PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 13 ust. 2,
uwzględniając wniosek Komisji,
uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(1),
stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu(2),
a także mając na uwadze co następuje:
(1) Zasada równości między kobietami i mężczyznami jest podstawową zasadą prawodawstwa wspólnotowego, ustanowioną w art. 2 i art. 3 ust. 2 Traktatu i wyjaśnianą poprzez orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich. Zgodnie z postanowieniami Traktatu, równość między kobietami i mężczyznami stanowi jedno ze szczególnych zadań i celów Wspólnoty i Wspólnota aktywnie działa w celu wspierania tej równości we wszystkich dziedzinach swoich działań.
(2) Artykuł 13 ust. 1 Traktatu nadaje Radzie uprawnienia do podjęcia stosownego działania w celu zwalczania wszelkiej dyskryminacji z powodów, inter alia, płci. Zgodnie z art. 13 ust. 2, gdy Rada przyjmie wspólnotowe środki zachęcające, wyłączając jakąkolwiek harmonizację przepisów i rozporządzeń Państw Członkowskich, w celu wsparcia działania podjętego przez te Państwa Członkowskie, by uczestniczyć w osiągnięciu tego celu, tj. by działać zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu.
(3) Artykuł 21 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej zakazuje wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, a art. 23 ustanawia zasadę równości między mężczyznami i kobietami we wszystkich obszarach.
(4) Doświadczenia w działaniach zebranych na poziomie Wspólnoty pokazały, że wspieranie równości płci w praktyce wymaga połączenia różnego typu środków, w szczególności wzajemnie się wzmacniających działań prawodawczych i praktycznych.
(5) Biała Księga Komisji dotycząca zarządzania europejskiego popiera udział obywateli w tworzeniu i wprowadzaniu w życie polityk, zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego i jego organizacji społecznych, oraz bardziej skuteczne i przejrzyste konsultacje zainteresowanych stron.
(6) IV Światowa Konferencja na rzecz Kobiet przeprowadzona w Pekinie przyjęła w dniu 15 września 1995 r. Deklarację i Platformę Działania wzywającą rządy, wspólnotę międzynarodową i społeczeństwo obywatelskie do podjęcia strategicznego działania w celu wyeliminowania zarówno dyskryminacji wobec kobiet jak i przeszkód dla równości płci.
(7) Decyzją 2001/51/WE(3), Rada ustanowiła wspólnotowy program działań odnoszący się do wspólnotowej strategii ramowej w sprawie równości płci. Działania te powinny być uzupełnione poprzez środki wsparcia w rzeczonych obszarach.
(8) Pozycje budżetu A-3037 (nr ABB 040501) i A-3046 (nr ABB 040503) budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok 2003 i lata poprzednie miały na celu wsparcie Europejskiego Lobby Kobiet i organizacji kobiecych, pracujących na rzecz wspierania równości między mężczyznami i kobietami.
(9) Rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(4), zwanego dalej "rozporządzeniem finansowym", wymaga przyjęcia podstawowego aktu dla istniejących środków wsparcia, który byłby zgodny z jego przepisami.
(10) Działania niektórych organizacji przyczyniają się do wsparcia równości płci, zwłaszcza w przypadku środków wspólnotowych skierowanych szczególnie do kobiet.
(11) Europejskie Lobby Kobiet, w szczególności, które obejmuje większość organizacji kobiecych w 15 Państwach Członkowskich i zrzesza ponad 3.000 członków, odgrywa główną rolę we wspieraniu, monitorowaniu i upowszechnianiu środków wspólnotowych przeznaczonych dla kobiet, w celu osiągnięcia równości pomiędzy mężczyznami i kobietami. Jego działalność służy ogólnemu interesowi europejskiemu.
(12) W związku z tym powinien zostać przyjęty program strukturalny w celu dostarczenia pomocy finansowej dla takich organizacji, w formie dotacji operacyjnej na działania w celach leżących w interesie europejskim w dziedzinie równości płci lub w celu, który tworzy część polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie, i w formie określonych dotacji na takie działanie.
(13) Program ten obejmuje szeroki obszar geograficzny ze względu na fakt, że nowy Traktat o Przystąpieniu został podpisany w dniu 16 kwietnia 2003 r. oraz, że Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) przewiduje zwiększoną współpracę w dziedzinie równości płci między Wspólnotą Europejską oraz jej Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a państwami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) z drugiej strony. Porozumienie EOG ustala procedury dla uczestnictwa, włączonych do Porozumienia EOG państw EFTA, we wspólnotowych programach w tej dziedzinie. Ponadto program ten powinien być otwarty dla uczestnictwa Rumunii i Bułgarii, zgodnie z warunkami określonymi w ich Układach Europejskich, w Protokołach dodatkowych do nich i w decyzjach odpowiednich Rad Stowarzyszenia, oraz dla Turcji zgodnie z warunkami ustanowionymi w Umowie Ramowej między Wspólnotą Europejską a Republiką Turcji w sprawie ogólnych zasad uczestnictwa Republiki Turcji w programach wspólnotowych(5).
(14) Szczególny charakter organizacji aktywnych na poziomie europejskim w dziedzinie wspierania równości między mężczyznami i kobietami powinien być brany pod uwagę przy ustalaniu procedur przyznawania takiej pomocy.
(15) Niniejsza decyzja, na cały okres trwania programu, ustala ramy finansowe stanowiące podstawowe odniesienie w rozumieniu punktu 33 Porozumienia Międzyinstytucjonalnego z dnia 6 maja 1999 r. między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej oraz poprawy procedury budżetowej(6), dla organu budżetowego w okresie rocznej procedury budżetowej.
(16) Wspólna Deklaracja Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie podstawowych aktów odnoszących się do przyznawania dotacji przewiduje w wyjątkowych sytuacjach klauzule przejściowe dotyczące okresu kwalifikowania wydatków, które muszą być włączone do tego programu,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Strasburgu, dnia 29.4.2004 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego |
W imieniu Rady |
P.COX |
M. McDOWELL |
Przewodniczący |
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. C 80 z 30.3.2004, str.115.
(2) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 20 listopada 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym), Wspólne Stanowisko Rady z dnia 6 lutego 2004 r. (Dz.U C 95 E z 20.4.2004, str.1.), Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 30 marca 2004 r.(dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) i Decyzja Rady z dnia 20 kwietnia 2004 r.
(3) Dz.U. L 17 z 19.1.2001, str. 22.
(4) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.
(5) Dz.U. L 61 z 2.3.2002, str. 29.
(6) Dz.U. L 172 z 18.6.1999, str. 1. Porozumienie zmienione decyzją 2003/429/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 147 z 14.6.2003, str. 25.).