(notyfikowana jako dokument nr K(2004) 5567)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2005/60/WE)
(Dz.U.UE L z dnia 28 stycznia 2005 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 92/65/EWG(1) z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiającą warunki zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych warunkami zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczególnych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A punkt I do dyrektywy 90/425/EWG, w szczególności jej art. 17 ust. 2 lit. b), art. 3 lit. a) oraz art. 19 lit. b),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Decyzja Komisji 2003/881/WE(2) ustanawia warunki zdrowia zwierząt i warunki certyfikacji w przywozie pszczół i trzmieli (Apis mellifera i Bombus spp.) z określonych państw trzecich.
(2) Mały chrząszcz ulowy (Aethina tumida) oraz roztocze Tropilaelaps (Tropliaelaps spp.) są egzotycznymi pasożytami atakującymi pszczoły miodne, które rozprzestrzeniły się w wielu państwach trzecich, powodując poważne problemy dla pszczelarstwa. Aby zapobiec przedostaniu się tych pasożytów do UE, w decyzji 2003/881/WE ustanowiono środki ochronne w odniesieniu do przywozu żywych pszczół i trzmieli.
(3) Mając na uwadze charakterystykę tych chorób i brak standardu obowiązkowego ich zgłaszania w ramach Międzynarodowego Urzędu ds. Epizootii (OIE), wymogi dotyczące przywozu żywych królowych pszczół i trzmieli do UE przewidują obowiązek zgłaszania małego chrząszcza ulowego i roztocza Tropilaelaps na całym terytorium trzeciego państwa wysyłki. Właściwy organ w USA (APHIS - Inspekcja Zdrowia Zwierząt i Roślin) poinformował służby Komisji, że nie dzieje się tak we wszystkich stanach USA. Z tego powodu poproszono Komisję, aby wprowadziła odstępstwo, na mocy którego dozwolony byłby wywóz żywych królowych pszczół i trzmieli z Hawajów, które są geograficznie oddzielone od wszystkich innych stanów i gdzie choroby podlegają obowiązkowi zgłoszenia.
(4) Właściwy organ USA przekazał wszystkie niezbędne informacje w sprawie sytuacji zdrowia zwierząt dotyczące pszczół i trzmieli z Hawajów, podkreślając, że na ich terytorium nie przywożono pszczół od 1985 r. i że systematycznie prowadzone są programy kontrolne w celu wykrycia chorób pszczół i trzmieli włączając w to małego chrząszcza ulowego (Aethina tumida) oraz roztocze Tropilaelaps (Tropilaelaps spp).
(5) Mając na względzie szczególne położenie geograficzne Hawajów i status zdrowotny w zakresie chorób pszczół i trzmieli, należy stworzyć mechanizm regionalizacji dla odizolowanych terytoriów, pozwalający na wprowadzenie właściwych odstępstw oraz należy przyznać Hawajom takie odstępstwo, aby zezwolić na przywóz żywych królowych pszczół i trzmieli wyłącznie z tej części USA.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić art. 1 i załączniki do decyzji Komisji 2003/881/WE.
(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 20 stycznia 2005 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Markos KYPRIANOU |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 268 z 14.9.1992, str. 54. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2004/68/WE (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, str. 320; sprostowanie w Dz.U. L 226 z 25.6.2004, str. 128).
(2) Dz.U. L 328 z 17.12.2003, str. 26.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................