez odwracania skiby), a znaczna powierzchnia gleby (w co najmniej 30 %) z reguły pozostaje pokryta pozostałościami roślin.
Nieuprawiana Siew bezpośredni bez orki wstępnej, przy minimalnym wzruszeniu gleby na obsiewanym gruncie. Zwykle stosuje się herbicydy przeciwko chwastom.
Niski Ewentualny niewielki zwrot pozostałości wynika z usunięcia pozostałości (w formie zbierania lub wypalania), częstego pozostawiania nagich ugorów, upraw pozostawiających nieznaczne pozostałości (np. warzyw, tytoniu, bawełny), braku nawożenia mineralnego lub upraw wiążących azot.
Średni wsad Typowe dla rocznych upraw zbóż, w przypadku których pozostałości z upraw zostają w całości na polu. W przypadku usuwania pozostałości dodaje się uzupełniającą materię organiczną (np. w postaci obornika). Wymagane są również nawozy mineralne lub płodozmian z zastosowaniem upraw wiążących azot.
Wysoki

(z nawozem)

Odznacza się znacznie wyższym wsadem węgla w stosunku do systemów upraw o średnim wsadzie węgla z uwagi na dodatkowo stosowane nawożenie obornikiem pochodzenia zwierzęcego.
Wysoki

(bez nawozu)

Charakteryzuje się znacznie wyższym wsadem pozostałości po uprawach, aniżeli w systemach upraw o średnim wsadzie węgla z uwagi na dodatkowe praktyki, takie jak: wprowadzanie upraw o wysokim poziomie pozostałości, stosowanie zielonych nawozów, upraw osłonowych, udoskonalonych odłogów porośniętych, nawodnienia, intensywniejsze stosowanie muraw wieloletnich w płodozmianie rocznym, ale z pominięciem nawożenia obornikiem (por. wyżej - poprzedni typ).

7.2. Uprawy wieloletnie

Tabela 4

Współczynniki stosowne dla upraw wieloletnich, a mianowicie takich, których korzenie nie podlegają dorocznym zbiorom, jak w przypadku częstego płodozmianu (w zagajnikach o krótkiej rotacji

i uprawach oleju palmowego)

Strefa klimatyczna Gospodarka rolna (FLU) Gospodarka (FMG) Wsad (FI) FLU FMG FI
Umiarkowana/ borealna, sucha Uprawy wieloletnie Uprawa pełna Niski 1 1 0,95
Średni wsad 1 1 1
Wysoki (z nawozem) 1 1 1,37
Wysoki (bez nawozu) 1 1 1,04
Uprawa ograniczona Niski 1 1,02 0,95
Średni wsad 1 1,02 1
Wysoki (z nawozem) 1 1,02 1,37
Wysoki (bez nawozu) 1 1,02 1,04
Nieuprawiana Niski 1 1,1 0,95
Średni wsad 1 1,1 1
Wysoki (z nawozem) 1 1,1 1,37
Wysoki (bez nawozu) 1 1,1 1,04
Umiarkowana/ borealna Uprawy wieloletnie Uprawa pełna Niski 1 1 0,92
Tropikalna, wilgotna/ bardzo wilgotna 1 1 1
Średni wsad 1 1 1,44
Wysoki (z nawozem) 1 1 1,11
Uprawa ograniczona Niski 1 1,08 0,92
Średni wsad 1 1,08 1
Wysoki (z nawozem) 1 1,08 1,44
Wysoki (bez nawozu) 1 1,08 1,11
Nieuprawiana Niski 1 1,15 0,92
Średni wsad 1 1,15 1
Wysoki (z nawozem) 1 1,15 1,44
Wysoki (bez nawozu) 1 1,15 1,11
Tropikalna, sucha Uprawy wieloletnie Uprawa pełna Niski 1 1 0,95
Średni wsad 1 1 1
Wysoki (z nawozem) 1 1 1,37
Wysoki (bez nawozu) 1 1 1,04
Uprawa ograniczona Niski 1 1,09 0,95
Średni wsad 1 1,09 1
Wysoki (z nawozem) 1 1,09 1,37
Wysoki (bez nawozu) 1 1,09 1,04
Nieuprawiana Niski 1 1,17 0,95
Średni wsad 1 1,17 1
Wysoki (z nawozem) 1 1,17 1,37
Wysoki (bez nawozu) 1 1,17 1,04
Tropikalna, wilgotna/ bardzo wilgotna Uprawy wieloletnie Uprawa pełna Niski 1 1 0,92
Średni wsad 1 1 1
Wysoki (z nawozem) 1 1 1,44
Wysoki (bez nawozu) 1 1 1,11
Uprawa ograniczona Niski 1 1,15 0,92
Średni wsad 1 1,15 1
Wysoki (z nawozem) 1 1,15 1,44
Wysoki (bez nawozu) 1 1,15 1,11
Nieuprawiana Niski 1 1,22 0,92
Średni wsad 1 1,22 1
Wysoki (z nawozem) 1 1,22 1,44
Wysoki (bez nawozu) 1 1,22 1,11
Tropikalna, monsunowa Uprawy wieloletnie Uprawa pełna Niski 1 1 0,94
Średni wsad 1 1 1
Wysoki (z nawozem) 1 1 1,41
Wysoki (bez nawozu) 1 1 1,08
Uprawa ograniczona Niski 1 1,09 0,94
Średni wsad 1 1,09 1
Wysoki (z nawozem) 1 1,09 1,41
Wysoki (bez nawozu) 1 1,09 1,08
Nieuprawiana Niski 1 1,16 0,94
Średni wsad 1 1,16 1
Wysoki (z nawozem) 1 1,16 1,41
Wysoki (bez nawozu) 1 1,16 1,08

