KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2092/91 z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych(1), w szczególności jego art. 13 tiret drugie,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z częścią B ppkt 4.15 załącznika I do rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 dokonano przeglądu wykazów materiałów paszowych, dodatków paszowych, niektórych substancji stosowanych w żywieniu zwierząt i substancji pomagających w przetwarzaniu wykorzystywanych w paszach, ustanowionych w części C i D załącznika II tego rozporządzenia.
(2) Niektóre konwencjonalne materiały paszowe pochodzenia roślinnego nie są już potrzebne w rolnictwie ekologicznym na poziomie wspólnotowym. Jednakże większość konwencjonalnych materiałów paszowych, w szczególności rośliny wysokobiałkowe, są wciąż niezbędne, przynajmniej w niektórych Państwach Członkowskich. Co więcej, konwencjonalne produkty uboczne z mleka są wciąż konieczne w rolnictwie ekologicznym i niektóre minerały są niezbędne do zapewnienia dobrostanu ekologicznie hodowanego inwentarza żywego.
(3) Wykorzystanie niektórych środków konserwujących jest dozwolone w rolnictwie ekologicznym tylko w przypadku dodatków paszowych do kiszonki. Jednakże wykorzystanie tych substancji jest także wymagane w niektórych Państwach Członkowskich dla ochrony upraw. Co więcej, z powodów technologicznych potrzeba więcej dodatków paszowych z grupy spoiw, środków przeciwzbrylających i koagulantów.
(4) W wykazie materiałów paszowych i dodatków paszowych powinno wprowadzić się odpowiednie zmiany.
(5) Zharmonizowane reguły dla ekologicznej produkcji zwierzęcej zostały utworzone niedawno. Pula genów różnych ekologicznie hodowanych gatunków zwierząt jest wciąż mała. Co więcej, szczególnie w przypadku drobiu, systemy produkcji obejmują różne etapy, zwykle zarządzane przez różne wyspecjalizowane sektory. Z powodu złożoności tych systemów cały ekologiczny cykl produkcyjny drobiu nie został jeszcze ukończony przez żadne Państwo Członkowskie. W celu zapewnienia wystarczającej bioróżnorodności zwierząt gospodarskich hodowanych ekologicznie oraz dla ułatwienia rozwoju ekologicznej produkcji zwierzęcej istnieje potrzeba przedłużenia okresu przejściowego, w którym tradycyjne zwierzęta mogą być włączone do systemu rolnictwa ekologicznego.
(6) W celu uzupełnienia naturalnego wzrostu oraz dla odnowienia stada lub hodowli szczególną uwagę należy zwrócić na tradycyjne rasy zagrożone wyginięciem.
(7) Jedną z zasad systemu rolnictwa ekologicznego jest zapewnienie związku między produkcją zwierzęcą i gruntami ornymi. Dla wszystkich ekologicznie hodowanych gatunków zwierząt pasze powinny pochodzić przede wszystkim z samych gospodarstw ekologicznych lub, w przypadku gdy to jest niemożliwe, powinny być produkowane we współpracy z innymi gospodarstwami ekologicznymi.
(8) W związku z tym w załącznikach I i II do rozporządzenia (WE) nr 2092/91 powinno się wprowadzić odpowiednie zmiany.
(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu powołanego zgodnie z art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2003 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Franz FISCHLER |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 198 z 22.7.1991, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).