Decyzja 2003/916/WE zmieniająca decyzję 2001/131/WE w sprawie zakończenia procedury konsultacji z Haiti na mocy art. 96 Umowy o Partnerstwie AKP-WE

DECYZJA RADY
z dnia 22 grudnia 2003 r.
zmieniająca decyzję 2001/131/WE w sprawie zakończenia procedury konsultacji z Haiti na mocy art. 96 Umowy o Partnerstwie AKP-WE

(2003/916/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 31 grudnia 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Umowę o Partnerstwie AKP-WE(1), która weszła w życie dnia 1 kwietnia 2003 r., w szczególności jej art. 96,

uwzględniając umowę wewnętrzną między przedstawicielami rządów Państw Członkowskich zebranych w Radzie w sprawie przyjęcia środków i ustanowienia procedur w celu wykonania Umowy AKP-WE(2), w szczególności jej art. 3,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na podstawie decyzji 2001/131/WE(3) przyznanie pomocy finansowej Haiti zostało częściowo zawieszone środki jako "właściwe środki" na mocy art. 96 ust. 2 lit. c) Umowy AKP-WE.

(2) Decyzja 2001/131/WE wygasa w dniu 31 grudnia 2003 r i wymaga przejrzenia środków przed tym terminem.

(3) Zasady demokratyczne nadal nie są przestrzegane na Haiti. Jednakże działania wspierające demokratyzację, wzmacniające państwo prawa i procedurę wyborczą zasługują na wsparcie, w szczególności misja, która została powierzona Organizacji Państw Amerykańskich na mocy jej rezolucji nr 806, 822 i 1959. Działania mające na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego, zwalczanie ubóstwa, udzielanie pomocy humanitarnej i w sytuacjach nadzwyczajnych oraz te przynoszące bezpośrednie korzyści ludności haitańskiej powinny nadal być wdrażane,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do decyzji 2001/131/WE wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 3 ustęp drugi i trzeci, datę 31 grudnia 2003 r. zastępuje się datą "31 grudnia 2004 r.".

i) w akapicie drugim "31 grudnia 2003 r." zastępuje się przez "31 grudnia 2004 r.";

ii) akapit trzeci otrzymuje brzmienie:

"Zostanie przejrzana regularnie i przynajmniej w ciągu sześciu miesięcy."

2. Załącznik zostanie zastąpiony Załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej przyjęcia.

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2003 r.

W imieniu Rady
G. ALEMANNO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 3, Umowa zmieniona decyzją nr 1/2003 (Dz.U. L 141 z 7.6.2003, str. 25).

(2) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 376.

(3) Dz.U L 41 z 17.2.2001, str. 31. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2003/55/WE (Dz.U. L 20 z 24.1.2003, str. 23).

ZAŁĄCZNIK

List skierowany do rządu Haiti

Szanowny Panie,

Unia Europejska przywiązuje dużą wagę do art. 9 Umowy AKP-WE. Zasady demokratyczne i zasada państwa prawa, na których opiera się Umowa AKP-WE, są zasadniczymi elementami Umowy i dlatego stanowią kamień węgielny naszych stosunków.

W liście z dnia 31 stycznia 2001 r., Unia wyraziła swój żal, że nie znaleziono żadnego satysfakcjonującego rozwiązania, które zaradziłoby naruszeniom haitańskiego prawa wyborczego. Poinformowała Pana o podjętych właściwych środkach przewidzianych w art. 96 ust. 2 lit. c) Umowy o Partnerstwie AKP-WE. W swoich listach z dnia 23 stycznia 2002 r. i 24 stycznia 2003 r., Unia przejrzała swoją decyzję z dnia 29 stycznia 2001 r., by stopniowo ponownie uruchomić instrumenty współpracy na które środki te miały niekorzystny wpływ, pod warunkiem osiągnięcia celów w zakresie procedury wyborczej.

Dzisiaj, po niemal trzech latach kryzysu politycznego, Unia uważa, że zasady demokratyczne nadal nie są przestrzegane na Haiti. Niemniej jednak, Unia uznaje, że wiele międzynarodowych i lokalnych wysiłków przyczynia się do szukania rozwiązania tego kryzysu, szczególnie te Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) i Wspólnoty Karaibskiej (CARICOM), i potwierdza swoją chęć wspierania tych wysiłków. Rząd Haiti, w ramach rezolucji OPA nr 822, zobowiązał się do przyznania szczególnego priorytetu przywróceniu klimatu bezpieczeństwa i zaufania w kraju, włączając w to zakończenie śledztw dotyczących przestępstw politycznych i wzmocnienie programu rozbrojeniowego. Unia Europejska nadal stanowczo wzywa Rząd do zamiany tego zobowiązania na konkretne działania i do przeprowadzenia wszyskich kroków zawartych w rezolucji 822 OPA prowadzących do wolnych i uczciwych wyborów narodowych i lokalnych. Ponadto, Unia Europejska jest poważnie zatroskana ciągłym pogarszaniem się sytuacji społeczno-gospodarczej na Haiti i potwierdza chęć kontynuowania współpracy dla bezpośredniej korzyści ludności haitańskiej.

W świetle powyższego, Rada Unii Europejskiej przejrzała swoją decyzję z dnia 10 stycznia 2003 r. i zdecydowała się przejrzeć w następujący sposób właściwe środki, o których mowa w art. 96 ust. 2 lit. c) Umowy:

a) kontynuowane będzie przekierowywanie funduszy pozostałych z ósmego Europejskiego Funduszu Rozwoju (EFR) do programów przynoszących bezpośrednie korzyści dla ludności haitańskiej, zmierzających do wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego, wzocnienia państwa prawa i procedury wyborczej.

b) Decyzje w sprawie powiadomienia o przyznaniu dziewiątego EFR, programowaniu i podpisaniu odnośnego Krajowego Programu Indykatywnego zostaną podjęte na podstawie wprowadzenia w życie rezolucji OPA 822, a szczególnie waruków dotyczących legislacyjnych i lokalnych procedur wyborczych, włącznie z utworzeniem Tymczasowej Rady Wyborczej (CEP - Conseil Electoral Provisoire), utworzenie przez CEP Komisji Gwarancji Wyborczych i przeprowadzenia wyborów narodowych.

Przywołując wezwanie OPA w jej rezolucji 822 do normalizacji współpracy i spotkanie w Waszyngtonie w grudniu 2003 r., Unia Europejska była reprezentowana na spotkaniu i uczestniczyła w przeglądzie sytuacji w Haiti. W tym kontekście uważa się, że powyższe środki nie wpływają niekorzystnie na programy regionalne z Karaibskiego Regionalnego Programu Indykatywnego, które obejmują bezpośrednie korzyści dla ludności haitańskiej, i których korzyści dzielone są z innymi krajami. Środki te nie wpływają niekorzystnie na współpracę handlową i preferencje dotyczące handlu.

Unia Europejska będzie uważnie śledzić rozwój procesu demokratyzacji, w szczególności realizację kroków ku narodowym i lokalnym wyborom. Unia gotowa jest do przejrzenia niniejszej decyzji w przypadku odnotowania znaczącego rozwoju. Ponownie przedstawia swoją gotowość do zaangażowania się w zaawansowany dialog polityczny.

Proszę przyjąć wyrazy mojego najwyższego szacunku.

W imieniu Komisji W imieniu Rady

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.345.156

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/916/WE zmieniająca decyzję 2001/131/WE w sprawie zakończenia procedury konsultacji z Haiti na mocy art. 96 Umowy o Partnerstwie AKP-WE
Data aktu: 22/12/2003
Data ogłoszenia: 31/12/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/12/2003