Decyzja 2008/687/WE ustanawiająca podkomitety Komitetu Stowarzyszenia oraz Grupę Roboczą ds. Migracji, Spraw Społecznych i Konsularnych

DECYZJA NR 1/2007 RADY STOWARZYSZENIA UE-EGIPT
z dnia 6 marca 2007 r.
ustanawiająca podkomitety Komitetu Stowarzyszenia oraz Grupę Roboczą ds. Migracji, Spraw Społecznych i Konsularnych

(2008/687/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 sierpnia 2008 r.)

RADA STOWARZYSZENIA UE-EGIPT,

uwzględniając Układ eurośródziemnomorski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Arabską Republiką Egiptu, z drugiej strony(1) ("układ eurośródziemnomorski"),

a także mając na uwadze, co następuje,

(1) Nie później niż do dnia 31 grudnia 2015 r. ma zostać ustanowiona strefa wolnego handlu między UE a Arabską Republiką Egiptu.

(2) Stosunki UE z państwami południowej części regionu Morza Śródziemnego są coraz bardziej złożone, co wynika z wdrożenia układów eurośródziemnomorskich i kontynuacji partnerstwa eurośródziemnomorskiego.

(3) Aby monitorować realizację priorytetów partnerstwa i zbliżanie ustawodawstw, w ramach komitetów stowarzyszenia pozostałych państw stowarzyszonych powołano podkomitety.

(4) Istnieje potrzeba włączania do polityk sektorowych kwestii związanych ze środowiskiem z myślą o celu, którym jest zrównoważony rozwój.

(5) Artykuł 80 układu eurośródziemnomorskiego przewiduje utworzenie grup roboczych lub organów niezbędnych do wdrożenia układu eurośródziemnomorskiego, a art. 67 układu eurośródziemnomorskiego - utworzenie grupy roboczej, która oceni wdrażanie postanowień związanych z, między innymi, migracją, sprawami społecznymi i konsularnymi,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Niniejszym utworzone zostają: Grupa Robocza ds. Migracji, Spraw Społecznych i Konsularnych oraz podkomitety Komitetu Stowarzyszenia UE-Egipt wymienione w załączniku 1, a także przyjęte zostają zawarte w załączniku 2 regulaminy wewnętrzne tej grupy roboczej oraz tych podkomitetów.

Grupa robocza i podkomitety pracują pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia, któremu składają sprawozdania po każdym ze swoich posiedzeń. Nie posiadają one uprawnień decyzyjnych.

Komitet Stowarzyszenia podejmuje wszelkie inne działania niezbędne do tego, by zapewnić właściwe funkcjonowanie tych gremiów oraz przekazywanie stosownych informacji Radzie Stowarzyszenia.

Rada Stowarzyszenia może podjąć decyzję o utworzeniu kolejnych podkomitetów lub grup, lub też o zlikwidowaniu istniejących podkomitetów lub grup.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 marca 2007 r.

W imieniu Rady Stowarzyszenia
A. ABUL GHEIT
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 304 z 30.9.2004, s. 39.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

UKŁAD O STOWARZYSZENIU UE-EGIPT

Grupa Robocza do spraw Migracji, Spraw Społecznych i Konsularnych oraz podkomitety utworzone przy Komitecie Stowarzyszenia

1. Grupa Robocza ds. Migracji, Spraw Społecznych i Konsularnych

2. Podkomitet ds. Rynku Wewnętrznego

3. Podkomitet ds. Przemysłu, Handlu, Usług i Inwestycji

4. Podkomitet ds. Transportu, Środowiska Naturalnego i Energii

5. Podkomitet ds. Społeczeństwa Informacyjnego, Badań i Innowacji, Usług Audiowizualnych, Edukacji i Kultury

6. Podkomitet ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

7. Podkomitet ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa

8. Podkomitet ds. Współpracy Celnej

9. Podkomitet do Spraw Politycznych: Prawa Człowieka i Demokracja - Zagadnienia Międzynarodowe i Regionalne

ZAŁĄCZNIK  2

REGULAMIN WEWNĘTRZNY

Grupy Roboczej UE-Egipt ds. Migracji, Spraw Społecznych i Konsularnych

1. Skład i przewodniczący

Grupa robocza składa się z przedstawicieli Wspólnoty Europejskiej i jej państw członkowskich oraz przedstawicieli rządu Arabskiej Republiki Egiptu; przewodniczą jej na przemian obie strony.

2. Rola

Grupa robocza działa pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia i składa mu sprawozdanie po każdym posiedzeniu. Grupa robocza nie posiada uprawnień decyzyjnych, ale może przedkładać wnioski Komitetowi Stowarzyszenia.

3. Zagadnienia

Grupa robocza omawia wdrożenie układu o stowarzyszeniu w wymienionych poniżej dziedzinach. W szczególności ocenia ona postępy w zakresie zbliżania, wdrażania i egzekwowania prawa. W stosownych przypadkach omawia współpracę w sprawach administracji publicznej. Grupa robocza rozpatruje wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić w poniższych dziedzinach, i sugeruje działania, jakie należy podjąć.

a) Warunki życia i pracy społeczności migrantów

b) Migracja

c) Zwalczanie nielegalnej migracji

d) Równe traktowanie obywateli Egiptu i Wspólnoty

e) Współpraca w ułatwianiu wydawania wiz i uproszczenie związanych z tym procedur

f) Azyl

g) Propagowanie tolerancji i eliminowanie dyskryminacji, w tym dyskryminacji osób niepełnosprawnych

h) Promowanie roli kobiet

i) Egipskie programy planowania rodziny oraz ochrony matki i dziecka

j) System zabezpieczenia społecznego

k) Polityka zatrudnienia i szkolenie zawodowe

l) Współpraca specjalistyczna związana z rozwojem zdolności instytucjonalnych i szkoleniem kadr

m) Umowy dwustronne między Egiptem a państwami członkowskimi UE o zabezpieczeniu społecznym pracowników legalnie zamieszkujących i pracujących na terytorium każdej ze stron.

