Rozporządzenie 621/2004 ustanawiające zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94 w odniesieniu do działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 621/2004
z dnia 1 kwietnia 2004 r.
ustanawiające zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94 w odniesieniu do działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1164/94 z dnia 16 maja 2001 r. ustanawiające Fundusz Spójności(1), w szczególności jego art. 14 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wykonanie decyzji Komisji 96/455/WE z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie prowadzenia przez Państwa Członkowskie i Komisję działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94(2) wymaga uproszczenia, ponieważ niektóre środki okazały się zbyt skomplikowane, aby je wykonać.

(2) Jest sprawą podstawową, aby ułatwić wykonanie działań informacyjnych i promocyjnych oraz poprawę ich skuteczności w celu zwiększenia widoczności projektów i podniesienia publicznej świadomości roli, jaką odgrywa Unia Europejska poprzez politykę spójności.

(3) Środki informacji dotyczące Funduszu Spójności powinny być zharmonizowane z tymi dotyczącymi funduszy strukturalnych, jak ustanowiono rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1159/2000 z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie prowadzenia przez Państwa Członkowskie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących pomocy udzielanej z funduszy strukturalnych(3).

(4) Propagowane wiadomości powinny być wyjaśnione i instrumenty najlepiej dostosowane do celu zwiększenia zidentyfikowanej publicznej świadomości,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

ZASADY I ZAWARTOŚĆ DZIAŁAŃ

Artykuł  1

Działania informacyjne i promocyjne dotyczące pracy Funduszu Spójności będą miały na celu zwiększenie publicznej świadomości projektów częściowo finansowanych przez Fundusz i pokazanie roli, jaką Wspólnota odgrywa za pośrednictwem tego Funduszu.

Działania będą skierowane na opinię publiczną w Państwach Członkowskich, które z nich skorzystają i będą dążyć do zaprojektowania jednolitego wizerunku roli Wspólnoty.

W miarę potrzeb mogą one obejmować działalność dotyczącą programów i projektów częściowo finansowanych przez fundusze strukturalne na mocy rozporządzenia (WE) nr 1159/2000.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie zapewniają, że ich władze odpowiedzialne za wykonanie projektów Funduszu Spójności (zwane dalej władzami odpowiedzialnymi) podejmą wszelkie kroki administracyjne, aby zapewnić informacje i promocję tych projektów zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

Opracują one spójny zestaw środków na cały czas trwania projektów, po podjęciu decyzji w sprawie współfinansowania ze strony Funduszu Spójności.

Artykuł  3

Władze odpowiedzialne będą notyfikować Komisji, łącznie z jej biurem i odpowiednim Państwem Członkowskim, o działaniach określonych w art. 2 akapit drugi. Gdzie to właściwe, mogą one prosić o pomoc techniczną do ich wykonania.

Artykuł  4

W uzupełnieniu opisu projektu, zarówno działania, jak i informacje oraz instrumenty promocyjne, będą obejmować:

a) wyjaśnienie w następujących słowach lub w jakimś równoważnym wyrażeniu roli jaką odgrywa Unia poprzez Fundusz Spójności:

"Niniejszy projekt pomaga zmniejszyć gospodarcze i społeczne nierówności między obywatelami Unii Europejskiej";

b) flaga europejska, zgodnie z zasadami graficznymi wymienionymi w Załączniku, z następującymi słowami lub jakimś równoważnym wyrażeniem:

"Niniejszy projekt jest częściowo finansowany przez Unię Europejską".

Artykuł  5

Odpowiedzialne władze prześlą do Komisji wszelkie informacje potrzebne do przygotowania rocznego sprawozdania przewidzianego w art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1164/94.

ROZDZIAŁ  II

DZIAŁANIA INFORMACYJNE I PROMOCYJNE

SEKCJA  1

Środki przymusowe

Artykuł  6

Środki określone w art. 7 i 8 zostaną podjęte, gdy projekty będą wykonywane.

Artykuł  7
1.
Gdy już Komisja podejmie decyzję o częściowym finansowaniu jakiegoś projektu, media (prasa, radio, telewizja) zostaną poinformowane o jego rozpoczęciu, głównych etapach jego wykonania i jego zakończeniu w najbardziej właściwej formie, głównie poprzez spotkania z prasą, lecz również przez komunikaty prasowe i inne środki.

Tam gdzie koszt całkowity projektu jest mniejszy niż 50 milionów EUR, konferencje prasowe określone w akapicie pierwszym nie będą obowiązkowe.

Odpowiedzialne władze zadecydują, stosownie, o prowadzeniu takich konferencji, w zależności od wagi i wpływu projektu.

2.
Dokumentacja dotycząca projektu będzie dostarczona mediom i każdej innej zainteresowanej stronie.
Artykuł  8
1.
Tablice reklamowe będą wznoszone w miejscach projektu w czasie prac.

Plakietki upamiętniające zastąpią tablice reklamowe w miejscach infrastruktury dostępnych ogółowi społeczeństwa przez czas nie dłuższy niż sześć miesięcy od zakończenia prac.

2.
Jeżeli projekt otrzymuje finansowanie z Funduszu Spójności, zostanie wzniesiona tablica reklamowa lub przytwierdzona plakietka opisująca projekt i podająca informacje wymienione w art. 4.

Ta informacja powinna zajmować co najmniej 25 % tablicy reklamowej.

SEKCJA  2

Inne działania

Artykuł  9

W uzupełnieniu środków wymienionych w art. 7 i 8 odpowiedzialne władze i promotorzy projektu mogą zastosować inne działania dla osiągnięcia celu publicznej świadomości określonego w art. 1, w szczególności:

a) prezentowanie plakatów w lokalizacjach o wysokiej oglądalności;

b) przygotowywanie publikacji (broszury, ulotki, listy reklamowe itp.) oraz materiału wideo;

c) tworzenie stron internetowych.

ROZDZIAŁ  III

ROLA KOMITETÓW MONITORUJĄCYCH

Artykuł  10

Na spotkaniach komitetu monitorującego, którego to dotyczy, przewodniczący złoży sprawozdanie o postępach w sprawie działań promocyjnych i dostarczy członkom kopie wytworzonych materiałów lub dowody na podjęte środki reklamowe i wykorzystane instrumenty, takie jak fotografie tablic reklamowych i wydarzeń.

Artykuł  11

Zgodnie z art. 7 przewodniczący komitetu monitorującego, z pomocą Komisji, będzie informował media o pracy komitetu i postępach projektów, za które jest odpowiedzialny.

ROZDZIAŁ  IV

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  12

Decyzja 96/455/EWG traci moc.

Odwołania do uchylonej decyzji należy traktować jako odwołania do niniejszej decyzji.

Artykuł  13

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 kwietnia 2004 r.

W imieniu Komisji
Michel BARNIER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 130 z 25.5.1994, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1265/1999 (Dz.U. L 161 z 26.6.1999, str. 62).

(2) Dz.U. L 188 z 27.7.1996, str. 47.

(3) Dz.U. L 130 z 31.5.2000, str. 30.

ZAŁĄCZNIK

Szczegółowe zasady graficzne dotyczące flagi europejskiej można znaleźć na:

http://europa.eu.int/abc/symbols/emblem/index_en.htm

Przykład podstawowych elementów, jakie mają być włączone do informacji i instrumentów i środków reklamy:

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.98.22

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 621/2004 ustanawiające zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94 w odniesieniu do działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności
Data aktu: 01/04/2004
Data ogłoszenia: 02/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 05/04/2004