a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (WE) nr 3/2008 przewiduje, ze Komisja określa zasady realizacji programów informacyjnych i promocyjnych współfinansowanych z budżetu Wspólnoty.
(2) Biorąc pod uwagę zdobyte doświadczenia, perspektywy rozwoju rynków zarówno we Wspólnocie, jak i poza nią oraz nowy kontekst handlu międzynarodowego, należy opracować spójną całościową politykę informacyjną i promocyjną w odniesieniu do produktów rolnych i metod ich produkcji, a także w odniesieniu do produktów spożywczych wyprodukowanych z produktów rolnych, na rynku wewnętrznym oraz na rynkach krajów trzecich, jednak bez zachęcania do konsumpcji jakiegokolwiek produktu ze względu na jego szczególne pochodzenie. W celu zapewnienia jasności należy zatem uchylić rozporządzenie Komisji (WE) nr 1071/2005 z dnia 1 lipca 2005 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2826/2000 w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym 2 oraz rozporządzenie Komisji (WE) nr 1346/2005 z dnia 16 sierpnia 2005 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2702/1999 w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych w państwach trzecich 3 , i zastąpić je wspólnym rozporządzeniem, zachowując jednocześnie w poszczególnych rozdziałach cechy charakterystyczne działań w zależności od miejsca ich realizacji.
(3) W trosce o prawidłowe zarządzanie należy przewidzieć utworzenie i regularne uaktualnianie wykazu tematów, produktów i rynków będących przedmiotem działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych, wyznaczenie władz krajowych odpowiedzialnych za stosowanie niniejszego rozporządzenia, jak również czas trwania programów.
(4) W trosce o informowanie i ochronę konsumentów należy przewidzieć, by każde przesłanie dotyczące wpływu danego produktu rolnego na zdrowie, skierowane do konsumentów i innych adresatów w ramach programów realizowanych na rynku wewnętrznym, opierało się na uznanych podstawach naukowych i by źródła tych informacji były uznane.
(5) W celu uniknięcia ryzyka zakłócenia konkurencji należy z jednej strony ustanowić wytyczne i podstawowe zasady obowiązujące w odniesieniu do produktów będących przedmiotem kampanii informacyjnych i promocyjnych na rynku wewnętrznym, a z drugiej strony - zasady postępowania w zakresie wskazywania szczególnego pochodzenia produktów będących przedmiotem kampanii informacyjnych i promocyjnych w krajach trzecich.
(6) W trosce o pewność prawną należy zaznaczyć, że programy proponowane dla rynku wewnętrznego powinny być w szczególności zgodne ze wszystkimi przepisami prawodawstwa wspólnotowego dotyczącego tych produktów i ich wprowadzania do obrotu, jak również z wymienionymi wytycznymi.
(7) W celu ujednolicenia zasad wyboru organów wdrażających i wyboru programów, właściwe wydaje się zastosowanie w krajach trzecich tych samych zasad w odniesieniu do działań realizowanych przez organizacje międzynarodowe, o których mowa w art. 6 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 3/2008. Celem zachowania pewności prawnej informacje rozpowszechniane w ramach programów muszą być zgodne z prawodawstwem docelowych krajów trzecich.
(8) Należy określić procedurę przedkładania programów i wyboru organu wdrażającego, zapewniającą jak największą konkurencję i swobodny przepływ usług uwzględniając, w przypadku gdy organizacja składająca wniosek jest podmiotem prawa publicznego, przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/18/WE z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi 4 .
(9) Rozporządzenie (WE) nr 3/2008 przewiduje możliwość realizacji przez same organizacje składające wniosek niektórych części programów, możliwość wyboru organów wdrażających na dalszym etapie procedury oraz możliwość utrzymania poziomu wkładu wspólnotowego na poziomie stałym i nieprzekraczającym 50 % rzeczywistych kosztów każdego etapu programu oraz w wysokości 60 % w przypadku działań przewidzianych w sektorze owoców i warzyw, skierowanych do dzieci w placówkach szkolnych we Wspólnocie. Należy ustanowić zasady stosowania tych przepisów.
(10) Należy ustalić kryteria wyboru programów przez państwa członkowskie oraz kryteria analizy wybranych przez Komisję programów w sposób zapewniający przestrzeganie przepisów wspólnotowych oraz skuteczność realizowanych działań. Po przeanalizowaniu programów Komisja musi podjąć decyzję o zatwierdzeniu programów i określić związane z nimi budżety.
(11) W przypadku programów skierowanych do krajów trzecich, w celu zapewnienia efektywności działań Wspólnoty państwa członkowskie powinny dopilnować, aby zatwierdzone programy były spójne z programami krajowymi i regionalnymi oraz się z nimi nawzajem uzupełniały; należy również określić preferencyjne kryteria wyboru programów, tak aby zoptymalizować ich wpływ.
(12) W przypadku programów, w które zaangażowanych jest kilka państw członkowskich, należy określić środki zapewniające współpracę w zakresie przedkładania i analizy programów.
(13) W trosce o prawidłowe zarządzanie finansami programy powinny określać zasady wkładu finansowego państw członkowskich i organizacji składających wnioski.
(14) W celu uniknięcia ryzyka podwójnego finansowania należy wykluczyć wsparcie udzielane na mocy rozporządzenia (WE) nr 3/2008 w odniesieniu do działań informacyjnych i promocyjnych na rynku wewnętrznym, otrzymujących wsparcie na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich 5 .
(15) Różne zasady dotrzymywania zobowiązań powinny być przedmiotem umów zawieranych między zainteresowanymi a właściwymi organami krajowymi, w rozsądnym terminie i na podstawie wzorów umów udostępnionych państwom członkowskim przez Komisję.