Powyższa lista nie jest wyczerpująca i Komitet Stowarzyszenia może dodać do niej inne tematy, w tym kwestie przekrojowe, np. dane statystyczne.

Grupa robocza może podejmować dyskusje na temat jednej, kilku lub wszystkich powyższych dziedzin.

4. Sekretariat

Urzędnik Komisji Europejskiej oraz urzędnik rządu Arabskiej Republiki Egiptu wspólnie sprawują funkcje stałych sekretarzy grupy roboczej.

Wszelkie komunikaty dotyczące grupy roboczej są przekazywane sekretarzom.

5. Posiedzenia

Grupa robocza zbiera się zawsze, gdy wymagają tego okoliczności. Posiedzenie może zostać zwołane na wniosek którejkolwiek ze stron wystosowany za pośrednictwem jej sekretarza, który przekazuje go drugiej stronie. Sekretarz drugiej strony odpowiada na wniosek o zwołanie posiedzenia grupy roboczej w terminie 15 dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

W przypadkach szczególnie pilnych posiedzenie grupy roboczej może zostać zwołane z krótszym wyprzedzeniem, o ile obie strony wyrażą zgodę. Wszelkie wnioski o zwołanie posiedzenia powinny być składane na piśmie.

Posiedzenia grupy roboczej przeprowadza się w czasie i miejscu uzgodnionym przez obie strony.

Posiedzenia zwołuje odpowiedzialny za to sekretarz w porozumieniu z przewodniczącym. Przed każdym posiedzeniem przewodniczący jest informowany o planowanym składzie delegacji każdej ze stron.

Jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, grupa robocza może zaprosić na swoje posiedzenie ekspertów, którzy dostarczą niezbędnych informacji.

W każdym posiedzeniu uczestniczy przedstawiciel ministerstwa współpracy międzynarodowej, w celu zapewnienia odpowiedniej koordynacji i powiązania z trwającymi i przyszłymi projektami oraz programami finansowanymi przez UE oraz by priorytety określone podczas posiedzenia uzyskały niezbędne wsparcie.

6. Porządek obrad

Wszystkie wnioski o włączenie punktów do porządku posiedzenia grupy roboczej są przekazywane sekretarzom.

Przewodniczący sporządza wstępny porządek każdego posiedzenia. Odpowiedzialny za to sekretarz przekazuje go drugiemu sekretarzowi nie później niż 10 dni przed terminem posiedzenia.

Wstępny porządek obrad zawiera punkty, które zostały zgłoszone sekretarzom we wniosku nie później niż 15 dni przed terminem posiedzenia. Obie strony muszą otrzymać odpowiednią dokumentację co najmniej siedem dni przed posiedzeniem. Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, terminy te można skrócić, aby uwzględnić pilne przypadki.

Porządek obrad zostaje przyjęty przez grupę roboczą na początku każdego posiedzenia.

7. Protokół

Po każdym posiedzeniu obaj sekretarze sporządzają i zatwierdzają protokół. Kopie protokołu wraz z propozycjami grupy roboczej sekretarze grupy roboczej przekazują sekretarzom i przewodniczącemu Komitetu Stowarzyszenia.

8. Jawność

Jeżeli nie postanowiono inaczej, posiedzenia grupy roboczej nie są jawne.

REGULAMIN WEWNĘTRZNY

Podkomitetu UE-EGIPT

ds. Rynku Wewnętrznego

1. Skład i przewodniczący

Podkomitet składa się z przedstawicieli Wspólnoty Europejskiej i jej państw członkowskich oraz przedstawicieli rządu Arabskiej Republiki Egiptu; przewodniczą mu na przemian obie strony.

2. Rola

Podkomitet działa pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia i składa mu sprawozdanie po każdym posiedzeniu. Podkomitet nie posiada uprawnień decyzyjnych, ale może przedkładać wnioski Komitetowi Stowarzyszenia.

3. Zagadnienia

Podkomitet omawia wdrożenie układu o stowarzyszeniu w wymienionych poniżej dziedzinach. W szczególności ocenia on postępy w zakresie zbliżania, wdrażania i egzekwowania prawa. W stosownych przypadkach omawia współpracę w sprawach administracji publicznej. Podkomitet rozpatruje wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić w poniższych dziedzinach, i sugeruje działania, jakie należy podjąć.

a) Przepisy techniczne, metrologia, akredytacja, standaryzacja, normalizacja, certyfikacja, ocena zgodności i nadzór rynku

b) Prawo konkurencji oraz pomoc państwa

c) Prawa własności intelektualnej i przemysłowej

d) Zamówienia publiczne

Powyższa lista nie jest wyczerpująca i Komitet Stowarzyszenia może dodać do niej inne tematy, w tym kwestie przekrojowe, np. dane statystyczne.

Podkomitet może podejmować dyskusje na temat jednej, kilku lub wszystkich powyższych dziedzin.

4. Sekretariat

Urzędnik Komisji Europejskiej oraz urzędnik rządu Arabskiej Republiki Egiptu wspólnie sprawują funkcje stałych sekretarzy podkomitetu.

Wszelkie komunikaty dotyczące podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

5. Posiedzenia

Podkomitet zbiera się zawsze, gdy wymagają tego okoliczności. Posiedzenie może zostać zwołane na wniosek którejkolwiek ze stron wystosowany za pośrednictwem jej sekretarza, który przekazuje go drugiej stronie. Sekretarz drugiej strony odpowiada na wniosek o zwołanie posiedzenia podkomitetu w terminie 15 dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

W przypadkach szczególnie pilnych posiedzenie podkomitetu może zostać zwołane z krótszym wyprzedzeniem, o ile obie strony wyrażą zgodę. Wszelkie wnioski o zwołanie posiedzenia powinny być składane na piśmie.

Posiedzenia podkomitet przeprowadza w czasie i miejscu uzgodnionym przez obie strony.

Posiedzenia zwołuje odpowiedzialny za to sekretarz w porozumieniu z przewodniczącym. Przed każdym posiedzeniem przewodniczący jest informowany o planowanym składzie delegacji każdej ze stron.

Jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, podkomitet może zaprosić na swoje posiedzenie ekspertów, którzy dostarczą niezbędnych informacji.