W tabeli 3 pkt 7.1 zawarto wytyczne na temat wyboru odpowiednich wartości z tabeli 4.

7.3. Pastwiska

Tabela 5

Współczynniki dla pastwisk, wliczając sawanny

Strefa klimatyczna Użytkowanie

gruntów

(FLU)

Gospodarka (FMG) Wsad (FI) FLU FMG FI
Umiarkowana/ borealna, sucha Pastwiska Poprawiona Średni wsad 1 1,14 1
Wysoki wsad 1 1,14 1,11
Minimalna Średni wsad 1 1 1
Grunty do pewnego stopnia zdegradowane Średni wsad 1 0,95 1
Grunty poważnie zdegradowane Średni wsad 1 0,7 1
Umiarkowana/ borealna, wilgotna lub bardzo wilgotna Pastwiska Poprawiona Średni wsad 1 1,14 1
Wysoki wsad 1 1,14 1,11
Minimalna Średni wsad 1 1 1
Grunty do pewnego stopnia zdegradowane Średni wsad 1 0,95 1
Grunty poważnie zdegradowane Średni wsad 1 0,7 1
Tropikalna, sucha Pastwiska Poprawiona Średni wsad 1 1,17 1
Wysoki wsad 1 1,17 1,11
Minimalna Średni wsad 1 1 1
Grunty do pewnego stopnia zdegradowane Średni wsad 1 0,97 1
Grunty poważnie zdegradowane Średni wsad 1 0,7 1
Tropikalna, wilgotna/ bardzo wilgotna Sawanny Poprawiona Średni wsad 1 1,17 1
Wysoki wsad 1 1,17 1,11
Minimalna Średni wsad 1 1 1
Grunty do pewnego stopnia zdegradowane Średni wsad 1 0,97 1
Grunty poważnie zdegradowane Średni wsad 1 0,7 1
Tropikalna górska, sucha Pastwiska Poprawiona Średni wsad 1 1,16 1
Wysoki wsad 1 1,16 1,11
Minimalna Średni wsad 1 1 1
Grunty do pewnego stopnia zdegradowane Średni wsad 1 0,96 1
Grunty poważnie zdegradowane Średni wsad 1 0,7 1

W tabeli 6 zawarto wytyczne na temat wyboru odpowiednich wartości z tabeli 5.

