Rozporządzenie 345/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2461/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1251/1999 w zakresie użytkowania gruntów odłogowanych do produkcji surowców przeznaczonych do wytwarzania we Wspólnocie produktów nieprzeznaczonych pierwotnie do spożycia przez ludzi lub zwierzęta

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 345/2002
z dnia 25 lutego 2002 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2461/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1251/1999 w zakresie użytkowania gruntów odłogowanych do produkcji surowców przeznaczonych do wytwarzania we Wspólnocie produktów nieprzeznaczonych pierwotnie do spożycia przez ludzi lub zwierzęta

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1251/1999 z dnia 17 maja 1999 r. ustanawiające system wsparcia dla producentów niektórych roślin uprawnych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1038/2001(2), w szczególności jego art. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 3 ust. 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2461/1999(3), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 587/2001(4), umożliwia Państwom Członkowskim przyznawanie rolnikom prawa do przetwarzania w ich gospodarstwach surowców zebranych na gruntach odłogowanych. W sytuacji gdy rolnik jest jednocześnie producentem i przetwórcą wymienionego surowca, występuje większe ryzyko nadużycia finansowego. Dlatego istnieje potrzeba opracowania dodatkowych środków zapewniających dokładniejsze monitorowanie sposobu wykorzystania omawianych surowców.

(2) Artykuł 3 ust. 4 akapit trzeci rozporządzenia (WE) nr 2461/1999 również wymaga, aby zboża i nasiona roślin oleistych zbieranych na niektórych obszarach odłogowanych były denaturyzowane, w przypadku gdy surowce te wykorzystuje się w tym samym gospodarstwie jako paliwo opałowe w gospodarstwie lub do wytwarzania energii elektrycznej bądź jako biopaliwo. Denaturacja jest wymagana w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu tych produktów do spożycia przez ludzi lub zwierzęta i umożliwia zrezygnowanie z dalszych kontroli. Z uwagi na fakt, iż po denaturacji produkty uboczne z procesu wytwarzania produktów nieżywnościowych nie mogą być przeznaczone do spożycia przez ludzi lub zwierzęta, w szczególności w przypadku nasion roślin oleistych, rentowność upraw roślin oleistych na gruntach odłogowanych zostaje odpowiednio zmniejszona.

(3) Aby zaradzić temu problemowi, Państwa Członkowskie muszą posiadać uprawnienia do wydawania zezwoleń na denaturację oleju uzyskiwanego z nasion roślin oleistych, o ile wprowadzą szczególne przepisy w zakresie kontroli, w szczególności wykazujących, że cała ilość zebranych plonów została przetworzona, że wniesiona została gwarancja należytego przetworzenia i że przeprowadzono denaturację.

(4) Artykuł 9 rozporządzenia (WE) nr 2461/1999 wymaga od Państw Członkowskich ustanowienia reprezentatywnych plonów w odniesieniu do niektórych surowców na każdy rok i poinformowania wnioskodawców o tych plonach przed 31 lipca, a przed 31 sierpnia w przypadku nasion słonecznika. Trudno jest ustanowić reprezentatywny plon w przypadku kukurydzy przed 31 lipca z uwagi na późny termin jej wysiewu oraz trudne warunki atmosferyczne w niektórych Państwach Członkowskich. Dlatego w przypadku kukurydzy należy stosować ten sam termin, jaki jest przewidziany dla nasion słonecznika.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2461/1999 wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 3 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Nie naruszając ust. 2 i 3, Państwa Członkowskie mogą zezwolić wnioskodawcom:

a) na wykorzystywanie całości zbóż lub całości nasion oleistych objętych kodami CN 1201 00 90, ex 1205 00 90 i 1206 00 91, zbieranych na niektórych gruntach odłogowanych:

i) jako paliwa opałowego do ogrzewania ich gospodarstw rolnych;

ii) jako surowca do produkcji energii elektrycznej lub biopaliw w danym gospodarstwie rolnym;

b) na przetwarzanie w ich gospodarstwach na biogaz objęty kodem CN 2711 29 00, całości surowca zbieranego na niektórych gruntach odłogowanych.

W przypadkach wymienionych w akapicie pierwszym wnioskodawcy przyjmują zobowiązanie, składając stosowne oświadczenie zamiast umowy określonej w art. 4 do bezpośredniego wykorzystywania lub przetwarzania surowców wymienionych w oświadczeniu.

Ponadto wnioskodawcy muszą zlecić zważenie całości zbieranych surowców przez organ lub przedsiębiorstwo wyznaczone przez Państwo Członkowskie oraz muszą prowadzić oddzielną ewidencję wykorzystanego surowca oraz produktów i produktów ubocznych otrzymywanych w procesie przetwarzania tego surowca. Jednakże w przypadku wykorzystania całości upraw ważenie można zastąpić przez pomiar objętościowy surowca.

Państwa Członkowskie, stosując akapit pierwszy, wprowadzają odpowiednie środki kontroli, aby zapewnić, że surowiec jest bezpośrednio wykorzystany w gospodarstwie lub przetworzony na biogaz objęty kodem CN 2711 29 00.

Ponadto nasiona zbóż i roślin oleistych wykorzystane zgodnie z lit. a) muszą być denaturyzowane zgodnie z metodami ustanowionymi przez Państwo Członkowskie. Państwo Członkowskie ma jednakże prawo udzielić zezwolenia na denaturację oleju wytworzonego z nasion roślin oleistych zgodnie z lit. a) ppkt ii) zamiast do samych nasion, o ile denaturacja następuje natychmiast po przetworzeniu nasion na olej oraz o ile ściśle kontrolowany jest sposób wykorzystywania nasion. O środkach przewidzianych w akapicie pierwszym oraz wszelkich późniejszych ich zmianach powiadamia Komisję do 30 listopada roku poprzedzającego rok zbiorów plonów, do którego stosuje się te środki. W przypadku lat gospodarczych 2001/02 i 2002/03 notyfikacja podjętych środków następuje odpowiednio przed dniem 31 maja 2001 r. i przed dniem 31 marca 2002 r.

Artykuły 4-21 stosuje się mutatis mutandis.";

2) w art. 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W przypadku przewidzianym w ust. 1 lit. b) Państwa Członkowskie wybierają lokalizacje, które będą wykorzystywane do obliczenia reprezentatywnego plonu, które mogą, ale nie muszą, odpowiadać regionom określonym w planach regionalizacji sporządzonych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1251/1999. Każdego roku przed zbiorami Państwa Członkowskie informują zainteresowanych wnioskodawców o reprezentatywnym plonie:

a) najpóźniej do 31 lipca w przypadku surowców, które można skupić w ramach interwencji w inny sposób niż za pośrednictwem omawianego systemu, z wyjątkiem kukurydzy, nasion rzepaku lub nasion rzepiku, określonych w ust. 1; i

b) najpóźniej do dnia 31 sierpnia w przypadku nasion kukurydzy i słonecznika, określonych w ust. 1.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 lutego 2002 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 1.

(2) Dz.U. L 145 z 31.5.2001, str. 16.

(3) Dz.U. L 299 z 20.11.1999, str. 16.

(4) Dz.U. L 86 z 27.3.2001, str. 15.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.55.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 345/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2461/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1251/1999 w zakresie użytkowania gruntów odłogowanych do produkcji surowców przeznaczonych do wytwarzania we Wspólnocie produktów nieprzeznaczonych pierwotnie do spożycia przez ludzi lub zwierzęta
Data aktu: 25/02/2002
Data ogłoszenia: 26/02/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/03/2002