Decyzja 2003/304/WE zatwierdzająca techniczny plan działania na rok 2003 w celu poprawy statystyk rolnych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 29 kwietnia 2003 r.
zatwierdzająca techniczny plan działania na rok 2003 w celu poprawy statystyk rolnych

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 1369)

(2003/304/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 3 maja 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając decyzję Rady nr 96/411/WE z dnia 25 czerwca 1996 w sprawie usprawnienia wspólnotowych statystyk rolnych(1), ostatnio zmienionej decyzją Parlamentu Europejskiego oraz Rady(2)nr 1919/2002/WE, a w szczególności jego art. 4 ust. 1 oraz art. 6 ust. 2

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z decyzją 96/411/WE Komisja corocznie ustala techniczny plan działania dla statystyk rolnych.

(2) W celu realizacji odpowiednich polityk wspólnotowych konieczna jest poprawa danych dotyczących materialnych aspektów europejskiego rolnictwa potrzebne jest uzyskanie szczegółowych wskaźników rolno-środowiskowych, konieczny jest rozwój rachunkowości w zakresie aspektów środowiskowych oraz stworzenie systemów informacji dotyczących rozwoju obszarów wiejskich.

(3) Zgodnie z decyzją 96/411/WE Komisja pokryje koszty ponoszone przez każde z Państw Członkowskich na dostosowanie narodowych rolnych systemów statystycznych lub koszty prac przygotowawczych związanych z nowymi lub rosnącymi potrzebami będącymi częścią technicznego planu działania.

(4) Niektóre z działań podjętych w ramach poprzednich planów działania powinny być skonsolidowane a poczynione już wysiłki powinny być kontynuowane.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Statystyk Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zatwierdza się techniczny plan działania na rok 2003 w zakresie poprawy statystyk rolnych (TAPAS 2003), stanowiący załącznik do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 kwietnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Pedro SOLBES MIRA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 162 z 1.7.1996, str. 14.

(2) Dz.U. L 293 z 29.10.2002, str. 5.

ZAŁĄCZNIK

TECHNICZY PLAN DZIAŁANIA NA ROK 2003 W CELU POPRAWY STATYSTYK ROLNYCH (TAPAS 2003)

Celem działań, jakie mają być podjęte w roku 2003 w ramach technicznego planu działania w celu poprawy statystyk rolnych (TAPAS), jest przyczynienie się do poprawy statystyk rolnych w następujących obszarach:

i) danych dotyczących materialnych aspektów rolnictwa europejskiego;

ii) aspektów środowiskowych rachunkowości rolnej;

iii) wskaźników rolno-środowiskowych, w tym dotyczące stosowania pestycydów;

iv) rozwój obszarów wiejskich.

Komisja pokryje koszty przedsięwzięć w obrębie przedmiotowych działań, jednak w kwocie nieprzekraczającej wielkości przestawionych w Tabeli A w odniesieniu do każdego Państwa Członkowskiego.

Działania proponowane przez Państwa Członkowskie dotyczą:

1) Danych dotyczących materialnych aspektów rolnictwa europejskiego

Jest to kontynuacja działań realizowanych w latach ubiegłych. Celem jest osiągnięcie poprawy w następujących dziedzinach:

a) danych dotyczących powierzchni, produkcji i zużycia upraw, a w szczególności bilansów;

b) danych dotyczących pogłowia zwierząt hodowlanych, produkcji oraz spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, a w szczególności bilansów mięsa;

c) bilansów paszowych (rozwój bilansów paszowych, poprzez poprawę metod szacowania i uzyskanie większej zgodności pomiędzy bilansami podaży a bilansami paszowymi;

d) innych działań z perspektywą na poprawę danych liczbowych w zakresie zapasów lub wewnętrznego spożycia, w tym spożycia w ramach gospodarstwa rolnego, oraz współczynników technicznych.

2) Aspekty środowiskowe rachunkowości rolnej

Celem głównym jest sprawdzenie możliwości wprowadzenia do metodologii zestawień gospodarczych stosowanych w rolnictwie (EAC) oraz leśnictwie (EAF) koncepcji i definicji umożliwiających niektórym elementom mającym znaczenie dla środowiska, aby były traktowane jak usługi w produkcji ogólnej, dotacjach lub opodatkowaniu.

3) Wskaźniki rolno-środowiskowe i zastosowanie pestycydów

Komisja pragnie zachęcać do realizacji projektów, których efektem będzie poprawa istniejących wskaźników, w szczególności takich jak, informacje dotyczące wydajności poszczególnych upraw na poziomie regionalnym, data sprzedaży lub spożycia nawozów mineralnych itp. Wspiera również powstanie wskaźników krajobrazowych, takich jak długość żywopłotów, ścian czy obszarów, stosowanych na poziomie regionalnym poza rejonami zagospodarowanymi rolniczo (pastwiska, pastwiska górskie itp.); wpływ charakterystyki strukturalnej na działanie gospodarstwa; dane dotyczące praktyk stosowanych w uprawie.

Działalność w zakresie stosowania pestycydów ma na celu kontynuację gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących stosowania pestycydów oraz poprawy jakości oraz szybkości przekazu danych poprzez wykorzystanie rozmaitych metod i źródeł. Wyboru upraw dokonują Państwa Członkowskie kierując się ich wielkością oraz ilością stosowanych pestycydów.

4) Rozwój obszarów wiejskich

Ta rozwijająca się dziedzina statystyk rolnych obejmie bardziej szczegółowy podział terytorialny informacji, które zwyczajowo były gromadzone na szczeblu ogólnokrajowym oraz podziały terytorialne niepokrywające się z regionami administracyjnymi, które są stosowane w większości zestawień statystycznych. Objęty nią zostaną szerszy zakres tematów, w tym dochody gospodarstw i rodzin niepochodzące z działalności rolniczej - a w szczególności z działań będących uzupełnieniem działalności rolniczej oraz usług na rzecz społeczności świadczonych przez rolników - oraz warunki życia w rejonach rolniczych, wkład rolnictwa w inne gospodarcze oraz kulturalne działania itp.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Tabela A

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.110.15

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/304/WE zatwierdzająca techniczny plan działania na rok 2003 w celu poprawy statystyk rolnych
Data aktu: 29/04/2003
Data ogłoszenia: 03/05/2003
Data wejścia w życie: 03/05/2003