(2008/824/WE)(Dz.U.UE L z dnia 30 października 2008 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W art. 157 Traktatu powierzono Wspólnocie i państwom członkowskim zadanie dotyczące zapewnienia warunków niezbędnych dla konkurencyjności przemysłu Wspólnoty, a także sprzyjania lepszemu wykorzystaniu potencjału przemysłowego polityk innowacyjnych, badań i rozwoju technologicznego.
(2) W art. 13 decyzji nr 1639/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 2006 r. ustanawiającej Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013)(1) wezwano do promowania innowacji charakterystycznych dla danego sektora, klastrów, sieci innowacji, partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie innowacji oraz współpracy z właściwymi organizacjami międzynarodowymi, a także do stosowania zarządzania innowacjami.
(3) W komunikacie zatytułowanym "Wykorzystanie wiedzy w praktyce: Szeroko zakrojona strategia innowacyjna dla UE"(2) Komisja uznaje znaczenie klastrów dla konkurencyjności i innowacji jako mechanizmów zapewniających łączenie firm, instytucji naukowych i zasobów, umożliwiając tym samym szybsze wprowadzanie wiedzy na rynek, oraz wzywa do strategicznego ukierunkowania polityki i współpracy.
(4) W konkluzjach przyjętych 4 grudnia 2006 r. Rada ds. Konkurencyjności określiła klastry jako jeden z dziewięciu strategicznych priorytetów dla realizacji szeroko zakrojonej europejskiej strategii innowacyjnej.
(5) Rada Europejska na posiedzeniu w dniach 13-14 marca 2008 r. podkreśliła w swoich konkluzjach, że warunki ramowe dla innowacji powinny zostać lepiej skoordynowane, w tym poprzez zacieśnianie powiązań przemysłu i instytucji naukowych ze światowej klasy klastrami innowacyjności oraz rozwój regionalnych klastrów i sieci.
(6) Memorandum w sprawie europejskich klastrów, przedstawione podczas konferencji na temat klastrów i innowacji zorganizowanej przez prezydencję UE w Sztokholmie w dniach 22-23 stycznia 2008 r. oraz podpisane przez 70 krajowych i regionalnych organów i organizacji, stanowi ważny krok w kierunku dalszego promowania rozwoju klastrów.
(7) Europejskie stowarzyszenie klastrów (European Cluster Alliance), skupiające obecnie ponad 70 organizacji partnerskich z całej Europy, było pierwszą inicjatywą na rzecz współpracy w dziedzinie polityki klastrowej w UE.
(8) W opinii na temat klastrów przyjętej w dniu 19 czerwca 2008 r. Komitet Regionów wzywa do utworzenia grupy wysokiego szczebla ds. klastrów, która mogłaby stanowić platformę dla dyskusji na temat wdrożenia ogólnych strategicznych ram w zakresie klastrów.
(9) W komunikacie Komisji zatytułowanym "W kierunku światowej klasy klastrów w Unii Europejskiej: Wdrażanie szeroko zakrojonej strategii innowacyjnej"(3) utworzenie europejskiej grupy ds. polityki klastrowej zostało określone jako istotne dokonanie przyczyniające się do realizacji programu polityki na rzecz światowej klasy klastrów w UE.
(10) W związku z powyższym należy utworzyć europejską grupę ds. polityki klastrowej oraz określić jej zadania i strukturę.
(11) Aby osiągnąć wymienione cele Komisja powinna wezwać decydentów politycznych i ekspertów do wniesienia wkładu w dziedzinie rozwoju klastrów.
(12) Europejska grupa ds. polityki klastrowej powinna stanowić forum wymiany wiedzy na temat polityki klastrowej w celu zapewnienia skuteczniejszej pomocy państwom członkowskim w promowaniu powstawania światowej klasy klastrów w UE.
(13) Wskazana grupa powinna składać się z członków wysokiego szczebla posiadających doświadczenie i kompetencje w dziedzinie polityki konkurencyjności i innowacji oraz dogłębną znajomość roli i funkcjonowania klastrów w rozwoju gospodarczym.
(14) Nie naruszając przepisów dotyczących bezpieczeństwa przewidzianych w załączniku do decyzji 2001/844/WE, Komisji EWWiS, Euratom(4), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków europejskiej grupy ds. polityki klastrowej.
(15) Dane osobowe dotyczące członków tej grupy powinny być gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(5).
(16) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Sporządzono w Brukseli, dnia 22 października 2008 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Günter VERHEUGEN |
|
Wiceprzewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 310 z 9. 11. 2006, s. 15.
(2) COM(2006) 502 wersja ostateczna z 13.9.2006 r.
(3) COM(2008) 652 z 17.10.2008 r.
(4) Dz.U.L 317 z 3.12.2001, s. 1.
(5) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.