W każdym posiedzeniu uczestniczy przedstawiciel ministerstwa współpracy międzynarodowej, w celu zapewnienia odpowiedniej koordynacji i powiązania z trwającymi i przyszłymi projektami oraz programami finansowanymi przez UE oraz by priorytety określone podczas posiedzenia uzyskały niezbędne wsparcie.

6. Porządek obrad

Wszystkie wnioski o włączenie punktów do porządku posiedzenia podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

Przewodniczący sporządza wstępny porządek każdego posiedzenia. Odpowiedzialny za to sekretarz przekazuje go drugiemu sekretarzowi nie później niż 10 dni przed terminem posiedzenia.

Wstępny porządek obrad zawiera punkty, które zostały zgłoszone sekretarzom we wniosku nie później niż 15 dni przed terminem posiedzenia. Obie strony muszą otrzymać odpowiednią dokumentację co najmniej siedem dni przed posiedzeniem. Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, terminy te można skrócić, aby uwzględnić pilne przypadki.

Porządek obrad zostaje przyjęty przez podkomitet na początku każdego posiedzenia.

7. Protokół

Po każdym posiedzeniu obaj sekretarze sporządzają i zatwierdzają protokół. Kopie protokołu wraz z propozycjami podkomitetu sekretarze podkomitetu przekazują sekretarzom i przewodniczącemu Komitetu Stowarzyszenia.

8. Jawność

Jeżeli nie postanowiono inaczej, posiedzenia podkomitetu nie są jawne.

REGULAMIN WEWNĘTRZNY

Podkomitetu UE-EGIPT

ds. Przemysłu, Handlu, Usług i Inwestycji

1. Skład i przewodniczący

Podkomitet składa się z przedstawicieli Wspólnoty Europejskiej i jej państw członkowskich oraz przedstawicieli rządu Arabskiej Republiki Egiptu; przewodniczą mu na przemian obie strony.

2. Rola

Podkomitet działa pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia i składa mu sprawozdanie po każdym posiedzeniu. Podkomitet nie posiada uprawnień decyzyjnych, ale może przedkładać wnioski Komitetowi Stowarzyszenia.

3. Zagadnienia

Podkomitet omawia wdrożenie układu o stowarzyszeniu w wymienionych poniżej dziedzinach. W szczególności ocenia on postępy w zakresie zbliżania, wdrażania i egzekwowania prawa. W stosownych przypadkach omawia współpracę w sprawach administracji publicznej. Podkomitet rozpatruje wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić w poniższych dziedzinach, i sugeruje działania, jakie należy podjąć.

a) Współpraca przemysłowa, o której mowa w art. 45 układu o stowarzyszeniu

b) Sprawy handlowe, dostęp do rynku, środki taryfowe i pozataryfowe, w tym kwestie pochodzenia

c) Usługi, w tym usługi finansowe i pocztowe

d) Turystyka

e) Prawo przedsiębiorczości oraz kwestie związane z inwestycjami

f) Modernizacja przemysłu

g) Dostęp do finansowania i inwestycji

Powyższa lista nie jest wyczerpująca i Komitet Stowarzyszenia może dodać do niej inne tematy, w tym kwestie przekrojowe, np. dane statystyczne.

Podkomitet może podejmować dyskusje na temat jednej, kilku lub wszystkich powyższych dziedzin.

4. Sekretariat

Urzędnik Komisji Europejskiej oraz urzędnik rządu Arabskiej Republiki Egiptu wspólnie sprawują funkcje stałych sekretarzy podkomitetu.

Wszelkie komunikaty dotyczące podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

5. Posiedzenia

Podkomitet zbiera się zawsze, gdy wymagają tego okoliczności. Posiedzenie może zostać zwołane na wniosek którejkolwiek ze stron wystosowany za pośrednictwem jej sekretarza, który przekazuje go drugiej stronie. Sekretarz drugiej strony odpowiada na wniosek o zwołanie posiedzenia podkomitetu w terminie 15 dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

W przypadkach szczególnie pilnych posiedzenie podkomitetu może zostać zwołane z krótszym wyprzedzeniem, o ile obie strony wyrażą zgodę. Wszelkie wnioski o zwołanie posiedzenia powinny być składane na piśmie.

Posiedzenia podkomitet przeprowadza w czasie i miejscu uzgodnionym przez obie strony.

Posiedzenia zwołuje odpowiedzialny za to sekretarz w porozumieniu z przewodniczącym. Przed każdym posiedzeniem przewodniczący jest informowany o planowanym składzie delegacji każdej ze stron.

Jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, podkomitet może zaprosić na swoje posiedzenie ekspertów, którzy dostarczą niezbędnych informacji.

W każdym posiedzeniu uczestniczy przedstawiciel ministerstwa współpracy międzynarodowej, w celu zapewnienia odpowiedniej koordynacji i powiązania z trwającymi i przyszłymi projektami oraz programami finansowanymi przez UE oraz by priorytety określone podczas posiedzenia uzyskały niezbędne wsparcie.

6. Porządek obrad

Wszystkie wnioski o włączenie punktów do porządku posiedzenia podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

Przewodniczący sporządza wstępny porządek każdego posiedzenia. Odpowiedzialny za to sekretarz przekazuje go drugiemu sekretarzowi nie później niż 10 dni przed terminem posiedzenia.

Wstępny porządek obrad zawiera punkty, które zostały zgłoszone sekretarzom we wniosku nie później niż 15 dni przed terminem posiedzenia. Obie strony muszą otrzymać odpowiednią dokumentację co najmniej siedem dni przed posiedzeniem. Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, terminy te można skrócić, aby uwzględnić pilne przypadki.

Porządek obrad zostaje przyjęty przez podkomitet na początku każdego posiedzenia.

7. Protokół

Po każdym posiedzeniu obaj sekretarze sporządzają i zatwierdzają protokół. Kopie protokołu wraz z propozycjami podkomitetu sekretarze podkomitetu przekazują sekretarzom i przewodniczącemu Komitetu Stowarzyszenia.