Tabela 6

Wskazówki dotyczące gospodarowania pastwiskami i wsadu

Gospodarka rolna/wsad Wytyczne
Poprawiona Oznacza pastwiska użytkowane w sposób zrównoważony, z umiarkowanym obciążeniem wypasami, przy stosowaniu przynajmniej jednokrotnego dorocznego zabiegu służącego poprawie (np. nawożenia, ulepszenia gatunkowego, nawodnienia).
Minimalna Odnosi się do pastwisk, które nie uległy degradacji i są użytkowane w sposób zrównoważony, ale bez znaczniejszej poprawy elementów gospodarki gruntowej.
Grunty do pewnego stopnia zdegradowane Określa obciążone nadmiernym wypasem lub częściowo zdegradowane pastwiska o nieznacznie zmniejszonej wydajności (w stosunku do sytuacji pierwotnej lub do terenów, na których utrzymano tę samą formę użytkowania), gdzie nie stosuje się żadnych nakładów w związku z gospodarką gruntową.
Grunty poważnie zdegradowane Oznacza poważną, długotrwałą utratę wydajności i pokrywy roślinnej w związku z ciężkimi mechanicznymi uszkodzeniami wegetacji i/lub głęboką erozją gleby.
Średni wsad Stosuje się w przypadku niestosowania żadnych dodatkowych nakładów w związku z gospodarką gruntową.
Wysoki wsad Odnosi się do ulepszonych pastwisk, na których zastosowano co najmniej jeden element nakładów lub ulepszeń gospodarki gruntowej (niezależnie od poziomu wymaganego dla zakwalifikowania do kategorii gospodarki poprawionej).

7.4. Grunty leśne

Tabela 7

Współczynniki dla terenów leśnych o powierzchni koron drzew pokrywającej przynajmniej 10 %

Strefa klimatyczna Sposób użytkowania gruntów (FLU) Forma gospodarowania gruntami

(FMG)

Wsad (FI) FLU FMG FI
wszystkie Las naturalny (niezdegradowany) nd(*) nd 1
wszystkie Las zagospodarowany wszystkie wszystkie 1 1 1
Tropikalna, wilgotna/ sucha Rolnictwo wędrowne ze skróconym odłogowaniem nd nd 0,64
Rolnictwo wędrowne z pełnym odłogowaniem nd nd 0,8
Umiarkowana/ borealna, wilgotna/ sucha Rolnictwo wędrowne ze skróconym odłogowaniem nd nd 1
Rolnictwo wędrowne z pełnym odłogowaniem nd nd 1
(*) nd - nie dotyczy. W tych przypadkach nie mają zastosowania FMG ani FI, a do celów obliczania SOC można wykorzystać następujący wzór: SOC = SOCST × FLU.

W tabeli 8 zawarto wytyczne na temat wyboru odpowiednich wartości z tabeli 7.

Tabela 8

Wskazówki dotyczące użytkowania gruntów w odniesieniu do terenów leśnych

Sposób użytkowania gruntów Wytyczne
Las naturalny (niezdegradowany) Odnosi się do lasów rodzimych lub długoletnich, niezdegradowanych i zagospodarowanych w sposób zrównoważony.
Rolnictwo wędrowne Rolnictwo wędrowne w trybie ciągłym, przy czym lasy tropikalne lub tereny zalesione karczuje się pod uprawy roczne na krótki okres (np. 3-5 lat), a następnie pozostawia do ponownego zarośnięcia.
Odłóg pełny Odnosi się do przypadków, w których przed ponownym wykarczowaniem pod uprawy roślinność leśna odzyskuje stan dojrzały lub bliski dojrzałości.
Odłóg skrócony Odnosi się do przypadków, w których ponowne karczowanie poprzedza pełne odtworzenie wegetacji leśnej.

8. WARTOŚCI PIERWIASTKA WĘGLA - ZASOBY WĘGLA W ROŚLINNOŚCI NA POWIERZCHNI I POD POWIERZCHNIĄ GRUNTU

Odpowiednie wartości określone poniżej w niniejszym punkcie mają zastosowanie jako współczynniki CVEG lub R.

