Decyzja 2003/516/WE dotycząca podpisania Umów między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie ekstradycji oraz wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych

DECYZJA RADY
z dnia 6 czerwca 2003 r.
dotycząca podpisania Umów między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie ekstradycji oraz wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych

(2003/516/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 19 lipca 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 24 i 38,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Państwa Członkowskie Unii Europejskiej współpracują w sprawach karnych ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki na podstawie dwustronnych umów, konwencji, traktatów, prawa krajowego oraz ustaleń.

(2) Unia Europejska jest zdecydowana wzmacniać współpracę w celu umożliwienia sobie zwalczania, w szczególności przestępczości transgranicznej oraz terroryzmu w bardziej skuteczny sposób.

(3) Rada podjęła decyzję dnia 26 kwietnia 2002 r. upoważniającą Prezydencję, wspierana przez Komisję, do rozpoczęcia negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, oraz Prezydencja wynegocjowała dwie Umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki: o współpracy międzynarodowej w sprawach karnych, jedno o pomocy prawnej, a drugie o ekstradycji.

(4) Umowy powinny zostać podpisane w imieniu Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem ich późniejszego zawarcia. Podczas podpisywania Unia Europejska złoży następującą deklarację:

"Unia Europejska oświadcza, iż dokonuje się w niej proces rozwijania przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, który może wywoływać skutki mające wpływ na postanowienia Umów ze Stanami Zjednoczonymi. Postępy te zostaną należycie uwzględnione przez Unię, w szczególności w odniesieniu do art. 10 ust. 2 Umowy o ekstradycji. Unia będzie wyrażała chęć zasięgania opinii Stanów Zjednoczonych w celu znalezienia rozwiązań w odniesieniu do jakichkolwiek postępów wpływających na Umowy, łącznie ze zmianą Umów, w miarę potrzeb. Unia oświadcza, iż art. 10 nie stanowi precedensu dla rozpoczęcia negocjacji z państwami trzecimi."

(5) Umowy przewidują w art. 3 ust. 2 wymianę pisemnych dokumentów między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Państwami Członkowskimi Unii w sprawie stosowania Traktatów dwustronnych. Art. 3 ust. 3 Umowy o wzajemnej pomocy prawnej przewiduje podobne zobowiązanie w odniesieniu do tych Państw Członkowskich, które zawarły dwustronny Traktat o wzajemnej pomocy prawnej ze Stanami Zjednoczonymi. W celu sporządzenia takich pisemnych dokumentów Państwa Członkowskie powinny koordynować swoje działania w ramach Rady,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Niniejszym upoważnia się Przewodniczącego Rady do wyznaczenia osoby(-ób) umocowanej(-ych) do podpisania Umów w imieniu Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem ich późniejszego zawarcia.
2.
Teksty Umów oraz towarzyszące im uwagi wyjaśniające, które precyzują wykładnię uzgodnioną pomiędzy Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi Ameryki, są załączone do niniejszej decyzji.
Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie podejmują niezbędne kroki w celu sporządzenia pisemnych dokumentów między nimi a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, jak przewidziano w art. 3 ust. 2 Umowy o ekstradycji oraz art. 3 ust. 2 i 3 Umowy o wzajemnej pomocy prawnej.
2.
Państwa Członkowskie koordynują swoje działania w ramach Rady na mocy ust. 1.
Artykuł  3

W przypadku rozszerzenia terytorialnego zakresu zastosowania Umowy, zgodnie z postanowieniami art. 20 ust. 1 lit. b) tiret drugie Umowy o ekstradycji lub art. 16 ust. 1 lit. b) tiret drugie Umowy o wzajemnej pomocy prawnej, Rada podejmuje decyzję jednomyślnie w imieniu Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wraz z załącznikami zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 6 czerwca 2003 r.

W imieniu Rady
M. CHRISOCHOÏDIS
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.181.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/516/WE dotycząca podpisania Umów między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie ekstradycji oraz wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych
Data aktu: 06/06/2003
Data ogłoszenia: 19/07/2003
Data wejścia w życie: 06/06/2003, 01/05/2004