Rozporządzenie 2329/2003 w sprawie zawarcia Umowy w sprawie rybołówstwa między Wspólnotą Europejską a Republiką Mozambiku

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2329/2003
z dnia 22 grudnia 2003 r.
w sprawie zawarcia Umowy w sprawie rybołówstwa między Wspólnotą Europejską a Republiką Mozambiku

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, a w szczególności jego art. 37 w powiązaniu z jego art. 300 ust. 2 oraz art. 300 ust. 3 akapit pierwszy,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1)

a także mając na uwadze co następuje:

(1) Wspólnota i Republika Mozambiku wynegocjowały i parafowały Umowę w sprawie rybołówstwa zapewniającą wspólnotowym rybakom możliwości połowowe na wodach, nad którymi Mozambik sprawuje suwerenność lub jurysdykcję w odniesieniu do rybołówstwa.

(2) Ponadto Umowa ta przewiduje gospodarczą, finansową, techniczną i naukową współpracę w sektorze rybołówstwa w celu zapewnienia ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów, jak również partnerstwo przedsiębiorstw w celu rozwoju w obopólnym interesie działalności gospodarczej w sektorze rybołówstwa oraz działalności pokrewnej.

(3) Umowa ta powinna zostać zatwierdzona.

(4) Powinno się określić przydział możliwości połowowych dla Państw Członkowskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Umowa w sprawie rybołówstwa między Wspólnotą Europejską a Republiką Mozambiku (zwana dalej "Umową") zostaje niniejszym zatwierdzona w imieniu Wspólnoty. Tekst Umowy załącza się do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Możliwości połowowe określone w Protokole do Umowy przydziela się Państwom Członkowskim w następujący sposób:

a) denne trawlery-zamrażalnie

przeznaczone do połowów

krewetki głębokowodnej:

- Hiszpania

ogólny dopuszczalny połów (TAC) 550 ton krewetek głębokowodnych (295 ton przyłowów zgodnie z podziałem na gatunki określonym w Protokole)

- Grecja

TAC 150 ton krewetek głębokowodnych (80 ton przyłowów zgodnie z podziałem na gatunki określonym w Protokole)

- Włochy

TAC 150 ton krewetek głębokowodnych(80 ton przyłowów zgodnie z podziałem na gatunki określonym w Protokole)

- Portugalia

TAC 150 ton krewetek głębokowodnych (80 ton przyłowów zgodnie z podziałem na gatunki określonym w Protokole)

b) sejnery-zamrażalnie

przeznaczone do połowu

tuńczyka:

- Hiszpania

17 statków

- Francja

18 statków

c) taklowce powierzchniowe):

- Hiszpania

8 statków

- Francja

1 statek

- Portugalia

5 statków

Jeśli wnioski tych Państw Członkowskich o udzielenie licencji połowowych nie obejmują wszystkich możliwości połowowych ustalonych w Protokole, Komisja może wziąć pod uwagę wnioski o udzielenie licencji złożone przez każde inne Państwo Członkowskie.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie, których statki dokonują połowów na mocy niniejszej Umowy, informują Komisję o ilościach każdego zasobu złowionego w strefie połowowej Mozambiku zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 500/2001 z dnia 14 marca 2001 r. w sprawie ustanowienia szczegółowych zasad stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2847/93 w odniesieniu do monitorowania połowów statków rybackich Wspólnoty na wodach państw trzecich i na pełnym morzu(2).

Artykuł  4

Przewodniczący Rady jest niniejszym upoważniony do wyznaczenia osoby lub osób umocowanych do podpisania Umowy w celu zobowiązania Wspólnoty(3).

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2003 r.

W imieniu Rady
A. MATTEOLII
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana 4 grudnia 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U L 73 z 15.3.2001, str. 8.

(3) Data wejścia Umowy w życie zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Sekretariat Generalny Rady.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.345.43

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2329/2003 w sprawie zawarcia Umowy w sprawie rybołówstwa między Wspólnotą Europejską a Republiką Mozambiku
Data aktu: 22/12/2003
Data ogłoszenia: 31/12/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/2004, 07/01/2004