8.1. Pola uprawne

Tabela 9

Wartości dotyczące zawartości węgla w roślinności na polach uprawnych (ogólnego zastosowania)

Strefa klimatyczna CVEG

(w tonach węgla na hektar)

wszystkie 0

Tabela 10

Wartości dotyczące zawartości węgla w roślinności na polach trzciny cukrowej (szczegółowego zastosowania)

Klimat Strefa klimatyczna Strefa ekologiczna Kontynent CVEG

(w tonach węgla

na hektar)

Tropikalny Tropikalna, sucha Tropikalne lasy suche Afryka 4,2
Azja (kontynentalna, wyspiarska) 4
Tropikalne tereny buszu/ zarośli Azja (kontynentalna, wyspiarska) 4
Tropikalna, wilgotna Tropikalne, wilgotne lasy liściaste Afryka 4,2
Ameryka Środkowa i Południowa 5
Tropikalna, bardzo wilgotna Tropikalne lasy deszczowe Azja (kontynentalna, wyspiarska) 4
Ameryka Środkowa i Południowa 5
Podzwrotnikowy Umiarkowana ciepła, sucha Stepy podzwrotnikowe Ameryka Północna 4,8
Umiarkowana ciepła, wilgotna Podzwrotnikowe lasy wilgotne Ameryka Środkowa i Południowa 5
Ameryka Północna 4,8

8.2. Uprawy wieloletnie, a mianowicie takie, których korzenie nie podlegają dorocznym zbiorom, jak w przypadku częstego płodozmianu (w zagajnikach o krótkiej rotacji i uprawach oleju palmowego)

Tabela 11

Wartości dotyczące zawartości węgla w roślinności upraw wieloletnich (ogólnego zastosowania)

Strefa klimatyczna CVEG (w tonach węgla na hektar)
Umiarkowana (wszystkie poziomy wilgotności) 43,2
Tropikalna, sucha 6,2
Tropikalna, wilgotna 14,4
Tropikalna, bardzo wilgotna 34,3

Tabela 12

Wartości dotyczące zawartości węgla w roślinności dla poszczególnych upraw wieloletnich

Strefa klimatyczna Rodzaj upraw CVEG

(w tonach węgla na hektar)

wszystkie orzechy kokosowe 75
jatrofa 17,5
jojoba 2,4
palma olejowa 60

8.3. Pastwiska

Tabela 13

Wartości dotyczące zawartości węgla w roślinności na pastwiskach - wyjąwszy zarośla (ogólnego zastosowania)

Strefa klimatyczna CVEG

(w tonach węgla na hektar)

Borealna - sucha i wilgotna 4,3
Umiarkowana chłodna - sucha 3,3
Umiarkowana chłodna - wilgotna 6,8
Umiarkowana ciepła - sucha 3,1
Umiarkowana ciepła - wilgotna 6,8
Tropikalna - sucha 4,4
Tropikalna - wilgotna/bardzo wilgotna 8,1

Tabela 14

Wartości dotyczące zawartości węgla w roślinności na polach miskantu (szczegółowego zastosowania)

Klimat Strefa klimatyczna Strefa ekologiczna Kontynent CVEG

(w tonach węgla na hektar)

Podzwrotnikowy Umiarkowana ciepła, sucha Podzwrotnikowe lasy suche Europa 10
Ameryka Północna 14,9
Stepy podzwrotnikowe Ameryka Północna 14,9

Tabela 15

Wartości dotyczące zawartości węgla w zaroślach, to jest na terenach porośniętych głównie roślinnością zdrewniałą o wysokości do 5 m, pozbawioną wyraźnych cech budowy drzew

Klimat Kontynent CVEG

(w tonach węgla na hektar)

Tropikalny Afryka 46
Ameryka Północna i Południowa 53
Azja (kontynentalna) 39
Azja (wyspiarska) 46
Australia 46
Podzwrotnikowy Afryka 43
Ameryka Północna i Południowa 50
Azja (kontynentalna) 37
Europa 37
Azja (wyspiarska) 43
Umiarkowany Na szczeblu ogólnoświatowym 7,4

8.4. Grunty leśne

Tabela 16

Wartości dotyczące zawartości węgla w roślinności w odniesieniu do terenów zalesionych - z wyjątkiem plantacji leśnych - gdzie powierzchnia koron drzewnych pokrywa od 10 do 30 % powierzchni

Klimat Strefa ekologiczna Kontynent CVEG

(w tonach węgla na hektar)