(16) W celu zapewnienia należytego wykonania umowy podpisujący umowę powinien ustanowić zabezpieczenie na rzecz właściwego organu krajowego w wysokości 15 % wkładu Wspólnoty oraz zainteresowanych państw członkowskich. Podobnie zabezpieczenie musi być ustanawiane w przypadku składania wniosku o wypłatę zaliczki dla każdego okresu rocznego.
(17) Należy określić kontrole przeprowadzane przez państwa członkowskie.
(18) Należy zaznaczyć, że realizacja działań przewidzianych w umowach stanowi zobowiązanie pierwotne w rozumieniu art. 20 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2220/85 z dnia 22 lipca 1985 r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu zabezpieczeń w odniesieniu do produktów rolnych 6 .
(19)W związku z wymogami zarządzania budżetem niezbędne jest określenie kar pieniężnych w przypadku nieterminowego złożenia wniosku o przyznanie płatności pośredniej lub w przypadku opóźnienia w płatności ze strony państw członkowskich.
(20) W trosce o prawidłowe zarządzanie finansami oraz w celu uniknięcia, by planowane płatności nie wyczerpały wkładu finansowego Wspólnoty powodując brak salda do zapłaty, należy ustanowić, że płatności zaliczkowe i różne płatności pośrednie nie mogą przekroczyć 80 % wkładu Wspólnoty i wkładu państw członkowskich. Z tego samego powodu wniosek o wypłatę salda powinien być dostarczony do właściwego organu krajowego w wyznaczonym terminie.
(21) Państwa członkowskie powinny dokonać weryfikacji wszystkich materiałów informacyjnych i promocyjnych przygotowanych w ramach programów. Należy ustanowić zasady wykorzystania tych materiałów po zakończeniu programów.
(22) W świetle zdobytego doświadczenia oraz w celu monitorowania prawidłowej realizacji programów należy dokładnie określić zasady monitorowania prowadzonego przez grupę monitorującą powołaną do tego celu rozporządzeniem (WE) nr 3/2008.
(23) Wydaje się konieczne, by państwa członkowskie przeprowadzały kontrolę realizacji działań oraz by Komisja była informowana o wynikach weryfikacji i kontroli ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu. W trosce o prawidłowe zarządzanie finansami należy określić zasady współpracy między państwami członkowskimi, w przypadku gdy działania są realizowane w innym państwie członkowskim niż państwo, w którym właściwy organ podpisujący umowę ma swoją siedzibę.
(24) W celu skutecznej ochrony interesów finansowych Wspólnoty należy przyjąć odpowiednie środki służące zwalczaniu oszustw i rażących zaniedbań. W tym celu należy ustanowić zwroty i kary.
(25) Należy ustanowić w jasny sposób, by w przypadku programów wieloletnich, po zakończeniu każdego okresu rocznego, obowiązywał wymóg przedstawienia sprawozdania z oceny wewnętrznej, nawet jeżeli nie jest składany żaden wniosek o przyznanie płatności.
(26) Stopa odsetek, do zapłaty których jest zobowiązany beneficjent płatności nienależnej, jest określana według stopy procentowej dla należności niespłaconych w terminie, określonej w art. 86 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich 7 .
(27) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 3 z 5.1.2008, s. 1.
3 Dz.U. L 212 z 17.8.2005, s. 16.
4 Dz.U. L 134 z 30.4.2004, s. 114. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem Komisji (WE) nr 213/2008 (Dz.U. L 74 z 15.3.2008, s. 1).
8 Art.4 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1085/2011 z dnia 27 października 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.281.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2011 r.
9 Art. 8 ust. 1:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 688/2011 z dnia 18 lipca 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.188.6) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 26 lipca 2011 r. Odstępstwo wygasa najpóźniej z dniem 31 grudnia 2004 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1085/2011 z dnia 27 października 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.281.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 lit. a rozporządzenia nr 796/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.218.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2014 r, z tym że zmiana ma zastosowanie do propozycji programów, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 3/2008 i które mają być przedkładane od 2015 r., zgodnie z art. 2 przywołanego rozporządzenia.
10 Art. 11 zmieniony przez art. 1 lit. b rozporządzenia nr 796/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.218.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2014 r., z tym że zmiana ma zastosowanie do propozycji programów, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 3/2008 i które mają być przedkładane od 2015 r., zgodnie z art. 2 przywołanego rozporządzenia.
11 Art. 16 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1085/2011 z dnia 27 października 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.281.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2011 r.
12 Dz.U. L 171 z 23.6.2006, s. 1.
13 Art. 17 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1085/2011 z dnia 27 października 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.281.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2011 r.
14 Art. 22 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1085/2011 z dnia 27 października 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.281.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2011 r.
15 Art. 23 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1085/2011 z dnia 27 października 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.281.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2011 r.
16 Dz.U. L 355 z 15.12.2006, s. 56.
17 Dz.U. L 312 z 23.12.1995, s. 1.
18 Załącznik I:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1313/2008 z dnia 19 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.344.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 737/2013 z dnia 30 lipca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.204.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2013 r.
19 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
20 Dz.U. L 198 z 22.7.1991, s. 1.
21 Dz.U. L 109 z 6.5.2000, s. 29.
22 Dz.U. L 186 z 7.7.2006, s. 1.
23 Dz.U. L 30 z 31.1.2002, s. 44.
24 Dz.U. L 161 z 16.6.2001, s. 38.
25 COM(2004) 415 wersja ostateczna.
26 Załącznik II:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1313/2008 z dnia 19 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.344.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 737/2013 z dnia 30 lipca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.204.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2013 r.
27 Załącznik III:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1313/2008 z dnia 19 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.344.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 737/2013 z dnia 30 lipca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.204.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2013 r.