Decyzja 2004/249/WE dotycząca kwestionariusza stanowiącego podstawę sprawozdań Państw Członkowskich z wykonania dyrektywy 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE)

DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 marca 2004 r.
dotycząca kwestionariusza stanowiącego podstawę sprawozdań Państw Członkowskich z wykonania dyrektywy 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE)

(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 714)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/249/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 16 marca 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r.(1) w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), w szczególności jej art. 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy dyrektywy 2002/96/WE Państwa Członkowskie przesyłają Komisji sprawozdanie z wykonania dyrektywy.

(2) Sprawozdanie to powinno szczegółowo ujmować zarówno włączenie dyrektywy do prawa krajowego, jak i jej wykonanie. Sprawozdanie to należy sporządzić na podstawie kwestionariusza załączonego do niniejszej decyzji.

(3) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Komitetu powołanego zgodnie z art. 6 dyrektywy 91/692/EWG(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa Członkowskie sporządzają swoje sprawozdania z wykonania dyrektywy 2002/96/WE w oparciu o kwestionariusz znajdujący się w Załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 marca 2004 r.

W imieniu Komisji
Margot WALLSTRÖM
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 37 z 13.2.2003, str. 24. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 2003/118/WE (Dz.U. L 345 z 31.12.2003, str. 106).

(2) Dz.U. L 377 z 23.12.1991, str. 48. Dyrektywa zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, str. 1).

ZAŁĄCZNIK

KWESTIONARIUSZ

stanowiący podstawę sprawozdania Państw Członkowskich z transpozycji i wykonania dyrektywy 2002/96/WE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Powtarzanie informacji już dostarczonych nie jest konieczne, proszę jednak wskazać, kiedy i gdzie taka informacja została przekazana.

1. WŁĄCZENIE DO PRAWA KRAJOWEGO

1.1. Czy przekazano Komisji krajowe przepisy ustawowe i wykonawcze, które wprowadzają dyrektywę do prawa krajowego? (Tak/Nie)

1.1.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 1.1 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły.

1.1.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 1.1 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Czy Państwo Członkowskie dokonało transpozycji przepisów wymienionych w art. 17 ust. 3 dotyczących transponowania w drodze porozumień zawieranych między właściwymi organami a danym sektorem gospodarczym? (Tak/Nie)

1.2.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 1.2 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły.

2. WYKONANIE DYREKTYWY

Dane dotyczące zbiórek selektywnych, ponownego użycia, odzysku znajdują się w oddzielnych sprawozdaniach w formacie ustalonym zgodnie z art. 12 ust. 1.

2.1. Czy zostały przyjęte środki na podstawie art. 4, dotyczące projektowania produktu? (Tak/Nie)

2.1.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.1 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły.

Należy przewidzieć środki zmierzające do tego, by producenci nie uniemożliwiali ponownego użycia WEEE.

2.1.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.1 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.1.3. Proszę wskazać oceną pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z tym artykułem.

2.2. Czy system został utworzony w sposób umożliwiający użytkownikom oraz dystrybutorom zwrot WEEE co najmniej nieodpłatnie zgodnie z art. 5 dyrektywy? (Tak/Nie)

2.2.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.2 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły. Obejmują one:

- ogólny opis systemu,

- czy zwrot do dystrybutora, co najmniej nieodpłatnie, na zasadzie bezpośredniej wzajemnej relacji został wprowadzony oraz czy i jakie alternatywne środki przyjęto w związku z art. 5 ust. 2b,

- czy producenci ustanowili i działają indywidualnie i/lub w zbiorowych systemach zwrotu towaru dla WEEE pochodzących z prywatnych gospodarstw domowych,

- czy ustanowiono przepisy szczególne dotyczące WEEE niezawierających podstawowych części składowych lub zanieczyszczonych WEEE,

- dodatkowo, informacje dotyczące systemów zwrotu towaru dla WEEE niepochodzących z prywatnych gospodarstw domowych.

2.2.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.2 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.2.3. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.3. Czy zostały przyjęte środki zapewniające przyjazne dla środowiska przetwarzanie WEEE zgodnie z art. 6?

