RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Unia Europejska, na podstawie wspólnego stanowiska 2001/869/WPZiB(1), uczestniczy w Organizacji Rozwoju Energetyki Półwyspu Koreańskiego (KEDO), by przyczynić się do znalezienia ogólnego rozwiązania kwestii nierozprzestrzeniania broni jądrowej na Półwyspie Koreańskim.
(2) Strategia UE przeciwko rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia, przyjęta przez Radę Europejską w dniu 12 grudnia 2003 r., przywiązuje szczególną wagę do stosowania się przez wszystkie strony do postanowień Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
(3) Poprzez udział w KEDO Unia Europejska dokonuje wkładu w osiągnięcie stojącego przed nią celu polegającego na znalezieniu ogólnego rozwiązania kwestii rozprzestrzeniania broni jądrowej na Półwyspie Koreańskim zgodnie z celami rozmów sześciostronnych.
(4) Pomiędzy członkami zarządu KEDO panuje zgoda co do jak najszybszego zakończenia projektu dotyczącego reaktora na lekką wodę KEDO (dalej zwanego "projektem LWR") i likwidacji KEDO w sposób systematyczny przed końcem 2006 r.
(5) W tym celu Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom) wynegocjowała odnowienie członkostwa w KEDO, mając na względzie w szczególności cel polegający na wsparciu zakończenia projektu LWR i likwidacji KEDO.
(6) Powinny być utrzymane istniejące szczegółowe ustalenia dotyczące reprezentacji Unii Europejskiej w zarządzie KEDO. W związku z powyższym Rada i Komisja zgodziły się, że w przypadku gdy zarząd KEDO miałby zajmować się kwestią pozostającą poza zakresem kompetencji Euratomu, zajęcie stanowiska w takich sprawach powinno należeć do Prezydencji Rady.
(7) Wspólne stanowisko 2001/869/WPZiB wygasło w dniu 31 grudnia 2005 r. i powinno zostać zastąpione nowym,
PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:
Sporządzono w Brukseli, dnia 20 marca 2006 r.
|
W imieniu Rady |
|
U. PLASSNIK |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 325, 8.12.2001, str. 1.