8. Jawność

Jeżeli nie postanowiono inaczej, posiedzenia podkomitetu nie są jawne.

REGULAMIN WEWNĘTRZNY

Podkomitetu UE-EGIPT

ds. Transportu, Środowiska Naturalnego i Energii

1. Skład i przewodniczący

Podkomitet składa się z przedstawicieli Wspólnoty Europejskiej i jej państw członkowskich oraz przedstawicieli rządu Arabskiej Republiki Egiptu; przewodniczą mu na przemian obie strony.

2. Rola

Podkomitet działa pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia i składa mu sprawozdanie po każdym posiedzeniu. Podkomitet nie posiada uprawnień decyzyjnych, ale może przedkładać wnioski Komitetowi Stowarzyszenia.

3. Zagadnienia

Podkomitet omawia wdrożenie układu o stowarzyszeniu w wymienionych poniżej dziedzinach. W szczególności ocenia on postępy w zakresie zbliżania, wdrażania i egzekwowania prawa, a także włączania polityki w zakresie środowiska naturalnego do wszystkich dziedzin układu o stowarzyszeniu. W stosownych przypadkach omawia współpracę w sprawach administracji publicznej. Podkomitet rozpatruje wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić w poniższych dziedzinach, i sugeruje działania, jakie należy podjąć.

a) Transport: w tym modernizacja infrastruktury (w szczególności wzajemnych połączeń), otwieranie rynku, bezpieczeństwo transportu morskiego i lotniczego, kontrola portów i lotnisk oraz zarządzanie nimi, propagowanie inteligentnych systemów transportu i wykorzystywania technologii informatycznych we wszystkich rodzajach transportu, rozwój połączeń drogowych i kolejowych z krajami sąsiednimi, poprawa systemu multimodalnego oraz stymulowanie współpracy regionalnej.

b) Gospodarowanie środowiskiem, kwestie specyficzne dla tego sektora (zmiany klimatu, jakość powietrza, zasoby wodne, jakość wody, gospodarowanie odpadami, ochrona przyrody, pustynnienie, zanieczyszczenie mórz i strefy brzegowej, zanieczyszczenia przemysłowe itd.), uwzględnianie problematyki ochrony środowiska w innych dziedzinach, a także międzynarodowa i regionalna współpraca w dziedzinie środowiska.

c) Energia: w tym modernizacja i rozbudowa infrastruktury (w szczególności wzajemnych połączeń), bezpieczeństwo infrastruktury i transportu w sektorze energetycznym, zarządzanie popytem, promowanie odnawialnych źródeł energii, badania i współpraca w zakresie wymiany danych, współpraca regionalna, w szczególności promowanie rynku gazu krajów Maszreku, polityka cenowa oraz umowy dotyczące zakupu gazu w Unii Europejskiej; wymiana i transfer nowych technologii w przemyśle gazowniczym.

Powyższa lista nie jest wyczerpująca i Komitet Stowarzyszenia może dodać do niej inne tematy, w tym kwestie przekrojowe, np. dane statystyczne.

Podkomitet może podejmować dyskusje na temat jednej, kilku lub wszystkich powyższych dziedzin.

4. Sekretariat

Urzędnik Komisji Europejskiej oraz urzędnik rządu Arabskiej Republiki Egiptu wspólnie sprawują funkcje stałych sekretarzy podkomitetu.

Wszelkie komunikaty dotyczące podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

5. Posiedzenia

Podkomitet zbiera się zawsze, gdy wymagają tego okoliczności. Posiedzenie może zostać zwołane na wniosek którejkolwiek ze stron wystosowany za pośrednictwem jej sekretarza, który przekazuje go drugiej stronie. Sekretarz drugiej strony odpowiada na wniosek o zwołanie posiedzenia podkomitetu w terminie 15 dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

W przypadkach szczególnie pilnych posiedzenie podkomitetu może zostać zwołane z krótszym wyprzedzeniem, o ile obie strony wyrażą zgodę. Wszelkie wnioski o zwołanie posiedzenia powinny być składane na piśmie.

Posiedzenia podkomitet przeprowadza w czasie i miejscu uzgodnionym przez obie strony.

Posiedzenia zwołuje odpowiedzialny za to sekretarz w porozumieniu z przewodniczącym. Przed każdym posiedzeniem przewodniczący jest informowany o planowanym składzie delegacji każdej ze stron.

Jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, podkomitet może zaprosić na swoje posiedzenie ekspertów, którzy dostarczą niezbędnych informacji.

W każdym posiedzeniu uczestniczy przedstawiciel ministerstwa współpracy międzynarodowej, w celu zapewnienia odpowiedniej koordynacji i powiązania z trwającymi i przyszłymi projektami oraz programami finansowanymi przez UE oraz by priorytety określone podczas posiedzenia uzyskały niezbędne wsparcie.

6. Porządek obrad

Wszystkie wnioski o włączenie punktów do porządku posiedzenia podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

Przewodniczący sporządza wstępny porządek każdego posiedzenia. Odpowiedzialny za to sekretarz przekazuje go drugiemu sekretarzowi nie później niż 10 dni przed terminem posiedzenia.

Wstępny porządek obrad zawiera punkty, które zostały zgłoszone sekretarzom we wniosku nie później niż 15 dni przed terminem posiedzenia. Obie strony muszą otrzymać odpowiednią dokumentację co najmniej siedem dni przed posiedzeniem. Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, terminy te można skrócić, aby uwzględnić pilne przypadki.

Porządek obrad zostaje przyjęty przez podkomitet na początku każdego posiedzenia.

7. Protokół

Po każdym posiedzeniu obaj sekretarze sporządzają i zatwierdzają protokół. Kopie protokołu wraz z propozycjami podkomitetu sekretarze podkomitetu przekazują sekretarzom i przewodniczącemu Komitetu Stowarzyszenia.

8. Jawność

Jeżeli nie postanowiono inaczej, posiedzenia podkomitetu nie są jawne.

