Rozporządzenie 1172/2008 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów w Nomenklaturze Scalonej

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1172/2008
z dnia 25 listopada 2008 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów w Nomenklaturze Scalonej

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury Scalonej, załączonej do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie (EWG) nr 2658/87 ustaliło ogólne reguły interpretacji Nomenklatury Scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, całkowicie lub częściowo opartej na Nomenklaturze Scalonej bądź takiej, która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział, ustanowionej przez szczególne przepisy wspólnotowe w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towary opisane w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku powinny być klasyfikowane do kodów CN wskazanych w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, by wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze Scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal stosowana przez osobę, której udzielono informacji, przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny 2 .

(5) Komitet Kodeksu Celnego nie wydał w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego opinii w sprawie produktu nr 1 określonego w załączonej tabeli.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego w odniesieniu do produktu nr 2 określonego w załączonej tabeli,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towary opisane w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku muszą być klasyfikowane w Nomenklaturze Scalonej do kodów CN wskazanych w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal stosowana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 listopada 2008 r.

W imieniu Komisji
László KOVÁCS
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK  3

Opis towarów Klasyfikacja (kod CN) Uzasadnienie
(1) (2) (3)
1. Urządzenie zasilane bateryjnie, składające się z laserowego systemu odczytu do odtwarzania wideo i kolorowego monitora do wyświetlania wideo (tak zwany "przenośny odtwarzacz DVD"). Jego całkowite wymiary wynoszą 19 cm (L) × 14,2 cm (W) × 3,7 cm (H), a masa wynosi 800 g.

Monitor jest urządzeniem typu ciekłokrystalicznego (LCD) o przekątnej ekranu 21,6 cm (8,5 cala). Urządzenie może być składane, a jego monitor obracany.

Urządzenie jest wyposażone we wbudowane głośniki.

Posiada ono następujące interfejsy:

- gniazda rozszerzające do kart pamięci,

- port USB,

- wejście i wyjście wideo typu composite,

- wyjścia słuchawkowe.

Może ono odczytywać nośniki optyczne (na przykład CD, DVD) oraz nośniki półprzewodnikowe (na przykład pamięć flash USB), w różnych formatach audio i wideo.

8528 59 70 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 3 do sekcji XVI oraz brzmienie kodów CN 8528, 8528 59 i 8528 59 70.

Ponieważ urządzenie przeznaczone jest do wykonywania dwóch funkcji w rozumieniu uwagi 3 do sekcji XVI (odtwarzanie i wyświetlanie wideo), należy klasyfikować je tak, jakby składało się jedynie z tej maszyny, która wykonuje funkcję podstawową.

Biorąc pod uwagę konstrukcję i koncepcję urządzenia, a szczególnie rozmiar ekranu, który ułatwia oglądanie sekwencji wideo przez dłuższy okres, podstawową funkcją urządzenia jest wyświetlanie wideo.

Urządzenie nie jest w stanie wyświetlać sygnałów bezpośrednio z maszyny do automatycznego przetwarzania danych, gdyż port USB jest używany tylko do przesyłania plików multimedialnych. Wskutek tego wyklucza się klasyfikację do podpozycji 8528 51 00 i 8528 59 31.

Zatem urządzenie należy klasyfikować do kodu CN 8528 59 70 jako pozostałe monitory.

2. Urządzenie zasilane bateryjnie "typu laptop", składające się z laserowego systemu odczytu do odtwarzania wideo i kolorowego monitora z tunerem telewizyjnym (tak zwany "przenośny odtwarzacz DVD"). Jego całkowite wymiary wynoszą (D) 19,5 × (Sz) 14,9 (W) × 3,1 cm, a masa wynosi 800 g.

Monitor jest urządzeniem typu ciekłokrystalicznego (LCD) o przekątnej ekranu 17,8 cm (7 cali) i może być składany.

Produkt ten jest wyposażony we:

- wbudowane głośniki, oraz

- tuner naziemnej telewizji cyfrowej (DVBT) i analogowy tuner wideo.

Posiada ono następujące interfejsy:

- gniazda rozszerzające do kart pamięci,

- port USB,

- wejście i wyjście złożonego sygnału wideo, oraz

- wyjścia słuchawkowe.

Może ono odczytywać nośniki optyczne (na przykład CD, DVD) oraz nośniki półprzewodnikowe (na przykład pamięć flash USB), w różnych formatach audio i wideo.

Może być ono także wykorzystywane jako cyfrowy odbiornik radiowy lub jako odtwarzacz do gier wideo.

8528 72 20 Klasyfikacja jest wyznaczona przez reguły 1, 3 b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej oraz brzmienie kodów CN 8528, 8528 72 i 8528 72 20.

Z powodu obecności tunera telewizyjnego, produkt ma zasadniczo charakter aparatury odbiorczej dla telewizji z ekranem, zawierającej odbiornik radiowy i urządzenie do odtwarzania wideo.

Możliwość wykorzystania urządzenia jako odtwarzacza do gier wideo jest drugorzędna, a więc nie jest uważana za zasadniczy charakter tego urządzenia.

Urządzenie ma być zatem klasyfikowane do kodu CN 8528 72 20 jako aparatura odbiorcza dla telewizji, zawierająca odbiornik radiowy i urządzenie do odtwarzania wideo.

1 Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.
2 Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.
3 Załącznik:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 441/2013 z dnia 7 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.130.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2013 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 459/2014 z dnia 29 kwietnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.133.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 maja 2014 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.317.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1172/2008 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów w Nomenklaturze Scalonej
Data aktu: 25/11/2008
Data ogłoszenia: 27/11/2008
Data wejścia w życie: 17/12/2008