Decyzja 2008/168/WE ustanawiająca strukturę organizacyjną Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

DECYZJA KOMISJI
z dnia 20 lutego 2008 r.
ustanawiająca strukturę organizacyjną Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

(2008/168/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 29 lutego 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)(1), w szczególności jego art. 91,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich mająca na celu połączenie krajowych sieci, organizacji i administracji działających w zakresie rozwoju obszarów wiejskich na szczeblu Wspólnoty została stworzona zgodnie z art. 67 rozporządzenia (WE) nr 1698/2005. Niezbędne jest przyjęcie przepisów wykonawczych w celu ustanowienia struktury organizacyjnej sieci.

(2) W celu przygotowania i realizacji działań przewidzianych w art. 67 lit. a)-f) rozporządzenia (WE) nr 1698/2005 w ramach Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich należy ustanowić komitet koordynacyjny. W związku z powyższym należy określić strukturę organizacyjną, zadania i przepisy proceduralne komitetu koordynacyjnego.

(3) W celu wsparcia sieci krajowych oraz inicjatyw współ-pracy międzynarodowej, o których mowa w art. 67 lit. f) rozporządzenia (WE) nr 1698/2005, w ramach komitetu koordynacyjnego należy ustanowić oddzielny podkomitet ds. osi Leader. Należy określić skład i zadania tego podkomitetu.

(4) W celu ustanowienia i prowadzenia sieci eksperckich służących ułatwieniu wymiany wiedzy fachowej oraz wsparcia realizacji i oceny polityki rozwoju obszarów wiejskich zgodnie z art. 67 lit. e) rozporządzenia (WE) nr 1698/2005 należy ustanowić komitet ekspercki ds. oceny programów rozwoju obszarów wiejskich. Należy określić skład i zadania tego komitetu.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Komitet koordynacyjny

1.
Niniejszym ustanawia się komitet koordynacyjny Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (zwany dalej "komitetem koordynacyjnym").
2.
Komitet koordynacyjny w szczególności:

a) wspomaga Komisję w przygotowaniu i realizacji działań przewidzianych w art. 67 lit. a)-f) rozporządzenia (WE) nr 1698/2005;

b) zapewnia koordynację między Europejską Siecią na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, krajowymi sieciami obszarów wiejskich, o których mowa w art. 68 rozporządzenia (WE) nr 1698/2005 oraz organizacjami zajmującymi się rozwojem obszarów wiejskich na szczeblu Wspólnoty;

c) doradza Komisji w odniesieniu do rocznego programu pracy Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz przyczynia się do wyboru i koordynacji tematów pracy Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich;

d) w odpowiednich przypadkach proponuje Komisji stworzenie tematycznych grup roboczych.

Działania sieci ds. oceny objęte art. 5 nie wchodzą w zakres zadań wymienionych w akapicie pierwszym.

Artykuł  2

Powołanie i działanie komitetu koordynacyjnego

1.
Komitet koordynacyjny składa się z 69 członków, z których:

a) 27 reprezentuje właściwe organy krajowe (1 przedstawiciel z każdego państwa członkowskiego);

b) 27 reprezentuje krajowe sieci obszarów wiejskich (1 przedstawiciel z każdego państwa członkowskiego);

c) 12 reprezentuje organizacje zajmujące się rozwojem obszarów wiejskich na szczeblu Wspólnoty;

d) 2 reprezentuje podkomitet ds. osi Leader, o którym mowa w art. 4;

e) 1 reprezentuje organizację europejską zrzeszającą lokalne grupy działania, o których mowa w art. 62 rozporządzenia (WE) nr 1698/2005.

2.
Organizacje, o których mowa w ust. 1 lit. c), są wybierane przez Komisję spośród członków grupy doradczej ds. rozwoju obszarów wiejskich ustanowionej decyzją Komisji 2004/391/WE(2) po konsultacji z tą grupą.

W odniesieniu do każdego z niżej podanych celów Komisja wybiera najwyżej cztery organizacje, których podstawowy cel i zakres działalności odpowiadają tym celom:

a) poprawa konkurencyjności rolnictwa i leśnictwa;

b) poprawa środowiska naturalnego i terenów wiejskich;

c) poprawa jakości życia na obszarach wiejskich oraz różnicowanie działalności gospodarczej.

Wybrane organizacje wyznaczają jednego ze swoich członków na przedstawiciela do komitetu koordynacyjnego.