REGULAMIN WEWNĘTRZNY

Podkomitetu UE-EGIPT

ds. Społeczeństwa Informacyjnego, Badań i Innowacji, Usług Audiowizualnych, Edukacji i Kultury

1. Skład i przewodniczący

Podkomitet składa się z przedstawicieli Wspólnoty Europejskiej i jej państw członkowskich oraz przedstawicieli rządu Arabskiej Republiki Egiptu; przewodniczą mu na przemian obie strony.

2. Rola

Podkomitet działa pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia i składa mu sprawozdanie po każdym posiedzeniu. Podkomitet nie posiada uprawnień decyzyjnych, ale może przedkładać wnioski Komitetowi Stowarzyszenia.

3. Zagadnienia

Podkomitet omawia wdrożenie układu o stowarzyszeniu w wymienionych poniżej dziedzinach. W szczególności ocenia on postępy w zakresie zbliżania, wdrażania i egzekwowania prawa. W stosownych przypadkach omawia współpracę w sprawach administracji publicznej. Podkomitet rozpatruje wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić w poniższych dziedzinach, i sugeruje działania, jakie należy podjąć.

a) Rozwój zdolności instytucjonalnych związanych z nauką, technologią i innowacjami, a zwłaszcza zdolności do wykorzystywania wyników badań naukowo-technicznych w przemyśle oraz w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP), a także działania następcze związane z wykonaniem umowy włączającej Arabską Republikę Egiptu do programu ramowego dotyczącego BRT

b) Współpraca w dziedzinie technologii komunikacyjnych i informacyjnych

c) Reformy i współpraca w dziedzinie edukacji, szkoleń i młodzieży, obejmująca między innymi metody rozwoju kształcenia technicznego, wymianę doświadczeń w zakresie szkolenia nauczycieli i osób zarządzających szkołami, modernizację programów edukacyjnych oraz zwalczanie analfabetyzmu wśród kobiet

d) Współpraca kulturalna

e) Polityka audiowizualna, informacyjna i komunikacyjna

f) Udział organizacji egipskich w składaniu wniosków w ramach programu dotyczącego technologii społeczeństwa informacyjnego

g) Polityka i przepisy dotyczące sieci i usług łączności elektronicznej

Powyższa lista nie jest wyczerpująca i Komitet Stowarzyszenia może dodać do niej inne tematy, w tym kwestie przekrojowe, np. dane statystyczne.

Podkomitet może podejmować dyskusje na temat jednej, kilku lub wszystkich powyższych dziedzin.

4. Sekretariat

Urzędnik Komisji Europejskiej oraz urzędnik rządu Arabskiej Republiki Egiptu wspólnie sprawują funkcje stałych sekretarzy podkomitetu.

Wszelkie komunikaty dotyczące podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

5. Posiedzenia

Podkomitet zbiera się zawsze, gdy wymagają tego okoliczności. Posiedzenie może zostać zwołane na wniosek którejkolwiek ze stron wystosowany za pośrednictwem jej sekretarza, który przekazuje go drugiej stronie. Sekretarz drugiej strony odpowiada na wniosek o zwołanie posiedzenia podkomitetu w terminie 15 dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

W przypadkach szczególnie pilnych posiedzenie podkomitetu może zostać zwołane z krótszym wyprzedzeniem, o ile obie strony wyrażą zgodę. Wszelkie wnioski o zwołanie posiedzenia powinny być składane na piśmie.

Posiedzenia podkomitet przeprowadza w czasie i miejscu uzgodnionym przez obie strony.

Posiedzenia zwołuje odpowiedzialny za to sekretarz w porozumieniu z przewodniczącym. Przed każdym posiedzeniem przewodniczący jest informowany o planowanym składzie delegacji każdej ze stron.

Jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, podkomitet może zaprosić na swoje posiedzenie ekspertów, którzy dostarczą niezbędnych informacji.

W każdym posiedzeniu uczestniczy przedstawiciel ministerstwa współpracy międzynarodowej, w celu zapewnienia odpowiedniej koordynacji i powiązania z trwającymi i przyszłymi projektami oraz programami finansowanymi przez UE oraz by priorytety określone podczas posiedzenia uzyskały niezbędne wsparcie.

6. Porządek obrad

Wszystkie wnioski o włączenie punktów do porządku posiedzenia podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

Przewodniczący sporządza wstępny porządek każdego posiedzenia. Odpowiedzialny za to sekretarz przekazuje go drugiemu sekretarzowi nie później niż 10 dni przed terminem posiedzenia.

Wstępny porządek obrad zawiera punkty, które zostały zgłoszone sekretarzom we wniosku nie później niż 15 dni przed terminem posiedzenia. Obie strony muszą otrzymać odpowiednią dokumentację co najmniej siedem dni przed posiedzeniem. Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, terminy te można skrócić, aby uwzględnić pilne przypadki.

Porządek obrad zostaje przyjęty przez podkomitet na początku każdego posiedzenia.

7. Protokół

Po każdym posiedzeniu obaj sekretarze sporządzają i zatwierdzają protokół. Kopie protokołu wraz z propozycjami podkomitetu sekretarze podkomitetu przekazują sekretarzom i przewodniczącemu Komitetu Stowarzyszenia.

8. Jawność

Jeżeli nie postanowiono inaczej, posiedzenia podkomitetu nie są jawne.

REGULAMIN WEWNĘTRZNY

Podkomitetu UE-EGIPT

ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

1. Skład i przewodniczący

Podkomitet składa się z przedstawicieli Wspólnoty Europejskiej i jej państw członkowskich oraz przedstawicieli rządu Arabskiej Republiki Egiptu; przewodniczą mu na przemian obie strony.

2. Rola

Podkomitet działa pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia i składa mu sprawozdanie po każdym posiedzeniu. Podkomitet nie posiada uprawnień decyzyjnych, ale może przedkładać wnioski Komitetowi Stowarzyszenia.

