Rozporządzenie 1364/2004 ustanawiające środki przejściowe dla sprzedaży pszenicy w maksymalnej ilości 54.000 ton i kukurydzy w maksymalnej ilości 40.000 ton z państwowych rezerw zbóż utrzymywanych przez Węgry

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1364/2004
z dnia 22 lipca 2004 r.
ustanawiające środki przejściowe dla sprzedaży pszenicy w maksymalnej ilości 54.000 ton i kukurydzy w maksymalnej ilości 40.000 ton z państwowych rezerw zbóż utrzymywanych przez Węgry

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji,

uwzględniając Akt Przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 41 pkt. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na podstawie art. 6 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1972/2003 z dnia 10 listopada 2003 r. w sprawie środków przejściowych stosowanych w stosunku do obrotu produktami rolnymi w związku z przystąpieniem Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji (1), władze węgierskie poinformowały Komisję o swoim zamiarze sprzedaży pszenicy w maksymalnej ilości 54.000 t i kukurydzy w maksymalnej ilości 40.000 t z państwowych rezerw zbóż w ramach procedury rotacji zapasów.

(2) Istnieje niebezpieczeństwo, że sprzedaż tak dużej ilości pszenicy i kukurydzy może spowodować zakłócenia na wspólnotowym rynku zbóż. A zatem należy podjąć środki przejściowe w celu ustalenia warunków sprzedaży zbliżonych do tych, które zostały przewidziane w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 2131/93 z dnia 28 lipca 1993 r. ustanawiającym procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych (2), aby zapewnić równe traktowanie podmiotów gospodarczych i respektowanie warunków rynkowych.

(3) W związku z tym, że wszelkie operacje odtworzenia rezerw także mogą zakłócić funkcjonowanie rynku Wspólnoty, należy wprowadzić procedurę umożliwiającą Komisji zatwierdzanie uzgodnień dotyczących odtworzenia rezerw.

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ustanawia przepisy przejściowe dla sprzedaży pszenicy w maksymalnej ilości 54.000 t i kukurydzy w maksymalnej ilości 40.000 t z państwowych rezerw zbóż utrzymywanych przez władze węgierskie według stanu na dzień 1 maja 2004 r. oraz dla wszelkich późniejszych operacji odtworzenia tych rezerw.

Artykuł 2

Agencja odpowiedzialna za zarządzanie węgierskimi rezerwami zbóż, szczegółowo określona w Załączniku do niniejszego rozporządzenia, sprzeda ilość, o której mowa w art. 1, na rynku Wspólnoty, w drodze stałego przetargu z terminem składania ofert do 30 października 2004 r.

Dla celów niniejszego rozporządzenia sprzedaż w drodze przetargu oznacza oferowanie towaru do sprzedaży poprzez zaproszenie do składania ofert, a następnie udzielenie zamówienia osobie proponującej najlepszą cenę i spełniającej wymagania niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Agencja, o której mowa w art. 2 akapit pierwszy, opublikuje ogłoszenie o przetargu na co najmniej trzy dni przed datą zamknięcia pierwszego okresu składania ofert.

Ogłoszenie będzie określać w szczególności:

a) terminy składania ofert dla każdej części procedury przetargowej i adresy, na jakie oferty mają być składane;

b) minimalne ilości objęte ofertami przetargowymi;

c) zabezpieczenia, jakie należy złożyć, i warunki ich zwolnienia;

d) główne fizyczne i techniczne właściwości różnych partii towaru;

e) miejsca składowania oraz nazwę i adres składującego;

f) warunki płatności.

Datę zamknięcia przetargu, tj. ostateczny termin składania ofert przetargowych ustala się na piąty dzień roboczy po opublikowaniu niniejszego rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 4

Przyjęte oferty muszą podawać cenę co najmniej równą cenie odnotowanej dla równoważnej jakości i reprezentatywnej ilości towaru na rynku w miejscu składowania lub, w przypadku braku takiej ceny, na najbliższym rynku, z uwzględnieniem kosztów transportu. Cena ta nie może być niższa niż 108,76 EUR za tonę.

Artykuł  5

Agencja, o której mowa w art. 2 akapit pierwszy, podejmie wszelkie niezbędne środki dla umożliwienia stronom zainteresowanym oceny jakości zbóż wystawionych na sprzedaż przed złożeniem ich ofert przetargowych.

Artykuł 6

Agencja, o której mowa w art. 2 akapit pierwszy, niezwłocznie poinformuje wszystkich oferentów o wyniku ich uczestnictwa w procedurze przetargowej. Agencja prześle zwycięskim oferentom oświadczenia o udzieleniu zamówienia w ciągu trzech dni roboczych od wysłania zawiadomienia określonego powyżej, listem poleconym lub w formie pisemnej środkami telekomunikacji.

Artykuł  7

Agencja, o której mowa w art. 2 akapit pierwszy, poda do wiadomości Komisji ilość i średnie ceny towaru sprzedanego w poszczególnych partiach najpóźniej do wtorku tygodnia następującego po dacie zamknięcia przetargu.

Artykuł 8

W celu uniknięcia zakłóceń na wspólnotowym rynku zbóż, Komisja zatwierdzi uzgodnienia dotyczące odtworzenia rezerw pszenicy i kukurydzy, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, przed ich wdrożeniem.

Artykuł  9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 lipca 2004 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 293 z 11.11.2003, str. 3. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 735/2004 (Dz.U. L 114 z 21.4.2004, str. 13).

(2) Dz.U. L 191 z 31.7.1993, str. 76. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 777/2004 (Dz.U. L 123 z 27.4.2004, str. 50).

ZAŁĄCZNIK 

Agencja odpowiedzialna za zarządzanie węgierskimi rezerwami zbóż, o której mowa w art. 2:

TIG - Instytucja Pozarządowa ds. Zarządzania Rezerwami, Wydział Rolnictwa

(TIG Kht Mezőgazdasági Osztály)

Budapeszt, Vámház krt. 2.

1053 - Węgry

Tel.: (+ 36) 1 266 91 91 lub (+ 36) 1 266 91 92 lub (+ 36) 1 318 28 99

Faks: (+ 36) 1 318 60 25 lub (+ 36) 1 318 23 26

Strona internetowa: www.tig.hu

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.253.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1364/2004 ustanawiające środki przejściowe dla sprzedaży pszenicy w maksymalnej ilości 54.000 ton i kukurydzy w maksymalnej ilości 40.000 ton z państwowych rezerw zbóż utrzymywanych przez Węgry
Data aktu: 22/07/2004
Data ogłoszenia: 29/07/2004
Data wejścia w życie: 30/07/2004