Decyzja 2009/334/WE ustanawiająca grupę ekspertów ds. bezpieczeństwa europejskich systemów GNSS

DECYZJA KOMISJI
z dnia 20 kwietnia 2009 r.
ustanawiająca grupę ekspertów ds. bezpieczeństwa europejskich systemów GNSS
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/334/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 21 kwietnia 2009 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 683/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie dalszej realizacji europejskich programów nawigacji satelitarnej (EGNOS i Galileo)(1) w zasadniczy sposób zmieniło sposób zarządzania tymi dwoma programami oraz ich finansowania.

(2) Artykuł 13 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 stanowi, że Komisja zajmuje się wszystkimi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem systemów, z odpowiednim uwzględnieniem potrzeby nadzoru i integracji wymogów bezpieczeństwa w całych programach. Zgodnie z ust. 2 tegoż artykułu Komisja przyjmuje środki wykonawcze ustanawiające główne wymogi techniczne dotyczące kontroli dostępu do systemów, ich obsługi oraz technologii gwarantujących ich bezpieczeństwo. Z kolei ust. 3 stanowi, że Komisja zapewnia, aby podejmowano niezbędne kroki w celu stosowania środków, o których mowa w ust. 2, oraz aby spełniano wszelkie inne wymogi związane z bezpieczeństwem systemów z pełnym uwzględnieniem wytycznych ekspertów.

(3) Ponadto art. 23 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 uchyla z dniem 25 lipca 2009 r. art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 876/2002 z dnia 21 maja 2002 r. ustanawiający Wspólne Przedsięwzięcie Galileo(2). Na mocy przepisów wymienionego art. 7 ustanawia się radę bezpieczeństwa w celu zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa dotyczącymi systemu Galileo.

(4) Celem pełnienia funkcji, które zostały jej powierzone na mocy wyżej wymienionych przepisów art. 13 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 i, aby od dnia 25 lipca 2009 r. sprawnie wykonywać zadania dotychczas powierzane radzie bezpieczeństwa ustanowionej na mocy art. 7 rozporządzenia (WE) nr 876/2002, Komisja potrzebuje wsparcia ze strony ekspertów z państw członkowskich.

(5) Poza tym, przy okazji przyjęcia rozporządzenia (WE) nr 683/2008, Komisja wydała oświadczenie, w którym wyraziła zamiar utworzenia grupy ekspertów, w której skład wejdą przedstawiciele państw członkowskich, w celu wdrożenia przepisów art. 13 ust. 1 wymienionego rozporządzenia i z myślą o przeanalizowaniu kwestii związanych z bezpieczeństwem przedmiotowych systemów.

(6) W oświadczeniu tym określono, że Komisja dopilnuje, by w skład tej grupy ekspertów weszli jeden przedstawiciel z każdego państwa członkowskiego i jeden przedstawiciel Komisji, by przewodniczył jej przedstawiciel Komisji, by grupa przyjęła swój regulamin wewnętrzny, w którym zostanie przewidziane, między innymi, przyjmowanie opinii w drodze konsensusu i możliwość poruszania przez ekspertów wszelkich istotnych kwestii związanych z bezpieczeństwem przedmiotowych systemów.

(7) W oświadczeniu tym Komisja zobowiązała się ponadto do uwzględniania w całości opinii tej grupy ekspertów oraz do zasięgania jej opinii, między innymi zanim określi najważniejsze wymogi bezpieczeństwa systemów, o których mowa w art. 13 rozporządzenia (WE) nr 683/2008.

(8) W tym samym oświadczeniu Komisja zauważyła, że przedstawiciele Organu Nadzoru Europejskiego GNSS i Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także Sekretarz Generalny/Wysoki Przedstawiciel, powinni brać udział w charakterze obserwatorów w pracach grupy ekspertów na warunkach określonych w regulaminie tej grupy oraz że porozumienia zawierane przez Wspólnotę Europejską mogą przewidywać udział przedstawicieli państw trzecich w pracach grupy ekspertów na warunkach określonych w regulaminie wewnętrznym tej grupy.

(9) Należy zatem ustanowić grupę ekspertów zwaną "Radą ds. Bezpieczeństwa Europejskich Systemów GNSS", której utworzenie, zadania, skład i sposób funkcjonowania będą zgodne z elementami zawartymi w wyżej cytowanym oświadczeniu Komisji z jednoczesnym uwzględnieniem horyzontalnych zasad w odniesieniu do zasad ramowych dla grup ekspertów Komisji, które stanowiły przedmiot decyzji Komisji C(2005) 2817.

(10) Należy ponadto przewidzieć możliwość uczestnictwa państw trzecich w pracach przedmiotowej grupy ekspertów. W szczególności, uwzględniając fakt, że Norwegia i Szwajcaria, które są członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej, uczestniczą w europejskich programach GNSS i są w pełni zaangażowane w związane z nimi kwestie bezpieczeństwa, ważne jest tymczasowe umożliwienie im włączenia się do prac grupy ekspertów na okres trzech lat z możliwością przedłużenia na podstawie porozumień zawartych między Wspólnotą Europejską, a każdym z tych dwóch państw spoza UE,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Rada ds. Bezpieczeństwa Europejskich Systemów GNSS

Niniejszym ustanawia się Grupę Ekspertów ds. Bezpieczeństwa Europejskich Systemów GNSS (zwaną dalej "radą ds. bezpieczeństwa").