2.3.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.3 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły. Obejmują one:

- ogólny opis systemów przetwarzania dostępnych w Państwie Członkowskim,

- gdy wymogi dotyczące przetwarzania lub minimalne normy jakościowe dla przetwarzania zebranych WEEE w Państwie Członkowskim są odmienne lub przekraczają wymienione w załączniku II dyrektywy, opis tych wymogów lub standardów,

- gdy odstępstwo od wymogu posiadania pozwolenia określonego w art. 11 ust. 1b dyrektywy 75/442/EWG(1) ma zastosowanie do operacji przetwarzania dotyczących WEEE, opis warunków, na których ma zastosowanie to odstępstwo oraz warunki przeprowadzania przewidzianych kontroli na mocy art. 6 ust. 2 dyrektywy 2002/96/WE,

- gdy wymogi dotyczące punktów składowania i przetwarzania przekraczają te wymienione w załączniku III, ich opis,

- krótki opis zasad, procedur oraz kontroli mających zastosowanie do WEEE wywożony poza obszar Wspólnoty zaliczany w celu wypełnienia zobowiązań oraz wielkości docelowych art. 7 ust. 1 i 2 dyrektywy, biorąc pod uwagę art. 6 ust. 5 dyrektywy.

2.3.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.3 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.3.3. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.4. Czy zostały przyjęte środki zapewniające przyjazne dla środowiska ponowne użycie, odzysk oraz recykling WEEE zgodnie z art. 7 dyrektywy?

2.4.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.4 brzmi "Tak", proszę podać ogólny opis krajowych środków zmierzających do osiągnięcia wielkości docelowych ponownego użycia, odzysku oraz recyklingu.

2.4.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.4 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.4.3. Proszę wskazać wszelkie działania podjęte w odniesieniu do art. 7 ust. 5 dyrektywy.

2.4.4. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.5. Czy zostały przyjęte niezbędne środki zapewniające finansowanie w odniesieniu do WEEE, zgodnie z art. 8 i 9 dyrektywy?

2.5.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.5 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły. Obejmują one:

- ogólny przegląd uzgodnień finansowania w Państwie Członkowskim oraz główne schematy wprowadzania wymogów finansowania,

- szczegóły dotyczące wykorzystania niewidocznych opłat za stare odpady pochodzące od prywatnych gospodarstw domowych, gdy mają zastosowanie,

- szczegóły dotyczące poszczególnych uzgodnień dotyczących producentów dostarczających sprzęt elektryczny i elektroniczny środkami porozumiewania się na odległość, gdy istnieją takie uzgodnienia.

2.5.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.5 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.5.3. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.6. Czy zostały przyjęte niezbędne środki informujące użytkowników EEE oraz wzmacniające ich uczestnictwo w zarządzaniu WEEE zgodnie z art. 10 dyrektywy?

2.6.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.6 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły.

2.6.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.6 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.6.3. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.7. Czy zostały przyjęte niezbędne środki informujące punkty przetwarzania WEEE zgodnie z art. 11 dyrektywy?

2.7.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.7 brzmi "Tak", proszę podać szczegóły, zwłaszcza w odniesieniu do charakteru przekazywanych informacji oraz środka przekazu, za pomocą którego informacja jest przekazywana.

2.7.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2.7 brzmi "Nie", proszę podać przyczyny.

2.7.3. Proszę wskazać ocenę pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z wykonywaniem przepisów na mocy niniejszego artykułu.

2.8. Proszę podać szczegóły dotyczące systemu kontroli oraz monitoringu stosowanego w Państwie Członkowskim w celu weryfikacji właściwego wykonania niniejszej dyrektywy.

______

(1) Dz.U. L 194 z 25.7.1975, str. 39.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.78.56

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/249/WE dotycząca kwestionariusza stanowiącego podstawę sprawozdań Państw Członkowskich z wykonania dyrektywy 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE)
Data aktu: 11/03/2004
Data ogłoszenia: 16/03/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 16/03/2004