3. Zagadnienia

Podkomitet omawia wdrożenie układu o stowarzyszeniu w wymienionych poniżej dziedzinach. W szczególności ocenia on postępy w zakresie zbliżania, wdrażania i egzekwowania prawa. W stosownych przypadkach omawia współpracę w sprawach administracji publicznej. Podkomitet rozpatruje wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić w poniższych dziedzinach, i sugeruje działania, jakie należy podjąć.

a) Rolnictwo i rybołówstwo

b) Współpraca w dziedzinie rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich

c) Sprawy fitosanitarne i weterynaryjne

d) Przetworzone produkty rolne

e) Przepisy mające zastosowanie w handlu

Powyższa lista nie jest wyczerpująca i Komitet Stowarzyszenia może dodać do niej inne tematy, w tym kwestie przekrojowe, np. dane statystyczne.

Podkomitet może podejmować dyskusje na temat jednej, kilku lub wszystkich powyższych dziedzin.

4. Sekretariat

Urzędnik Komisji Europejskiej oraz urzędnik rządu Arabskiej Republiki Egiptu wspólnie sprawują funkcje stałych sekretarzy podkomitetu.

Wszelkie komunikaty dotyczące podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

5. Posiedzenia

Podkomitet zbiera się zawsze, gdy wymagają tego okoliczności. Posiedzenie może zostać zwołane na wniosek którejkolwiek ze stron wystosowany za pośrednictwem jej sekretarza, który przekazuje go drugiej stronie. Sekretarz drugiej strony odpowiada na wniosek o zwołanie posiedzenia podkomitetu w terminie 15 dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

W przypadkach szczególnie pilnych posiedzenie podkomitetu może zostać zwołane z krótszym wyprzedzeniem, o ile obie strony wyrażą zgodę. Wszelkie wnioski o zwołanie posiedzenia powinny być składane na piśmie.

Posiedzenia podkomitet przeprowadza w czasie i miejscu uzgodnionym przez obie strony.

Posiedzenia zwołuje odpowiedzialny za to sekretarz w porozumieniu z przewodniczącym. Przed każdym posiedzeniem przewodniczący jest informowany o planowanym składzie delegacji każdej ze stron.

Jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, podkomitet może zaprosić na swoje posiedzenie ekspertów, którzy dostarczą niezbędnych informacji.

W każdym posiedzeniu uczestniczy przedstawiciel ministerstwa współpracy międzynarodowej, w celu zapewnienia odpowiedniej koordynacji i powiązania z trwającymi i przyszłymi projektami oraz programami finansowanymi przez UE oraz by priorytety określone podczas posiedzenia uzyskały niezbędne wsparcie.

6. Porządek obrad

Wszystkie wnioski o włączenie punktów do porządku posiedzenia podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

Przewodniczący sporządza wstępny porządek każdego posiedzenia. Odpowiedzialny za to sekretarz przekazuje go drugiemu sekretarzowi nie później niż 10 dni przed terminem posiedzenia.

Wstępny porządek obrad zawiera punkty, które zostały zgłoszone sekretarzom we wniosku nie później niż 15 dni przed terminem posiedzenia. Obie strony muszą otrzymać odpowiednią dokumentację co najmniej siedem dni przed posiedzeniem. Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, terminy te można skrócić, aby uwzględnić pilne przypadki.

Porządek obrad zostaje przyjęty przez podkomitet na początku każdego posiedzenia.

7. Protokół

Po każdym posiedzeniu obaj sekretarze sporządzają i zatwierdzają protokół. Kopie protokołu wraz z propozycjami podkomitetu sekretarze podkomitetu przekazują sekretarzom i przewodniczącemu Komitetu Stowarzyszenia.

8. Jawność

Jeżeli nie postanowiono inaczej, posiedzenia grupy roboczej nie są jawne.

REGULAMIN WEWNĘTRZNY

Podkomitetu UE-EGIPT

ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa

1. Skład i przewodniczący

Podkomitet składa się z przedstawicieli Wspólnoty Europejskiej i jej państw członkowskich oraz przedstawicieli rządu Arabskiej Republiki Egiptu; przewodniczą mu na przemian obie strony.

2. Rola

Podkomitet działa pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia i składa mu sprawozdanie po każdym posiedzeniu. Podkomitet nie posiada uprawnień decyzyjnych, ale może przedkładać wnioski Komitetowi Stowarzyszenia.

3. Zagadnienia

Podkomitet omawia wdrożenie układu o stowarzyszeniu w wymienionych poniżej dziedzinach. W szczególności ocenia on postępy w zakresie zbliżania, wdrażania i egzekwowania prawa. W stosownych przypadkach omawia współpracę w sprawach administracji publicznej. Podkomitet rozpatruje wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić w poniższych dziedzinach, i sugeruje działania, jakie należy podjąć.

a) Współpraca w zakresie wymiaru sprawiedliwości

b) Współpraca sądowa w sprawach cywilnych i karnych

c) Narkotyki

d) Współpraca w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej, w tym handlu ludźmi, nielegalnej imigracji, terroryzmu i prania pieniędzy

e) Współpraca w dziedzinie zwalczania korupcji

Powyższa lista nie jest wyczerpująca i Komitet Stowarzyszenia może dodać do niej inne tematy, w tym kwestie przekrojowe, np. dane statystyczne.

Podkomitet może podejmować dyskusje na temat jednej, kilku lub wszystkich powyższych dziedzin.

4. Sekretariat

Urzędnik Komisji Europejskiej oraz urzędnik rządu Arabskiej Republiki Egiptu wspólnie sprawują funkcje stałych sekretarzy podkomitetu.

Wszelkie komunikaty dotyczące podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

5. Posiedzenia

Podkomitet zbiera się zawsze, gdy wymagają tego okoliczności. Posiedzenie może zostać zwołane na wniosek którejkolwiek ze stron wystosowany za pośrednictwem jej sekretarza, który przekazuje go drugiej stronie. Sekretarz drugiej strony odpowiada na wniosek o zwołanie posiedzenia podkomitetu w terminie 15 dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

W przypadkach szczególnie pilnych posiedzenie podkomitetu może zostać zwołane z krótszym wyprzedzeniem, o ile obie strony wyrażą zgodę. Wszelkie wnioski o zwołanie posiedzenia powinny być składane na piśmie.

Posiedzenia podkomitet przeprowadza w czasie i miejscu uzgodnionym przez obie strony.

