(2009/536/WE)(Dz.U.UE L z dnia 11 lipca 2009 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 128 ust. 2,
uwzględniając wniosek Komisji,
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno- Społecznego(2),
po konsultacji z Komitetem Regionów,
uwzględniając opinię Komitetu Zatrudnienia,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W odnowionej strategii lizbońskiej z 2005 roku akcent położono na wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Wytyczne dotyczące zatrudnienia w ramach europejskiej strategii zatrudnienia oraz ogólne wytyczne polityki gospodarczej zostały przyjęte w ramach jednego zintegrowanego pakietu, przy czym europejska strategia zatrudnienia odgrywa wiodącą rolę przy wdrażaniu określonych w strategii lizbońskiej celów w dziedzinie zatrudnienia i rynków pracy.
(2) Z analizy krajowych programów reform państw członkowskich zawartych we wspólnym sprawozdaniu o zatrudnieniu wynika, że państwa członkowskie powinny w dalszym ciągu podejmować wszelkie możliwe starania w następujących priorytetowych dziedzinach: zachęcania coraz większej liczby osób do podejmowania pracy oraz utrzymywania ich w aktywności zawodowej; zwiększania podaży pracy i modernizacji systemów zabezpieczenia społecznego; poprawy zdolności dostosowawczych pracowników i przedsiębiorstw; a także zwiększania inwestycji w kapitał ludzki poprzez podwyższenie jakości kształcenia i umożliwianie podnoszenia kwalifikacji.
(3) Z uwagi na obecny kryzys gospodarczy, wytyczne powinny być także narzędziem umożliwiającym reakcję na nagłe wyzwania związane z rosnącym bezrobociem i wykluczeniem społecznym. W najbliższej perspektywie polityka powinna koncentrować się na zintegrowanych strategiach w zakresie flexicurity mogących ułatwić podjęcie aktywności zawodowej, na oferowaniu bezrobotnym dostępnych miejsc pracy oraz na podnoszeniu kwalifikacji.
(4) W świetle przeprowadzonej przez Komisję oceny krajowych programów reform należy skoncentrować się na ich skutecznym i terminowym wdrażaniu, zwracając szczególną uwagę na uzgodnione cele i poziomy odniesienia oraz zaangażowanie partnerów społecznych.
(5) Wytyczne w sprawie zatrudnienia zostały przyjęte w roku 2008 z okresem ważności trzech lat, podczas których powinny być aktualizowane w bardzo ograniczonym stopniu.
(6) Podczas wdrażania wytycznych w sprawie zatrudnienia państwa członkowskie powinny korzystać z Europejskiego Funduszu Socjalnego.
(7) Ponieważ wytyczne mają formę zintegrowanego pakietu, państwa członkowskie powinny w pełni wdrożyć ogólne wytyczne polityki gospodarczej,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 7 lipca 2009 r.
|
W imieniu Rady |
|
A. BORG |
|
Przewodniczący |
______
(1) Opinia z dnia 11 marca 2009 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
(2) Opinia z dnia 13 maja 2009 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
(3) Dz.U. L 198 z 26.7.2008, s. 47.