Decyzja 2003/181/WE zmieniająca decyzję 2002/657/WE w odniesieniu do ustalania minimalnych wymaganych wartości granicznych wydajności (MRPL) dla niektórych pozostałości w żywności pochodzenia zwierzęcego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 13 marca 2003 r.
zmieniająca decyzję 2002/657/WE w odniesieniu do ustalania minimalnych wymaganych wartości granicznych wydajności (MRPL) dla niektórych pozostałości w żywności pochodzenia zwierzęcego

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 764)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2003/181/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 15 marca 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 96/23/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. w sprawie środków monitorowania niektórych substancji i ich pozostałości u żywych zwierząt i w produktach zwierzęcych oraz uchylająca dyrektywy 85/358/EWG i 86/469/EWG oraz decyzje 89/187/EWG i 91/664/EWG(1), w szczególności jej art. 15 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Obecność pozostałości w produktach pochodzenia zwierzęcego jest przedmiotem obaw w zakresie zdrowia publicznego.

(2) Istnieje potrzeba stopniowego ustanowienia minimalnych wymaganych wartości granicznych wydajności (MRPL) metod analitycznych dla substancji, dla których nie ustanowiono dopuszczalnej wartości granicznej, w szczególności dla tych substancji, których użycie nie jest dozwolone lub jest szczególnie zabronione we Wspólnocie, w celu zapewnienia zharmonizowanego wykonania dyrektywy 96/23/WE.

(3) W wyniku wykrycia chloramfenikolu, nitrofuranów i octanu medroksyprogesteronu w żywności pochodzenia zwierzęcego, w konsultacji z Laboratoriami Referencyjnymi Wspólnoty, krajowymi laboratoriami referencyjnymi oraz z Państwami Członkowskimi, uzgodniono poziom dla zharmonizowanych MRPL w odniesieniu do tych substancji.

(4) Jednakże nadal zezwala się na podawanie jednej z powyższych substancji do celów zootechnicznych, na ściśle określonych warunkach ustanowionych w art. 5 dyrektywy 96/22/WE.

(5) Zachodzi konieczność ustanowienia zharmonizowanych poziomów w odniesieniu do kontrolowania przedmiotowych substancji, celem zapewnienia jednakowego poziomu ochrony konsumentów w całej Wspólnocie. W związku z tym decyzja Komisji 2002/657/WE(2) powinna zostać odpowiednio zmieniona.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2002/657/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 2, wyraz "Załącznik" zastępuje się wyrazem "załącznik I";

2) w art. 3 lit. b) i c), wyraz "Załącznik" zastępuje się wyrazem "załącznik I";

3) art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Państwa Członkowskie zobowiązane są zapewnić, aby metody analityczne stosowane do celów wykrywania poniższych substancji spełniały minimalne wymagane wartości graniczne wydajności (MRPL) określone w załączniku II, w stosunku do macierzy określonych w tym załączniku:

a) chloramfenikol;

b) metabolity nitrofuranu;

c) medroksyprogesteron."

4) tekst Załącznika do niniejszej decyzji dodaje się jako załącznik II.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 13 marca 2003 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 125 z 23.5.1996, str. 10.

(2) Dz.U. L 221 z 17.8.2002, str. 8.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK II

Minimalne wymagane wartości graniczne wydajności

Substancja i/lub metabolit Macierz MRPL
Chloramfenikol Mięso
Jaja 0,3 µg/kg
Mleko
Mocz
Produkty akwakultury
Miód
Octan medroksyprogesteronu Tłuszcz z nerek wieprzowych 1 µg/kg
Metabolity nitrofuranu:
- furazolidon Mięso drobiowe 1 µg/kg dla
- furaltadon Produkty akwakultury wszystkich gatunków
- nitrofurantoin
- nitrofurazon"

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.71.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/181/WE zmieniająca decyzję 2002/657/WE w odniesieniu do ustalania minimalnych wymaganych wartości granicznych wydajności (MRPL) dla niektórych pozostałości w żywności pochodzenia zwierzęcego
Data aktu: 13/03/2003
Data ogłoszenia: 15/03/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 15/03/2003