Posiedzenia zwołuje odpowiedzialny za to sekretarz w porozumieniu z przewodniczącym. Przed każdym posiedzeniem przewodniczący jest informowany o planowanym składzie delegacji każdej ze stron.

Jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, podkomitet może zaprosić na swoje posiedzenie ekspertów, którzy dostarczą niezbędnych informacji.

W każdym posiedzeniu uczestniczy przedstawiciel ministerstwa współpracy międzynarodowej, w celu zapewnienia odpowiedniej koordynacji i powiązania z trwającymi i przyszłymi projektami oraz programami finansowanymi przez UE oraz by priorytety określone podczas posiedzenia uzyskały niezbędne wsparcie.

6. Porządek obrad

Wszystkie wnioski o włączenie punktów do porządku posiedzenia podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

Przewodniczący sporządza wstępny porządek każdego posiedzenia. Odpowiedzialny za to sekretarz przekazuje go drugiemu sekretarzowi nie później niż 10 dni przed terminem posiedzenia.

Wstępny porządek obrad zawiera punkty, które zostały zgłoszone sekretarzom we wniosku nie później niż 15 dni przed terminem posiedzenia. Obie strony muszą otrzymać odpowiednią dokumentację co najmniej siedem dni przed posiedzeniem. Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, terminy te można skrócić, aby uwzględnić pilne przypadki.

Porządek obrad zostaje przyjęty przez podkomitet na początku każdego posiedzenia.

7. Protokół

Po każdym posiedzeniu obaj sekretarze sporządzają i zatwierdzają protokół. Kopie protokołu wraz z propozycjami podkomitetu sekretarze podkomitetu przekazują sekretarzom i przewodniczącemu Komitetu Stowarzyszenia.

8. Jawność

Jeżeli nie postanowiono inaczej, posiedzenia podkomitetu nie są jawne.

REGULAMIN WEWNĘTRZNY

Podkomitetu UE-EGIPT

ds. Współpracy Celnej

1. Skład i przewodniczący

Podkomitet składa się z przedstawicieli Wspólnoty Europejskiej i jej państw członkowskich oraz przedstawicieli rządu Arabskiej Republiki Egiptu; przewodniczą mu na przemian obie strony.

2. Rola

Podkomitet działa pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia i składa mu sprawozdanie po każdym posiedzeniu. Podkomitet nie posiada uprawnień decyzyjnych, ale może przedkładać wnioski Komitetowi Stowarzyszenia.

3. Zagadnienia

Podkomitet omawia wdrożenie układu o stowarzyszeniu w wymienionych poniżej dziedzinach. W szczególności ocenia on postępy w zakresie zbliżania, wdrażania i egzekwowania prawa. W stosownych przypadkach omawia współpracę w sprawach administracji publicznej. Podkomitet rozpatruje wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić w poniższych dziedzinach, i sugeruje działania, jakie należy podjąć.

a) Reguły pochodzenia

b) Ogólne procedury celne, nomenklatura celna, ustalanie wartości celnej

c) Systemy taryfowe

d) Współpraca celna

Powyższa lista nie jest wyczerpująca i Komitet Stowarzyszenia może dodać do niej inne tematy, w tym kwestie przekrojowe, np. dane statystyczne.

Podkomitet może podejmować dyskusje na temat jednej, kilku lub wszystkich powyższych dziedzin.

4. Sekretariat

Urzędnik Komisji Europejskiej oraz urzędnik rządu Arabskiej Republiki Egiptu wspólnie sprawują funkcje stałych sekretarzy podkomitetu.

Wszelkie komunikaty dotyczące podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

5. Posiedzenia

Podkomitet zbiera się zawsze, gdy wymagają tego okoliczności. Posiedzenie może zostać zwołane na wniosek którejkolwiek ze stron wystosowany za pośrednictwem jej sekretarza, który przekazuje go drugiej stronie. Sekretarz drugiej strony odpowiada na wniosek o zwołanie posiedzenia podkomitetu w terminie 15 dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

W przypadkach szczególnie pilnych posiedzenie podkomitetu może zostać zwołane z krótszym wyprzedzeniem, o ile obie strony wyrażą zgodę. Wszelkie wnioski o zwołanie posiedzenia powinny być składane na piśmie.

Posiedzenia podkomitet przeprowadza w czasie i miejscu uzgodnionym przez obie strony.

Posiedzenia zwołuje odpowiedzialny za to sekretarz w porozumieniu z przewodniczącym. Przed każdym posiedzeniem przewodniczący jest informowany o planowanym składzie delegacji każdej ze stron.

Jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, podkomitet może zaprosić na swoje posiedzenie ekspertów, którzy dostarczą niezbędnych informacji.

W każdym posiedzeniu uczestniczy przedstawiciel ministerstwa współpracy międzynarodowej, w celu zapewnienia odpowiedniej koordynacji i powiązania z trwającymi i przyszłymi projektami oraz programami finansowanymi przez UE oraz by priorytety określone podczas posiedzenia uzyskały niezbędne wsparcie.

6. Porządek obrad

Wszystkie wnioski o włączenie punktów do porządku posiedzenia podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

Przewodniczący sporządza wstępny porządek każdego posiedzenia. Odpowiedzialny za to sekretarz przekazuje go drugiemu sekretarzowi nie później niż 10 dni przed terminem posiedzenia.

Wstępny porządek obrad zawiera punkty, które zostały zgłoszone sekretarzom we wniosku nie później niż 15 dni przed terminem posiedzenia. Obie strony muszą otrzymać odpowiednią dokumentację co najmniej siedem dni przed posiedzeniem. Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, terminy te można skrócić, aby uwzględnić pilne przypadki.

Porządek obrad zostaje przyjęty przez podkomitet na początku każdego posiedzenia.

7. Protokół

Po każdym posiedzeniu obaj sekretarze sporządzają i zatwierdzają protokół. Kopie protokołu wraz z propozycjami podkomitetu sekretarze podkomitetu przekazują sekretarzom i przewodniczącemu Komitetu Stowarzyszenia.