R
Tropikalny Tropikalne lasy deszczowe Afryka 40 0,37
Ameryka Północna i Południowa 39 0,37
Azja (kontynentalna) 36 0,37
Azja (wyspiarska) 45 0,37
Tropikalne lasy wilgotne Afryka 30 0,24
Ameryka Północna i Południowa 26 0,24
Azja (kontynentalna) 21 0,24
Azja (wyspiarska) 34 0,24
Tropikalne lasy suche Afryka 14 0,28
Ameryka Północna i Południowa 25 0,28
Azja (kontynentalna) 16 0,28
Azja (wyspiarska) 19 0,28
Tropikalne masywy górskie Afryka 13 0,24
Ameryka Północna i Południowa 17 0,24
Azja (kontynentalna) 16 0,24
Azja (wyspiarska) 26 0,28
Podzwrotnikowy Podzwrotnikowe lasy wilgotne Ameryka Północna i Południowa 26 0,28
Azja (kontynentalna) 22 0,28
Azja (wyspiarska) 35 0,28
Podzwrotnikowe lasy suche Afryka 17 0,28
Ameryka Północna i Południowa 26 0,32
Azja (kontynentalna) 16 0,32
Azja (wyspiarska) 20 0,32
Stepy podzwrotnikowe Afryka 9 0,32
Ameryka Północna i Południowa 10 0,32
Azja (kontynentalna) 7 0,32
Azja (wyspiarska) 9 0,32
Umiarkowany Lasy strefy umiarkowanej oceanicznej Europa 14 0,27
Ameryka Północna 79 0,27
Nowa Zelandia 43 0,27
Ameryka Południowa 21 0,27
Lasy strefy umiarkowanej kontynentalnej Azja, Europa (nie starsze niż 20-letnie) 2 0,27
Azja, Europa (powyżej 20 lat) 14 0,27
Ameryka Północna i Południowa (nie starsze niż 20-letnie) 7 0,27
Ameryka Północna i Południowa (powyżej 20 lat) 16 0,27
Umiarkowane masywy górskie Azja, Europa (nie starsze niż 20-letnie) 12 0,27
Azja, Europa (powyżej 20 lat) 16 0,27
Ameryka Północna i Południowa (nie starsze niż 20-letnie) 6 0,27
Ameryka Północna i Południowa (powyżej 20 lat) 6 0,27
Borealny Borealne lasy iglaste Azja, Europa, Ameryka Północna 12 0,24
Borealne obszary zalesionej tundry Azja, Europa, Ameryka Północna (nie starsze niż 20-letnie) 0 0,24
Azja, Europa, Ameryka Północna (powyżej 20 lat) 2 0,24
Borealne masywy górskie Azja, Europa, Ameryka Północna (nie starsze niż 20-letnie) 2 0,24
Azja, Europa, Ameryka Północna (powyżej 20 lat) 6 0,24

Tabela 17

Wartości dotyczące zawartości węgla w roślinności w odniesieniu do terenów zalesionych - z wyjątkiem plantacji leśnych - gdzie powierzchnia koron drzewnych pokrywa powyżej 30 % powierzchni

Klimat Strefa ekologiczna Kontynent CVEG

(w tonach węgla na hektar)

Tropikalny Tropikalne lasy deszczowe Afryka 204
Ameryka Północna i Południowa 198
Azja (kontynentalna) 185
Azja (wyspiarska) 230
Tropikalne wilgotne lasy liściaste Afryka 156
Ameryka Północna i Południowa 133
Azja (kontynentalna) 110
Azja (wyspiarska) 174
Tropikalne lasy suche Afryka 77
Ameryka Północna i Południowa 131
Azja (kontynentalna) 83
Azja (wyspiarska) 101
Tropikalne masywy górskie Afryka 77
Ameryka Północna i Południowa 94
Azja (kontynentalna) 88
Azja (wyspiarska) 130
Podzwrotnikowy Podzwrotnikowe lasy wilgotne Ameryka Północna i Południowa 132
Azja (kontynentalna) 109
Azja (wyspiarska) 173
Podzwrotnikowe lasy suche Afryka 88
Ameryka Północna i Południowa 130
Azja (kontynentalna) 82
Azja (wyspiarska) 100
Stepy podzwrotnikowe Afryka 46
Ameryka Północna i Południowa 53
Azja (kontynentalna) 41
Azja (wyspiarska) 47
Umiarkowany Lasy strefy umiarkowanej oceanicznej Europa

Ameryka Północna

84 406
Nowa Zelandia 227
Ameryka Południowa 120
Lasy strefy umiarkowanej kontynentalnej Azja, Europa (nie starsze niż 20-letnie) 27
Azja, Europa (powyżej 20 lat) 87
Ameryka Północna

i Południowa (nie starsze niż

20-letnie)

