Protokół zmian do Europejskiej konwencji w sprawie ochrony zwierząt kręgowych wykorzystywanych do celów doświadczalnych i innych celów naukowych. Strasburg.1998.06.22.

PROTOKÓŁ ZMIAN
Strasburg, dnia 22 czerwca 1998 r.
do Europejskiej konwencji w sprawie ochrony zwierząt kręgowych wykorzystywanych do celów doświadczalnych i innych celów naukowych

PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE RADY EUROPY I WSPÓLNOTY EUROPEJSKIEJ, sygnatariusze niniejszego Protokołu do Europejskiej Konwencji w sprawie ochrony zwierząt kręgowych wykorzystywanych do celów doświadczalnych i innych celów naukowych, otwartej do podpisu w Strasburgu w dniu 18 marca 1986 r. (zwanej dalej Konwencją),

UWZGLĘDNIAJĄC Konwencję, która zawiera postanowienia ogólne mające na celu ochronę zwierząt przeznaczonych do celów naukowych przed cierpieniem i lękiem oraz uwzględniając ich postanowienie ograniczenia wykorzystywania zwierząt do celów doświadczalnych i innych celów naukowych, w celu zastąpienia takiego wykorzystania w każdym przypadku gdy będzie to możliwe, w szczególności poprzez poszukiwanie metod alternatywnych oraz popieranie korzystania z takich metod,

UWZGLĘDNIAJĄC techniczny charakter postanowień zawartych w dodatkach do Konwencji,

ZDAJĄC SOBIE SPRAWĘ z konieczności zapewnienia ich spójności z wynikami badań w dziedzinach objętych Konwencją,

UZGODNILI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Artykuł 30 Konwencji otrzymuje brzmienie:

"1. Strony, w ciągu pięciu lat od wejścia w życie niniejszej Konwencji i co każde następne pięć lat lub częściej jeżeli większość Stron wystąpi z takim wnioskiem, przeprowadzają wielostronne konsultacje w ramach Rady Europy w celu zbadania stosowania niniejszej Konwencji oraz celowości jej rewizji lub rozszerzenia niektórych postanowień.

2. Konsultacje te odbywają się podczas spotkań zwołanych przez Sekretarza Generalnego Rady Europy.

Strony przekazują Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy nazwisko swojego przedstawiciela przynajmniej na dwa miesiące przed spotkaniem.

3. Z zastrzeżeniem postanowień niniejszej Konwencji, Strony opracowują regulamin wewnętrzny konsultacji."

Artykuł  2

Konwencja zostaje uzupełniona o nową część XI: "Zmiany", zawierającą nowy art. 31 w brzmieniu:

"1. Każda zmiana dodatków A i B, zaproponowana przez jedną ze Stron lub przez Komitet Ministrów Rady Europy jest przekazywana Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy i zostaje przekazana przez niego Państwom Członkowskim Rady Europy, Wspólnocie Europejskiej oraz wszystkim państwom nie należącym do Wspólnoty, które przystąpiły do Konwencji lub zostały zaproszone do przystąpienia do Konwencji zgodnie z art. 34.

2. Wszystkie zmiany zaproponowane zgodnie z postanowieniami poprzedniego ustępu są analizowane podczas wielostronnych konsultacji nie mniej niż sześć miesięcy od daty przekazania ich przez Sekretarza Generalnego i mogą być przyjęte większością dwóch trzecich głosów Stron. Przyjęty tekst jest przekazywany Stronom.

3. Zmiana wchodzi w życie w dwanaście miesięcy po jej przyjęciu podczas wielostronnych konsultacji, chyba że jedna trzecia Stron zgłosiła zastrzeżenia."

Artykuł  3

Artykuł 31-37 Konwencji otrzymują odpowiednio oznaczenie art. 32-38 Konwencji.

Artykuł  4
1.
Niniejszy Protokół jest otwarty do podpisu przez sygnatariuszy Konwencji, którzy mogą stać się Stronami Protokołu poprzez:

a) złożenie podpisu bez zastrzeżeń odnośnie do ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia; albo

b) złożenie podpisu z zastrzeżeniem dokonania ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia, a następnie ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia.

2.
Sygnatariusz Konwencji nie może podpisać niniejszego Protokołu bez zastrzeżenia ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia lub złożenia dokumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia, jeśli już nie złożył lub jeśli nie składa jednocześnie dokumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia Konwencji.
3.
Państwa, które przystąpiły do Konwencji mogą również przystąpić do niniejszego Protokołu.
4.
Dokumenty ratyfikacyjne, przyjęcia lub zatwierdzenia składane są u Sekretarza Generalnego Rady Europy.
Artykuł  5

Niniejszy Protokół wchodzi w życie trzydziestego dnia po dniu, w którym wszystkie Strony Konwencji stały się Stronami niniejszego Protokołu zgodnie z postanowieniami art. 4.

Artykuł  6

Sekretarz Generalny Rady Europy notyfikuje Państwom Członkowskim Rady Europy, innym Stronom Konwencji oraz Wspólnocie Europejskiej o:

a) każdym złożeniu podpisu bez zastrzeżeń w odniesieniu do ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia;

b) każdym złożeniu podpisu z zastrzeżeniami w odniesieniu do ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia;

c) każdym złożeniu dokumentu ratyfikacji, przyjęcia, zatwierdzenia lub przystąpienia;

d) każdej dacie wejścia w życie niniejszego Protokołu zgodnie z postanowieniami jego art. 5;

e) wszelkich innych działaniach, notyfikacjach lub komunikatach odnoszących się do niniejszego Protokołu.

W dowód czego, niżej podpisani, będąc należycie w tym celu upoważnieni, podpisali niniejszy Protokół.

Sporządzono w Strasburgu, dwudziestego drugiego czerwca 1998 roku w językach angielskim i francuskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne, w jednym egzemplarzu, którzy zostanie złożony w archiwum Rady Europy. Sekretarz Generalny Rady Europy przekaże uwierzytelnione odpisy wszystkim Państwom Członkowskim Rady Europy, innym Stronom Konwencji i Wspólnocie Europejskiej.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.198.11

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół zmian do Europejskiej konwencji w sprawie ochrony zwierząt kręgowych wykorzystywanych do celów doświadczalnych i innych celów naukowych. Strasburg.1998.06.22.
Data aktu: 22/06/1998
Data ogłoszenia: 06/08/2003
Data wejścia w życie: 02/12/2005