8. Jawność

Jeżeli nie postanowiono inaczej, posiedzenia podkomitetu nie są jawne.

REGULAMIN WEWNĘTRZNY

Podkomitetu UE-EGIPT

do Spraw Politycznych: Prawa Człowieka i Demokracja - Zagadnienia Międzynarodowe i Regionalne

1. Skład i przewodniczący

Podkomitet składa się z przedstawicieli Wspólnoty Europejskiej i jej państw członkowskich oraz przedstawicieli rządu Arabskiej Republiki Egiptu; przewodniczą mu na przemian obie strony.

2. Rola

Podkomitet - jako forum dyskusyjne, konsultacyjne i oceniające - działa pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia i składa mu sprawozdanie po każdym posiedzeniu. Podkomitet nie posiada uprawnień decyzyjnych, ale może przedkładać wnioski Komitetowi Stowarzyszenia.

3. Zagadnienia

Podkomitet omawia wdrożenie układu o stowarzyszeniu i związanego z nim planu działania w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa, w tym wykonanie ich w wymienionych poniżej dziedzinach, oraz ocenia postępy w realizacji celów i działań określonych i uzgodnionych w ramach planu działania. W kwestiach dotyczących praw człowieka, demokracji, zagadnień międzynarodowych i regionalnych objętych planem działania UE-Egipt w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa podkomitet stanowi główny mechanizm techniczny dla działań następczych. W stosownych przypadkach omawia współpracę w sprawach administracji publicznej. Podkomitet rozpatruje wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić w poniższych dziedzinach, i sugeruje działania, jakie należy podjąć. Podkomitet zostanie podzielony na następujące dwie grupy:

a) Prawa człowieka i demokracja

– Demokracja i praworządność

– Prawa człowieka i podstawowe wolności, w tym:

– Prawa kobiet i dzieci

– Wolność zrzeszania się, wypowiedzi i pluralizm mediów

– Walka z dyskryminacją, nietolerancją, rasizmem i ksenofobią

– Podstawowe prawa socjalne i podstawowe standardy pracy

b) Zagadnienia międzynarodowe i regionalne

– Współpraca w dziedzinie polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, w tym w dziedzinie rozbrojenia

– Zagadnienia regionalne, w tym bliskowschodni proces pokojowy

– Walka z terroryzmem

– Nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia

Powyższa lista nie jest wyczerpująca i Komitet Stowarzyszenia może dodać do niej inne tematy.

Podkomitet może podejmować dyskusje na temat jednej, kilku lub wszystkich powyższych dziedzin.

Podkomitet ma wszechstronnie i kompleksowo ułatwiać dialog prowadzony w atmosferze wzajemnego zrozumienia i poszanowania stanowisk obu stron dotyczący wszystkich aspektów praw człowieka i demokracji oraz zagadnień międzynarodowych i regionalnych.

4. Sekretariat

Urzędnik Komisji Europejskiej oraz urzędnik rządu Arabskiej Republiki Egiptu wspólnie sprawują funkcje stałych sekretarzy podkomitetu.

Wszelkie komunikaty dotyczące podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

5. Posiedzenia

Podkomitet zbiera się zawsze, gdy wymagają tego okoliczności. Posiedzenie może zostać zwołane na wniosek którejkolwiek ze stron wystosowany za pośrednictwem jej sekretarza, który przekazuje go drugiej stronie. Sekretarz drugiej strony odpowiada na wniosek o zwołanie posiedzenia podkomitetu w terminie 15 dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

W przypadkach szczególnie pilnych posiedzenie podkomitetu może zostać zwołane z krótszym wyprzedzeniem, o ile obie strony wyrażą zgodę. Wszelkie wnioski o zwołanie posiedzenia powinny być składane na piśmie.

Posiedzenia podkomitet przeprowadza w czasie i miejscu uzgodnionym przez obie strony, a każdej grupie wymienionej w pkt 3 zapewnia się odpowiednią ilość czasu.

Posiedzenia zwołuje odpowiedzialny za to sekretarz w porozumieniu z przewodniczącym. Przed każdym posiedzeniem przewodniczący jest informowany o planowanym składzie delegacji każdej ze stron.

Jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, podkomitet może zaprosić na swoje posiedzenie ekspertów, którzy dostarczą niezbędnych informacji.

W każdym posiedzeniu uczestniczy przedstawiciel ministerstwa współpracy międzynarodowej, w celu zapewnienia odpowiedniej koordynacji i powiązania z trwającymi i przyszłymi projektami oraz programami finansowanymi przez UE oraz by priorytety określone podczas posiedzenia uzyskały niezbędne wsparcie.

6. Porządek obrad

Wszystkie wnioski o włączenie punktów do porządku posiedzenia podkomitetu są przekazywane sekretarzom.

Przewodniczący sporządza wstępny porządek każdego posiedzenia. Odpowiedzialny za to sekretarz przekazuje go drugiemu sekretarzowi nie później niż 10 dni przed terminem posiedzenia.

Wstępny porządek obrad zawiera punkty, które zostały zgłoszone sekretarzom we wniosku nie później niż 15 dni przed terminem posiedzenia.

Obie strony muszą otrzymać odpowiednią dokumentację co najmniej siedem dni przed posiedzeniem. Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, terminy te można skrócić, aby uwzględnić pilne przypadki.

Porządek obrad zostaje przyjęty przez podkomitet na początku każdego posiedzenia.

7. Protokół

Po każdym posiedzeniu obaj sekretarze sporządzają i zatwierdzają protokół. Kopie protokołu wraz z propozycjami podkomitetu sekretarze podkomitetu przekazują sekretarzom i przewodniczącemu Komitetu Stowarzyszenia.

8. Jawność

Jeżeli nie zdecydowano inaczej, posiedzenia podkomitetu są niejawne, a jego prace nie są jawne.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.230.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/687/WE ustanawiająca podkomitety Komitetu Stowarzyszenia oraz Grupę Roboczą ds. Migracji, Spraw Społecznych i Konsularnych
Data aktu: 06/03/2007
Data ogłoszenia: 28/08/2008
Data wejścia w życie: 06/03/2007