51
Ameryka Północna

i Południowa (powyżej 20 lat)

93
Umiarkowane masywy górskie Azja, Europa (nie starsze niż 20-letnie) 75
Azja, Europa (powyżej 20 lat) 93
Ameryka Północna

i Południowa (nie starsze niż

20-letnie)

45
Ameryka Północna

i Południowa (powyżej 20 lat)

93
Borealny Borealne lasy iglaste Azja, Europa, Ameryka Północna 53
Borealne obszary zalesionej tundry Azja, Europa, Ameryka Północna (nie starsze niż 20-letnie) 26
Azja, Europa, Ameryka Północna (powyżej 20 lat) 35
Borealne masywy górskie Azja, Europa, Ameryka Północna (nie starsze niż 20-letnie) 32
Azja, Europa, Ameryka Północna (powyżej 20 lat) 53

Tabela 18

Wartości dotyczące zawartości węgla w roślinności w uprawach leśnych

Klimat Strefa ekologiczna Kontynent CVEG

(w tonach węgla na hektar)

R
Tropikalny Tropikalne lasy deszczowe Afryka - lasy liściaste (powyżej 20 lat) 87 0,24
Afryka - lasy liściaste (nie starsze niż 20-letnie) 29 0,24
Afryka - lasy sosnowe (powyżej 20 lat) 58 0,24
Afryka - lasy sosnowe (nie starsze niż 20-letnie) 17 0,24
Ameryki - lasy eukaliptusowe 58 0,24
Ameryki - lasy sosnowe 87 0,24
Ameryki - lasy tekowe 70 0,24
Ameryki - inne lasy liściaste 44 0,24
Azja - lasy liściaste 64 0,24
Azja - inne 38 0,24
Tropikalne, wilgotne lasy liściaste Afryka - lasy liściaste (powyżej 20 lat) 44 0,24
Afryka - lasy liściaste (nie starsze niż 20-letnie) 23 0,24
Afryka - lasy sosnowe (powyżej 20 lat) 35 0,24
Afryka - lasy sosnowe (nie starsze niż 20-letnie) 12 0,24
Ameryki - lasy eukaliptusowe 26 0,24
Ameryki - lasy sosnowe 79 0,24
Ameryki - lasy tekowe 35 0,24
Ameryki - inne lasy liściaste 29 0,24
Azja - lasy liściaste 52 0,24
Azja - inne 29 0,24
Tropikalne lasy suche Afryka - lasy liściaste (powyżej 20 lat) 21 0,28
Afryka - lasy liściaste (nie starsze niż 20-letnie) 9 0,28
Afryka - lasy sosnowe (powyżej 20 lat) 18 0,28
Afryka - lasy sosnowe (nie starsze niż 20-letnie) 6 0,28
Ameryki - lasy eukaliptusowe 27 0,28
Ameryki - lasy sosnowe 33 0,28
Ameryki - lasy tekowe 27 0,28
Ameryki - inne lasy liściaste 18 0,28
Azja - lasy liściaste 27 0,28
Azja - inne 18 0,28
Tropikalne tereny buszu/ zarośli Afrykańskie zarośla liściaste 6 0,27
Afryka - sosnowate (powyżej 20 lat) 6 0,27
Afryka - sosnowate (nie starsze niż 20-letnie) 4 0,27
Ameryki - eukaliptusowe 18 0,27
Ameryki - sosnowate 18 0,27
Ameryki - lasy tekowe 15 0,27
Ameryki - inne lasy liściaste 9 0,27
Azja - lasy liściaste 12 0,27
Azja - inne 9 0,27
Tropikalne masywy górskie Afryka - lasy liściaste (powyżej 20 lat) 31 0,24
Afryka - lasy liściaste (nie starsze niż 20-letnie) 20 0,24
Afryka - lasy sosnowe (powyżej 20 lat) 19 0,24
Afryka - lasy sosnowe (nie starsze niż 20-letnie) 7 0,24
Ameryki - eukaliptusowe 22 0,24
Ameryki - lasy sosnowe 29 0,24
Ameryki - lasy tekowe 23 0,24
Ameryki - inne lasy liściaste 16 0,24
Azja - lasy liściaste 28 0,24
Azja - inne 15 0,24
