Rozporządzenie 16/2004 wprowadzające rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC) w odniesieniu do wykazu wtórnych zmiennych docelowych odnoszących się do "międzypokoleniowego dziedziczenia biedy"

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 16/2004
z dnia 6 stycznia 2004 r.
wprowadzające rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC) w odniesieniu do wykazu wtórnych zmiennych docelowych odnoszących się do "międzypokoleniowego dziedziczenia biedy"

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 czerwca 2003 r. dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC)(1), w szczególności jego art. 15 ust. 2 lit. f),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 ustanowiło wspólne ramy dla systematycznego tworzenia statystyk wspólnotowych w sprawie dochodów i warunków życia porównywalnych oraz aktualnych danych przekrojowych i danych dotyczących zmian w czasie dotyczących dystrybucji oraz poziomu i analiz ubóstwa oraz wykluczenia społecznego na poziomie krajowym i Unii Europejskiej,

(2) Na mocy art. 15 ust. 2 lit. f) rozporządzenia (WE) nr 1177/2003 środki wykonawcze są konieczne w odniesieniu do wykazu wtórnych obszarów docelowych i zmiennych ujmowanych każdego roku w ramach składnika przekrojowego EU-SILC. Na 2005 r. należy określić wykaz wtórnych zmiennych docelowych włączonych w moduł "Międzypokoleniowe dziedziczenie biedy" (w szczególności dotyczących wykształcenia i zatrudnienia rodziców, środowiska rodziny w okresie dzieciństwa jako głównych dziedzin wpływających na społeczne wykluczenie dorosłych i warunkujących zagrożenie biedą w okresie dorosłości), łącznie ze specyfikacją kodów zmiennych i definicji.

(3) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wykaz wtórnych zmiennych docelowych, kody zmiennych i definicje dla modułu 2005 r. odnoszące się do "Międzypokoleniowego dziedziczenia biedy", które należy włączyć do składnika przekrojowego wspólnotowej statystyki w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC), są ustanowione w Załączniku.

Artykuł  2

Rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 stycznia 2004 r.

W imieniu Komisji
Pedro SOLBES MIRA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 165 z 3.7.2003, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje w odniesieniu do jednostki, sposobu zbierania danych, okresu odniesienia:

1. Jednostka

Informacje są dostarczane dla wszystkich dotychczasowych członków gospodarstwa domowego lub, jeśli stosowne, dla wszystkich wyselekcjonowanych respondentów w wieku od 24 do 65 lat.

2. Sposób zbierania danych

Ze względu na charakterystykę zbieranych informacji, dozwolone są jedynie osobiste wywiady (wywiady w zastępstwie jako wyjątek dla osób tymczasowo nieobecnych lub niemogących odpowiedzieć) lub informacje uzyskane z rejestrów.

3. Okres odniesienia

W okresie odniesienia osoba, z którą przeprowadzano wywiad, miała 12-16 lat. Jeżeli respondent nie jest pewien, należy podać wiek 14 lat.

4. Definicje

a) Ojciec: osoba płci męskiej, którą respondent, będąc w wieku lat 12-16, uważał za swojego ojca,

b) Matka: osoba płci żeńskiej, którą respondent, będąc w wieku lat 12-16, uważał za swoją matkę,

c) Rodzeństwo: bracia i siostry, którzy mieszkali z respondentem w wieku lat 12-16 w tym samym gospodarstwie domowym,

d) Główny: (w głównym składzie rodziny, główna liczba rodzeństwa, główny status działalności i główne zatrudnienie) odnosi się do najdłużej trwającej sytuacji, kiedy respondent był w wieku lat 12-16. Jeżeli nie jest pewne, która sytuacja trwała najdłużej, należy podać tę, która wywarła największe wrażenie.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

OBSZARY I LISTA ZMIENNYCH DOCELOWYCH

grafika

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.4.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 16/2004 wprowadzające rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC) w odniesieniu do wykazu wtórnych zmiennych docelowych odnoszących się do "międzypokoleniowego dziedziczenia biedy"
Data aktu: 06/01/2004
Data ogłoszenia: 08/01/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 28/01/2004