(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 1737)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2004/476/WE)
(Dz.U.UE L z dnia 30 kwietnia 2004 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając Traktat o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 2 ust. 3,
uwzględniając Akt Przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego załącznik rozdział 4, sekcja B, podsekcja I ust. 2 lit. d),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Załącznik VIII, rozdział 4, sekcja B, podsekcja I ust. 2 lit. d) Aktu Przystąpienia z 2003 r. przewiduje, że wymagania strukturalne ustanowione w odniesieniu do rozdziału I załącznika V i rozdziału I załącznika VII rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 października ustanawiającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi(1) nie mają zastosowania do dnia 31 grudnia 2004 r. do zakładów na Łotwie wymienionych w dodatku B załącznika VIII do Aktu Przystąpienia z 2003 r., z zastrzeżeniem pewnych warunków.
(2) Zakłady, o których mowa powyżej, mogą przeładowywać, przetwarzać i przychowywać tylko surowiec klasy 3 określony w art. 6 rozporządzenia (WE) nr 1774/2002.
(3) Rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 ustanawia przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi. Przewiduje wymagania strukturalne, które mają być stosowane w zakładach poddających obróbce surowiec kategorii 3.
(4) Na Łotwie jeszcze sześć zakładów przetwórstwa produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego ma trudności z wypełnieniem do dnia 1 maja 2004 r. wymagań strukturalnych ustanowionych w rozdziałe I załacznika V i rozdziale I załącznika VII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002.
(5) Te sześć zakładów potrzebuje czasu na zakończenie procesu unowocześniania w celu pełnego spełnienia właściwych wymagań strukturalnych ustanowionych w rozporządzeniu (WE) nr 1774/2002.
(6) Sześć zakładów, które obecnie są w zaawansowanym etapie unowocześniania, przedstawiło wiarygodne gwarancje posiadania funduszy koniecznych do naprawy pozostałych braków w krótkim czasie oraz otrzymały pozytywną opinię Łotewskiego Urzędu ds. Żywności i Weterynarii w odniesieniu do zakończenia ich procesu unowocześniania.
(7) Szczegółowe informacje o brakach każdego z zakładów są dostępne dla Łotwy.
(8) Dlatego uzasadnione jest przyznanie, na wniosek Łotwy, okresu przejściowego sześciu zakładom w celu ułatwienia przejścia od systemu istniejącego na Łotwie do systemu wynikającego ze wspólnotowego prawa weterynaryjnego.
(9) Okres przejściowy powinien zostać ograniczony do dnia 31 grudnia 2004 r. ze względu na zaawansowany etap unowocześniania sześciu zakładów.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 29 kwietnia 2004 r.
|
W imieniu Komisji |
|
David BYRNE |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 273 z 10.10.2002, str. 1.