Artykuł  2

Zadanie

Rada ds. bezpieczeństwa wspiera Komisję we wdrażaniu przepisów art. 13 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 oraz w analizie kwestii dotyczących bezpieczeństwa europejskich systemów GNSS. Komisja zasięga jej opinii przed określeniem głównych wymogów technicznych w zakresie bezpieczeństwa, o których mowa w ust. 2 tego artykułu i w sposób ciągły wspiera Komisję w stosowaniu przepisów ust. 3 tego artykułu.

Artykuł  3

Konsultacje

Komisja regularnie zasięga opinii rady ds. bezpieczeństwa. Uwzględnia także w pełni jej opinie.

Artykuł  4

Skład

1.
W skład rady ds. bezpieczeństwa wchodzą jeden przedstawiciel z każdego państwa członkowskiego, wybrany spośród uznanych ekspertów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony, i jeden przedstawiciel Komisji.
2.
Przedstawiciele Organu Nadzoru Europejskiego GNSS i Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także Sekretarz Generalny/Wysoki Przedstawiciel mogą brać udział w pracach rady ds. bezpieczeństwa w charakterze obserwatorów, na warunkach określonych w jej regulaminie wewnętrznym.
3.
Porozumienia zawierane przez Wspólnotę Europejską mogą przewidywać udział przedstawicieli państw trzecich w pracach rady ds. bezpieczeństwa, w tym również w charakterze jej pełnoprawnych członków.
4.
Od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji przedstawiciele Norwegii i Szwajcarii mogą tymczasowo uczestniczyć w pracach rady ds. bezpieczeństwa w charakterze obserwatorów, na zasadach określonych w jej regulaminie wewnętrznym, pod warunkiem że każde z tych państw potwierdzi zamiar stosowania na swym terytorium wszelkich środków bezpieczeństwa niezbędnych do zapewnienia odpowiedniego stopnia ochrony infrastruktury, usług, technologii programów i systemów europejskich GNSS, zwłaszcza w zakresie kontroli wywozu. Okres tymczasowego uczestnictwa ma umożliwić zawarcie porozumienia, o którym mowa w ust. 3, i nie może w żadnym przypadku przekroczyć trzech lat.
5.
Uczestnictwo kraju trzeciego w pracach rady ds. bezpieczeństwa może zostać ograniczone lub zawieszone, w przypadku gdy działania podejmowane przez ten kraj nie pozwalają zapewnić wymaganego stopnia ochrony w zakresie bezpieczeństwa lub zgodności z zasadami bezpieczeństwa określonymi dla europejskich programów GNSS.
6.
Przewodniczący rady ds. bezpieczeństwa może zaprosić innych ekspertów do uczestniczenia w pracach rady ds. bezpieczeństwa na warunkach określonych w jej regulaminie wewnętrznym. Przewodniczący przekazuje z wyprzedzeniem członkom rady ds. bezpieczeństwa informacje uzasadniające obecność tych ekspertów.
7.
Przedstawiciele wyznaczeni przez dane państwo lub organizację pełnią swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub do wygaśnięcia ich mandatu. Komisja może nie wyrazić zgody na przedstawiciela wyznaczonego przez dane państwo lub organizację, jeśli wyznaczenie go wydaje się jej nieodpowiednie, w szczególności w przypadku konfliktu interesów; Komisja szybko informuje o takim przypadku zainteresowane państwo lub organizację, które lub która wyznacza innego przedstawiciela.
Artykuł  5

Tryb funkcjonowania

1.
Przewodniczącym rady ds. bezpieczeństwa jest przedstawiciel Komisji.
2.
W porozumieniu z Komisją rada ds. bezpieczeństwa może ustanawiać podgrupy w celu zbadania specjalistycznych zagadnień na podstawie określonego przez nią zakresu obowiązków; po ich wypełnieniu podgrupy są rozwiązywane.
3.
Posiedzenia rady ds. bezpieczeństwa i jej podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji i jej służb; procedury tych posiedzeń oraz ich harmonogram określa Komisja. Miejsca posiedzeń są zabezpieczone w odpowiednim stopniu w zależności od charakteru prac. Sekretariat prowadzony jest przez służby Komisji. W posiedzeniach mogą uczestniczyć inni zainteresowani urzędnicy Komisji.
4.
Rada ds. bezpieczeństwa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny w oparciu o wzór regulaminu wewnętrznego przyjęty przez Komisję(3). Regulamin wewnętrzny przewiduje, między innymi, przyjmowanie opinii lub sprawozdań rady ds. bezpieczeństwa w drodze konsensusu i możliwość poruszania przez każdego z członków rady ds. bezpieczeństwa wszelkich istotnych kwestii związanych z bezpieczeństwem europejskich systemów GNSS.
5.
Uczestnicy posiedzeń rady ds. bezpieczeństwa i jej podgrup są zobowiązani do ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ochrony Komisji, zwłaszcza w odniesieniu do dokumentów niejawnych.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Komisja zwraca koszty podróży i pobytu ponoszone przez członków, ekspertów i obserwatorów w związku z działalnością rady ds. bezpieczeństwa, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie rady nie są wynagradzani za pełnienie swoich funkcji.
2.
Koszty związane z organizacją posiedzeń zwracane są w granicach dostępnych zasobów przeznaczonych dla danych służb na podstawie corocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia przez Komisję. Decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 kwietnia 2009 r.

W imieniu Komisji
Antonio TAJANI
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 196 z 24.7.2008, s. 1.

(2) Dz.U. L 138 z 28.5.2002, s. 1.

(3) Załącznik III do SEC(2005) 1004 z 27.7.2005.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.101.22

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2009/334/WE ustanawiająca grupę ekspertów ds. bezpieczeństwa europejskich systemów GNSS
Data aktu: 20/04/2009
Data ogłoszenia: 21/04/2009
Data wejścia w życie: 20/04/2009