Podzwrotnikowy Podzwrotnikowe lasy wilgotne Ameryki - eukaliptusowe 42 0,28
Ameryki - lasy sosnowe 81 0,28
Ameryki - lasy tekowe 36 0,28
Ameryki - inne lasy liściaste 30 0,28
Azja - lasy liściaste 54 0,28
Azja - inne 30 0,28
Podzwrotnikowe lasy suche Afryka - lasy liściaste (powyżej 20 lat) 21 0,28
Afryka - lasy liściaste (nie starsze niż 20-letnie) 9 0,32
Afryka - lasy sosnowe (powyżej 20 lat) 19 0,32
Afryka - lasy sosnowe (nie starsze niż 20-letnie) 6 0,32
Ameryki - eukaliptusowe 34 0,32
Ameryki - lasy sosnowe 34 0,32
Ameryki - lasy tekowe 28 0,32
Ameryki - inne lasy liściaste 19 0,32
Azja - lasy liściaste 28 0,32
Azja - inne 19 0,32
Stepy podzwrotnikowe Afrykańskie lasy liściaste 6 0,32
Afryka - lasy sosnowe (powyżej 20 lat) 6 0,32
Afryka - lasy sosnowe (nie starsze niż 20-letnie) 5 0,32
Ameryki - eukaliptusowe 19 0,32
Ameryki - lasy sosnowe 19 0,32
Ameryki - lasy tekowe 16 0,32
Ameryki - inne lasy liściaste 9 0,32
Afryka - lasy liściaste (powyżej 20 lat) 25 0,32
Afryka - lasy liściaste (nie starsze niż 20-letnie) 3 0,32
Azja - lasy iglaste (powyżej 20 lat) 6 0,32
Azja - lasy iglaste (nie starsze niż 20-letnie) 34 0,32
Podzwrotnikowe masywy górskie Afryka - lasy liściaste (powyżej 20 lat) 31 0,24
Afryka - lasy liściaste (nie starsze niż 20-letnie) 20 0,24
Afryka - lasy sosnowe (powyżej 20 lat) 19 0,24
Afryka - lasy sosnowe (nie starsze niż 20-letnie) 7 0,24
Ameryki - eukaliptusowe 22 0,24
Ameryki - lasy sosnowe 34 0,24
Ameryki - lasy tekowe 23 0,24
Ameryki - inne lasy liściaste 16 0,24
Azja - lasy liściaste 28 0,24
Azja - inne 15 0,24
Umiarkowany Lasy strefy umiarkowanej oceanicznej Azja, Europa - lasy liściaste (powyżej 20 lat) 60 0,27
Azja, Europa - lasy liściaste (nie starsze niż 20-letnie) 9 0,27
Azja, Europa - lasy iglaste (powyżej 20 lat) 60 0,27
Azja, Europa - lasy iglaste (nie starsze niż 20-letnie) 12 0,27
Ameryka Północna 52 0,27
Nowa Zelandia 75 0,27
Ameryka Południowa 31 0,27
Umiarkowane lasy strefy kontynentalnej Azja, Europa - lasy liściaste (powyżej 20 lat) 60 0,27
Azja, Europa - lasy liściaste (nie starsze niż 20-letnie) 4 0,27
Azja, Europa - lasy iglaste (powyżej 20 lat) 52 0,27
Azja, Europa - lasy iglaste (nie starsze niż 20-letnie) 7 0,27
Ameryka Północna 52 0,27
Ameryka Południowa 31 0,27
Borealny Borealne, iglaste obszary leśne i masywy górskie Azja, Europa (powyżej 20 lat) 12 0,24
Azja, Europa (nie starsze niż 20-letnie) 1 0,24
Ameryka Północna 13 0,24
Borealna tundra -obszary leśne Azja, Europa (powyżej 20 lat) 7 0,24
Azja, Europa (nie starsze niż 20-letnie) 1 0,24
Ameryka Północna 7 0,24

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.151.19

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2010/335/UE w sprawie wytycznych dotyczących obliczania zasobów węgla w ziemi do celów załącznika V do dyrektywy 2009/28/WE
Data aktu: 10/06/2010
Data ogłoszenia: 17/06/2010
Data wejścia w życie: 17/06/2010