3.
Przewodniczącym komitetu koordynacyjnego jest przedstawiciel Komisji. Przewodniczący zwołuje posiedzenie komitetu koordynacyjnego przynajmniej raz do roku.
Artykuł  3

Tematyczna grupa robocza

1.
Tematyczna grupa robocza ustanowiona zgodnie z art. 1 ust. 2 lit. d) posiada określony mandat, a jej przewodniczącym jest przedstawiciel Komisji.
2.
Tematyczna grupa robocza składa się maksymalnie z 15 członków. Komisja wyznacza członków tematycznej grupy roboczej, biorąc pod uwagę wnioski złożone przez komitet koordynacyjny.
3.
Tematyczne grupy robocze składają komitetowi koordynacyjnemu regularne sprawozdania dotyczące tematów objętych ich mandatem. Tematyczne grupy robocze przedkładają wyniki swojej działalności w formie sprawozdania końcowego podczas posiedzenia komitetu koordynacyjnego najpóźniej dwa lata po ich powołaniu.
Artykuł  4

Podkomitet ds. osi Leader

1.
Niniejszym ustanawia się podkomitet ds. osi Leader w ramach komitetu koordynacyjnego.
2.
Podkomitet ds. osi Leader w szczególności:

a) przyczynia się do pracy komitetu koordynacyjnego;

b) doradza Komisji w odniesieniu do rocznego programu pracy europejskiej sieci na rzecz rozwoju obszarów wiejskich dotyczącej osi Leader oraz przyczynia się do wyboru i koordynacji tematów pracy w tej dziedzinie;

c) wspiera Komisję w kontroli realizacji projektów współpracy międzynarodowej przewidzianych w art. 67 lit. f) rozporządzenia (WE) nr 1698/2005;

d) składa Komisji regularne sprawozdania ze swej działalności.

3.
Podkomitet ds. osi Leader składa się z 67 członków, z których:

a) 27 reprezentuje właściwe organy krajowe (1 przedstawiciel z każdego państwa członkowskiego);

b) 27 reprezentuje krajowe sieci obszarów wiejskich (1 przedstawiciel z każdego państwa członkowskiego);

c) 1 reprezentuje organizację europejską zrzeszającą lokalne grupy działania, o których mowa w art. 62 rozporządzenia (WE) nr 1698/2005;

d) 12 reprezentuje organizacje zajmujące się rozwojem obszarów wiejskich na szczeblu Wspólnoty.

4.
Przewodniczącym podkomitetu ds. osi Leader jest przedstawiciel Komisji. Przewodniczący zwołuje posiedzenie podkomitetu ds. osi Leader przynajmniej raz do roku.

Podkomitet ds. osi Leader wyznacza dwóch ze swoich członków na przedstawicieli do komitetu koordynacyjnego.

Artykuł  5

Ekspercki komitet oceniający

1.
Niniejszym ustanawia się komitet ekspercki ds. oceny programów rozwoju obszarów wiejskich (zwany dalej "eksperckim komitetem oceniającym").
2.
Ekspercki komitet oceniający uczestniczy w pracach sieci eksperckiej ds. oceny, o której mowa w art. 67 lit. e) rozporządzenia (WE) nr 1698/2005, związanych z wymianą wiedzy fachowej oraz ustanawianiem najlepszych praktyk w zakresie oceny polityki rozwoju obszarów wiejskich oraz w szczególności:

a) doradza Komisji w odniesieniu do rocznego programu pracy sieci eksperckiej ds. oceny;

b) przyczynia się do wyboru i koordynacji tematów pracy w zakresie oceny;

c) nadzoruje realizację trwającej oceny.

Ekspercki komitet oceniający regularnie informuje komitet koordynujący o swoich działaniach.

3.
Ekspercki komitet oceniający składa się z dwóch przedstawicieli z każdego właściwego organu krajowego, a jego przewodniczącym jest przedstawiciel Komisji.
Artykuł  6

Wspólne zasady

1.
W posiedzeniach komitetu i tematycznych grup roboczych mogą uczestniczyć przedstawiciele Komisji i agencji wspólnotowych zainteresowanych ich działalnością. Przewodniczący może zaprosić do udziału w pracach komitetu lub tematycznej grupy roboczej zewnętrznych ekspertów lub obserwatorów posiadających określone kompetencje w dziedzinie zagadnienia wpisanego do porządku posiedzenia.
2.
Posiedzenia komitetu i tematycznych grup roboczych odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji, zgodnie z określonymi przez nią procedurami i harmonogramem.
3.
Komitety przyjmują własny regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego, przyjętego przez Komisję.
4.
Komisja może publikować w Internecie, w oryginalnym języku danego dokumentu, wszelkie streszczenia, wnioski, częściowe wnioski lub dokumenty robocze komitetów.
5.
Komisja zwraca koszty podróży i pobytu ponoszone przez członków w związku z posiedzeniami komitetów i tematycznych grup roboczych, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie nie są wynagradzani za pełnienie swoich funkcji.
Artykuł  7

Data wejścia w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 lutego 2008 r.

W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 277 z 21.10.2005, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2012/2006 (Dz.U. L 384 z 29.12.2006, s. 8).

(2) Dz.U. L 120 z 24.4.2004, s. 50.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.56.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/168/WE ustanawiająca strukturę organizacyjną Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Data aktu: 20/02/2008
Data ogłoszenia: 29/02/2008
Data wejścia w życie: 29/02/2008