Decyzja 2003/644/WE ustanawiająca dodatkowe gwarancje dotyczące salmonelli przy przesyłkach drobiu hodowlanego i jednodniowych kurcząt do Finlandii i Szwecji w celu włączenia ich do stad drobiu hodowlanego lub stad drobiu użytkowego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 8 września 2003 r.
ustanawiająca dodatkowe gwarancje dotyczące salmonelli przy przesyłkach drobiu hodowlanego i jednodniowych kurcząt do Finlandii i Szwecji w celu włączenia ich do stad drobiu hodowlanego lub stad drobiu użytkowego

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 3190)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2003/644/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 12 września 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/539/EWG z dnia 15 października 1990 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych(1), ostatnio zmienioną rozporządzeniem (WE) nr 806/2003(2), w szczególności jej art. 9a ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 95/160/WE z dnia 21 kwietnia 1995 r. ustanawiająca dodatkowe gwarancje dotyczące salmonelli przy przesyłkach drobiu hodowlanego i jednodniowych kurcząt do Finlandii i Szwecji w celu włączenia ich do stad drobiu hodowlanego lub stad drobiu użytkowego(3) została w istotny sposób zmieniona(4). Dla jasności i ze względów praktycznych wspomniana decyzja powinna zostać skodyfikowana.

(2) Komisja zatwierdziła programy operacyjne przedłożone przez Finlandię i Szwecję dotyczące kontroli salmonelli. Programy te obejmują szczególne środki dla drobiu hodowlanego i jednodniowych kurcząt w celu włączenia ich do stad drobiu hodowlanego lub do stad drobiu użytkowego.

(3) Gwarancje powinny być ustanowione na poziomie równoważnym do gwarancji wprowadzonych przez Finlandię i Szwecję w ramach ich programów operacyjnych.

(4) Szczegółowe gwarancje mają zostać oparte w szczególności na mikrobiologicznym badaniu drobiu, który ma zostać wysłany do Finlandii i Szwecji.

(5) W tym kontekście powinny zostać ustanowione odrębne zasady dla drobiu hodowlanego i jednodniowych kurcząt.

(6) Należy ustanowić zasady w zakresie tego mikrobiologicznego badania próbek poprzez ustanowienie metody pobierania próbek, ilości próbek do pobrania oraz mikrobiologicznych metod badania próbek.

(7) Gwarancje te nie powinny mieć zastosowania do stad podlegających programowi uznanemu za równoważny z wprowadzonym przez Finlandię i Szwecję.

(8) W odniesieniu do przesyłek pochodzących z państw trzecich Finlandia i Szwecja powinny stosować wymogi w zakresie przywozu co najmniej tak surowe jak wymogi ustanowione w niniejszej decyzji.

(9) Metody opisane w niniejszej decyzji uwzględniają opinię Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Drób hodowlany, który ma zostać wysłany do Finlandii i Szwecji, podlega badaniu mikrobiologicznemu, wykonywanemu przez pobieranie próbek w stadzie pochodzenia.

Artykuł  2

Badanie mikrobiologiczne określone w art. 1 przeprowadzane jest w sposób ustanowiony w załączniku I.

Artykuł  3
1.
Przesyłkom drobiu hodowlanego do Finlandii i Szwecji towarzyszy świadectwo przedstawione w załączniku II.
2.
Świadectwu przewidzianemu w ust. 1 może:

– albo towarzyszyć świadectwo odpowiadające wzorowi 3 przedstawionemu w załączniku IV do dyrektywy 90/539/EWG,

– albo może być ono włączone do świadectwa określonego w tiret pierwszym.

Artykuł  4

Jednodniowe kurczęta, które mają być wysłane do Finlandii lub Szwecji w celu włączenia ich do stad drobiu hodowlanego lub do stad drobiu użytkowego, muszą pochodzić z jaj wylęgowych drobiu hodowlanego, który został poddany badaniu przewidzianemu w art. 2.

Artykuł  5
1.
Jednodniowym kurczętom, które mają być wysłane do Finlandii lub Szwecji w celu włączenia ich do stad drobiu hodowlanego lub do stad drobiu użytkowego, musi towarzyszyć świadectwo przedstawione w załączniku III.
2.
Świadectwu przewidzianemu w ust. 1 może:

– albo towarzyszyć świadectwo odpowiadające wzorowi 2 przedstawionemu w załączniku IV do dyrektywy 90/539/EWG,

– albo może być ono włączone do świadectwa określonego w akapicie pierwszym.

Artykuł  6

Dodatkowe gwarancje przewidziane w niniejszej decyzji nie mają zastosowania do stad podlegających programowi uznanemu, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 32 dyrektywy 90/539/EWG, za równoważny do programów wprowadzonych przez Finlandię i Szwecję.

Artykuł  7

Decyzja 95/160/WE traci moc.

Odniesienia do uchylonej decyzji traktuje się jako odniesienia do niniejszej decyzji i odczytuje się je zgodnie z tabelą korelacji przedstawioną w załączniku V.

Artykuł  8

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 września 2003 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 303 z 31.10.1990, str. 6.

(2) Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1.

(3) Dz.U. L 105 z 9.5.1995, str. 40.

(4) Patrz: załącznik IV.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

1. Zasady ogólne

Stado pochodzenia musi być odizolowane przez 15 dni.

Badanie mikrobiologiczne musi obejmować wszystkie serotypy salmonelli.

2. Metoda pobierania próbek oraz liczba próbek do pobrania

Metoda pobierania próbek oraz liczba próbek do pobrania muszą być takie, jak ustanowiono w załączniku III sekcja I pkt II A ust. 2 lit. b) i c) oraz pkt II B do dyrektywy Rady 92/117/EWG(1).

3. Mikrobiologiczne metody badania próbek

– Badanie mikrobiologiczne próbek dotyczące salmonelli powinno być przeprowadzane według normy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO 6579:1993 lub wydań poprawionych albo według metody określonej przez Komitet Nordycki ds. Analizy Żywności (metoda NMKL nr 71, wydanie czwarte, 1991) lub wydań poprawionych.

– W przypadku gdy wyniki analiz są podważane między Państwami Członkowskimi, za metodę referencyjną uznaje się normę Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO 6579:1993 lub wydania poprawione.

______

(1) Dz.U. L 62 z 15.3.1993, str. 38.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II

ŚWIADECTWO

ZAŁĄCZNIK  III

ŚWIADECTWO

ZAŁĄCZNIK  IV

Uchylona decyzja z jej zmianami

Decyzja Komisji 95/160/WE (Dz.U. L 105 z 9.5.1995, str. 40)
Decyzja Komisji 97/278/WE (Dz.U. L 110 z 26.4.1997, str. 77) jedynie art. 1

ZAŁĄCZNIK  V

TABELA KORELACJI

Decyzja 95/160/WE Niniejsza decyzja
artykuły 1-6 artykuły 1-6
artykuł7 -
- artykuł 7
artykuł 8 artykuł 8
załącznik I załącznik I
załącznik II załącznik II
załącznik III załącznik III
- załącznik IV
- załącznik V

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.228.29

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/644/WE ustanawiająca dodatkowe gwarancje dotyczące salmonelli przy przesyłkach drobiu hodowlanego i jednodniowych kurcząt do Finlandii i Szwecji w celu włączenia ich do stad drobiu hodowlanego lub stad drobiu użytkowego
Data aktu: 08/09/2003
Data ogłoszenia: 12/09/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 12/09/2003